ПАРТИЗАН ИСПИСАО ИСТОРИЈУ ЕВРОЛИГЕ: Зна се на кога ће црно-бели у топ 8

14. 04. 2023. у 22:23 >> 22:24

КОШАРКАШИ Партизана дочекали су Панатинаикос у 34. колу Евролиге. У одличној атмосфери славио је Партизан резултатом 83:81. Црно-бели ће у топ 8 фази играти против Реала из Мадрида.

ПАРТИЗАН ИСПИСАО ИСТОРИЈУ ЕВРОЛИГЕ: Зна се на кога ће црно-бели  у топ 8

Још једном одлична атмосфера виђена је у Арени, испунили су до последњег места навијачи највећу дворану у Србији. Управо то је помогло Партизану да се упише у историју Евролиге. Црно-беле је у првом делу сезоне закључно са данашњим дуелом гледало укупно 302.302 навијача на домаћем терену. Тај учинак имаће прилику да поправе црно-бели у плеј-офу где ће играти против Реала из Мадрида.

Партизан – Панатинаикос 83:81 (18:26, 21:19, 19:21, 25:15)

Дворана: Београдска арена, Београд; Судије: Лотермозер, Бисанг, Перанди

Партизан: Пантер 17, Егзум 18, Аврамовић 14, Нанели 5, Анђушић 2, Мадар 2, Папапетру 3, Трифуновић 0, Смаилагић 4, Ледеј 9, Лесор 9; Тренер: Жељко Обрадовић.

Панатинаикос: Бејкон 19, Волтерс 3, Папајанис 4, Вилијамс 8, Бохоридис 2, Григонис 10, Гудаитис 11, П. Калаицакис 6, Манцукас 6, Понитка 12; Тренер: Христос Серелис.

Поентирали су на старту меча Лесор и Анђушић, уследила су два лоша напада и Панатинаикос је повео 4:8 уз серију 6:2. Добро је што су се код домаћина дистрибуирали поени равноправно, а након четири минута тројку је погодио Јанис Папапетру за 9:10.

Матијас Лесор имао је своју епизоду у другом делу прве четвртине. Снажно је закуцао, а потом и поентирао уз фаул, пратио га је Данте Егзум. Одличан шутерски почетак београдског тима. До краја деонице олако су гости долазили до поена, те су на паузу отишли уз осетну предност 18:26.

Лоше је почео други део меча, црно-бели постигли су два поена,  дело су Смаилагића, а након четири минута игре гости су постигли девет за укупни заостатак 20:33. Агонију и серију промашаја прекинуо је Кевин Пантер са две тројке и полагањем, а потом уз одличну одбрану и поене Аврамовића црно-бели поново на само минус осам.

Када је тешко Кевин Пантер, "запалио" се у другој четвртини постигао је четири коша у исто толико покушаја, те са 11 поена чувао је црно-беле у мечу - 35:45. До краја полувремена збили су редове црно-бели, иако су губли са 18 поена, ношени одличним Пантером и Аврамовићем вратили су се у потпуности у меч - 39:45.

Држали су гости у трећој деоници минималну предност током целог тога. Партизан је успео да се спусти на минус један - 45:46 одличном игром Пантера и Аврамовића, али је ривалу на другој страни дозволио домаћин да постигне тројку.

Није мањкало мотивације Данте Егзуму аустралијски кошаркаш још једном је подигао атмосферу до усијања, снажно је закуцао, али је успео је Грчки великан поново да оде на шест поена предности.

Уз одличну одбрану Трифуновића и поена Егзума и Лесора вратио се домаћин на минус два. Занимљиво је да је Зек Лидеј тек у завршници треће четвртине постигао прве поене на мечу, спустио је домаћина на 57:61.

Досуђен је Матијасу Лесору фаул у нападу, имао је прилику да увећа предност гостујући састав на осам разлике, није погодио Калаиџакис, који након офанзивног скока пред последњих 10 минута увећава предност Грка на 58:66.

Постигао је Аврамовић лаке поене, али потом је добио превише простора Папајанис. Брзо је тројком Манцоукаса зелено-бели тим дошао до нове двоцифрене предности 60:71

Нове бравуре домаћих играча уследиле су након тајм-аута Обрадовића, постигао је два коша Ледеј, а кључан је био Алекса Аврамовић који је постигао тројку, потом и одлично одиграо одбрану, те је црно-беле вратио још једном на заостатак од четири поена - 67:71.

Направио је Партизан серију 12:0, пет минута пре краја меча успели су да поведу сјајном акцијом Смајлагића и Егзума. Прво је Аустралијанац проиграо српског крилног играча, овај му је вратио лопту, а Аустралијанац је погодио тројку за вођство црно-белих.

Прекинуо је ту серију Јоргос Папајанис кошем уз фаул. Промашио је, уследило је на другој страни снажно закуцавање Нанелија и нова 2:1 прилика за Грке. Двејн Бејкон погодио је за два и промашио пенал. Ледеј је поново вратио домаћина у вођство деветим поеном у мечу, треба истаћи да их је све убацио у другом полувремену.

Григонис је два минута до краја направио ношену, поклонио је лопту црно-белима, а то је казнио Пантер, четвртим везаним поеном донео је предност "парном ваљку". У наставку је пенале извео Матијаш Понитка, покушао је Пантер да погоди тројку, а поново Понитка са пенала вратио је грчком саставу вођство - 80:81. Промашио је Нанели кош у последњем минуту, Григонис је покушао да поентира, краду му лопту кошаркаши Партизана, а тројком Нанелија Партизан долази до 83:81.

ПАРТИЗАН - ПАНАТИНАИКОС (четврта четвртина) 83:81

30' Партизан је добио меч. Џејмс Нанели је тројком у последњем минуту постигао поене за победу. Закуцавање је блокирао Лесор за коначан тријум у првом делу сезоне.

29' Наставља се драма, Понитка је са пенала грке вратио на минус један. Пантер је на другој страни шутирао са велике удаљености. Нећкала се лопта и изашла из коша.  Још једном је Понитка ишао на линију пенала.

27' Девети поен постигао је са пенала Лидеј, а Григонис је био прецизан за Грке. Смењивали су се тимови у вођству. Сјајан дриблинг Пантера вратио је домаћину вођство 78:77. Поклонио је Григонис у наставку лопту црно-белима, направио је ношену, казнио је то Пантер за 80:77

26' Јоргос Папајанис прекинуо је фантастичну серију црно-белих. Смајлагић је након тога промашио тројку, хвата лопту Лидеј, даје Нанелију који закуцава.

34' Одбранио се још једном Партизан. Шутирао је Смајлагић, био је непрецизан, али лопта је остала у поседу Партизана, узео је лопту Нанели, промашио, ухватио скок, још једном су црно-бели дошли до скока, овог пута хвата га Смајлагић који је фаулиран, био је прецизан са пенала за 69:71. Серијом 12:0 повео је Партизан - 72:71.

33' Зек Ледеј спушта Партизан на једноцифрени заостатак, а након добре одбране имао је Партизан прилику да се још спусти. Избегао је Аврамовић удвајање, а потом и постигао тројку! Након чега краде и лопту.

32 - Принуђен је био Жељко Обрадовић да затражи минут одмора. Поново је на двоцифрену предност отишао Панатинаикос - 60:71, Манцоукас је погодио тројку.

31' Коначно је Партизан уписао лаке поене. Постигао их је Алекса Аврамовић - 60:66

КРАЈ ТРЕЋЕ ЧЕТВРТИНЕ 58:66

30' Половичан је био Данте Егзум са пенала - 58:64, блокирао је чувара потом. На другој страни Лесор је направио фаул у нападу.

28'  Одржава сада Панатинаикос предност од шест поена, а Партизан у игри држи Егзум. Прве поене у мечу постигао је Зек Лидеј који смањује заостатак- 57:61

26' Поентирао је сада са пенала Лесор, а потом уз одличну одбрану Трифуновића шансу са линије добио је и Егзум - 52:56

25' Направио је Пантер фаул, а Бејкон је био сигуран за 46:51. Подигао је атмосферу до усијања Данте Егзум сјајним закуцавањем.

23' Кевин Пантер је у завршници напада погодио са полудистанце. На другој страни Гудаитис промашује целу конструкцију, а тројку погађа Аврамовић - 45:46

21' Поново се мучио Лесор са пенала, има сада 1/3, прво је промашио, друго погодио 40:45. На исти начин одговорио је Гудаитис.

ДРУГА ЧЕТВРТИНА 39:45

20' Одличан је био и Аврамовић, смањио је изнова на једноцифрен заостатак, изнудио је потом и фаул у нападу.

19' Кевин Пантер убацио је и 11. поен у досадашњем току меча, погодио је четири пута из исто толико покушаја.

17' Понитка је поентирао, одговорио је куцањем Егзум, а у наставку је уследила тројка Волтерса

16 - Погодио је Бејкон, а серију Партизана са две тројке покренуо је Кевин Пантер, Алекса Аврамовић додао је двојку уз одличне две одбране, а потом је и асистирао Пантеру за 30:38

15' Новим поенима Калаицакиса по први пут грчки тим долази до 13 поена предности. За четири минута игре постигао је Партизан свега два 20:36

12' Калаицакис доноси гостима прву двоцифрену предност. Прве поене у наставку постигао је Смајлагић - 20:28.

11' Зеку Лидеју свиран је фаул у нападу иако је стајао у месту при налету ривала, негововао је и он и Обрадовић, али није промењена одлука. Промашио је потом тројку Нанели. Знатно висок темпо игре на почетку друге четвртине.

ПРВА ЧЕТВРТИНА - 18:26

10' Повреду је задобио Џејмс Нанели који је завршио на паркету, одлучио је да остане на терену. Занимљиво је да црно-бели имају само један фаул до сада, а одличном транзицијом гости су дошли до 18:26 у првој деоници.

8' Егзум погађа тројку. Одговорио је Григонис, а потом лаке поене постигли су гудаитис и Бејкон - 18:24.

6' Француз је мотивисан, још једном је поентирао и то уз фаул који је промашио - 15:13

5' Поново води Партизан, страшно закуцавање Матијаса Лесора, па тројка Маријуса Григониса, а изједначење је домаћину донео Данте Егзум - 13:13

4' Променио је Мадар добро ритам и избацио свог чувара за 6:8. Гудаитис је брзо одговорио. Фантастично се кретао Јанис Папапетру који је направио простора и шутнуо тројку, а у наредном нападу гости су изгубили лопту, а АНђушић се реванширао другом изгубљеном лоптом до сада.

2' Промашио је Анђушић за три, а Понитка је био сигуран, потом губи лопту Анђушић и лаке поене уписује Вилијамс, серија 0:6  за 4:8

1' почела је утакмица у крцатој Београдској арени. Гурдаитис је меч отворио поенима за госте. Одговорио је Лесор - 2:2. Одмах потом погодио је и Анђушић.

20.00 - Навијачи Партизана у великој мери већ су напунили трибине. Очекује нас још један меч са врућом атмосфером.

УОЧИ МЕЧА

Партизан завршава први део повратничке сезоне у Евролиги дуелом против грчког Панатинаикоса који је уочи меча сазнао да је кажњен одузимањем две победе због кршења финансијског фер плеја.

Тим Жељка Обрадовића је успео феноменалним партијама у другом делу сезоне да се угура испод великана на врху, обезбеди сигурну шесту позицију и не зависи од резултата конкурената, који су дуго били Басконија и Жалгирис.

Очекује се поново попуњена београдска арена, сјајна атмосфера, а Жељко Обрадовић је истакао у изјави пред меч да ће ривала из Атине, клуб у ком је стекао статус тренерског божанства, схватити максимално озбиљно.

- Припремали смо се као и за сваку утакмицу до сада. Нама је то важна утакмица и играћемо са жељом да одиграмо добро и да победимо. Знамо да ће дворана поново бити пуна, против тима који по свему ономе како изгледа тим који имају не заслужује ту позицију на табели. То је оно од чега морамо да кренемо, да не размишљамо на тај начин већ да их прихватимо као најозбиљнијег могућег противника. И тако смо се и спремали, истакао је Обрадовић за клупски сајт.

У случају победе Партизану ће ривал у топ осам фази бити Реал из Мадрида, у случају пораза црно-бели састаће се са другим шпанским великаном - Барселоном.

БОНУС ВИДЕО: Поклон и овације пуне "Арене" за Јана Веселог

ЈОКИЋ И ДЕНВЕР ПОКАЗУЈУ ЗАШТО СУ ШАМПИОНИ: Кошаркаши Минесоте нису навикли да играју под оваквим притиском

У ноћи између недеље и понедељка кошаркаши Минесоте ће угостити Денвер у круцијалној четвртој утакмици полуфинала Западне конференције (2:00).

12. 05. 2024. у 12:45