ПАРТИЗАН УТИШАО ИСТАНБУЛ: Црно-бели у потпуно лудој утакмици савладали Фенербахче! Жељко Обрадовић надмудрио кума

22. 12. 2022. у 20:56

КОШАРКАШИ Партизана гостовали су лидеру Евролиге - Фенербахчеу, у оквиру 15. кола најелитнијег клупског такмичења. Жељко Обрадовић тако се вратио у Истанбул, град у ком је радио годинама са много успеха, и након велике борбе и резултата 72:73 скинуо скалп клубу чију је историју писао.

Утакмица пуна страсти, права ратничка кошарка током 40 минута игре у престоници Турске. Прва два квартала донела су јаке одбране, нешто другачији меч од онога на шта су нас навикли црно-бели ове сезоне. Резултатска клацкалица, меч на мали број поена, фокус на дефанзивним задацима, један од оних окршаја не баш лепих за око љубитеља кошарке, а тешких за срца навијача обе екипе.

У пакленој атмосфери препуне Улкер Арене распламсале су страси. Турски навијачи су потпуно полудели и негодовали суђење хрватског арбитра Сретена Радовића, који је у том периоду донео неколико одлука у корист српског тима. Све то довело је атмосферу до усијања, а Партизан је некако у овом пакленом амбијанту пливао, и упркос лошим процентима шута и великом броју изгубљених лопти дисао за вратом фавориту све до полувремена, на које се отишло резултатом 37:33 у корсит турског гиганта.

У наставку на паркет дворане у престоници Турске изашао је Фенер силно мотивисан да сломи отпор ривала, и деловало је да ће се то и десити. Већ расположеном Канађанину Пјеру придружио се и Скоти Вилбекин, и својом препознатљивом рафалном паљбом донео експресно великих +11 свом тиму.

Хала је прокључала, лидери Евролиге пуцали су од самопоуздања, а српски представник мучио се у организацији напада, и са реализацијом пенала. Деловало је да ће моћни Фенер и Улкер Арена прогутати Партизан, али стигао је одговорм и то какав!

Поново је Обрадовић затегао одбрану, Пантер и Лесор су показали лидерске способности, а њима се потом придружује и тандем Нанели-Егзум, који је својим ролама и поенима са дистанце донео предност црно-белим.

Три минута пре последњег звука сирене на семафору је било 66:66. Ледеј је преузима одговорност, мучио је чуваре, демонстрирао своју маестралну леђну технику, а дефанзива Партизана поново је деловала беспрекорно, за егал улазак у последњи минут меча.

А у њему... Алекса Аврамовић, рековалесцент, повратник на терен постаје херој црно-белих одмах по повракту на паркет. Имао је живце када је било најпотребније, погодио три од четири слободна бацања и у пенал завршници скинуо скалп моћном Фенеру!

Најефикаснији актер сусрет био је Скоти Вилбекин са 14 поена, Пјер је постигао 13, а иза њих су били кошаркаши Партизана Кевин Пантер и Матијас Лесор са 12 поена.

Ваља још истачи и  катастрофално вече Марка Гудурића, српски интернационалац у дресу домаћих, је из игре шутирао само 1/12, а за три 0/8.

Standings provided by Sofascore

ФЕНЕРБАХЧЕ - ПАРТИЗАН 72:73

ХАЛА: "Улкер Арена"

СУДИЈА: Сретен Радовић (Хрватска)

СТРЕЛЦИ

ФЕНЕРБАХЧЕ: Бирсен 2, Хазер, Вилбекин 14 (2ск), Едвардс, Махмутоглу 3, Хејс-Дејвис 9 (7ск), Пјер 13 (6ск), Џекири 8 (4ск), Гудурић 4 (0/8 за три), Букер 8, Калатес 11 (7ск, 7ас), Адетокумбо

ПАРТИЗАН: ВУкчевић, Ледеј 8 (6ск), Аврамовић 6, Пантер 12 (5ск), Смаилагић 4, Папапетру 5 (6ск), Егзум 10, Нанели 5 (5ск), ЛЕсор 12, Трифуновић, Анђушић 4, Мадар 7 (4ск)

ЧЕТВРТА ЧЕТВРТИНА

КРАЈ МЕЧА!

40. минут - Фаулиран Аврамовић! Папапетру је промашио са дистанце, Аврамовић купи офанзивни скок, а потом и фаул. Повратник у тим Партизана иде на линију пенала, какав притисак, али погађа Алекса прво! Погађа и друго! Нерешено! 72:72. Аврамовић поново фаулиран, овога пута погађа једно од два, три секунде до краја. Фенер има напада за победу, Партизан великих +1, луда утакмица у Истанбулу.

39. минут - Папапетру краде лопту, Ледеј поново најбољи када је најважније, нерешено, страшан меч у Истанбулу, каква драма! Папапетру је наводно фаулирао Букерам Радовић је променио критеријум сада, Партизан у бонусу, Букер погађа оба пута, поново Фенер води, 72:70.

38. минут - Радовић за минималан контакт Егзума свира фаул, Турци за разлику од Партизана имају добро вече са линије пенала, а Фенер иде поново на +4, све до маестралног коша из окрета и ван баланса, и преко руке чувара, мајсторија Ледеја!

37. минут - Егзум је погодио два пенала, али искусни Ник Калатес до важних поена за ново вођство Фенера.

36. минут - Туци поново до вођства, Папапетру промашује, али поново борбеност Лесора доноси екстра-напад, а Џејм Нанели потом поравнава резултат, све до новог одговора ривала, 66:64.

34. минут - Партизан води! Папаптеру! Гудурић настваља катастрофално вече,

Грк то кажњава, међутим брзо враћа Фенер, али потом и поени Лесора, каква срчаност црно-белих, 61-62.

33. минут - Лессссссссооооор! Офанзивни скок Француза и поени након екстра-поседа, црно-бели на -2!

32. минут - Након поена Лесора узвраћа Калатес, али страшан продор Калатеса, Партизан на само -4.

31- минут - Промашује Папапетру са полудистанце, промашује и Гудурић за три, а потом промашује и Нанели чист зицер.

ТРЕЋА ЧЕТВРТИНА, ФЕНЕРБАХЧЕ - ПАРТИЗАН 57:51

30. минут - Још једном Гудурић промашује за три, а Лесор одличан у рекету, 55:48. Алекса Аврамовић је потом имао прилику да додатно смањи разлику, али је погодио само један од два пенала. Гудурић погађа потом за два, а Егзум је у последњем нападу трећег квартала фаулиран. Фенер у бонус, Аустралијанац сада иде на линију пенала и погађа оба пута, 57:51. Каква борба, одличан одговор Партизана на дефицит од 11 поена.

28. минут - Гудурић промашује за три, Аврамовић губи лопту за Партизан, а потом фаул над Букером који је реализовао оба слободна бацања. Затим је фаулиран и Алекса Аврамовић, који користи оба пенала, 55:46.

27. минут - Неспортски фаул Ледеја, Гудурић кости оба слободна бацања, +9 и лопта са стране за домаћина.

26. минут - Након пенала Калатеса, Ледеј закуцава, 49:40. Потом је Пантер фаулиран, Турци поново негодују, а Американац погађа оба пута, дефицит је сада спао на седам поена. Гробари су ово чекали! Аврамовић на паркету, ово је знак да је повреда надајмо се прошлост за овог Чачанина. Девин Букер је потом примио лопту поред Аврамовића, остао је рековалесценту у мис-мечу, а Букер користи физичку надмоћ и закуцава уз фаул преко Аврамовића, 51:44

24. минут - Пјер поентира сада, Канађанин већ има 13 поена и пет скокова. Партизан промашује зицере, отворене шутеве, катастрофалан улазак у друго полувреме. Јам Мадар је половичним учинком са линие слободних бацања смањио разлику на једноцифрену.

23. минут - Серију промашаја на обе стране прекида Скоти Вилбекин новом тројком, прва осетнија предност турског тима, 45:37, тајм-аут Обрадовић.

22. минут - Сјајно закуцавање Смаилагића, 40:37, али поноо експресно враћа ривал црно-белих, Џекири понтира за два, 42:37.

21. минут - Јам Мадар је отворио друго полувреме поенима, међутим само неколико секунди касније Вилбекин стиже до нове тројке, 40:35.

ДРУГА ЧЕТВРТИНА, ФЕНЕРБАХЧЕ - ПАРТИЗАН 37:33

20. минут - Папапетру промашује зицер, пропуштена прилика да се приђе на посед разлике. Овако Фенер има напад 15 секунди пре краја првог полувремена и прилику да направи осетнију предност. Одлична одбрана Кевина Пантера, остаје 37:33 на крају друге деонице. Полувреме у ком су виђене две јаке одбране, нешто другачији меч од онога на шта су нас навикли црно-бели ове сезоне. Утакмица на мали број поена, фокус на дефанзивним задацима, видећемо да ли ће овакав приступ и развој ситуације ићи у корист српског тиму у наставку. За сада, у пакленој атмосфери Улкер Арене која је и даље бесна на хрватског арбитра, Партизан пружа сјајан отпор великом фавориту.

19. минут - Две тројке у низу за Фенер, прво Пјер, па потом Махматоглу, Пантер промашује ван линије 6,75, Туци имају +2 и посед лопте. Хејс фаулиран, он користи оба пенала, и полако расте предност лидера Евролиге. Партизан мора да затегне одбрану, Обрадовић тражи тајм-аут.

17. минут - Фенербахче у све већем проблему, Калатес ја зарадио 4 личну, Лесор фаулиран. Невероватна нервоза у хали, као и у редовима турског гиганта. Потом је Пјер успео да поентира из рекета, али је и Кевин Пантер у свом стилу узвратио, 29:31 за београдски тим .

16. минут - Општи хаос у Истанбулу! Цела хала на ногама, невероватна бука. Џекирију је сада досуђен неспортски фаул, Сретен Радовић из Хрватске не памти овакав притисак у каријери сигурно. Црно-бели имају вођство, 28:27, Мадар је промашио зицер, пропуштена лепа прилика.

15. минут - Овога су се највише бојали навијачи Партизана, поново Скоти Вилбекин за три, и за тили час опет турски тим има +3. Лесор је потом промашио за два, али Папапетру поентира, а црно-бели дишу за вратом ривалу.

13. минут - Скоти Вилбекин за три, коначно је прорадио један од најквалитенијих играча овог тима, мораће сада да обрате посебну пажљу на њему црно-белу, уколико Вилбекин пронађе ритам неће бити лако зауставити га, 24:24.

12. минут - Сада су се распламсале страси у дворани. Турски навијачи су потпуно полудели и негодују суђење. Хрватски арбитар донео је неколико одлука у корист српског тима, Пантер је сада реализовао два пенала, Партизан води, а цела "Улкер Арена" вређа судију. Каква узаврела атмосфера у Истанбулу.

11. минут - Мадар за три! Остао је Изралеац сам, и немилосрдно до кажњава, а Партизан долази до изједначења.

ПРВА ЧЕТВРТИНА, ФЕНЕРБАХЧЕ - ПАРТИЗАН 19:16

10. минут - Гудурић је на паркету, српски тим до тројке и прихватљивих -3 након првог квартала

9. минут - Пантер је био половичан са линије пенала, након што је Фенербахче испунио бонус. Неколико изгубљених лопти и нереализованих напада Партизана потом, Обрадовић кипти од беса на клупи црно-белих. Једноставно нема течности у нападу, његови изабраници никако не успевају да дођу до офанзивног ритма.

8. минут - Пантер је промашио два пута ван линије 6,75 узастопно, срећом по београдски клуб Нанели је богодио за три. Међутим брзо враћа снажни Џекири из рекета, 16:11

6. минут - Лидери су поново на паркету. Егзум је фаулиран, Аустралијанац користи оба пенала, потом Калатес лагано поентира, али брзо враћа Зак Ледеј. Још једном је демонстрирао какву леђну тенку поседује.

5. минут - Мења Жељко Обрадовић врло брзо. Очигледно није задовољан доприносом. Изашли су Смаилагић и Трифуновић, а ушли Лесор и Пантер. Тренутни резултат је 8:4.

4. минут - Велики проблеми у фази напада црно-белих. И даље су на два поена, а Канађанин Пјер прави своју мини-серију 6:0, три лагана зицера, нико га није заградио, Партизан у проблему.

3. минут - Црно - бели су имали први напад. Егзум је сјајно проиграо Смаилагића, овај гради позицију, али потом промашује зицер. На другој страни Вилбекин промашује за три, црно-бели губе лопту, а турски тим стиже потом први до вођства. Уследила је брза транзиција и лагано полагање Егзума, 2:2.

1. минут - Meч је почео!

18:20 - Жељко Обрадовић очекивано је дочекан аплаузима у дворани у престоници Турске. Навијачи Фенербахчеа никада неће заборвати успехе које су правил иса српским трофејним стручњаком.

УОЧИ МЕЧА

Тог 21. маја 2017. године Фенербахче је по први пут у историји постао шампион Старог континента, четири године је било потребно шефу стручног штаба црно-жутих да реализује пројекат. И поред губљења вере навијача он је ипак успео. Да, српски стручњак Жељко Обрадовић је попео истанбулски клуб на кров Европе.

Три године касније сарадња је прекинута, а популарни Жоц је отишао на једногодишњу паузу.

Фенербахче ове сезоне предводи Димитрис Итудис, човек који је "учио занат" од рођеног Чачанина, а њихово велико пријатељство је крунисано и кумством.

Рекло би се да "парни ваљак" полако излази из кризе, након пораза од Асвела у 13. колу три дана касније се поправио утисак. У српску престоницу стигао је актуелни шампион предвођен Мицићем и Клајбурном, међутим, црно-бели су сјајном игром успели да зауставе најбољи тандем у Европи и стигну до пете победе у такмичењу.

Данте Егзум, Џејмс Нанели и Кевин Пантер су били сјајни у том дуелу, сви су убацили по 18 поена.

Са друге стране, Грк у последњих неколико утакмица није могао да рачуна на Скотија Вилбекина и то је одмах довело до проблема.

Након сјајног почетка сезоне стигли су и порази. У дуплом колу његов састав је изгубио од Олимпијакоса а потом и од Басконије на свом паркету. Да ствар буде још гора, Марко Гудурић и екипа су изгубили и од Меркезефендија у оквиру домаћег шампионата.

Ови ривали су се последњи пут у неком званичном мечу састали још 2013. године у истом овом такмичењу. Тада је Партизан на крилима Богдана Богдановића шокирао Истанбул и одвео свој тадашњи клуб до победе.

РЕЧ ТРЕНЕРА

Тренер Партизана Жељко Обрадовић прогласио је Фенербахче фаворитом у данашњем мечу 15. кола Евролиге

- Утакмица у Евролиги против екипе која је међу најбољим тимовима у овом делу Евролиге. Имају и они одређене проблеме када су у питању повређени играчи, али то апсолутно не умањује улогу фаворита Фенербахчеа на овом мечу. Играмо на њиховом терену и мислим да нас очекује веома тешка утакмица - рекао је Обрадовић за званични сајт Партизана.

Фенербахче је први на табели Евролиге са 10 победа и четири пораза, док је Партизан на 15. месту са скором 5/9.

- Биће то тешка утакмица, свака утакмица у Евролиги је тешка. Играмо на њиховом терену али морамо бити припремљени. Потребно је да се држимо заједно као тим, да се уздамо у нашу игру и наше акције. Уколико то успемо, имаћемо шансу да се изборимо за победу -  рекао је кошаркаш Партизана Данте Егзум.

МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ? Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

"МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ?" Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

ЈЕДНА опаска легендарног музичара Момчила Бајагића Бајаге током промоције реиздања прве плоче Бајаге и Инструктора "Позитивна географија", забележена камером РТС-а, постала је вирална на друштвеним мрежама.

18. 04. 2024. у 10:17