ДРАМА ПРИПАЛА БАРСЕЛОНИ: Црвено-бели после велике борбе изгубили у "Блауграни"

10. 11. 2023. у 22:24

КОШАРКАШИ Црвене звезде изгубили су од Барселоне у неизвесној завршници са 86:81 као гости у 7. колу Евролиге.

ДРАМА ПРИПАЛА БАРСЕЛОНИ: Црвено-бели после велике борбе изгубили у Блауграни

Играли су изабраници Јаниса Сферопулоса 25 минута воема добру кошарку, били су близу изненађења, али су неке изгубљене лопте у завршници утицале на то да Каталонци упишу шести овосезонски тријумф у елитном такмичењу.

Домаћин је одлично отворио сусрет, повео је са 15:6. Мучили су се гости у нападу у тим тренуцима, а онда је на паркет крочио Милош Теодосић и црвено-бели су заиграли по његовим нотама. Изгледало је то доста боље, па су на прву краћу паузу отишли са минус три - 21:18.

Упалила је Барселона потом у већу брзину и брзо је дошла на +17 - 42:25. Деловало је да тада Београђанима прети тежак пораз, али тргли су се и на крилима Немање Недовића који је одиграо одлично завршницу првог дела смањили заостатак ривала на 47:43.

Каталонци су боље отворили трећи квартал, опет вратили двоцифрену разлику. Но, Звезда није одустајала и успела је у финишу да дође на само поен минуса - 63:62.

Током целе четврте четвртине меч је био у егалу. Након поена сјајног Луке Митровића црвено-бели су дошли до изједачења - 78:78. Ипак, гости нису имали снаге за преокрет и велики подвиг. Томе су кумовале грешке у завршници (изгубљена лопта Теодосића, техничка Митровића), а искусан и квалитетан тим као Барселона је тај поклон оберучке прихватила.

Најефикаснији у домаћем тиму био је Џабари Паркер са 20 поена, пратио га је Вили Ернангомез са 18. На другој страни Лука Митровић је постигао 22, док је Милош Теодосић бројао до 13.

Звезда сада има учинак 2-5, а Каталонци 6-1. Црвено-бели наредне недеље играју код куће против Фенербахчеа (уторак, 20.45), и у четвртак гостују Олимпијакосу (20.15).

Барселона - Ц. звезда 86:81 (21:18, 26:25, 18:19, 21:19).

Дворана: "Палау Блауграна". Гледалаца: 5473. Судије: Дамир Јавор, Кармело Патернико, Роберт Виклицки.

Барселона: Да Силва 4, Весели 14, Бризуела, Калинић 7, Саторански 10, Ернангомез 18, Лапровитола 4, Абринес 1, Паркер 20, Нађи, Јокубаитис 8, Пара.

Ц. звезда: Лазатревић, Теодосић 13, Давидовац 12, Митровић 22, Нејпир 2, Тоби 6, Боломбој 4, Илић 2, Недовић 11, Гедраитис 9, Кузмић, Јаго.

Четврта четвртина: Барселона - Звезда 86:81

40' - Покушава Звезда у пенал завршници да погоди, али Јан Весели је погодио оба бацања. Теодосић је покушао, али био је изблокиран и то је било то од ове утакмице.

40' - Погодио је Теодосић тројку, а онда је судија Патернико досудио техничку Луки Митровићу који је нагазио линију приликом извође лопте. Абринес је погодио бацање.

39' - Изгубио је лопту Теодосић. Веома лош напад је одиграла Барселона, али лопта је дошла до Паркера који је погодио невероватан шут.

39' - Промешао је одбрану Барсе Шабаз Нејпир потом проиграо Лука Митровић и закуцао је под фаулом. Био је сигуран и са црте. Невероватан кош Јана Веселог. Сада је он поентирао под фаулом Митровића. Сферопулос је добио и техничку, искористио је то Лапровитола. Весели додатно бацање није искористио.

38' - Још један лош напад је одиграла Звезда, али ни Барса не погађа. Потом је Недовић изгубио лопту и Калинић је то казнио за лаке поене.

37' - Недовић је проиграо Давидовца који је погодио тројку из угла. Нејпир је опет промашио шут.

36' - Добар напад Барселоне и Весели је закуцао из игре два на два. Иста акција и гостију и лако полагање Митровића. Наскочио је Саторански и погодио двојку. Изгубио је лопту Нејпир, то је искористио Јокубаитис и изнудио два пенала. Извешће их после тајм-аута. Литвански плејмејкер је промашио оба.

35' - Искористио је висинску предност Митровић над Јокубаитисом и успео је да погоди. Промашио је Теодосић потом тројку.

33' - Остао је сам Теодосић и погодио је тројку. Невероватан кош Јокубаитиса, погодио је тежак шут преко Гедраитиса и то под фаулом. Литванац је потом реализовао и додатно бацање.

32' - Сјајна акција из аута и полагање Гедраитиса. Ернангомез је на другој страни оба пута био прецизан са линије пенала. Наскочио је на полудистанцу Јокубаитис и био је прецизан.

31' - Јаго је у раној фази напада шутнуо тројку. Потом је омалени Бразилац још једном био непрецизан. На другој страни домаћин је направио фаул у нападу.

Трећа четвртина: Барселона - Звезда 65:62

30' - Теодосић је лош шут узео и није погодио. Паркер је покупио лопти залетео се од коша до коша и завршио напад поенима.

30' - Паркер је погодио полагање, а на другој страни је Гедраитис везао пет поена и довео госте на минуст један - 63:62.

28' - Није био добар напад Звезде, али успела је лопта да дође до Тобија који је снажно закуцао. Потом још једно закуцавање гостију. Овога пута је Теодосић проиграо Илића који се уписао у стрелце. Тајм-аут је затражио Гримау.

27' - Ернангомез је био половичан са линије пеналан након телевизијског тајм-аута. Опет је шпански центар шутирао бацања, али сада је оба промашио. На другој страни Митровић је поентирао после добре леђне технике.

Вили Ернангомез/Фото: EPA-EFE/Enric Fontcuberta

26' - Добра контра црвено-белих и у офсајду и лако је погодио. Ипак, Звезда не може да веже добре одбране.

25' - Трећи пут ван линије 6,75 је био прецизан Недовић. На другој страни је погодио тројку Николас Лапровитола.

24' - Узео је тежак шут Весели и погодио преко Давидовца. Опет веома лоше у нападу изгледају црвено-бели.

23' - Малопре није погодио, али сад јесте Саторански. Нејпир је кренуо на продор и добио је блокаду.

21' - Саторански није погодио отворену тројку. Звезда је потом изгубила лопту пошто се од Нејпира одбила у аут. Пакрер игра одличан меч и погодио је нову тројку. Узвратио је потом Давидовац.

Друга четвртина: Барселона - Звезда 47:43

Што се статистике у првом полувремену тиче, Барселона је за два шутирала 15/22 (68,2%), за три 4/10 (40%), а са линије пенала 5/6 (83,3%). Звездин шут за два је 12/23 (52,2%), за три 3/15 (20%), слободна бацања 10/11 (90,9%). Занимљиво црвено-бели су много бољи у скоку - 23:12 (11:1 офанзивни), у асистенцијама је 15:10 за Каталонце. Изједначени су украденим лоптама - 2:2, док је Барса изгубила једну мање 4:5.

20' - Остао је сам Саторански и погодио тројку, али истом мером је узвратио Теодосић. Прво полувреме је окончано тројком Немање Недовића.

19' - Теодосић се вратио на терен и поентирао је са линије пенала. После Теодосића и Недовић је био прецизан са црте.

18' - Боломбој је био половичан са линије пенала. Таман је Звезда ухватила какав-такав прикључак и неспортски фаул је направио Лука Митровић, а сигуран са са слободних бацања био је Саторански.

17' - Коначно прва тројка за Звезду, погодио ју је Немања Недовић. Одмах је тајм-аут затражио Гримау.

16' - Добар напад гостију. Лепа акција и закуцавање из алеј-упа Рокаса Гедраитиса. Није била лака позиције, али Митровић је успео да поентира.

15' - Уписао се у стрелце и Нејпир. Добро је пробио одбрану ривала и поентирао. Потом прави фаул над Јокубаитисом који је на све то дошао до поена.

14' - Лоше у одбрани игра Звезда. Ривал то користи и константо подиже разлику. Сјајна игра Каталонаца, Вили Ернангомез ради шта хоће у рекету Београђана.

13' - Лепо је пробио Нејпир и упослио Митровића који је поентирао на други обруч и том приликом је фаул направио Паркер. Капитен Звезде на овој утакмици је погодио још једно бацање. Наставља да погађа Ернангомез, а црвено-бели су и даље без погођене тројке.

12' - Од коша до коша се залетео Паркер и поентирао је. Звезда је на другој страни изгубила лопту, а одбрана гостију нема решења Ернангомеза. Потом је закуцао Паркер и Барселона очас посла иде на +10  - 30:20. Тајм-аут је морао да затражо Јанис Сферопулос. Могли би црвено-бели да буду у проблему ако се домаћин настави овако.

11' - Добру позицију је остварио Ернангомез и поентирао је под фаулом Тобија, погодио је потом и додатни пенал. Теодосић види немогуће. Упослио је Тобија који је успео да поентира из не баш лаке позиције.

Прва четвртина: Барселона - Звезда 21:18

10' - Ново магично додавање Теодосића и опет лаки поена Давидовца. Последњи напад у првом кварталу имала је Звезда, но Давидовац није погодио тежак шут ван линије 6,75.

9' - Остао је сам у десном корнеру Ернангомез, али нагазио је линију па је то био погодак за два. Успео је после другог покушаја да поентира Мајк Тоби, поправио је свој промашај.

8' - Опет је Митровић био сигуран са линије пенала и сјајно је отворио меч. Тек што је ушао на терен одмах је погодио тројку Џабари Паркер.

7' - Продисао је напад гостију од када је искусни плејмејкер ушао на терен. Опет је сјајно проиграо Давидовца који је лако поентирао. Морао је минутом одмора да реагује Роџер Гримау.

6' - Пукла је Звездина одбрана и казнио је то Да Силва. Теодосић је ушао у игру и одмах поентирао после продора, а потом је сјајно асистирао за Давидовца.

5' - Домаћин игра сјајно за сада. Весели је дошао до шестог поена и црвено-бели ће покушати на тајм-ауту да се ресетују.

4' - Добра акција Барселоне и лаки поени за Калинића. Промашио је Давидовац тројку, али офанзивни скок је покупио Митровић и поентирао. На другој страни Калинић је био прецизан ван линије 6,75.

3' - Флоутер је погодио Боломбој, док је центар Каталонаца други пут на утакмици био прецизан са полудистанце.

2' - Након изгубљене лопте гостију Јан Весели је погодио шут са полудистанце. Прве поене за Звезду постигао је Митровић. Био је прецизан са линије пенала.

1' - Тежак први шут је узео Немања Недовић и није био прецизан. На другој страни поентирао је Оскар Да Силва и то је први кош једне екипе на утакмици.

Роџер Гримау је од почетка сусрета на терен послао Томаса Саторанског, Алекса Абринеса, Николу Калинића, Оскара Да Силву и Јана Веселог. Звезда меч креће у са петорком: Шабаз Нејпир, Немања Недовић, Дејан Давидовац, Лука Митровић и Џоел Боломбој.

Уочи меча:

Црвено-бели сањају да могу да направе чудо и изненаде фаворизованог ривала у Каталонији. Ово ће Београђанима бити девети пут да гостују Барселони и никад нису победили.

Ови тимови су прошли пут одиграли два веома неизвесна сусрета. У престоници Србије шпански клуб је тријумфовао после продужетка (99:94), док је на домаћем паркету славио са 85:79

Тренер Звезде Јанис Сферопулос на овој утакмици не може да рачуна на капитена Бранка Лазића, Марка Симоновића и Адама Хангу.

Тим Роџера Гримауа у овај меч улази са учинком од 5-1, док вицешампиона АБА лиге има 2-4.

БОНУС ВИДЕО: Срби тешко прихватају да неко нешто боље ради од њих, због овога су момци шампиони