ШТА ОВО БИ? Јанис Сферопулос против ФМП-а дебитовао као тренер Црвене звезде како је мало ко очекивао

23. 10. 2023. у 20:05 >> 20:12

Црвена звезда је са новим тренером наставила баш стару традицију: Грк Јанис Сферопулос, који је током викенда заменио смењеног Душка Ивановића на клупи црвено-белих, на дебију је остварио победу - на гостовању ФМП-у, који је серијом 16:3 у завршници треће деонице унео велику дозу неизвесности, а потом водио у четвртој четвртини, српски првак је остварио тријумф резултатом 72:83 Но, победу фаворита су поквариле повреде Луке Митровића и Бранка Лазића у самој завршници, што екипи Звезде свакако није требало пред два узастопна вечита дербија, најпре у четвртак у Евролиги.

Био је ово 37. узастопни дуел ова два такмаца који је окончан Звездином победом, али... Неизвесности, и то огромне, било је у другом полувремену, док је занимљивих момената, пре свега у погледу одлука и начина вођења утакмице од стране грчког стручњака који је био првак и у Грчкој (с Олимпијаком) и у Израелу (с Макабијем из Тел Авива), било и пре тога.

Сферопулос је одлучио да стартну поставу Звезде на првој утакмици на којој је водио екипу с Малог Калемегдана чине Нејпир, Лазић, Гиедраитис, Давидовац и Тоби. То је имало јасан циљ - да се најпре умири Иго Бесон, најопаснији играч "пантера", о чему је бригу водио Бранко Лазић, да се, колико се може, онемогуће лаки поени агресивног Алексе Степановића, а да Давидовац и Тоби под кошем чине све што је у њиховој моћи да предност стално расте.

Међутим, појавила су се два проблема. Најпре, Тоби је почео да бива приличан проблем у пик-ен-рол акцијама домаћих, па су "преко њега" играчи ФМП-а често поентирали, а две ране личне грешке Звездиног капитена омогућиле су Бесону да "лакше дише".

На сцену је тад ступио Милош Теодосић.

Што асистенцијама, што лукавим организовањем акција које су, после још једног додавања, завршавале поенима, "Тео" је сецирао одбрану "пантера", додајући томе и коју тројку. Тако је Звездина предност почела да расте, што је почетком друге деонице први пут довело до +8.

Но, након што је прву четвртину обележило бројно "сецкање" игре због прекршаја, тајмаута и видео-прегледа од стране судија, у другој су на сцену ступиле грешке. Обостране. Звезда је за шест минута четири пута изгубила лопту (само једном у уводној деоници), ФМП није користио ни контре 3 на 1, па је публика у Железнику тада са правом почела да све чешће гледа у своје мобилне телефоне, уместо на збивања на паркету.

Ипак, завршница полувремена је била далеко занимљивија, јер је домаћин заиграо зонску одбрану, а то му баш и није донело жељени резултат, јер су Лука Митровић и Теодосић лако изналазили решења.

Уз 33:41 на семафору ушло се у другу половину утакмице, у којој је домаћин најпре катастрофално деловао на терену, па и не чуди што је Звезда повела са  37:51. Али, онда је уследио огроман пад у игри Сферопулосове екипе. Несхватљив, осим ако се узме у обзир да су играчи имали свега један тренинг са новим стратегом.

Грешио је Тоби, лоше шутирао Илић, киксеве у одбрани правио и Гидраитис, па је ФМП серијом 12:2 пришао на само четири поена заостатка (49:54). Грчки стратег српског првака је затражио тајмаут, но морао је убрзо још један. Серија "пантера" протегла се на 16:3, па је "већ виђена победа Звезде" дошла у питање када је њен ривал био на само поен заостатка услед напрасних бравура Бојана Суботића и Џордана Вокера.

Преузео је Стефановићев тим на почетку четвртог периода и предност, тројком Лука (63:62), после чега је уследио прави мали "рат живаца". Неизвесност је расла из минута у минут, што због добрих потеза Степановића на рубу Звездиног рекета, што због честих далекометних промашаја црвено-белих. Међутим, они су управо на тај начин, кошем Јага док Сантоса са осам метара, после четири непрецизна шута, повели са 67:70, а онда то увећали на пет разлике новим кошем Бразилца. Али, одустајања и даље није било у домаћем табору.

ФМП је успео да постигне погодак, који је поништен после трећег у низу прегледања снимка у 37. минуту, а онда се десио и други кључни моменат: Лука Митровић је на другој страни терена добром финтом изазвао други "судар" домаћих играча (што је прво извео Дос Сантос пред крај полувремена). Но, како су играчи тренера Стефановића пали преко Митровића, Звездин кошаркаш се (чинии се лакше) повредио и није могао да изведе пенале. Учинио је то уместо њега Теодосић, за одлазак на 67:74, пред последња два минута и 16 секунди. А то је био превелик залогај за "пантере", па је победа, и то на дебију Јаниса Сферопулоса на кормилу Црвене звезде, припала гостима.

Оно што Звезда никако није желела, то је ситуација из 40. минута када је, усред већ осигураног тријумфа, повређен капитен Бранко Лазић, који је уз болну гримасу напустио паркет, а деловало је да је у питању проблем са ребром. Колики је степен његове повреде, као и Луке Митровића, биће накнадно познато, а нема никакве сумње да би изостанак ова два искусна кошаркаша многоструко отежао посао црвено-белима у предстојећа два вечита дербија са Партизаном, најпре у четвртак у Евролиги, па у понедељак у регионалној.

АБА лига - 4. коло - статистика

ФМП - Црвена звезда 72:83 (16:21, 17:20, 23:20, 16:22)

ФМП: Вотсон 6, Суботић 9п, 5ск, Павићевић 8, Степановић 15, Вокер 17, Шарановић 3, Симовић 3, Матовић, Вуковић није играо, Ашћерић, Лук 3п, 5ас, Бесон 8

Црвена звезда: Теодосић 11п, 10ас, 3из, Ханга 5п, 6ск, 3ас, Давидовац 10п, 5ск, 2ас, Митровић 7, Лазић 3, НЕјпир 10п, 8ас, Тоби 9п, 4ск, 2из, Боломбој 1, Илић 10, Гиедраитис 7, Кузмић није играо, Дос Сантос 10п, 5ас, 3ск

КРАЈ! ФМП - Црвена звезда 72:83!

40' - Пао је и то уз јаук Бранко Лазић. Пришао је и Звездин тренер да види шта је са капитеном,  изгледа да је ребро страдало... Нови пех црвено-белих, после малопређашње повреде Митровића.

39' - Ближи се крај утакмице, десета асистенција Теодосића, Нејпир даје тројку, а узвраћа Џордан Вокер - 72:80.

38' - ФМП-у је поништен погодак, а онда је Лука Митровић на другој страни терена добром финтом изазвао други данашњи "судар" домаћих играча. Но, како су пали преко њега, Звездин кошаркаш се изгледа повредио и није могао да изведе пенале. Учинио је то уместо њега Теодосић, за одлазака на 67:74, пред последња два минута и 16 секунди.

37' - Два различита снимка су судије гледале око спорне ситуације на средини терена. И, то је потрајало, а одлука је остала иста (нормалан прекршај играча Звезде). А сада се и трећи пут у кратком временском периоду прегледају видео-записи, овога пута због коша који је ФМП постигао, јер се гледа да ли је истекло време за напад.

37' - Дос Сантос уз доста среће долази до петог узастопног поена, Звезда одлази на +5 (67:72), после чега гости краду лопту домаћима, а тренер ФМП-а тражи да се видео-провером утврди шта се тачно десило на центру терена и ко ће имати посед.

36' - После четири промашена шута, Јаго дос Сантос погађа са осам метара тројку за Звезду, која води са 67:70. Тренер ФМП-а Ненад Стефановић тражи тајмаут.

Адам Ханга на утакмици АБА лиге ФМП - Црвена звезда / Foto: FMP Soccerbet / Ivica Veselinov

35' - Игра се "кош за кош" (и, промашај за промашај) у овим моментима. Нерешено је, 65:65, после 13. поена Алексе Степановића за ФМП.

33' - Лук погађа тројку за домаћина, ФМП води 63:62, а онда (после четвртог неуспшеног напада Звезде у низу), домаћин промашује далекометни шут. Шта се ово дешава са црвено-белима...

32' - Сјајно закуцавање ФМП-овог Павићевића преко Боломбоја - 58:62, после чега Ханга промашује тројку.

Трећа четвртина је готова, 56:61 води Звезда после сјајног дриблинга Јага дос Сантоса, који је лопту "сакрио", што је довело до судара двојице ривала, а онда је уследио погодак са полудистанце. ФМП је, међутим, више приказао у овој деоници, о чему сведочи серија 16:3 пе него што је Бразилац са две асистенције и поменутим поготком "одмакао" Звезду.

30' - ФМП је у једном тренутку пришао на 53:54, а онда је Илић погодио тројку, па узвратио Џордан Вокер (4/5 са дистанце), да би 56:59 показао семафор после новог доброг напада гостију преко Далибора Илића.

29' - Након што је Илић убацио само једно слободно бацање, на другој страни Суботић погађа тројку и ФМП је на само -2, семафор показује 52:54! Подсетимо, Звезда је водила са 37:51 пре три минута, што значи да је домаћин направио серију 15:3.

28' - Шарановић далеко боље од Ига Бесона игра одбрану, па ем Звезда улази у киксеве (промашио је Илић из угла, Тоби направио грешку у нападу), ем ФМП погађа - и прилази на само "два поседа". Резултат је 47:53. Вади Сферопулос из игре Гидраитиса и Тобија. Серија 10:2 "пантера" га је на то натерала, а она може да се увећа јер је Звезда и поред повратка Теодосића прокоцкала напад, а Бојан Суботић фаулиран.

26' - Акција Шабаз Нејпир - Далибор Илић доноси досад највећу предност Звезди, 37:51, но то је кратко трајало - и Јанис Сферопулос тражи тајмаут. Разлог? Екипа Ненада Стефановића игра боље, прави серију 5:0 (далекометни погодак Вокера, па блокирање Тобијевог покушаја да постигне тројку, а онда Вотсонов кош у контри) и на семафору је 42:51.

Нови тренер Црвене звезде, Јанис Сферопулос, на мечу са ФМП-ом у АБА лиги / Foto: FMP Soccerbet / Ivica Veselinov

24' - Имајући у виду да је ФМП прокоцкао прва три напада у другом полувремену, а четврти окончао једним погођеним слободним бацањем, Звезда је сама крива што не води са више од актуелних 37:49. Дуго трају напади црвено-белих, шутира се на крају из акција "снађи се како знаш", па некада то успе (Давидовац), некада не (Нејпир).

21' - Почела је 3. четвртина, домаћин је шутирао за три поена и промашио, а у контри Рокас Гиедраитис погађа и својим седмим поеном доноси +10 Звезди - 33:43. А како је Литванац потом украо лопту "пантерима", гости су могли и до веће предности, но Шабаз Нејпир је са дистанце промашио цео обруч.

Крај полувремена, Звезда води са 33:41. У завршници друге деонице ФМП је заиграо зонску одбрану, али није то био превелик проблем за госте које је најпре предводио Лука Митровић, а онда и Теодосић (седам поена, шест асистенција; од њега је ефикаснији само играч домаћих, Алекса Степановић, стрелац 10 поена).

18' - Четири од пет изгубљених лопти Звезда има у другој деоници. Сада се то десило Луки Митровићу, па је на три минута пре краја полувремена резултат остао 27:35, да би на другој страни терена управо Митровић направио прекршај над Вокером и "послао" га на линију слободних бацања.

16' - Претходни моменти вероватно се нису свидели стручним штабовима оба такмаца. Звезда је превише журила у нападу, па и грешила у одабиру шутева (а и имала киксеве у додавањима; деси се то и Милошу Теодосићу), а ФМП чак ни контру 3 на 1 није успео да оствари, услед фаула Шарановића у нападу. На мини предах отишло се уз вођство гостију од 25:33, што је највеће вођство које су досад имали (уз 20:28).

13' - Убрзала се игра, што је испрва више одговарало ФМП-у коју је приличну муку мучио са организованом, 5 на 5, одбраном Звезде. Када су црвено-бели направили грешке у два узастопна напада, а из транзиције домаћин поентирао, борба се распламсала. Но, ни нови добри офанзивни потези Теодосића, као ни одлазак гостију на +8 (20:28) нису омели "пантере" да наставе са брзом игром и раним завршавањем акција, те су тројком Вокера пришли на 23:28. То је натерало новог Звездиног стратега, Сферопулоса, да затражи тајмаут. Изгледа да му се није свидела ова "јурњава" по терену, иако публици, вероватно, јесте.

Крај прве четвртине, Звезда води са 16:21. После скоро 30 минута од почетка меча, услед прекршаја, тајмаута, судијских прегледа снимака, завршила се уводна деоница. А после свега описаног раније, у њеној завршници нарочито се истакао Милош Теодосић, те тројком из пуног трка, те себи својственој, атрактивној асистенцији (за Далибора Илића). Звезда је имала и седам поена разлике, но са +5 одлази на предах.

13:17 - Мајк Тоби, центар Звезде, у центру је пажње у другој половини прве деонице. ФМП је после тајмаута почео њега да "циља" у пик-ен-рол игри (и да константно поентира), али и Тоби узвраћа на другој страни, где га све боље упошљава Тедосић. Њему се у бековској линији придружио Бразилац Јаго дос Сантос. Звезда води са 13:17 на истеку осмог минута, а "пантери" су били на поен заостатка у претходном.

5' - На половини прве четвртине, Звезда води са 6:11, захваљујући серији 6:0 у којој је "главну улогу" имао резервиста Адам Ханга, добрим потезима у нападу, којима је омогућио поентирања саиграча. Екипа Јаниса Сефропулоса је, са друге стране, умирила Бесона, а како "пантере", као и од почетка ове сезоне, не служи шут са дистанце, резултат је такав какав јесте после пет минута игре.

4' - Бранко Лазић је већ направио две личне грешке на опасном беку ФМП-а, Угу Бесону, па га је заменио Ханга, а Геидратис је недуго затим вратио предност Звезде, 6:7, својим петим поеном. Давидовац је у међувремену промашио два зицера.

1' - Утакмица је почела! Први напад је имала Звезда, а акцијом Тоби - Давидовац гости су повели са 0:2, но одмах је Степановић узвратио истом мером, да би на истеку првог минута Гиедраитис погодио тројку - 2:5

17.58 - Да ли ће меч бити неизвестан? У екипи ФМП-а се надају. Јер, у досадашњих 36 мечева са Звездом, ФМП је доживео 36 пораза.

17.55 - Сферопулос је одлучио да стартну поставу Звезде чине Нејпир, Лазић, Гиедраитис, Давидовац и Тоби. Наспрам њих, петорка ФМП-а је Вотсон, Степановић, Лук, Матовић, Бесон.

Црвено-бели после три кола у регионалном такмичењу имају учинак 3-0 (побеђени су Игокеа, Цедевита Олимпија и Борац), а њихов домаћин 1-2, услед пораза од Крке и Меге, а тријумфа над Цибоном.

Уочи меча

Сферопулос је у суботу потписао двогодишњи уговор са Црвеном звездом. Он је на клупи "црвено-белих" заменио Душка Ивановића.

Нови тренер шампиона Србије је истог дана током ког је стигао у Београд одрадио тренинг са кошаркашима Црвене звезде. Са Сферопулосом као део стручног штаба и први помоћник стигао је Василис Гераготелис, који је ту улогу имао и претходних 10 година у екипама Олимпијакоса и Макабија.

"Врло сам почаствован што сам постао тренер Црвене звезде, за мене је важно да будем део породице и овом приликом се захваљујем господину Човићу, председнику клуба и менаџменту који су ме довели овде. Узбуђен сам што ћу да тренирам овај тим. Можемо да успемо, да остваримо велике ствари, али само заједно, менаџмент, играчи, навијачи, који су невероватни. Узбуђен сам и нестрпљив да крену утакмице, да изградимо тим, али на терену, тим свакако већ имамо и да донесемо успех клубу", рекао је Сферопулос.

О самом дебију, против ФМП-а у Железнику, није много говорио:

"Знамо како да наставимо усред сезоне, урадићемо доста ствари, идемо корак по корак, али најважније да играчи схвате шта желим од њих, а да притом не трпи наша игра. Најважнија ствар у овом тренутку је да тим остане заједно, да се бори заједно и да настави заједно", закључио је нови тренер Црвене звезде.

Црвена звезда у је четвртак је гост Партизана у Евролиги, а то ће бити и четири дана касније, против истог ривала, у АБА лиги.

БОНУС ВИДЕО: Срби тешко прихватају да неко нешто боље ради од њих, због овога су момци шампиони