ВЕЛИКА ПОБЕДА СРБИЈЕ: "Орлови" после невероватне драме победили Турску (ФОТО)

14. 11. 2022. у 16:53 >> 22:16

КОШАРКАШИ Србије остварили су велику победу против Турске са 77:76 (24:21, 13:13, 17:20, 23:22) у 10. колу квалификација за Мундобаскет.

ВЕЛИКА ПОБЕДА СРБИЈЕ: Орлови после невероватне драме победили Турску (ФОТО)

Каква утакмица, каква завршница и какав караткер "орлова" који су задржали концентрацију у најважнијим моментима, посебно је одбрана била сјајна онда када највише треба. Наш национални тим је награђен за такав приступ.

Нема дилеме и да је публика која је добрано испунила дворану "Александар Николић" погурала Владимира Лучића и другове ка важном кораку ка пласману на Мундобаксет.

А, колико је утакмица била неизвесна најбоље показује чињеница да ниједна екипа није имала двоцифрену предност, највећа је била +8 за "орлове" 37:29 средином друге четвртине.

Екипе су се углавном смењивале у вођству и када год је неко покушао да се одлепи, одговор би била мини серија.

Завршница виђена у "Пиониру" била је за инфаркт. Србија је последњи напад одиграла сјајно, Митровић се добро отворио, но изгубио је лопту и Турска је имала напад за победу. Треба рећи и да је Вилбекин пре тога промашио оба слободна бацања, што се веома ретко дешава.

Турци су за последњи напад имали 12 секунди. Ергин Атаман је нацртао напад, али са друге стране стигла је невероватна одбрана Лучића, који је стегао Вилбекина да је овај узео тежак шут и није погодио. Тада је почело велико славље на паркету.

"Орлове" је до победе предводио Марко Гудурић са 18 поена, пратио га је Душан Ристић са 16. На другој страни Скоти Вилбекин је бројао до 22, док је Онуралп Битим постигао 18.

Србија је сада на учинку 5-3 и заузима друго место, Грчка је на 4-3, али уз меч мање, Турска је на 3-5 и измиче јој Светско првенство.

Нашој селекцији су остале још две утакмице до краја. Оба сусрета играју се наредне године, а ривали су Грчка у гостима и Велика Британија на домаћем паркету.

Србија - Турска: 77:76 (24:21, 13:13, 17:20, 23:22)

Дворана: "Александар Николић". Гледалаца: око 7.000. Судије: Јоан Росо (Француска), Саверио Ланцарини (Италија), Луис Кастиљо (Шпанија).

Србија: Лучић 8, Раданов 3, Добрић 11, Ристић 16, Митровић 10, Јагодић-Куриџа, Гудурић 18, Јовић 6, Јарамаз 5, Симанић, Трифуновић, Анђушић.

Турска: Бирсен, Хазер 5, Вилбекин 22, Битим 18, Сајбир 2, Махмутоглу 2, Кабаџа 2, Тунчер, Османи 8, Сипахи 11, Коксал, Јашар 2.

Четврта четвртина: Србија - Турска 77:76

40' - Узео је Вилбекин лопту, али Владимир Лучић је одиграо невероватну одбрану и Србија је стигла до велике победе.

40' - Имала је Србија напад да стави тачку на меч, али Лука Митровић је изгуби лопту, иако је сигнализирао да је фаулиран. Ипак, судије су остале имуне на ту одлуку, па ће Турска након тајм-аута имати напад за победу.

40' - Изнервирала се публика због одлуке судија да свирају фаул Гудурићи, иако је ударио чисту рампу Вилбекину. Као да је правда изашла на видело, пошто је најбољи играч Турске промашио оба пенала.

39' - Стрпљив напад Србије и паметан потез Гудурића који је искористио то што је ривал у бонусу и оба бацања је реализовао кошаркаш Фенера.

39' - Добар блок добио је Вилбекин, подигао се на шут и погодио тројку. Ништа не чека Пешић и одмах зове минут одмора.

Стефан Јовић/ФОТО: М. Вукадиновић

38' - Не предаје се Турска, изједачење је нашем ривалу донео Сипахи, али Гудурић сада носи "орлове" у нападу.

37' - Гудурић пробија одбрану, повратни пас за Добрића који постиже тројку. То је натерало Атаман да затражи тајм-аут.

36' - Сјајан продор Гудурића који је дошао до нових поена. Невероватна утакмица у "Пиониру".

36' - Одлична утакмица Ристића. Центар "орлова" је једини који сада може да постигне кош за "орлове".

35' - Каква четвртина Душана Ристића. Трећа тројка у овој четвртини за кошаркаша Фуенлабраде. И таман када је Србија пришла на поен заостатка, истом мером је узвратио невероватни Вилбекин.

34' - Лучић је постигао прве поене из игре, али на другој страни Кабаџа долази до добре позиције и лако поентира. Добрић је потом направио неспортски фаул и то потпуно беспотребно - 63:63. Искористио је поклон Битим и оба пута је био прецизан са линије пенала.

Душан Ристић/ФОТО: М. Вукадиновић

33' - Рупа у одбрани Србије и снажно закуцавање Сајбира, али Ристић је у невероватном шутерском ритму, пошто опет био прецизан ван линије 6,75.

32' - Отворено тројку је промашио Анђушић, а Вилбеник је погодио веома тешку. Ипак, истом мером је узвратио Ристић - 57:57.

31' - Још један не баш добар напад нашег националног тима. Јарамаз се спетљао, да би на другој страни Хазер промашио тројку.

Трећа четвртина: Србија - Турска 54:54

30' - После поена Вилбекина ривал наше селекције је направио серију 7:0. Србија је лоше одиграла последњи напад, па се у послдењи период улази изједначеним резултатом.

29' - "Орлови" никако да се одлепе. Таман је Србија после закуцавања Митровића отишла на плус седам, али онда су Вилбекин и Битим успели да врате Турке на један посед заостатка.

28' - Србија иде на пет ралзике после тројке Добрића, а потом је Јарамаз одиграо фантастичну одбрану.

27' - Гудурић се подигао на шут за три поена из левог корнера и фаулиран је на шуту, а приликом изласка са паркета Кабаџа је зарадио техничку грешку. Сва четири пенала реализовао је Марко.

26' - Битим је утрчао у рекет "орлова" и лако је дошао до поена. Он је постао први играч са двоцифреним учинком. На другој страни Митровић је поентирао, али ново вођство Турској донео је сјајни Битим.

24' - Остао је сам Битим и погодио је тројку. Важи за доброг шутера крилни играч Бурсе и доводи своју селекцију на поен заостатка.

Марко Гудурић/ФОТО: М. Вукадиновић

23' - Искористио је висину и снагу Османи у односу на Раданову и лако је дошао до нових поена центар Дарушафаке.

22' - Лучић је навукао два играча, упослио Митровића који је натерао противника да га фаулира, а уз то постигао је и кош. Играч Звезде погодио је и додатно бацање - 40:36.

21' - Одлична акција Турске завршана је снажним закуцавањем Османија. То је био први кош у наставку сусрета, пошто је за Србију отворену тројку промашио Раданов.

Друга четвртина: Србија - Турска 37:34

20' - Пада одбрана "орлова" у финишу првог дела што Турци кажњавају да додатно спусте разлику Србије - 37:34.

19' - Невероватно тежак шут је погодио Вилбекин и то под фаулом. Слободна бацања су обично за њега као зицери и тако је било и сада.

19' - Лучић и Јарамаз били су прецизни са линије пенала и Србија је први пут отишла на нешто осетинију предност - 37:29.

19' - Ау, какав потез Гудурића. Пробио је прву линију, а потом сјајно закуцао за ерупцију у "Пиониру".

18' - Мајстор ове игре је Вилбекин. Одлично се изборио за добру позивију у шуту ван лније 6,75 и био је прецизан. То је кошаркашу Фенера био први кош. Светислав Пешић ништа није желео да препушта случају и одмах је затражио тајм-аут.

18' - Алекса Раданов је направио неспорски фаул, али Бирсен није прихватио тај поклон пошто је промашио оба пенала.

Алекса Раднов/ФОТО: М. Вукадиновић

17' - Фантастична одбрана наше селекције која је натерала ривала да не упути шут за 24 секунде.

15' - Опет Србија сјајно трчи. Анђушић је видео усамљеног Митровића који је лако поентирао, а Данило је у наредном нападу промашио две тројке и пропустио прилику да одведе "орлове" на осетинију предност.

15' - Још једна одлична одбрана "орлова" и први у контри био је Гудурић који је закуцао. Минутом одмора је одлучио да реагује Атаман.

13' - Одлична одбрана Добрић и потом сјајни поени играча Звезде у контри. Ово је био први кош наше селекције у другој четвртини. На другој страни Хазер је поентирао уз фаул, а потом је био прецизан и са линије пенала - 26:26.

12' - Прилику за прве поене за "орлове" у другом кварталу имао Јагодић-Куриџа. Кошаркаш Будућности није успео да буде прецизан.

11' - Добар напад Турске који је поенима завршио Сајбир. Србија први напад није реализовала.

Прва четвртина: Србија - Турска 24:21

10' - Фантастична одбрана Јарамаза и закуцавање Добрића у контри. Последњи кош у првом кварталу био је дело Битима.

10' - Не виђа се често да Махмутоглу поентира из продора, али је то сада био случај. На другој страни Добрић је успео да се избори за два слободна бацања, а реализовао је једно.

9' - Страшан проток лопте Србије, напад је завршен поенима Јарамаза ван линије 6,75. Одмах је тајм-аутом реаговао Атаман.

8' - Добар продор Гудурића који је успео да изнуди два слободна бацања. Марко је оба пута био прецизан и то су његови први поени на утакмици - 18:17.

7' - Сјајан потез Раданова. Лепом финтом се ослободио чувара и потом је снажно закуцао. То је био трећи поен за играча Перистерија.

6' - Сипахи је након новог поготка ван линије 6,75 дошао до осмог поена и он је тренутна највећа опасност по кош Србије. Другу тројку постигао је и Јовић.

ДУЕЛ Сипахи и Јовић/FOTO: FIBA.Basketball

5' - Кабаџа је утрчао у рекет, каснили су "орлови" у одбрани и лако је играч Галатасараја дошао до поена. На другој страни је на сличан начин узвратио Ристић.

4' - Невероватан кош Сипахија. Истицало је време за напад и он је погодио са једне ноге скоро са половине терена. Поене за Србију су постигли Јовић и Гудурић - 9:12.

3' - Извукао је Раданов два пенала, но био је половичан. Ипак, добра ствар да је прекинута серија ривала од 7:0.

2' - Снажан продор Битима и фаул Марка Гудурића, уз то погодио је играч Бурсе, а реализовао је и додатно бацање. Наши играчи су потом изгубили лопту што је искористио Сипахи да се упише у стрелце.

2' - На другој страни сјајан напад "орлова". Јовић је упослио Ристића који се отворио на шут за три поена и био је прецизан. Прве поене ривалу "орлова" донео је Османи.

1' - Први напад на овој утакмици имаће Турска. Сјајно је Ристић изблокирао Сипахија који је кренуо на продор, у наставку акције кош није погодио ни Османи.

Светислав Пешић је одлучио на паркет од старта да пошаље Јовића, Гудурића, Раданова, Лучића и Ристића, док Ергин Атаман креће у петорци Вилбекин, Сипахи, Битим, Кабаџа и Османи.

19.51 - "Орлови" су окончали загревање и спремни су за меч са селекцијом Ергина Атамана.

19.05 - Кошаркаши Србије изашли су на паркет дворане "Александар Николић" како би се што боље зафрејали пред важан дуел са Турском.

Уочи меча:

За разлику од меча са Великом Британијом који су добили "орлови", Светислав Пешић има појачања у виду евролигашких играча - Марка Гудурића и Владимира Лучића, што сигурно олакшава посао искусном стратегу.

Ипак, упркос томе ривал је веома квалитетан и евентуални тријумф у дворани "Александар Николић" одшкринуо би брата Светског првенства.

Подсетимо, Србија је у првом мечу ових ривала славила као гост (72:79). Тада је Турска била са доста НБА играча у саставу, док тим Ергина Атамана на данашњи мегдан од звучнијих имена долази са Скотијем Вилбекином и Онуралпом Битимом.

Треба реће да је увертира за меч била интересантна. Василије Мицић је требало да се нађе у саставу, али је Ефес ипак одлучио да забрани сјајном плејмејкеру наступ.

Наша селекција у овај сусрет улази са учинком 4-3, док противник има три победе и четири пораза.

БОНУС ВИДЕО: НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ