ИГРАЋЕ СЕ МАЈСТОРИЦА: Партизан поражен у Љубљани, у Београду се одлучује ко иде на мегдан Звезди (ФОТО)

30. 05. 2023. у 17:51

КОШАРКАШИ Партизана изгубили су у другој утакмици полуфинала плеј-офа АБА лиге од Цедевита Олимпије у Љубљани са 95:83 (29:26, 22:15, 22:19, 22:23).

Заслужено су славили "змајчеки" који су успели да изборе мајсторицу и врате серију у Београд где ћа пасти коначна одлука о другом финалисти регионалног такмичења.

Гости су добро отворили меч, повели су 5:12, па 13:21. Ипак, домаћин је од тог момента почео да игра све боље пре свега у одбрани где је тренер Миро Алиловић често мењао начин одбране.

Цедевита Олимпија је имала предност од три разлике после уводних 10 минута - 29:26, а први пут је до двоцифрене предности дошла у финишу првог полувремена - 51:41.

Наставили су Љубљанчани добро да играју и у трећем кварталу, но Партизан је одбијао да се преда па је у једном моменту стигао до минус три - 59:56. Био је то ипак последњи трзај изабраника Жељка Обрадовића.

Успели су у пар наврата у четвртој четвртини да спусте заостатак на једноцифрен, али снаге за преокрет није било.

Опет је упечатљив био однос у скоковима, где је домаћин издоминирао - 39:23, а бољи је био и у асистенцијама - 18:10.

Најефикаснији код победника био је Јоги Ферел који је постигао 21 поен, пратио га је Зоран Драгић са 12. На другој страни Кевин Пантер је бројао до 24, док је Данте Егзум додао 16.

Трећа утакмица ових ривала на програму је 6. јуна у "Арени". Победник ће на мегдан Црвеној звезди која је још раније победила Будућност са 2:0.

Цедевита Олимпија - Партизан 95:83 (29:26, 22:15, 22:19, 22:23)

Дворана: "Стожице". Гледалаца: 9.233. Судије: Милош Кољеншић, Лука Кардум и Денис Хаџић.

Цедевита Олимпија: Ребец 6, Ферел 21, Радовић 4, Јеремић 9, Алибеговић 9, Мурић 10, Мулалић 6, Коси, Матковић 8, Гњидић, Омић 10, Драгић 12.

Партизан: Ледеј, Дрезгић, Копривица, Пантер 24, Смаилагић 8, Папапетру 2, Егзум 16, Нанели 14, Лесор 11, Трифуновић, Анђушић, Мадар 8.

Четврта четвртина: Цедевита Олимпија - Партизан 95:83

40' - Крај утакмице!

40' - Тачку на меч највероватније новом тројком ставља Едо Мурић. Пантер је погодио оба бацања, али чини се касно.

39' - Кренуо је Егзум агресивно на продор и успео је да изнуди два бацања. Успео је ова пенала да искористи. Пробио је Ферел, избацио је усамљеног Драгића који је погодио тројку. Одмах је тајм-аутом реаговао Обрадовић. Не баш добар напад гостију, Мадар је једна добацио при шуту ван линије 6,75.

38' - Две промашене тројке домаћих, најпре Мурић, а онда и Драгић. Пантер је на другој страни погодио. Ферел агресивно креће на продор и погађа.

37' - Сјајан потез Мадара. Украо је лопту Ферелу и лако поентирао. Израелац је направио серију 5:0 и одмах је минутом одмора реаговао Миро Алиловић.

36' - Тек што се вратио одмах погађа Јоги Ферел. Одлична утакмица плејмејкера Цедевита Олимпије. Потом је Мадар погодио тројку из десног корнера.

35' - Већ виђено, само што сада није био кош. Опет је Пантер фаулирао на шуту за три поена Мулалића. При том капитен црно-белих је добио техничку због приговора. Једно од четири је погодио Мулалић. На другој страни Смаилагић је изнудио два бацања након фаула управо Мулалића. Центар гостију је оба реализовао.

34' - Финитирао је Мурић Смаилагића и погодио са полудистанце, али на другој страни Пантер је убацио тројку из корнера. Пробио је Ребец лако одбрану ривала и потом упослио Матковића за лаке поене. Први тајм-аут у последњој четвртини је затражио Обрадовић - 84:69.

33' - Уписао се тек сад Папапетру. Пре тога је Лесор покушао да скине лопту са обруча, али је досуђена силазна путања. Лоша секвенца за Француза. Изгубио је лопту а онда је направио неспортски фаул над Мулалићем. Искусни бек домаћег тима је искористио тај поклон.

32' - Са осам метара је погодио Ребец. То не треба да чуди, тако шутира кроз целу каријеру. Користи Партизан то што је ривал у бонусу, па је Егзум изнудио фаул Радовића. Аустралијанац је био половичан са пенала.

31' - Три фаула у једном нападу направила је Цедевита Олимпија и то сва три над Егзумом. Потом је Лесор промашио, али је покупио промашај и поентирао уз фаул. Домаћин је већ испунио бонус за мање од минут.

Трећа четвртина: Цедевита Олимпија - Партизан 73:60

30' - Остао је Ребец у мис мечу са Лесором, искористио је то и постигао тројку за великих +14 - 73:59. Пантер је потом погодио бацање после техничке Алиловића. Веома љут је био Обрадовић током минута одмора оним што приказују његови изабраници.

Screenshot / TV Arena sport

29' - Сјајан потез Егзума. Погодио је под фаулом, а онда је реализовао и додатно бацање. Не игра пуно, али је одличан шутер Мирко Мулалић. Успео је да погоди под фаулом Пантера и то шут ван линије 6,75. Бацање је промашио, али је баш он покупио промашај и потом упослио Алибеговића за лаке поене.

29' - Убрзао је Ферел и изнудио два пенала. Американац је оба пута био сигуран.  Није тројку погодио Егзум, али јесте на другој страни Амар Алибеговић - 65:56. Тајм-аут је затражио Обрадовић.

28' - Остао је сам Нанели на шуту за три поена и наравно да је то искористио. Сјајан потез Радовића и он је поред Лесора поентирао продором на други обруч.

27' - Лесор је успео да поентира из не баш лаке позиције. Играчи ће мало одморити због првог тајм-аута у овом кварталу. Промашио је тројку Ферел, али је Омић покупио офанзиван скок и морао је Егзум да га фаулира како овај не би дошао до лаких поена. Испоставило се да је фаул био добар, пошто је бивши играч Црвене звезде био половичан.

25' - Удвојен је био Ферел, Мурић је остао сам, Американац је то видео упослио га, а овај је то искористио и погодио ван линије 6,75. Остао је Омић у мис мечу са Пантером и то је лако решио центар домаћег тима - 58:51.

24' - Промашио је тројку Пантер, али је Нанели поентирао из другог напада. Потом и Пантер погађа у контри. Одлично је Партизан отворио друго полувреме. Драгић је направио фаул у нападу, а потом је због приговора зарадио техничку грешку. Погодио је Пантер слободно бацање.

23' - Какав продор Драгића. Пробио је и положио на други обруч. Заиста сјајан потез крилног играча домаћег тима.

22' - Остао је Ферел сам у корнеру и промашио је потпуно отворен шут, што није баш карактеристично за њега. Пантер је потом поентирао после продора и дошао је до 12 поена.

21' - Велики промашај Јеремића на старту трећег квартала. На другој страни судије су досудиле мртву лопту након борбе Ферела и Ледеја и њих двојица ће скакати у борби за посед. Ледеј је додао до Мадара, а овај на истеку напада погодио тројку.

Друга четвртина: Цедевита Олимпија - Партизан 51:41

Црно-бели вероватно нису очекивали да ће бити на двоцифреном заостатку после 20 минута игре. Партизан за два шутира 7/14 (50%), тројке су 6/17 (35,3%), а имају три промашена бацања - 9/12 (75%). На другој страни, шут домаћина за два је одличних 10/13 (76,9%), за три 6/16 (37,5%) и пенали 13/14 (92,9). Цедевита Олимпија је као и у првом мечу боља у скоку 19-7, у асистенцијама су изједначени 8-8.

20' - Лоша секвенца Лесора. Најпре је изгубио лопту, а потом фаулирао Алибеговића који је притом и поентирао за два поена. И он је реализовао додатно бацање.

20' - Баш као и Лесор и Егзум је био половичан са линије пенала.  Трифуновић је направио фаул над Ферелом. Та одлука се није свидела младом беку црно-белих који је потом добио и техничку због приговора и он већ сада има четири личне грешке. Тај поклон је прихватио Ферел и погодио сва три бацања. Ово је у досадашњем току меча највећа предност за Љубљанчане.

19' - Напао је продором одбрану ривала Егзум и погодио је. На другој страни Ферел погађа још једну невероватну тројку.

18' - Фаулиран је Омић приликом борбе за скок и успео је оба пута да погоди са линије пенала. Доста бацања на обе стране у овим тренуцима. Сјајно је пробио Алибеговић и снажно је закуцао - 42:38.

17' - Нису шутеви са полудистанце снага Лесора. Ипак, одлучио се за шут и Мурић га је фаулирао. Центар гостију је био половичан.

16' - Цедевита Олимпија је поново дошла до предности након поена Ферела са линије пенала. Тајм-аут је после тога затражио Обрадовић.

15' - Добро је Партизан одиграо одбрану, али је Драгић успео да изнуди фаул на шуту за три поена. Словеначки репрезентативац је погодио два од три бацања. На другој страни Егзум је реализовао оба пенала. Пробио је Ферел одбрану црно-белих, потом упослио Омића који је поентирао уз фаул. Успео је да искористи и додатно бацање.

14' - Нови кош Пантера. Опет је поентирао са једне руке и за разлику од прве уткмице капитен гостију сада игра веома добро. Потом је поентирао и са полудистанце. Одмах је тајм-аутом реаговао Миро Алиловић пошто је резултат у другом кварталу 2:9.

13' - Лепо се снашао Ексум и дошао до нових поена. Цедевита Олимпија се мучи у нападу од када је Јоги Ферел на клупи.

12' - Матковић је на другој страни погодио полудистанцу, а онда се Лесор изборио за два слободна бацања након фаула хрватског центра. Француз је са црте био половичан.

11' - Јеремић промашајем ван линије 6,75 отвара други период. Лесор у стилу најбољих плејмејкера долази до поена. Ролингом се ослобио Матковића.

Прва четвртина: Цедевита Олимпија - Партизан 29:26

10' - Какав крај прве четвртине. Егзум је погодио на истеку са центра. Ово може да тргне Партизан.

10' - Нису се надали црно-бели вероватно да ће ривал овако добро шутирати. Већ сада је Цедевита Олимпија убацила пет тројки, а у Београду за цео меч осам.

9' - Какав шут је погодио Ферел, тројку са кораком уназад и то преко руке. Настављају домаћи сада да сипају, опет је Јеремић погодио далекометни шут. Потом је Рок Радовић искористио додавање Матковића и лако поентирао. Тајм-аут је затражио Жељко Обрадовић.

8' - Пљуште тројке на обе стране. Сада је Јеремић други пут био прецизан ван линије 6,75. Лесор се поенима са линије пенала увео у утакмицу.

7' - Невероватан је Нанели. На 3/3 је бек црно-белих, али успео је истом мером да узврати Драгић.

6' - Опет Нанели за три! Сјајно шутира Американац у последње време, гости су на 4/9 за три за сада.

5' - Добра контра домаћих и лаки поени за Драгића. Љубљанчани су направили серију 8:0 после поена Мурића. Прекинуто је то Пантер поготком ван линије 6,75 - 13:15

4' - У стрелце се уписао и најбољи играч Цедевита Олимпије, Јоги Ферел. Он је потом изнудио и два бацања након фаула Ледеја. Оба пута је био прецизан Американац.

3' - Добро је Партизан отворио меч. За сада све погађају. После тројке Нанелија и Пантер је погодио шут са једне ноге и то пог фаулом. Капитен гостију био прецизан и са линије пенала.

2' - Потом је Смаилагић искористио висинску предносту у односу на Драгића и погодио је под фаулом. Упсео је да реализује и додатно бацање. Први коша ван линиј 6,75 био је дело Јеремића. Узвраћа истом мером Смаилагић који је добро отворио меч у Љубљани.

1' - Први шут за три поена на утакмци није посгодио Смаилагић. На другој страни Омић је после офанзивног скока поентирао за вођство домаћина.

Цедевита Олимпија меч почиње у саставу Јоги Ферел, Марко Јеремић, Едо Мурић, Зоран Драгић и Ален Омић. Партизан креће са петорком Јам Мадар, Кевин Пантер, Џејмс Нанели, Зек Ледеј и Ален Смаилагић.

Уочи меча:

Црно-бели имају прву меч лопту и прилику да овог уторка изборе финале регионалног надметања и самим тим избегну мајсторицу.

Изабраници Жељка Обрадовића су заслужено тријумфовали пре два дана у "Арени". Иако ни једне ни друге није претерано служио шут, Партизан је играо разноврсније и није дозволио ривалу да помисли да може да победи.

Екипа коју са клупе предводи Миро Алиловић учиниће све да продужи серију и врати је у Београд. Ипак, то неће бити лако с обзиром на квалитет који поседује српски тим.

Цедевита Олимпија је ове сезоне добила утакмицу као домаћин и то улива наду да сада могу да понове исто.

Подсетимо, победник ове серије у финалу ће играти са Црвеном звездом која је раније савладал Будућност са 2:0.

БОНУС ВИДЕО: ОНИ СУ НАШ ПОНОС! После Ђоковића, Јокићу уручено значајно признање