САЛЕ ЂОРЂЕВИЋ САМО МАЛО "ОЗНОЈИО" ОРЛОВЕ: Србија победила Кину, али...

20. 08. 2023. у 15:30

КОШАРКАШИ Србије победили су Кину на Купу солидарности у Шенжену са 87:64 (23:12, 20:16, 22:23, 22:13).

САЛЕ ЂОРЂЕВИЋ САМО МАЛО ОЗНОЈИО ОРЛОВЕ: Србија победила Кину, али...

Сигурно да је овај дуел био емотиван за Александра Сашу Ђорђевића, селектора азијске селекције који је са "орловима" три медаље освојио као њихов стратег. Ипак, он је учинио све да се његови изабраници покажу у што бољем светлу против квалитетнијег ривала.

Можда су многи очекивали још убедиљивију победу наше репрезентације, посебно након +35 против Порторика који нам је, као и Кина, ривал у групи на Мундобаскету. Ипак, то што су "орлови" доминирали, није спречило супарника да често кажњава пропусте у игри тима Светислава Пешића.

Фуриозно је Србија отворила меч, посебно у одбрани која је изгледала у тим тренуцима сјајно. Из такве игре произилазили су лаки поени, па је брзо на семафору било 11:0. Доминација на старту сусрета се најбоље огелдала у томе да је наш ривал прве поене из игре постигао тек после седам минута.

Ипак, иако је разлика у квалитету била евидентна, Кина се ниједног момента није предавала, иако се на велики одмор отишло са +15 - 43:28. Кина је нешто боље отворила друго полувреме, средином трећег квартала спустила је разлику на једноцифрену, али поенима Гудурића, Добрића и Стефана Јовића она је опет била двоцифрена и недостижна за ривала.

Овај део меча обележио је велики број фаулова, па се у финишу углавном до поена долазило са линије пенала и на једној и на другој страни.

Србија је у четвртој четвртини одржала разлику и није дозволила Кинезима да помисле да могу да режирају велики преокрет. Било је и грешака у нашем тиму на овом мечу, али то је и нормално за припреме када се у дело спроводе разне тренерове замисли. Сигурно да је стратег националног тима имао шта да каже својим изабраницима после 30 минута игре, током којих су 12 пута изгубили лопту, а они су у завршном периоду само једном кикснули на тај начин, смањивши тако драстично могућност да Кинези додатано умање заостатак.

Вреди поменути да Пешић на овој утакмици није користио Дејана Давидовца и Алексу Раданова.

Најефикансији у нашој селекцији био је Богдан Богдановић са 19 поена, пратио га је Филип Петрушев са 13.

"Орлови" у понедељак играју други меч на овом турниру, а ривал је селекција Бразила. То ће уједно бити последњи меч наше селекције пред пут у Манилу на Светско првенство (25. август - 10. септембар), а српско-бразилски мегдан од 14 часова можете да пратите уживо на порталу "Новости".

Подсетимо, Србија и Кина одиграће први меч групе Б на Светском првенству. Тај меч се игра 26. августа од 14 сати. Поред њих ту су још Порторико и Јужни Судан.

Четврта четвртина: Србија - Кина 87:64

40' - Прецизан са линије пенала био је Маринковић и то су били последњи поени на утакмици.

39' - Нова тројка за "орлове". Сада је прецизан био Никола Јовић. За Кину је после офанзивног скока поентирао Ху.

38' - Одличан напад Србије и тројка из угла за Маринковића. Иако је победник познат Ђорђевић не дозвољава опуштање и тражи тајм-аут.

37' - Трећу тројку на утакмици постигао је Џао. Петрушев је потом два пута промашио из "одбојке".

35' - После Богдановића двоцифрен је и Петрушев који је стигао до 11 поена. На другој страни Ху је био прецизан са линије пенала.

33' - Остао је сам на шуту за три поена Никола Јовић и био је прецизан. Одмах је тајм-аутом реаговао Ђорђевић.

32' - Задаје Ванг сада проблеме Србији. Успео је да поентира уз фауле Петрушева. За разлику од прошлог пута сада није био прецизан са црте. Добра акција из аута и поени Богдановића који је дошао до 17 поена.

31' - Кинези су последњи квартал отворили закуцавањем Ванга. "Орлови" прва два напада нису искористили.

Трећа четвртина: Србија - Кина 65:51

30' - Први фаул напаравио је Ристић, а Ванг је успео да поентира, потом и реализује слободно бацање. Последњи кош у трећем периоду био је дело Марка Гудурића.

29' - Оба слободна бацања погодио је Богдановић. Утакмица у последње време нема ритма, пошто се до поена долази искључиво са линије пенала. Изнудио је Богдан фаул на шуту за три. Члан Атланте је био сва три пута прецизан. На другој страни ван линије 6,75 прецизан је био Ху. На исти начин је узвратио Петрушев.

28' - Тек на два минута до краја треће четвртине Жу који је уз Андерсона најбољи играч Кине постиже први поен и то пенала.

27' - Први двоцифрен играч на утакмици је Богдан Богдановић који је био половичан са линије пенала, али је стигао до 10 поена.

26' - Добро је прошао Кајл Андерсон поред Николе Јовића и успео да поентира. Стефан Јовић се у стрелце уписао поготком са полудистанце - 52:39.

26' - Коначно поени. Богдановић је проиграо Добрића, а нови играч Виртуса је погодио флоутер. Ништа не препушта случају Ђорђевић и одмах тражи минут одмора.

25' - Опет период утакмице без поена на обе стране. Србија је два поседа заредом окончала фаулом у нападу.

24' - Добар напад Кине је окончан тројком. Разлика је после дужег времена једноцифрена и Светислав Пешић је принуђен да затражи тајм-аут. Гудурић је након минута одмора дошао до поена са линије пенала.

23' - Након два промашаја са линије пенала, Андерсон је сада оба пута био прецизан и дошао је до четири поена - 46:35.

22' - Прве поене у другом полувремену постиже Кина, после више од једног минута. Србија три напада није искористила. Потом је тројку постигао Џао. Ипак, успео је да врати истом мером Аврамовић.

Друга четвртина: Србија - Кина 43:28

20' - Џао је вратио тројку. Кина је ван линије 6,75 до сада била прецизна четири пута, а наша селекција три.

19' - Сјајан напад Србије и Богдановић погађа тројку из транзације. Кина је стигла до нових поена. Нова тројка за "орлове", овога пута прецизан је био Маринковић.

16' - Успео је некако да се снађе Милутинов и дође до нових поена. На другој страни Џу је погодио ван линије 6,75, али је на исти начин узвартио Богдановић.

15' - Џанг погађа са полудистанце. На другој страни Маринковић није успео да шутне на време због истека времена за напад.

14' - Одличан продор Хуа који стигао до седам поена и најефикаснији је код Кинеза. Тајм-аут је затражио Светислав Пешић. Уписао се у стрелце и капитен Богдановић. Он је поентирао из продора под фаулом. Био је сигуран и са линије пенала.

13' - Србија опет до поена долази из конте. Петрушев је повукао, упослио Добрића коме није било тешко да постигне кош - 29:17.

12' - Добрић је украо лопту и сјајно положио у контри. Добар продор Андресона и поени натурализованог Кинеза.

11' - Кина другу четвртину отвара тројком Хуа. Остао је сам у десном корнеру видео је то Андерсон, упослио га је и бек азијске селекције је био прецизан. Симанић до нових поена долази са линије пенала.

Прва четвртина: Србија - Кина 23:12

10' - Прву тројку на утакмици постигао је Џао. Истом мером је узвратио Бориша Симанић. Добро се у наредном нападу позиционирао Петрушев и поентирао уз фаул. Бивши играч Црвене звезде погодио је и додатно бацање - 23:12.

9' - Џанг се изборио за једну ничију лопту и поентирао је под фаулом Петрушева. Искористио је и слободно бацања. "Орлови" су мало пали у одбрани што је ривал почео да користи.

8' - После више од седам минута изабраници Салета Ђорђевића су поентирали из игре преко Џанга. У стрелце се уписао и Филип Петрушев. Потом је нови играч Филаделфије заспао у одбрани што је ривал казнио лаким поенима.

7' - Азијска селекција је још увек без поена из игре, а и Србија је одиграла неколико брзоплетих напада. Два пута је нагажена линија и два пута лоше бачена. Коначно поени после дужег времена, прецизан је био Никола Јовић.

4' - После четири и по минута Кина постиже прве поене преко Хуа који је оба пута био прецизан са линије пенала.

4' - Нови поени за Милутинова. Србија за сада одлично игра на оба краја терена. Одличан продор Аврамовића који је стигао до четири поена. Мора да реагује тајм-аутом Саша Ђорђевић.

3' - Кина је још увек без поена. Гудурић је сјајно упослио Маринковић асистенцијом преко целог терена. Кошаркаш Басконије је поентирао уз фаул. Потом је реализовао и додатно бацање - 7:0.

2' - Обе селекције нису искористиле први напад, али су "орлови" први стигли до поена после закуцавања Милутинова. Потом је Аврамовић украо лопту и лако положио лопту.

1' - Почела је утакмица. Србија је дуел кренула у саставу: Алекса Аврамовић, Марко Гудурић, Вања Маринковић, Никола Јовић и Никола Милутинов.

12.58 - Кошаркаши Србије предвођени капитеном Богданом Богдановић изашли су на загревање.

Уочи меча:

Селектор азијске селекције Александар Ђорђевић тестираће наш национлани тим. Нема сумње да је екипа Светислава Пешића фаворит, али то мора да се потврди на паркету.

Србија је до сада победила Грчку и Порторико, а изгубила од Италије. Такође, тријумфовала је и против БиХ и Пољске у мечевима који су били затворени за јавност.

Кина је са друге стране савладала Зеленортска Острва и Нови Зеланд. Поразе је уписала од Словеније, Италије и Немачке.

Подсетимо, "орлови" сутра од 14 сати у Шенжену играју последњи меч пред Мундобаскет, ривал је Бразил.

Пешић је пред пут у Азију скратио списак и повео 13 играча:

Богдан Богдановић, Филип Петрушев, Никола и Стефан Јовић, Вања Маринковић, Алекса Раданов, Огњен Добрић, Душан Ристић, Марко Гудурић, Дејан Давидовац, Бориша Симанић, Алекса Аврамовић и Никола Милутинов.

Србија ће на Светском првенству (25. август - 10. септембар) играти у групи Б са репрезентацијама Кине, Јужног Судана и Порторика.

БОНУС ВИДЕО: Кошаркаши Србије кренули пут Кине