ДЕРБИ ЦЕО ЦРВЕНО-БЕО: Како је одржан Звездин час кошарке Партизану за прву победу над вечитим ривалом у сезони

В. Прерадовић

05. 01. 2024. у 07:50

ПОЛЕТЕЛА је пиротехничка ракета са трибине „Арене“ по завршетку другог евролигашког дербија. На сличан начин пролетела је Црвена звезда поред бледог Партизана за прву победу у трећем сусрету вечитих ривала ове сезоне (88:72), којом је напокон везала два тријумфа у елитном друштву и донекле подгрејала већ охлађену наду да у наставку може да се укључи у трку за плеј-ин.

Дворана у знаку црвене и беле боје, терен и игра такође у првом полувремену из најлуђих снова навијача домаћина. Звезда од почетка сезоне покушава да сложи Рубикову коцку, успела је у томе у првих 20 минута трећег дербија сезоне. Све је било под конац, сваки део слагалице на свом месту, почев од толико критиковане одбране. Овог пута је била еластична и растегљива попут Ђоковића на проклизавању, у потпуности прекинула Партизанов проток лопте, стизала да затвори сваки покушај контранапада Обрадовићевог тима. Изложила је све мањкавости црно-белих, који упорно одбијају да доведу плејмејкера. Последица је фрапантан податак да су у првој четвртини били без асистенције, на полувремену тек две.

У нападачком делу дербија постојао је само један тим. Звезда је приказала репертоар какав није виђен у досадашњем делу сезоне, почевши од уводног продора неустрашивог тинејџера Топића, који је у свој први дерби ушао без страха као да му је 89. као капитену Лазићу. Теодосић је рационално разиграо читаву дружину са другачијим говором тела од растанка са Нејпиром. С лакоћом је разоткрио Партизанове слабости у одбрани од „пика“ и учинио да Гилеспи изгледа као играч о кога су се отимали сви евролигаши.

Сферопулос је „позајмио“ Обрадовићеву специјалност, савршено креирао и екплоатисао сваку хендипек ситуацију у преузимању у одбрани. Недовић је у дербијима познат као ледени човек, елегантно је обилазо више чуваре и слаломом долазио до самог обруча. Када се томе додају утрчавања Гедраитиса као специјалитет литванског крила, Партизанова одбрана је била на рингишпилу без ограниченог трајања вожње.

СКУПА ЦЕНА ПОБЕДЕ

ЗВЕЗДА би скупо могла да плати победу у дербију. Према првим информацијама, Џоелу Боломбоју је сломљен прст после једног дуела под кошем Партизана, док се млади Никола Топић пожалио на повреду колена, напустио је терен и није се враћао у игру.

Обојица су исте вечери упућена на лекарске прегледе како би се што пре установио степен озбиљности повреда.

Тонус Звездине игре опао је након што је Недовић почетком треће четвртине донео плус 23. Партизан није могао горе од оног што је показао у првом делу меча, почео је боље да чита нападе ривала и пребацио тежиште нападачке игре у рекет црвено-белих. Кабокло и Нанели били су стидљиви весници покушаја буђења, али је утакмица попримила преспор ритам за осетније скидање велике разлике. Тео је мајсторски изнуђивао погрешне реакције противника у тренуцима када се чинило да црно-бели могу да изађу из црвено-белог филма.

Фешта на трибинама почела је рано за стандарде дербија. Навијачи су махали мајицама, Обрадовић више приговарао судијама него што је водио тим. Нервоза се скоро неприметно ушуњала међу црвено-беле, који су из чистог немара допустили Партизану да постоји шанса да изведе чудо уочи Божића. Спустио се на минус девет тројком Каминског три и по минута пре краја, али ово није био дерби за чудесне преокрете. Цео је био црвено-бео.

Ц. ЗВЕЗДА - ПАРТИЗАН 88:72 (24:13, 26:16, 15:19, 23:24)

ДВОРАНА „Београдска арена“. Гледалаца: Судије: Роча, Перуга, Пастусјак.

Ц. ЗВЕЗДА: Теодосић 13 (1/1 за два, 2/5 за три, 7 ас), Ханга 11 (3/4 за три), Давидовац 3, Лазић, Тоби, Боломбој 4, Илић, Недовић 16 (4/5 за два, 2/6 за три), Гедраитис 14 (3/4 за два, 2/3 за три, 7 ск), Гилеспи 14 (7/8 за два, 5 ск), Топић 3 (3 ас), Дос Сантос 10 (3 ас).

ПАРТИЗАН: Смит 5, Вукчевић 2, Копривица, Пантер 17 (4/7 за два, 2/8 за три), Смаилагић, Јарамаз, Нанели 11 (4/7 за два, 1/2 за три), Анђушић 2, Дожер 12 (4/7 за два, 1/2 за три), Понитка 2, Камински 11, Кабокло 10 (7 ск).

СРБИЈА НЕ ИДЕ НА ОЛИМПИЈСКЕ ИГРЕ? Орлови се налазе у озбиљном проблему

СРБИЈА НЕ ИДЕ НА ОЛИМПИЈСКЕ ИГРЕ? ''Орлови'' се налазе у озбиљном проблему

НАКОН јучерашњег пораза од Јапана, одбојкаши Србије се више не налазе на местима која воде на Олимпијске игре у Паризу, а како би се вратили на једно од њих вечерас у Рио де Жанеиру морају савладати Бразил у утакмици трећег кола Лиге нација (2.00).

24. 05. 2024. у 11:10

И РУСИ СУ ЗАТЕЧЕНИ: Ево какву је сад одлуку донео Рамзан Кадиров

Имајући у виду да је рат у Украјини увелико у трећој години откако је почео у фебруару 2022, чак и они који нису помно пратили ситуацију у Русији у међувремену су велики број пута информисани шта ради први човек Чеченије Рамзан Кадиров, један од највећих поштовалаца руског председника Владимира Путина. Ипак, оно што је ових дана одлучила поменута "глава Чеченске Републике", како му гласи званична титула, збунило је и руску јавност - у два наврата.

24. 05. 2024. у 13:58 >> 14:39