НОВИ "ОРЛОВИ" УОПШТЕ НИСУ ЛОШИ! Грци двапут добили Словенију са Дончићем, Србију нису могли!

А. И.

08. 08. 2023. у 20:48 >> 20:48

КОШАРКАШИ Србије су победили Грчку у припремном мечу за Светско првенство у кошарци 2023, које почиње крајем овог месеца. На Акрополис купу у Атини нови "орлови" селектора Светислава Пешића су са 71:64 савладали Хелене, који су у претходних седам дана двапут победили Словенце предвођене Луком Дончићем.

НОВИ ОРЛОВИ УОПШТЕ НИСУ ЛОШИ! Грци двапут добили Словенију са Дончићем, Србију нису могли!

Screenshot / EPT

Без Стефана Јовића, а Нишлија је меч пратио са клупе, у "цивилу", наши репрезентативци су одличном игром одгворили на готово све грчке кошаркашке изазове. Истина, није играо за домаћине њихов највећи ас, Јанис Адетокумбо, али није играо ни против "змајчека", па су Грци тада деловали изузетно. Против разиграних "орлова" то им и није баш пошло за руком, али је неодустајање домаћина овај меч претворило у велики кошаркашки трилер.

Наравно, почетак је био мало "успорен", због уобичајеног испитивања снага, али стартној петорки у саставу Аврамовић, Богдановић, Гудурић, Петрушев, Милутинов није дуго требало да нађе права решења.

После уједначене уводне деонице, у којој су капитен Богдановић и Гудурић били најконкретнији у гостујућој екипи, а Митоглу код домаћина, у другој су се разгоропадили Пешићеви изабраници. Нападали су веома добро Срби, стварили одличне позиције, посебно из пик ен рола, када је Никола Милутинов у неколико прилика лагано закуцао. Пратио га је Душан Ристић, али и Алекса Аврамовић...

О томе какву је партију одиграо Милутинов говори најбоље податак да је у тих десет минута постигао 10 поена, а да је предност расла, расла и... баш на крилима његове добре игре, а уз по пет нових поена Богдановића и Ристића, Србија стигла до 37:47 на половини трећег периода.

Након тога пао је мало ритам на обе стране, привремено се, тројком Душана Ристића, отишло на +13, но - тада су се разгоропадили Хелени.

Можда најпре јер "пробудио" Јоанис Папапетру, а онда и публика. Грчка је уз два поготка поменутог играча успела да са само осам поена заостатка уђе у последњу четвртину, а на почетку ње, уз нове добре потезе Папапетруа, серијом 10:2 изједначи на 59:59.

У напетој завршници, боље су се снашли кошаркаши Србије који су од 36. до 39. минута изградили предност, па онда успели да стечено сачувају и остваре тријумф.

Акрополис куп - 1. коло
Грчка - Србија 64:71 (13:16, 22:23, 14:18, 15:14)
Грчка: Вокап 1, Рогавопулос 18, Лунцис 5, Ларенцакис, Мораитис 2, Аграванис 1, Калаицакис, Бохоридис 2, Папајанис 6, Папапетру 11, Толипулос, Т. Адетокумбо 7, Митоглу 9, Хацидакис 2
Србија: Петрушев 5, Јовић, Богдановић 15, Маринковић, Раданов, Добрић 6, Ристић 11, Гудурић 14, Недовић, Давидовац, Симанић, Аврамовић 6, Милутинов 14

КРАЈ! СРБИЈА - ГРЧКА 71:64

40' Добро је Србија привела меч крају. Милутинов је одличан био у скоку и Србија је на крају заслужено славила.

39' Покушао је шутем у назад Гудурић да изнуди фаул. Промашио је.

38' Нови поени Николаоса Вогаропулоса. Није то поколебало Орлове, на другој страни Петрушев одржава пет поена предности - 66:61. Марко Гудурић одмах у наредном нападу усамљен погађа за три и 69:62

37' Неколико минута тврде игре, без кошева на обе стране.

35' Када је тешко - Богдан Богдановић за три. Ас Атланте постигао је свој 15. поен на мечу. Пет нула серија Србије. Гудурић је фантастично финтирао и проиграо Николу Милутинова који је у рекету био усамљен и није му било тешко да поентира.

34' Затегли су домаћи играчи одбрану, а решење је Немања Недовић тражио са велике удаљености. У наредном нападу не кажњава усамљени Похоридис лошу одбрану Србије - 59:56. Серију 2:10 имају Грци у трећој четвртини. Једине поене у периоду од пет минута постигао је Гудурић.

33' Наставља да пада Србија. Промашио је Папапетру за три, дозволили су наши репрезентативци ривалу лаке поене уз фаул, а "пенал" је искористио Рогкавопулос за 14. поен (59:56).

32' Похоридис, а потом и Папапетру долазе до лаких поена и 53:57. Након тога промашује Јовић, а његов неуспели покушај у кош враћа Гудурић.

КРАЈ ТРЕЋЕ ДЕОНИЦЕ 18:14.

30' Заиграо се Алекса Аврамовић, промашио целу контрукцију при покушају за три, а сјајно одговара Јоанис Папапетру.

29' Непрецизан је био Ристић, а на другој страни бива блокиран Мораитис. Још једном је Ристић добро одиграо одбрану, али је сада погодио Папапетру - 47:57

28' Рогалопулос са пенала враћа "хелене" на једноцифрени заостатак - 45:54. Сјајно је реаговао Алекса Аврамовић. Након промашаја Николе Јовића дошао је до лопте, поентирао уз фаул за 45:56.

27' Ристић погађа након добре акције Богдановића, уследила је тројка Папајаниса.

26'Док су Грци убацили свега 30 посто за три, Србија полако појачава ритам, погађа и Ристић за свој девети поен.

25' Убацила је Србија у пету. Двоцифрени су "орлови" 37:47.

23' Митоглу, Богдановић, Петрушев, два пута Гудурић, на другој страни Лоунтзис и Митоглу били су непрецизни. Тек у смирај другог минута треће деонице поени за Србију. Потом и Грчку - Папапетру за 37:41

22'Два промашаја Србија је имала на старту за три опена.

ДРУГА ЧЕТВРТИНА 22:23

* На полувремену, најефикаснији у репрезентацији Србије је Милутинов са 12 поена, од чега је 10 дао у другој деоници, по седам су убацили Гудурић и Богдановић (само по један погодак у другој деоници), шест је дао Ристић, три Аврамовић, а по два Добрић и Петрушев. Код домаћина, стрелце предводи Рогавопулос (9), а следе Танасис Адетокумбо (7) и Митоглул (6).

20' - Аграванис погађа, па онда и Луцис, резултат је изједначен - 34:34. Погодио је Гудуруић тројку, потом и двојку Петрушев.

19'  Рогавопулос наставља да ређа поене, стиже до деветог - 31:34. Богдановић је пре тога фаул у нападу, али Грци нису погодили на другој страни.

17' Седми поен Богдана Богдановића након контре, пре тога још једно закуцавање Милутинова. Србија има потпуну контролу ритма игре у другом периоду 25:32.

14' Ау, сјајно је Милутинов изашао из пика и закуцао. Одговорио је тројком Јоанис Папапетру. Потом Немања Недовић губи лопту, а Димитриос Мораитис контром и серијом 5:0 (25:28) тера селектора Србије да направи минут одмора.

13' Сјајна игра Србије. Серија у другој четвртини 9:0,  прекида је Адетокумбо тројком - 18:26. Радује и то да је Србија савршена са "пенала". Шутирали су Пешићеви пулени 8 од 8,

12' Сјајан Ристић са пенала, а потом и са дистанце о таблу 15:20.

11' Танасис Антетекумбо отвара другу четвртину поенима- 15:16

КРАЈ ПРВЕ ЧЕТВРТИНЕ 14:16

10' Ушао је Никола Јовић у Ритам, на другој страни Хаџитакис половичан са пенала - 13:14, а да ствари крену још боље потрудио се Ристић који је увећао на 13:16

7' Сјајна серија Србије 4:0, погодили су Милутинов и Марко Гудурић. Знатно су Пешићеви "пулени" затегли одбрану.

5' Када је тешко - Богдан Богдановић. Капитен Србије тројком смањује на 9:7, а не успева Митоглу да пробије одбрану Србије.

4' Динос Митоглу погађа за три, био је сам на шуту и казнио је лошу одбрану. Покушао је Петрушев да одговори - безуспешно.

Сцреенсхот / ЕПТ

3' Митоглу је био прецизан, а онда неколико "празних" напада "орлова".

2' Гиоргиос Папајанис отворио је дуел за Грке, на другој страни два пенала погодио је Марко Гудурић.

1' Богдан Богдановић уписује лаганим полагањем прве поене у мечу. Потом је одлично одиграо одбрану, и на шуту за два фаулирао ривала.

18:53 - Утакмица још није почела. Играчи су завршили са процедуралним сликањем, химнама, очекује се да ускоро крене дуел.

Каснила је минут химна Републике Србије, а навијачи су овацијама поздравили наше момке у исчекивању Боже правде.

18.30 - Е, ТАКО СЕ ТО РАДИ! Алексеј Покушевски дошао у Атину

17.25 - Утакмица ће почети минутом тишине због трагедије која се десила у Атини - убиства навијача у тучи хулигана АЕК-а и Динама из Загреба.

УОЧИ МЕЧА СРБИЈА - ГРЧКА

Акрополис куп ће послужити репрезентацијама Србије, Грчке и Италије као једна од фаза припрема за Мундобаскет 2023. који ће од 25. августа до 10. септембра бити одржан у Јапану, Индонезији и на Филипинима.

Селектор Пешић је пут Атине повео тим од 14 играча, док су у Београду остала четворица играча због опоравка од повреда и породичних обавеза.

После дуела са домаћинима „орлови“ ће у среду играти против селекције Италије која затвара турнир 10. 8. мечом са домаћом селекцијом.

КО ЈЕ НА СПИСКУ СВЕТИСЛАВА ПЕШИЋА?

Стефан Јовић, Никола Јовић, Богдан Богдановић, Марко Гудурић, Алекса Аврамовић, Вања Маринковић, Огњен Добрић, Дејан Давидовац, Филип Петрушев, Душан Ристић, Никола Милутинов, Бориша Симанић, Немања Недовић, Алекса Раданов.

У Београду су због опоравка од повреда и породичних обавеза остали Ален Смаилагић, Урош Трифуновић, Никола Топић и Душан Беслаћ.

ШТА ЧЕКА СРБИЈУ ПРЕ СВЕТСКОГ ПРВЕНСТВА?

"Орлови" ће први меч одиграти 8. августа са селекцијом домаћина Грчком, а дан касније играће са Италијом.

После Акрополис купа, Србија ће 16. августа у "Штарк арени" одиграти припремну утакмицу са Порториком, а након тога путује у Кину, где има заказане утакмице против домаће селекције (ривала и на СП) и Бразила.

БОНУС ВИДЕО: Топ 10 најбољих поентера у НБА