ПОВРАТАК ОТПИСАНИХ: Партизан губио са 20 разлике, па извео чудо - декласирао Црвену звезду!

13. 03. 2023. у 21:26 >> 20:14

КОШАРКАШИ Партизана у 21. колу регионалне АБА лиге приредили су нестваран преокрет против вечитог ривала Црвене звезде. Спектакуларна утакмица у "Штарк арени" завршена је резултатом 92:81 у корист парног ваљка, упркос томе што су црвено-бели имали и огромних +20 у другој четвртини.

Крцата "Арена" дочекала је кошаркаше Црвене звезде и Партизана који су изашли на мегдан који би према свим предвиђањима могао да одлучи о томе ко ће са првог места на Јадрану кренути у плеј-оф АБА лиге.

Преко 18.000 гробара направило је спектакуларну атмосферу у српском "храму" кошарке, али се по ко зна који пут показало да у вечитим дербијима условно речено предност домаћег терена често је додатни терет на плећима.

И тако је било и ове вечери, фуриозан старт чете са Малог Калемегдана која већ средином првог квартала одлази на двоцифрену предност. На семафору је стајало 16:6, а на паркету потпуно доминација Звезде.

Хасан Мартин и Бен Бентил зидали су поене, њиховим ролама тим са Малог Калемегдана изградио је почетну предност, а потом је уследио "танго аргентино" у другој четвртини.

Факундо Кампацо је имао свој мини-шоу у "Арени".

Аргентинац је плесао, погађао ван баланса, агилношћу, нестварним променама правца излуђивао је своје чуваре.

Кампацо је до полувремена већ стигао до 21 поена, цепао је мрежице, а црвено-бели на његовим крилима отишли су са 48:34 у свлачионице.

Била је то демонстрација Ивановићеве тактичке школе. Екстремно-агресивна одбрана, игра константо на граници фаула, вољни моменат на високом нивоу, базична тимска кошарка и компактност. Ове вечери једно је било сигурно, Звезда није смела да дозволи ривалу лаке поена.

Потпуна надмоћ у скоку читавим током провог полувремена, а о томе колико су индиспонирани били црно-бели говори и податак да је Партизан на полувремену имао катастрофалних 1/7 за три, а да је однос у скоковима био 23:10.

И онда, тешко да су и најоптимистичнији "гробари" предвидели оно што је уследило у трећој деоници.

Разгропадио се Матијас Лесор, Кевин Пантер је ухватио свој препознатљиви ритам. Из минута у минут Партизан је топио дефицит ривала, да би тројком Јама Мадар уз звук сирене на крају треће деоници дошао на само -3.

Потпуни делиријум,"Арена" је подрхтавала, а хук хиљaда "гробара" са трибина давао је "ветар у леђа" својим пуленима.

Црвено-бели нису знали шта их је снашло у тим моментима, а кошмарна трећа четвртина добила је свој наставак.

Звезда је преко пет минута била без поена из игре и четвртом кварталу, а уз тоталну немоћ у офанзивном сегменту, исти се дешавало и у дефанзивном.

Лесор је кињио своје чуваре, Ледеј је био нерешива енгима, Мадар је делио асистенције, а Партизан на два минута до крај одлази на огромних +13, када је славље у највећој српској хали могло да крене.

Партизан je сада на врху табеле и има учинак 19-2, док је Звезда на 17-3. Матијас Лесор био је најзаслужнији за тријумф црно-белих са 27 поена, чак 15 са линије слободних бацања од укупно 21. колико је извео, Зек Ледеј постигао је 17, а Данте Егзум 15.

Код Звезде Кампацо је убацио 21 поен, све у првом полувремену, Лука Митровић 17, а Бен Бентил 10 поен

ПАРТИЗАН - ЦРВЕНА ЗВЕЗДА 92:81

ХАЛА: "Штарк арена"

СУДИЈЕ: Томислав Хордов (Хрватска) Лука Кардум (Хрватска) Милан Недовић (Совенија)

ЛИСТА СТРЕЛАЦА

ПАРТИЗАН: Вукчевић, Ледеј 17 (3ск), Аврамовић 6, Пантер 9, Смаилагић 4, Папапетру 2, Егзум 15, Нанели 5, Лесор 27 (8ск), Трифуновић, Анђуиђић, Мадар 7

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА: Вилдоза 8, Лазаревић 5 (4ск), Кампацо 21 (4ас, 5ск), Митровић 17 (3ск), Мартин 5, Добрић 3, Ивановић 2, Недовић, Марковић 3, Кузмић, Петрушев 7, Бентил 10 (5ск)

ЧЕТВРТА ЧЕТВРТИНА

КРАЈ МЕЧА - Туча на терену! Матијас Лесор је одмах по завршетку меча ударио у главу Филипа Петрушева. Након много чарки и гужве на средини паркета, улетања и појединих навијача коначно се смирила ситуација. Још једна буран вечити дерби је завршен.

37. минут - Лука Митровић поентира из полухорога, а Матијас Лесор погађа потом након офанзивног скока, 87:75.

36. минут - Лесор поново монстурозно закуцава! Потом Стефан Марковић промашује отворену тројку, а Данте Егзум то не промашује, огромних 81:70 за парни ваљак.

Четири минута су протекла у четвртој деоници, а Звезда није дала ни поен. Последњи пут то је учинила 41 секунду пред крај треће четвртине, када је Вилдоза погодио тројку за вођство црвено-белих од 58:66. Сада је 74:66.

34. минут - Јам Мадар из степ-бека погађа, Лазаревић на другој страни промашује отворену тројку, а потом Јам Мадар шаље чудесну асистенцију за Алена Смаилагића који силовито закуцава, Партизан иде на +8! Тајм-аут Душко Ивановић.

33. минут - Зек Ледеј наставља добро вече са линије пенала. Партизан иде на 70:66.

32. минут - Пета лична гршка Факунда Кампаца! Крај дербија за Аргентинца, а потом Зек Ледеј погађа за три, па Лазаревић губи лопту. Тресе се Арена поново, каква преокрет Партизана. Од -20 до +2 и посед за Партизан.

31. минут - Лесор, Партизан на -1. Чарке на терену сада, прекинут је меч. Лесор је добио ударац, након чега је темпераментни Француз потпуно изгубио живце. Следи провера судијске тројке која ће прегледати снимак како би одагнала све дилеме око тога шта се дешавало у гужви на средини паркета.

ТРЕЋА ЧЕТВРТИНА

30. минут - Ау, каква тројка Луке Вилдозе! Уз звук сирене са 10 метар од таблу, потом Лесор погађа, па Партизан краде лопту, а Јам Мадар у последњој секунди погађа тројку као кап! Какав дерби, какав дерби! Само +3 за Звезду.

29. минут - Техничка грешка Небојша Илић! Пре тога је Лесора фаулирао Факунда Кампацо. Нанели је погодио први пенал, потом Лесор користи други, па потом и други, а Партизан након -20 долази на само -6, дерби једноставно не може без драме! На другој страни Стефан Лазаревић фаулиран, он је половичан са линије слободних бацања, а затим Зек Ледеј са полудистанце, само -5, топи се предност Звезде.

28. минут - Петрушев чини личну грешку над Ледејом. Наставља се меч који обилује фауловима и слободним бацањима, Ледеј погађа оба пута и смањује на 62:53.

27. минут - Зек Ледеј половичан са линије пенала, Партизан сада на -7, све до феноменалне асистенциеј Факунда Кампаца за Луку Митровића који закуцава.

26. минут - Кевин Пантер за три! Партизан на -10, иде транзиција, Лесор закуцава, тресе се арена! Парни ваљак меље у другом полувремену, 58:50!

25. минут - Џејмс Нанели погађа са полудистанце! Црно-бели смањују на 45:56. Поново је загрмела Арена, гробари покушавају да тргну своје хероје.

24. минут - Лесор монстуозно закуцава уз фаул! Иде Лесор и 17 пута на линију пенала, погађа, три поена из поседа за парни ваљак, 41:54. У поседу Звезде Кампацо је проиграо Вилдозу, овај погодио, аргентинска комбинација доноси +15 Звезди. Лесор поново фаулиран, Француз погађа оба пута, 43:56.

23. минут -  Лука Вилдоза до првих поена на мечу, сјајан продор и полагање левом руком уз фаул! Аргентинац погађа и додатни пенала, 38:54.

22. минут - Сјајно отварање Алексе Аврамовића! Миљеника гробара прави мини-серију 4:0, Партизан долази на -12. Потом Хасан Мартин фаулиран, а бивши центар Будућности половичан са пенала, 38:51. На другој страни Зек Ледеј промашује цео обруч, па потом исто чини и Бен Бентил.

ДРУГА ЧЕТВРТИНА

КРАЈ ПРВОГ ПОЛУВРЕМЕНА

20. минут - Матијас Лесор веровали или не ове вечери извео је 14 слободних бацања. Након новог фаула Француз је и по 15. и 16. пут стао на линију пенала за мање од једног полувремена, погодио је оба пута, Партизан спушта разлику на -16. Звезда поново губи посед, Папапетру погађа након офанзивног скока, крај првог полувремена.

19. минут - Страшан дриблинг Кампаца сада и нови поени на продору. Страшна партија Аргентинца, а потом и Петрушев погађа, поново је +20 за тим са Малог Калемегдана, затим Кевин Пантер погађа у поседу црно-белих.

18. минут - Кампацо поново! Звезда има +20! Аргентински плеј је сада поново у паду од таблу погодио и црвено-бели поново до своје највеће предности.

17. минут - Шта се ово десило!? Нестварна тројка Факунда Кампаца уз звук сирене, преко Зека Ледеја, ван баланса, са огромним луком а Звезда иде на +17! Партизан је пре тога испунио бонусу поново, Аврамовић је фаулирао Кампаца.

16. минут - Матијас Лесор на линији пенала сада. Наставља се овај окршај у слободним бацањима, као и обично када су кошаркашки дербији у питању, лаких поена у мечу Партизана и Звезде нема. Лесор је био половичан на линији пенала, 22:36.

За уводних 15 минута дербија, Партизан је дао само пет кошева из игре. И то четири пута за два поена (за шта је потрошио 11 шутева), а једном је погодио тројку (из шест покушаја).

15. минут - Звезда терорише рекет Партизана! Хасан Мартин је сада вратио суфицит своје екипе на 15 поена, Обрадовић бесно тражи тајм-аут и у препознатљивом стилу "очитава буквицу" својим изабраницима. Црно-бели морају да се тргну из овог "кошмара" у коме су тренутно. Затим Партизан коначно до лаких поена, Матијас Лесор је погодио у рекету, али је потом изгубио битку са Хасаном Мартином који експресно узвраћа.

14. минут - Два брза коша, прво је Зек Ледеј поентирао за црно-беле, али потом маестрална асистенција Кампаца за Филипа Петрушева који је био егзекутор у празном рекету.

13. минут - Први поени за Алексу Аврамовића ове вечери, Чачанин је сада конвертовао оба слободна бацања, 30:17. Партизан се мучи у фази напада и даље, ако и дођу црно-бели до поена то је са линије пенала.

12. минут - Највећа разлика до сада! Сјајан продор Огњена Добрића уз фаул Матијаса Лесора. Добрић погађа и додатно слободно бацање, Звезда иде на великих +15 сада.

11. минут - Петрушев за три! Иде Звезда на огромних +14, а затим Матијас Лесор погађа са линије пенала након фаула, 27:15. У поседу црвено-белих затим промашај Луке Вилдозе и то из отвореног шута.

ПРВА ЧЕТВРТИНА

Црвена звезда је у првој деоници била боља и у шуту за два поена (40% наспрам 28,6%), и за три (28,6% наспрам 20%), и са линије пенала (100% наспрам 60%), а нарочито у скоковима - чак 17:4, од чега 7:0 када се о офанзивним ради. Партизан је био бољи једино у блокадама, 2:0.

10. минут - Лука Вилдоза промашује тројку, али нови офанзивни скок црно-белих, већ седми. Звезда је потпуно однела битку по обручима, 16:4 однос у скоковима у корист гостију ове вечери.

9. минут - Тајм-аут Душко Ивановић! Серија 4:0 црно-белих поенима Пантера. Након одмора Добрић гази аут линију, а Факундо Капацо чини фаул над Данте Егзумом, и тим са Малог Калемегдана у бонусу, Аустралијанац сада на линији пенала. Егзум погађа оба пута, Партизан спушта разлику испод 10, 19:11. Али Стефан Марковић затим погађа тројку.

7. минут - Звезда на великих +9! Факундо Кампацо цепа мрежицу шутем ван линије 6,75, а Матијас Лесор промашује зицер па и фаулира Кампаца, паарни ваљак у бонусу, Кампацо поново иде на линију пенала. Аргентинац наставља са сјајним шутерским издањен, а потом и Бен Бентил до нових поена, катастрофа црно-белих на самом старту.

6. минут - Факундо Кампацо трећи пут на линији слободних бацања, за сада Аргентинац непогрешив, 4/4, наставља у истом ритму, конвертује и наредна два и води Звезду на 12:5. У поседу Партизана Матијас Лесор је напао рекет ривала, Хасан Мартин је начионио фаул, а Француз половичан са линије пенала, 12:6.

5. минут - Бен Бентил погађа након офанзивног скока, црвено-бели иду на 8:5, а потом још једном центар Звезде поентира са ниског поста, сада већ осетнијих 10:5.

4. минут - Факундо Кампацо погађа оба пенала, Звезда има прво вођство и посед поново, с обзиром да је Јам Мадар промашио отворену  тројку, а потом и Кампацо промашује такође ван линије 6,75, а потом исто чини и Јам Мадар још једном. Јако лоше шутерско издање обеју екипа на стаарту утакмице.

3. минут - Зек Ледеј за  три! Сјајно је Мадар изградио акцију за Американца који је остао сам ван линије 6,75, на другој страни Недовић промашује тројку, међутим Лазаревић погађа из екстра поседа.

2. минут - Ален Смаилагић на самом старту меча губи лопту, а Јам Мадар у жељи да прекине контру ривала чини прву личну грешку, срећом по црно-беле Бен Бентил промашује из полухорога на другој страни. Затим Ален Смаилагић поентирао са позиције четири, али одмах и чини фаул над Кампацом и то при шуту Аргентинца. Кампацо на линији пенала, погађа прво, а затим и друго, 2:2.

1. минут - Вечити дерби у дупке пуној "Штарк арени" је почео! Још једна битка у дугогодишњем "рату" црвено и црно-беле стране кошаркашке Србије.

Партизан - Црвена звезда (почетак у 20.30)

20:20 - У хали је присутан и Бибрас Натхо, један од најбољих фудбалера црно-беле фудбалске секције.

20.12 - Како се ближи почетак утакмице, тако је бука у Арени све јача и јача. Притом су је навијачи Партизана "зачинили" и увредама на рачун Звезде, али ће подршка љубимцима свакако превагнути када буде кренула борба за изузетно важне АБА бодове.

20.04 - Фудбалски клуб Црвена звезда пожелео је кошаркашком - срећу:

20.01 - Домаћини су црно-бели, па и не чуди што овакав "дочек" имају играчи црвено-белих:

20.00 - Најновија вест: ПОБЕДА ПАРТИЗАНА У СПЛИТУ НЕРЕГУЛАРНА? Невероватни догађаји у завршници меча, ево зашто би црно-бели комотно могли да остану без тријумфа!

УОЧИ МЕЧА

Последњи пут вечити су борбу водили у Купу Кораћа и тада су црвено-бели славили у полуфиналу резултатом 75:83.

Без обзира на то букмејкери сматрају да је парни ваљак фаворит у вечерашњем окршају. тим са Малог Калемегдана био је боље котиран већим делом сезона и на Јадрану и у Евролиги, али ствари су се промениле.

Обрадовићеви изабраници сада су на добром путу да дођу до ТОП 8, што њихов ривал може само да сања и тешко да је ико очекивао пре неколико месеци да ће црно-бели бити оволико фаворизовани пред вечити дерби.

Што се последњег сусрета Звезде и Партизана тиче, црно-бели су боље ушли у меч, средином друге четвртине су имали и залиху од 18 поена, међутим, у другом полувремену је дошло до драстичног пада, а Звезда се разиграла и славила.

Лука Вилдоза је убацио 15 поена, док је његов сународник Факундо Кампацо имао учинак од 12 погодака и 7 асистенција, Немања Недовић и Филип Петрушев су имали по 14.

У пораженом табору истакли су се Џејмс Нанели и Зек Ледеј који су комбиновано убацили 35 поена, док су се Матијас Лесор и Кевин Пантер зауставили на 13, односно 12.

Након Купа изабраници Жељка Обрадовића имају скор од три победе и два пораза. Неуспех су доживели на свом паркету против Фенербахчеа и две недеље касније у Милану.

На евросцени су уписали два јако битна тријумфа, савладали су берлинску Албу, да би касније узели меру и Виртусу усред Болоње.

Са друге стране пулени Душка Ивановића не изгледају добро на терену у последње време. Порази од Албе, Бајерна и Панатинаикоса су заиста дотукли екипу.

Прошле недеље против "зелених" након доброг првог полувремена дошло је до опуштања у наставку.

Имала је Црвена зведа залиху од 13 поена на полувремену али крајњи резултат гласио је 75:66.

Партизан је дефинитивно у бољем ритму, мада, добро је познато да у "вечитом дербију" често не одлучује форма.

Очекује нас интересантана утакмица, тренери ће изаћи са новим тактичким замислима, а играчи из оба табора ће се потрудити да их реализују.

ТАБЕЛА АБА ЛИГЕ

РЕЧ ТРЕНЕРА

ДУШКО ИВАНОВИЋ ПРЕД ПАРТИЗАН: Овај меч одлучује о првом месту пред плеј-оф АБА лиге

- Играмо против екипе која игра јако добро, ово нам је већ пети дуел ове сезоне и познајемо се сада већ јако добро. Комплетни су, и јасно је да нас очекује утакмица у којој желимо да одиграмо добро, а која ће највероватније одлучивати о првом месту пред доигравање у регионалној лиги - рекао је Ивановић, преноси званични сајт клуба.

ОБРАДОВИЋ И ПАНТЕР ПРЕД ДЕРБИ: ''Знамо колики је улог, морамо да одбранимо домаћи терен...''

Уочи данашње утакмице, тренер црно-белих Жељко Обрадовић је изјавио:

- У сред свега овога што играмо у Евролиги дошла је и та утакмица. Изузетно је важна и за нас и за Црвену звезду. Знамо колики је улог и пробали смо да се спремимо на најбољи могући начин. Видећемо како ће то да изгледа сутра. Још једном, позив навијачима за фер и спортско навијање. Важност утакмице је велика, да буду прави као што су били током целе сезоне - нагласио је Обрадовић.

Капитен Кевин Пантер је пред дерби рекао:

- Играмо на домаћем терену који морамо да одбранимо. Веома је важна утакмица, морамо бити фокусирани да испунимо наш циљ. А то је да победимо, као и у свакој другој утакмици. Кључ је као и увек, да играмо јако, да останемо паметни током читавог тока меча - нагласио је Пантер.

БОНУС ВИДЕО:  Атмосфера са вечитог дербија у Купу Радивоја Кораћа

РУС, ОЛИМПИЈСКИ ШАМПИОН, ШОКИРАО СВЕТ: Овим потезом слудео оне који деле санкције Русима

РУСИЈА и Украјина су и даље извори најважнијих вести на свету, збивања из тих држава се прате из минута у минут, уживо, али постоје и пратећи догађаји до којих су довела војна дејства, а који привлаче огромну пажњу светске јавности. Спорт је један од сегмената живота на које је рат такође утицао, а предстојеће Олимпијске игре - Париз 2024, посебно су занимиљиве ових дана, због "руске ситуације".

24. 04. 2024. у 13:44