ПАРТИЗАН ПОБЕДИО ПОСЛЕ ДРАМЕ: Црно-бели у невероватној завршници срушили Фенербахче

09. 11. 2023. у 22:33

ПАРТИЗАН је победио Фенербахче са 85:84 (23:27, 24:29, 16:13, 22:15) у "Арени" у невероватној утакмици 7. кола Евролиге.

Деловало је да ће домаћин уписати нови пораз и опет у неизвесној завршници. Ипак, сада је она отишла на страну "парног ваљка". Нису се поновили Олимпијакос и Басконија када је тим из Београда у финишу поклекао.

Црно-бели су добро отворили утакмицу, повели су 5:0 и држали предност до половине првог квартала када је турски клуб кренуо да погађа практично све што упути ка кошу.

Одбрана је та која није функционисала у тиму Жељка Обрадовића. Доста отворених шутева и лаких поена су постигли гости. Иако је Фенербахче дошао ослабљен у Београд, то их није спречило да погађају и ставе на муке домаћи тим.

Покушавала је публика да подигне домаће играче који су у неколико наврата спуштали разлику на једноцифену, али изабраници Димитриса Итудиса су имали одговор на све.

У првих 20 минута блистао је Најџел Хејс-Дејвис који је постигао чак 21 поен, али је у наставку сусрета био заустављен и меч је окончао са 23.

Невероватно шутерско полувреме су одиграли обе екипе. Партизан је за два шутирао 11/19 (57,9%), за три 6/11 (54,5%), са линије пенала је био непогрешив 7/7. Фенербахче је за два имао нестварних 11/13 (84,6%), ван линије 6,75 9/19 (47,4%) и бацања 7/8.

Друго полувреме је било сушта супротност од првог. Шутеви више нису улазили. Патизан је тежиште игре пребацио испод коша и то му је донело резултат и велики преокрет. Предњачио је Френк Камински који је доминирао у последњем кварталу.

Завршница је била заиста невероватна. Матеуш Понитка се вратио на терен после паузе због повреде рамена. Промашио је зицер који на крају није скупо коштао црно-беле. Може се рећи да је тријумф домаћину донео бивши играч Јам Мадар који је лоше одиграо финиш утакмице.

Израелац је на 44 секунде до краја изгубио лопту и Партизан је поентирао за вођство од 83:82. Потом је у наредном нападу гостију промашио отворену полдуситанцу, да би Данило Анђушић предност увећао на три поена.

Партизан је након тога сасвим логично правио фаул. Вилбекин је реализовао оба пенала. Но, ни ту драми није био крај. Црно-бели су после тајм-аута изгубили лопту и оставили противнику пет секунди. Ипак, напад Фенера није био добар, тежак шут је узео Дорси из велике даљине и није био прецизан.

Код домаћина се највише истакао Френк Камински са 15 поена, док су Ален Самилагић и Џејмс Нанели постигли по 13. На другој страни најбољи је био Најџел Хејс-Дејвис са 23, пратио га је Тајлер Дорси са 18.

Партизан је сада на учинку 3-4, а тим из Истанбула 5-2.

Партизан - Фенербахче 85:84 (23:27, 24:29, 16:13, 22:15)

Дворана: "Штарк Арена". Гледалаца: око 20.000. Судије: Карлос Перуга, Марћин Ковалски и Тимас Бисел.

Партизан: Вукчевић 8, Ледеј 2, Аврамовић 7, Копривица, Смаилагић 13, Јарамаз 5, Нанели 13, Трифуновић 6, Анђушић 9, Доужер 5, Понитка 2, Камински 15.

Фенербахче: Мотли 11, Хазер, Вилбекин 9, Папајанис 7, Махмутолу, Хејс-Дејвис 23, Биберовић 10, Местоглу, Дорси 18, Мадар 2, Сестина 4.

Четврта четвртина: Партизан - Фенербахче 85:84

40' - Паметно је фаул направио Доужер и послао Вилбекина на линију пенала на седам секунди до краја. Оба пута је погодио и тајм-аут је затражио Обрадовић. Изгубио је лопту Партизан, тачније послали су је у аут. Дорси је узео тежак шут из велике даљине, али није био прецизан и Партизан је победио.

40' - Мадар је промашио отворену полудистанцу. Анђушић се потом докопао лопте и Фенер је морао да прави фаул. Бек Партизана је погодио оба пенала. До краја је остали 11,7 секунди.

40' - Одличан напад домаћих и лагано закуцавање Каминског. Изгубио је лопту Мадар, потом је сам под кошем Фенера остао Смаилагића и он је то закуцао. На 34 секунде до краја тајм-аут је тражио Итудис.

39' - Лошу утакмицу је играо Вилбекин до сада и у финишу је узео ствари у своје руке. Кренуо је храбро на продор и погодио преко Каминског.

38' - Сам на зицеру је остао Понитка и промашио. На другој страни Вилбекин је искористио мис меч са Смаилагићем и дошао до поена из продора.

36' - Добар напад гостију. Мадар је проиграо Дорсија који је погодио тројку из левог корнера. Камински на другој страни игра сјајну четвртину. После снажног закуцавања донео је предност свом тиму и натерао је Итудиса на тајм-аут.

35' - Паметан потез Каминског. Натерао је Мотлија да га фаулира што је центру Фенербахчеа био пети и за њега је утакмица завршена.

34' - Мотли се вратио на терен и одмах поентирао. На другој страни сјајан продор Анђушића који игра веома добар меч. Одличан напад црно-белих и поени Каминског. Нерешено је после дужег времена.

33' - Половичан са линије пенала био је Камински. Добар напад Фенера и лаки поени Папајаниса. Само што је ушао на терен Понитка је одмах поентирао.

31' - Какав почетак последњег квартала. Доужер је погодио тројку, а потом је Вилбекин промашио.

Трећа четвртина: Партизан - Фенербахче 63:69

30' - Анђушић је тројком изазвао ерупцију у "Арени". На другој страни Хејс-Дејвис се изборио за два пенала и успео је оба да погоди.

29' - Страшно закуцавање Нанелија. Пробио је прву линију и то искористио за нове лаке поене. Анђушић се изборио за два бацања и успео је оба пута да буде сигуран.

27' - Биберовић је погодио оба слободна бацања. На другој страни са полудистанце погодио је одлични Смаилагић. Потом је центар домаћег тима фаулирао Биберовића. Опет је оба пута погодио.

26' - Техничку грешку због приговора је добио Итудис. Нанели је тај поклон искористио и погодио бацање.

25' - Леп потез Смаилагића, сјајном финтом је преварио Папајаниса и дошао је до нових поена. Промашио је сада два шута заредом центар црно-белих, али се Ледеј нашао на правом месту и поправио је промашај саиграча.

24' - Мадар је постигао прве поене против бившег клуба. Лако је поентирао на други обруч, пошто је заспала одбрана црно-белих. Велики проблем за Фенербахче. Мотли који је задавао доста проблема Партизану зарадио је четврти фаул.

23' - Прве поене за Партизан у другом полувремену постигао је Аврамовић са линије слободних бацања.

22' - Наставља Фенер где је стао у шуту. Дорси је поентирао овога пута. Трифуновић није успео да врати. Промашио је Мотли, али је покупио лопту и снажно закуцао.

21' - Јако лош први напад у другом полувремену је одиграо гостујући тим. Ни Партизан свој први није реализовао.

Друга четвртина: Партизан - Фенербахче 47:56

ФЕНОМЕНАЛНА КОРЕОГРАФИЈА У ''АРЕНИ'': ''Гробари'' у омаж за Ђорђевића и историјску титулу Партизана приредили спектакл (ВИДЕО)

20' - Поентирао је Јарамаз иако лопта није ушла у кош. Промашио је полагање, али је Сестина дирао таблу. То је уједно био последњи кош у првом полувремену!

19' - Нестварна партија крила Фенера. Поентирао је продором на други обруч, а на другој страни је тројку погодио Трифуновић, да би након тога извукао и три бацања натеравши Биберовића да га фаулира. Сва три је погодио бек црно-белих.

18' - Поново је поентирао Нанели, али црно-беле на муке ставља Хејс-Дејвис који је поентирао уз фаул Вукчевића. Успео је да реализује и додатно бацање. "Гробари" се нису надали оваквом развоју догађаја.

17' - Уз звук сирене погодио је Хејс-Дејвис који је већ на 16 поена. Потом је до лаких поена из добре игре два на два дошао Камински. А нову тројку за госте постигао је Биберовић.

15' - Невероватан потез Тарика Биберовића и тројка са кораком уназад. На другој страни Вукчевић је изнудио три слободна бацања након фаула Папајаниса и свако је погодио.

14' - Настављају гости да погађају. Сада је Вилбеник био прецизан ван линије 6,75. Вратио је Тристан Вукчевић.

13' - Сада се домаћин брзо вратио на минус седам након коша сјајног Смаилагића - 29:36. То је натерало Итудиса да затражи минут одмора.

Димитрис Итудис/ФОТО: Танјуг

12' - За мање од минут и по Партизан је примио три тројке и Фенербахче очас посла иде на двоцифрену предност - 25:36. Морао је рани тајм-аут да затражи Обрадовић. Невероватан кош постигао је Вукчевић. Лопта се одбила високо после промашаја Трифуновића, а овај је успео да је вратио у обруч.

11' - Други период почиње тројком Папајаниса. На другој страни је сјајно Аврамовић пробио и положио десном руком. Нова тројка за госте и опет Хејс-Дејвис.

Прва четвртина: Партизан - Фенербахче 23:27

10' - Пукла је одбрана црно-белих и сам на закуцавању је остао Папајанис. Потом је тројку погодио и Смаилагић. Узео је опет центат Партизана веома тежак шут, али је успео да погоди, па су црно-бели на минус четири после првог квартала.

9' - Успео је Хејс-Дејвис да извуче лопту под контактом Доужера и поентира под фаулом. Крило гостију је био прецизан и са црте. После дужег времена кош за Партизан, Аврамовић је био прецизан.

8' - Мотли се изборио за два слободна бацања после фаула Смаилагића. Центар Фенера је  био половичан. Црно-бели су опет изгубили лопту, а после снажног закуцавања Мотли турски клуб долази до серије 10:0.

7' - У истом ритму се наставило и после минута одмора, прецизан ван линије 6,75 био је Хејс-Дејвис. Партизан потом није реализовао два напада, што је казнио Сестина лаким поенима из контре. Сада је Обрадовић морао да реагује тајм-аутом.

6' - Фестиван тројки у овом моменту. Нанели и Јарамаз на једној, а Дорси на другој страни. Играчи ће на кратку паузу због телевизијског тајм-аута.

5' - Доужер је погодио са полудистанце, а потом је узвратио Дорси. Наметнуо се Нанели као лидер од када Пантер не игра због повреде. У стрелце се уписао и Хејс-Дејвис.

3' - Фенербахче је без погођене тројке након два покушаја Сестине, али прецизан је био Дорси и то је први погодак ван линије 6,75 на мечу.

2' - Успео је Мотли да поентира из једне чудне ситуације. Делује и да је направио кораке, али судије нису реаговале.

1' - Први напад на утакмици имао је Партизан и успео је да погоди Камински шут за два на истеку напада. На другој страни Мотли је промашио шут са полудистанце. Потом је Нанели видео рупу у рекету ривала, искористио је то и поентирао је и то под фаулом Мотлија. Бек црно-белих је реализовао и додатно бацање.

За Партизан ће меч почети: Огњен Јарамаз, Џејмс Нанели, Пи Џеј Доужер, Зек Ледеј и Френк Камински. Димитрис Итудис је од старта на паркет послао: Јама Мадара, Тајлера Дорсиа, Најџела Хејса-Дејвиса, Нејтаа Сестину и Џонатана Мотлија.

19.26 - ПАРТИЗАН У ''ПАКЛУ АРЕНЕ'' ДОЧЕКУЈЕ ФЕНЕРБАХЧЕ: Распродата цела хала, публика ће бити ''шести играч'' изабраницима Жељка Обрадовића

Уочи меча:

Црно-бели ће односу на неке претходне мечеве на овом сусрету бити јачи за Матеуша Понитку који се опоравио од повреде рамена и нашао се у екипи. Ни данас у саставу неће бити капитена Кевина Пантера, али и најновијег појачања Бруна Кабокла.

Са друге стране доста проблема са тимом има Димитрис Итудис. Грчки стручњак у Београду неће моћи да рачуна на Марка Гудурића, Дајшона Пјера, Ника Калатеса и Сертача Шанлија.

Заниљивост у вези ових тима је та да су прошле сезоне у два међусобна меча тријумфовали гости. У Истанбулу је славио Партизан (72:73), Фенер се реванширао у престоници Србије (94:97).

Интересантно ће бити да се види како ће публика дочакти Јама Мадара који је овог лета напустио црно-беле, али многима се није свидео начин на који је отишао из клуба.

Партизан пред овај меч има учинак 2-4, а турски клуб 5-1.

БОНУС ВИДЕО: Срби тешко прихватају да неко нешто боље ради од њих, због овога су момци шампиони