ЦРВЕНА ЗВЕЗДА И БАРСЕЛОНА ПРИРЕДИЛИ СПЕКТАКЛ: Евролига прича о драми у Београду! Нестварно вече Петрушева недовољно шампиону Србије

30. 12. 2022. у 20:04

КОШАРКАШИ Црвене звезде поражени су вечерас у драматичном мечу од шпанске Барселоне у мегдану који ће без дилеме обележити ово коло Евролиге. Након велике борбе, и једног продужетка Каталонци су тријумфално напустили српску престоницу резултатом 94:99.

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА И БАРСЕЛОНА ПРИРЕДИЛИ СПЕКТАКЛ: Евролига прича о драми у Београду!  Нестварно вече Петрушева недовољно шампиону Србије

Препун Пионир прелепом кореографијом дочекао је своје љубимце који играју у страшној форми. Изабраници Душка Ивановића поново су од првог судијског подбацивања лопте заиграли своју препознатљиву ултра-агресивну одбрану.

Видела се глад у очима, невероватан мотив да се у гротлу хале Александар Николић скине скалп славном тиму, претенденту на фајнал-фор Евролиге.

Ипак, у првом кварталу Звезда се ништа није питала. Шутерска клиника Каталонаца, Један промашен шут за три, и један за два, невероватних 84,6 процената шута из игре, савршена четвртина просто, када сте као тим немоћни, и само гледате како немогући шутеви проналазе дно мрежице.

СТРЕЛЦИ:

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА: Холанд 7, Вилдоза, Лазаревић, Митрпвић 18 (8ас), Лазић, Добрић 14, Илић, Недовић 24 (7ас), Марковић 3, Кузмић, Петрушев 24 (8ск), Бентил 4

БАРСЕЛОНА: Да Силва 3, Шанли 10, Весели 10 (5ас), Калинић 7 (3ск), Саторански 14, Лапровитола 15, Абринес 3, Хигинс 1, ТОби, Кјурик, Јокубаитис 2, Миротић 12

Саторански је имао 4/4 ван линије 6, 75, а њему се одличном ролом прикључио и Никола Калинић за великих +11 на крају прве деонице.

Ни увертира друге четвртине није прошла у бољем светлу по српског представника, а Барса поенима Николе Миротића одлази и на максималних +15.

И онда... један тајм-аут искусног тренерског вука на клупи тима са Малог Калемегдана био је довољан да се потпуно преокрену ствари на паркету.

А покренуо их је момак који полако почиње да показује раскошан таленат због ког је и обукао црвено-бели дрес овог лета - Никола Петрушев. Дечко који је био на ширем списку репрезентације Србије већ на полувремену је имао 15 поена и осам скокова.

Готово да је сам на својим плећима изнео целу другу четвртину и креирао невероватан повратак. Пионир је подрхтавао, енергија са трибина носила је Звезду која на два минута пре одласка на одмор одлази и на +4, али лош финиш друге деонице и поени уз звук сирене Лапровитоле означили су да Шпанци одлазе у свлачионицу са +3.

Друга деоница дала је крила српском тиму, а Филип Петрушев летео је ка рекорду каријере, који је оборио већ до краја треће четвртине. Осетио је Ивановић да је ово његово вече, дао му одрешене руке и базирао игру око момка чија се рука усијала.

Петрушев је са 24 поена до краја трећег квартала и са осам скокова изградио капитал од осам поена предности, пред последњу четвртину.

У њој је шампион Србије и Јадрана у једном тренутку отишао и на великих +13, али је поново прарадио шут ван линије 6,75 ривала, квалитет је испливао на видело, а минут пре краја, шок и неверица на лицима свих присутних у хали Александар Николић, Шанли са девет метара, преко руке за 79:79 пред улазак у последњи минут.

Играла се пенал завршница све до 12 секунди до краја, а онда нови шок! Никола Миротић, најбољи када је најпотребније, тројка уз звук сирене, Пионир је утихнуо, а драма у српској престоници добија ново поглавље, и одлази у продужетке.

Нажалост, Звезда није имала снаге у додатних пет минута да избори победу.

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА - БАРСЕЛОНА 94:99

Хала: "Александар Николић"

Гледалаца: 7.000

Судија: Роберт Лотермосер

ПРВИ ПРОДУЖЕТАК

КРАЈ!

4. минут - Хигинс оба пута поентира са линије пенала, 90:94, али силовит продор Недовића поново спушта предност Барсе на један посед предности, 92:94. Нови поени Хигинса, 92:96.

3. минут - Велика борба на терену, играчи се бацају за сваку лопту. Миротић је погодио, а два минута пре краја продужетка Барса има +2.

1. минут - Звезда половична са пенала, Хигинс погађа са 10 метара тројку, а Шарунас Јасикивечијус добија другу техничку грешку. Литвански тренер мора да напусти своје саиграче. Какав почетак првог поруджетка ове луде утакмице. Тројка Добрић, али тројка и Саторански. Какав шутерски обрачун, страшна утакмица, страшна!

ЧЕТВРТА ЧЕТВРТИНА, ЦРВЕНА ЗВЕЗДА - БАРСЕЛОНА 84:84

40. минут - Недовић фаулиран, 39 секунди до краја.Недовић погађа прво, а затим и друго, 81:79, притисак на гостима сада. Фаул Митровића, али Звезда ниеј испунила бонус. Јасикевичијус тражи тајм-аут, легендарни Литванац организује вероватно последњи напад својих пулена, још 25 секунди до краја. Након пенал завршнице Барселона је имала последњи напад при резултату 84:81, и Никола Миротић погађа тројку у последњој секунди!

39. минут - Мук у Пиониру! Неверица, Шанли погађа тројку са 9 метара преко руке, а Барса се враћа из мртвих, нерешено на уласку у последњи минут.

38. минут - Страшна дефанзива Недовића, а потом и асистенција Недовића за Митровића, који лагано полаже на обруч за великих +8, али брзо смањује предност Шанли, 79:73. Затим и још једна тројка Абринеса, следи драма.

36. минут - Добрић је био половичан на пеналима, а Кори Хигинс погађа преко руке. Барса на поседу разлике, али серија Звезде од 4 поена, па је Немања Недовића поенима из готово немогуће ситуације поново донео великих шест поена предности домаћину на четири минута пре краја.

35. минут - Нова Тројка Абринеса! Потом Бен Бентил промашује, па исто чини и Добрић после офанзивног скока, за тили час разлика је спала на четири поена предности у корист српског тима.

34. минут - Серија Барселоне, прво Хигинс, па сада и Абринес за три, Ивановић мора да сече у корену налет гостију, 72:65.

33. минут - Тројка Луке Митровића . 72:60, а нема поена Барселоне! Недовић не погађа, али Звезда хвата лопту!

32. минут - Промашује Барса, а онда Јокубаитис прави фаул. Успева да погоди Немања Недовић за 69:57, а онда погађа тројку Барса за 69:60.

ТРЕЋА ЧЕТВРТИНА, ЦРВЕНА ЗВЕЗДА - БАРСЕЛОНА 65:57

30. минут - Невероватни Петрушев не мисли да стане, ново брутално закуцавање, па и сјајна одбрана, а Добрић погађа, 63:55, неописива радост у Пиониру, коју је само за кратко прекиноу Кори Хигинс поготком за два. И онда, два офанзивна скока Луке Митровића, који уз звук сирене доноси великих осам поена предности пред последњу деоницу.

28. минут - Делиријум! Шта ради Филип Петрушев? Бентил је погодио, па потом страшна рампа Петрушева над Миротићем, а онда и његов кош под оштрим фаулом, 21 поен Петрушева, погађа и додатно бацање, а Звезда иде на максималних +5, 59:54.

26. минут - Поново је нерешено, Миротић је донео +4 Барси, али невероватни Петрушев поново погађа, 54:54.

23. минут - Лазаревић је фаулирао Миротића при шуту, а овај непогрешив са линије слободних бацања. Потом поени Добрића за ново вођство, које је трајало кратко, јер Чех, бивши играч Партизана, Јан Весели доноси нову предност гостима.

22. минут - Сјајно отварање у наставку црвено-белих. Четири везана поена Луке Митровића, Звезда поново води, 44:43.

ДРУГА ЧЕТВТИНА, ЦРВЕНА ЗВЕЗДА - БАРСЕЛОНА  40:43

20. минут - Петрушев је промашио тројку у последњем нападу Звезде у првом полувремену, али је зато Лапровитола на другој страни био непогрешив, за коначних 43:40.

19. минут - Добрић сада прави мини-серију својој екипи, 4:0, али истом мером узвраћа тандем Саторански-Лапровитола, поново је нерешено.

18. минут - Два везана промашаја Миротића, а Петрушев из рекета наставља своје невероватно вече, Звезда води! Али само за кратко, Јан Весели долази до првих поеан ове вечери лаганим полагањем у контри.

17. минут - Петрушееееееееееееев! Монструозно закуцавање! Какво вече овог момка, тек у последњих неколико мечева показује потенцијал који несумњиво поседује. На семафору 34:34, Петрушев на 13 поена и шест скокова.

16. минут - Експлодирао је Пионир! Упорна Звезда поенима Недовића долази на -4, након што је ривал водио пре непуна четири минута са великих 15 разлике. Потом Миротић прави фаул у нападу, а Петрушев мирно погађам 32:34.

14. минут - Коначно је мало стао шут Барсу, компактна одбрана Душка Ивановића ради сјајан посао, а следи мини-серија Београђа 5:0, па тројком Џона Холанда црвено-бели долазе на -8. Можете погледати и како је изгледала кореографија са почетка меча коју су приредиле присталице Црвене звезде.

12. минут - Џон Холанда реализује оба слободна бацања на старту друге деонице, 19:28. Уследила је агресивна одбрана шампиона Србије, 24 секунде су затворили све путева ка кошу, потом један отпадак, шут тек да би се лопта избацила из руку пре истека времена, завршава у рукама Да Силве, који поентира уз фаул. Утихнула је и атмосфера у Пиониру, делије у неверици, нема њихов тим среће у досадашњем делу сусрета. Сада и Абринес погађа за три, Барса иде на +15, али Бентил лагано поентира на другој страни, 21:34.

ПРВА ЧЕТВРТИНА, ЦРВЕНА ЗВЕЗДА - БАРСЕЛОНА 17:28

10. минут - Санли погађа након офанзивног скока уз звук сирене. Крај прве четвртине. Нестварно шутерско вече гостију. Један промашен шут за три, и један за два, невероватних 84,6 процената шута из игре, савршена четвртина просто.

9. минут - Петрушев након што је фаулиран погађа оба пенала, и наставља своју фантастичну прву деоницу, 17:25.

8. минут - Одличан продор Недовића, прошао је као брзи воз миљеник делија и положио лопту на обруч, али поново иде одмах одговор. Одиграла је Звезда сјајну одбрану, али Јокубаитис погађа из немогуће позиције, 23:17.

7. минут - Поново Петрушев! Сам сада носи тим на својим плећима, али поново тројка Калинића. Нестварно шутерско отварање Барселоне у Београду, већ имају 5/6 у шуту за три изабраници Шарунаса Јасикевичијуса.

6. минут - Каква партија Филипа Петрушева, прво офанзиван скок, а потом и сјајни поени из екстра-поседа. Међутим чим српски тим реализује свој напад следи одговор, сада је Саторански погодио трећу, а потом и четврту тројку.

5. минут - Након што је Душко Ивановић реаговао тајм-аутом Огњен Добрић одлично продире, и смањује разлику на -4, али Јан Васели затим поентира, 14:8.

4. минут - Лука Вилдоза краде лопту, одлична транзиција и нови поени Филипа Петрушева, а затим и феноменална одбрана Лазаревића на искусном Николи Миторићу, који губи лопту. Црвено-бели не успевају да дођу на само минус два, али зато Никола Калинић новим поенима кажњава свој вољени клуб,12:6

3. минут - Звезда отвара лаганим поенима Филипа Петрушева из рекета на правовремени пас Луке Митровића. Потом Саторански демонстрира свој раскошан шутерски таленат, погађа за три, Митровић затим још једном доноси Звезди лаке поене из рекета, али поново Сатаорански погађа ван линије 6,75. Уследила су два неискоришћена напада домаћина, а Каталонци поенима Калинића уз фаул настављају своју серију, 10:4

1. минут - Меч је почео! Препун Пионир чека кошаркашки спектакл, "делије" су импресивном кореографијом одушевиле кошаркашку планету. Нестварна атмосфера, Пионир подрхтава, химна Евролиге се није чула у овом гротлу.

Ево и ко се нашао у стартној постави шампиона Јадрана и Србије.

УОЧИ МЕЧА

У црвено-бели табор је стигао Факундо Кампацо, међутим, како ствари стоје Аргентинца вечерас нећемо гледати на паркету.

Овај сјајни плејмејкер је дебитовао у регионалном првенству и одмах је дао до знања навијачима шта могу очекивати од њега.

У дуелу против Чачана имао је учинак од 11 поена и пет асистенција. Треба узети у обзир да на терену није провео велики број минута и да због јачине противника није био у "пуном гасу".

Данас ће свакако морати његов сународник да повуче још више. Лука Вилдоза пружа невероватно партије од доласка у Црвену звезду и тренутно је један од кандидата за МВП награду у децембру месецу.

Изабраници Душка Ивановића играју сјајно у Евролиги, са скором од осам победа и седам пораза налазе се у кругу тимова као што су Жалгирис, Макаби Тел Авив и Анадолу Ефес.

Прошле недеље су црвено-бели направили праву сензацију, пут их је одвео на једно од најтежих гостовања у Европи, тачније, у дворану "Мира и пријатељства".

Пирејци су доживели прави шок, нису очекивали да српски представник може приказати игру на тако високом нивоу.

Лука Вилдоза је био фантастичан и дуел је завршио са 22 поена и 8 асистенција, сјајну подршку имао је у Филипу Петрушеву и Луки Митровићу који су на крају сакупили 14, односно 13 погодака, Огњен Добрић и Немања Недовић су додали по 12, док је Стефан Лазаревић бројао до 8.

Данас на мегдан стиже Барселона, тим који важи за једног од главних фаворита за освајање Евролиге.

Каталонци за сада имају скор од 10 победа и 5 пораза. Прошле недеље су доживели непријатно изненађење, поражени су од Валенсије резултатом 84:83.

Никола Миротић се вратио на терен пре месец дана и није му пуно требало да заигра на високом нивоу. У свакој утакмици на евросцени је био двоцифрен.

Николас Лапровитола је такође тај који даје велики допринос, Аргентинац је на просеку од 14,7 поена и 5 асистенција по мечу.

Душко и његови пулени су пред тешким задатком, али ми верујемо да ће исход бити исти као и пре пет година када су црвено-бели на крилима Тејлора Рочестија победом обрадовали своје навијаче.

РЕЧ ТРЕНЕРА И ИГРАЧА

Душко Ивановић: "Замислите тек када су комплетни"

- Они су једна од најбољих екипа. Имају изванредан ростер и што је интересантно за њих – ипак су горе у врху, иако Миротић није играо много утакмица због повреде, а није играо ни Курич, ни Хигинс. Замислите тек кад су комплетни какав је то квалитет. Ови момци кажу да ће да добију, па ћемо да видимо, борићемо се - рекао је Ивановић.

Претходних дана са нестрпљењем се очекивало да ли ће Факундо Кампацо играти против Барселоне. Аргентинац ће на евролигашки деби у црвено-белом дресу морати још да сачека, али Ивановића то не брине.

- Надали смо се да би евентуално могао да игра, али смо исто били спремни на то да неће да игра. Са њим би нам било пуно лакше, овако ће нам бити пуно теже, али борићемо се - истакао је Ивановић и захвалио се навијачима. - Супер, ови момци и заслужују подршку, хвала навијачима што дижу ове момке кад је најтеже.

Звездин првотимац Немања Недовић истакао је да Каталонци долазе у добром тренутку и да су против Монака и Панатинаикоса показали да су у доброј форми.

- Глупо је причати о квалитету јер имају по два сјајна играча на свакој позицији. Имамо начин како да их нападнемо и надамо се да ћемо уз помоћ публике успети да их победимо - каже Недовић и наставља:

- Мотивише нас што је хала распродата, али се трудимо да не обраћамо пажњу јер све може да оде у лошем смеру, додао је он. На терену је пет на пет, а ми смо ту да урадимо оно што је до нас и они ће да ураде оно што је до њих - додао је Недовић.

БОНУС ВИДЕО: Навијачи Олимпијакоса и Звезде заједно скандирали "Косово је Србија"

ШЕШИРЏИЈЕ ХВАТАЈУ ПОСЛЕДЊИ ВОЗ: Евертон је неуништив, опет с извукао из немогуће ситуације

"ШЕШИРЏИЈЕ" ХВАТАЈУ ПОСЛЕДЊИ ВОЗ: Евертон је неуништив, опет с извукао из немогуће ситуације

ДЕРБИ зачеља отвара 36. коло енглеске Премијер лиге. Иако Евертон има чак 11 бодова више од Лутона још се не зна да ли ће им до краја сезоне САвез вратити неке од одузетих бодова или пак додати још казне.

03. 05. 2024. у 10:38