ЗВЕЗДИНО ЧУДО У ИСТАНБУЛУ! Невероватни црвено-бели славили након велике драме

Александар Илић

02. 01. 2024. у 20:44 >> 19:39

КОШАРКАШИ Црвене звезде гостовали су Фенербахчеу у 18. колу Евролиге.. Црвено-бели славили су 76:85 (ФЕНЕРБАХЧЕ - ЗВЕЗДА 76:85 (26:18, 9:16, 22:23, 19:28)након узбудљиве завршнице.

Фото Танјуг/АП

За црвено-беле утакмицу сезоне одиграо је Џоел Боломбој који је у првом полувремену већ убацио 16 поена, а прилику да постигне евролигашке поене имао је и Никола Топић, звездин бисер који је приказао да ће бити велико појачање тима са Малог Калемегдана.

Турски великан је од доласка Шарунаса Јасикевичијуса везао шест победа, ово је уједно био први пораз Фенера код куће у свим такмичењима, до сада су имали скор 14-0, рачунајући и првенство, док је Звезда уписала другу победу на гостовањима ове сезоне (прву ван Београда, пошто су савладали Макаби у Пиониру), још битније, славили су црвено-бели у Турској први пут након девет пораза.

Уједначена утакмица играла се од старта, играли су и Фенер и Звезда сигурно, кош за кош. Ипак у завршници је турски тим организованије заиграо у нападу и искористио изгубљене лопте ривала, да дође до предности 26:18.

Фенербахче је од старта убацио четири тројке из исто толико покушаја. Проблеми за црвено-беле у нападу почели су када је у иигру ушао Јаго дос Сантос да замени Николу Топића.

У другом делу меча знатно лошија играу  нападу и једних и других. Мучио се посебно домаћин који је убацио свега девет поена, наспрам 16 Црвене звезде.

Управо захвљујући одличној одбрани и Џоелу Боломбоју црвено-бели могли су да буду задовољни што су након 20 минута игре имали заостатак 35:34.

Трећу деоницу је шутерски одлично отворио Фенер. Погодили су Тарик Биберовић и Скоти Вилбекин, у наставку је решетао и Најџел Хејс Дејвис. Код Звезде је расположен био Ханга. Отишли су Турци и на плус 10, али је тада прорадила веза Боломбој - Теодосић, уз Гедраитиса који је био сигуран са пенала, те је Звезда у последњу деоницу ушла нерешеним исходом 57:57.

Наставили су сјајно гости, те повећали своју серију на 11:0, дошли су до првог вођства, поенима Јага дос Сантоса и Бранка Лазића повели су Београђани 57:61. Сјајан допринос код црвено-белих дали су играчи са клупе, а шест  минута пре краја имала је Звезда +8 тројком Немање Недовића.

Преломни тренутак одиграо се два и по минута до краја, када је Џонатан Мотли направио фаул у нападу, био је то његов пети, а неколико тренутака касније Милош Теодосић убацио прву тројку. Сачувала је Звезда стечену предност до краја и заслужено славила.

ФЕНЕРБАХЧЕ - ЗВЕЗДА  76:85 (26:18, 9:16, 22:23, 19:28)

ФЕНЕРБАХЧЕ: Мотли 11, Вилбекин 14, Санли 3, Папајанис, Махмутоглу, Хејс Дејвис 21, Биберовић 4, Гудурић 3, Дорси 8, Калатес 2, Мадар 8, Сестина 2.

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА: Теодосић 6, Ханга 12, Давидовац, 8, Тоби 3, Воломбој 24,  Илић, Недовић 7, Гедраитис 19, Гилеспи, Топић 4, Дос Сантос 2

40' Хејс Дејвис лако долази до поена 69:79. Након фаула у нападу црвено-белих Шанли је погодио отворен шут за три. Са пенала сигуран је био Боломбој. Половичан је био и Хејс Дејвис - 76:83. Још два пенала погодио је Гедраитис.

39' Ник Калатес је промашио два пенала, али лопта се одбија од играча Звезде у аут.  Вилбекин је био сам, пао је Ханга, промашио је! Сада Гедраитис иде на линију пенала. Сигуран је Гедраитис, +11 за Звезду - 67:78. Стао је шут домаћима, Дорси промашује отворени шут, Ханга бива фаулиран на другој страни. Половичан је био Ханга.

38' Промашио је Недовић, а потом и Џонатан Мотли прави фаул у нападу и то пети.

37' - Одржавала је Звезда предност +8. Ханга је покушао преко Скотија Вилбекина, није био прецизан, а Калатес лагано кроз рекет стиже до полагања.

34' Промашује Хејс Дејвис једно од два пенала, а Звезда долази до осам поена тројком Недовића, враћа Мотли двојком на 63:69.

33' Сјајан допринос дају момци са клупе Звезди, сада је поентирао и Мајк Тоби за 60:66

32' Пет везаних поена Лазића, поентирао је и Дос Сантос, на другој страни серију 11:0 прекинуо је Марко Гудурић тројком - 60:64.

КРАЈ ТРЕЋЕ ЧЕТВРТИНЕ 22:23

30' Половићан је тобибио, а након добре одбране Звезде, Гедраитис је отишао на линију пенала, два пута је погодио за 57:55. У завршници је на шуту поново фаулиран Гедраитис, а крилни кошаркаш гостију био је оба пута прецизан и донео Звезди изједначење.

29' Дорси поентира, а онда лагано полаже Теодосић. Поново је Дорси желео до лаких поена, био је блокиран. На другој страни два пенала за Мајка Тобија.

28' Имала је Звезда одговор, Бранко Лазић је погодио тројку, а потом фаулирао Мотлија. Још једном Теодосић и Боломбој комбинују снажно закуцава центар Звездез а 20. поен у мечу, изједначио је рекорд каријере.

27' Фантастично Теодосић и Боломбој комбинују, а трећу тројку погодио је Најџел Хејс Дејвис - 55:45.

26' Најџел Хејс погађа четврту тројку за домаћина у трећој деоници, Ханга погађа на другој страни 51:43. Теодосић је потом фаулирао Мотлија који је погодио један пенал.

23' Мотли је био на висини задатка и из друге прилике постигао поене. На другој страни Биберовић је фаулирао Гедраитиса који је имао два пенала, код првог није се ни добацио до коша. Друго јесте - 43:38.

21' Биберовић и Вилбекин су тројкама отворили друго полувреме, Ханга је уписао тројку за госте - 41:37.

- Треба да наставимо да се боримо. Морамо да ограничимо отворене шутеве, потребна нам је боља комуникација, рекао је Боломбој који је убацио 16 поена у првом полувремену.

Два поена у првом полувремену постигао је Никола Топић, осамнаестогодишњак који данас дебитује у Евролиги.

КРАЈ ДРУГЕ ЧЕТВРТИНЕ - 9:16

20' Хејс Дејвис погађа двојку, а Ханга један пенал, да би Боломбој потом ухватио лопту и погодио два пенала за 35:34.

19' Прве поене постигао је Топић у Евролиги. Пре њега и Ханга за 33:29. Промашује Вилбекин, а Ханга на асистенцију Теодосића спушта на 33:31, серијом 7:0.

17' Коначно је прекинут кошгетерски пост. Теодосић је проиграо Боломбоја, он био фаулиран, али је био половичан са пенала - 33:25.

16' Није Дорси казнио другу изгубљену лопту, али ни Давидовац његов промашај.

15' Промашај Дорсија, Ханга узима лопту, потом Топић губи лопту у покушају да проигра Боломбоја. Брани се потом Звезда. Поново изгубљена лопта, Недовић овога пута.

14' Калатес је кренуо у продор, отворио простор за Тајлера Дорсија који је убацио нову тројку.

13' Серија 6:0 Звезде, узео је лопту Дос Сантос, а то поенима завршио Џоел Боломбој. Сестина је упркос доброј одбрани поентирао, након тога губи лопту Тоби. Гудурић је уочио Сестину усамљеног у углу, промашио је, а исто је учинио и Тоби - 30:24.

12' Прве поене уписао је Недовић, а потом Сестина при постављању блока, кажњава то Боломбој, убацивши свој 11. поен - 28:22.

11' Нови поени Мадара, а потом Теодосић губи лопту, а на другој страни реванширао му се Дорси.

КРАЈ ПРВЕ ЧЕТВРТИНЕ 26:18

10 Дорси је био заборављен на шуту за три, те уз звук сирене погодио за 26:18

9' Гилеспи је фаулирао Мадара на шуту за три. Погодио је сва три пенала бивши играч Партизана - 20:16. Доста проблема у организацији напада у последњих неколико поседа има Звзеда, изгубио је сада лопту и Теодосић након лоше организације. Мадар кажњава тројком.

8' Са пенала сигуран је Најџел Хејс Дејвис - 17:14. Осми поен потом уписао је Рокас Гедраитис и то из тешке позиције.

7' Половичан је неочекивано био Теодосић, Хејс Дејвис погађа за два, а након тога промашује Гедраитис - 13:14. Вилбекин је искористио прилику и вратио вођство домаћима, Гилеспи у наредном нападу промашује.

6' Биберовић половичан са пенала, а Боломбој убацује нова два поена - 11:13.

5' Хејс Дејвис погодио је тројку, а Гедраитис Рока(с) на другој страни још једном тројком 10:11

4'  Фантастично је Теодосић проиграо Боломбоја који је одличан био на другом обручу, потом Гедраитис краде лопту и одличном одбраном даје нови напад црвено-белима. Гедраитис потом кажњава тројком - 7:8  води Звезда.

3' Половичан је са пенала био Боломбој - 4:3. На другој страни превише је простора добио Скоти Вилбекин, погодио је тројку.

2' Топић је покушао из даљине, промашио, а Мотли сјајан на другој страни, а одмах у наредном нападу прави фаул.

1' Први напад има на мечу Црвена звезда. Боломбој из окрета постиже прве поене. На другој страни Мотли поентира - 2:2

Никола Топић почеће меч у стартној петорци Звезде. А комплетне саставе Јасикевичијуса и Сферопулоса погледајте испод:

Фенербахче: Вилбекин, Калатес, Биберовић, Мотли, Хејс-Дејвис.

Црвена звезда: Топић, Лазић, Гиедраитис, Давидовац, Боломбој.

УОЧИ МЕЧА

ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: ЗВЕЗДА БАШ ОСЛАБЉЕНА У ИСТАНБУЛУ: Важан играч црвено-белих пропушта меч против Фенербахчеа

Звезда започиње дупло коло Евролиге гостујући Фенеру, а два дана касније играју са Партизаном.

У последњих пет утакмица у Евролиги екипа Јаниса Сферопулоса уписала је две победе - против Албе и Макабија, и три пораза - од Басконије, Реал Мадрида и Панатинаикоса.

На другој страни, Фенербахче је у серији добрих резултата. После лошег почетка децембра и четири везана пораза, екипа Шараса Јасикевичијуса успела је да уђе у добар ритам и у свим такмичењима упише седам победа у низу.

Тренер кошаркаша Фенербахчеа Шарунас Јасикевичијус пред дуел са Црвеном звездом у Евролиги изјавио је да црвено-бели имају дефинисан тим и да очекује тежак меч.

- Њихови бекови стварају много прилика за постизање поена. Они су једна од најбољих екипа у офанзивним скоковима у Евролиги и тим који генерално игра чисту кошарку. Морамо бити спремни за тежак меч, истакао је Јасикевичијус.

Главни стратег тима са Малог Калемегдана Јанис Сферопулос изјавио је да ће фокус његове екипе бити на одбрани.

- Морамо да будемо коцентрисани у одбрани како бисмо зауставили њихове главне играче. Имају много добрих поентера. Што се тиче напада, морамо да читамо те нове ствари које раде, играмо паметно и нападамо их на прави начин, рекао је Сферопулос.

Фенербахче је кроз историју био бољи ривал од Звезде, а то говори и последњих пет сусрета.

Три су припала истанбулском тиму, а два београдском. У њиховом последњем дуелу, у Београду у оквиру осмог кола Евролиге, црвено-бели су убедљиво тријумфовали 87:56.

Црвено-бели ће бити лишени помоћи Марка Симоновића који ће до краја сезоне бити на позајмици у Бешикташу, пренео је Јурохупс

Црвена звезда и Бешикташ се још нису огласили поводом ових информација. Међутим, на друштвеној мрежи Икс (X) огласио се менаџер црногорског кошаркаша, Мишко Ражнатовић.

- Понекад преласци из црвено-белог у црно-бели табор прођу без потреса, написао је Мишко Ражнатовић.

БОНУС ВИДЕО: Топ 10 најбољих поентера у НБА