ГРОТЛО ПИОНИРА ПРОГУТАЛО НЕМЦЕ! Звездин првенац у Евролиги: Делије имају новог хероја

28. 10. 2022. у 17:01

КОШАРКАШИ Црвене звезде угостили су Бајерн у петом колу Евролиге. Утакмица која се играла у хали "Александар Николић" завршена је тријумфом изабраника Владе Јовановића резултатом 78:72. .

Вече није могло почети боље по табор и навијаче тима из Љутице Богдана. Страховало се би Бен Бентил могао да пропусти гостовање Бавараца, али се то није догодило, те се велико појачање шампиона Србије нашло у стартонј петорци.

На клупи је седело ново-старо лице, Немања Недовић се скинуо за овај меч на одушевљење делија која су са нестрпљењем чекале да поново гледају свог миљеника у црвено-белом дресу.

На терену рапсодија у црвено-белом. Тотална доминација Звезде у првој деоници. Бен Бентил је демонстрирао какву меку руку поседује, а Лука Вилдоза се играо са својим чуварима и плесао по паркету Пионира. Управо је Аргентинац погодио ван линије 6,75 када су црвено-белих отишли на великих плус 15 (23:8).

Деловало је да је Бајерн на коленима, и да су већ у првом кварталу Београђани сломили екипу Андрее Тринкијерија.

Ипак уследио је велики повратак. Агресивна одбрана Звезде носила је са собом свој данак, велики број фаулова. Хасан Мартин и Бранко Лазић су већ средином друге четвртине зарадиле по три личне грешке.

Гост је са линије пенала топио капитал београдских црвено-белих, а нишанске справе наместио је вечерас нестварни Касијус Винстон чијим је поенима Бајерн потпуно преокренуо меч, на семафору је стајало 44:36.

Ипак, у том тренутку у игру улази Немања Недовић, и управо његова енергија и пет везаних поена у финишу првог полувремена обезбедили су минимално вођство домаћину пре одласка на одмор.

А онда поново нестварни Лука Вилдоза узима конце игре у своје руке. Аргентинац је преузео улогу лидера од самог старта и видело се по његовој енергији и реакцијама публике да Звезда има новог вођу на терену.

До краја четвртине најновија аквизиција београдских црвено-белих већ је уписала 20 пеона и створила суфицит од 11 поена предности пред последњи квартал.

Била је то довољна предност, па је тако тим са Малог Калемегдана уз компакту одбрану и гурањем лопте у рекет успео да упише први тријумф у овогодишњем издању Евролиге. Гротло дупке пуног Пионира прогутало је ове вечери Немце!

Најарсположенији у домаћем саставу је био Лука Вилдоза са  20 поена, шест скокова и шест асистенција, Добрић је бројао до 12, Бентил је имао дабл-дабл учинак са 12 поена и 13 скокова, а Недовић забележио 11 поена на дебију.

Код Бајерна, Касијус Винстон је имао 18, а двоцифрен је био и Елијас Харис 10 поена. Од српских кошаркаша у редовима Бајерна, Лучић је имао 12 поена, а Јарамаз четири.

Звезда је тренутно на скору 1-4, док је Бајерн једина екипа без победе и са пет пораза на последњем месту елитног такмичења. У наредном колу црвено-бели гостују Монаку, док екипа из Минхена дочекује актуелног шампиона Анадолу Ефес.

Standings provided by Sofascore

ЧЕТВРТА ЧЕТВРТИНА

39. минут - Бајерн се враћа из мртвих поново! Лучић је украо лопту и поентирао уз оштар фаул, само плус четири. Потпуно неочекивнао следи драматична завршница. Фаул над Недовићем. Ово је његов 11 поен. Поново шест поена предности за Звезду.

38. минут - Монструозно закуцавање Бена Бентила! Пионир на ногама! Звезда води 76:67.

37. минут - Бајерн на прагу новог повратка! Лучић погађа, 72:67. Полагање Хасана Мартина, како битни поени за српског представника. Поново је осетних плус 7. Немци промашују за три у наредном нападу.

36. минут - Петрушев са два велика промашаја. Тренуци нервозне игре обеју екипа, 72:62 пред последњих четири минута игре.

34. минут - Петрушев користи висину и снагу и поентира - 72:60.

33. минут - Добрић је поново погодио, па је Лучић дао прву тројку на мечу - 70:60.

31. минут - Обе екипе нису реализовале своје почетне нападе у последњој деоници. А потом Огњен Добрић из угла за три, иде Звезда на плус 11.

ТРЕЋА ЧЕТВРТИНА, Црвена звезда - Бајерн 65:57

30. минут - 59:56, и поново Вилдоза! Још једна тројка аргентинског плејмејкера, баш онда када је било најпотребније. Потом и Бен Бентил погађа за два. Хасан Мартин погађа један пенал, 62:56. Бајерн погађа, а потом поново Вилдоза, дотрчавајућа тројка, 20 поена плеја црвено-белих. Звезда води 65:57.

28. минут - Серија гостију 8:0! Две везане тројке, једну од њих погодио је Кори Волден, поново је нерешено.

27. минут - Вишеминутни пост прекида Немања Недовић, леп поен са полудистанце, Звезда води 53:48. Сада је и Петушев фаулиран и конвертује оба пенала за сада већ нову осетнију предност домаћина, 55:48.

24. минут - Осма изгубљена лопта Звезде, Бајерн има дупло мање. Хобс промашује тројку за Бајерн, али сада и Вилдоза губи лопту, сада је то већ девета. Нерешено, 48:48. Бонга прави фаул над Луком Вилдозом, који доноси плус три свом тиму.

23. минут - Петрушев погађа оба пенала, поново плус три за Звезду. Али Вејлер-Баб улази у игру и погађа за три и за ново изједначење. Поново прекршај над Петрушеви, али овога пута користи само једно слободно бацање.

22. минут - Лазаревић губи лопту, а Касијус Винстон наставља да затрпава кош Звезде. Поени уз звук сирене, 46:45.

21. минут - Монстурозно закуцавање Џона Холанда! 46:43.

ДРУГА ЧЕТВТИНА, Црвена звезда - Бајерн 44:43

20. минут - Каква тројка са 10 метара Вилдозе! Али Винстон поново узвраћа, 43:41. Звезда има последњи напад, Немања Недовић погађа за три!  Крај првог полувремена. Звезда има плус један, али сигурно да неће бити Јовановић задовољан након што су његови играчи прокоцкали и плус 15.

18. минут - Јарамаз промашује за три, купи то Филип Петрушев, али неспоразум Добрића и Недовића, Бајерн поново има посед, 38:36 за Баварце, а убрзо и нови поени, 40:36. Нико није могао ово претпоставити након фуриозног старта Звезде и плус 15.

17. минут - Немања Недовић поново на паркету! Боље није могло, први додир са лоптом и одма полагање за одушевљење препуног Пионира. Хасан Мартин прави већ трећу личну грешку, исто толико има и Бранко Лазић. Имаће скраћену ротацију Јовановић, барем у наредном периоду одмориће овај дефанзивни дуо сигурно. Тешко да ће бити на паркету до одласка на велики одмор.

16. минут - Јовановић уводи Вилдозу на паркет поново, а он наставља тамо где је и стао и поентира за 34:31. Рубит ван баланса, са једне ноге за свој осми поен и 34:33. Звезда не користи свој напад, а нестварни Касијус Винстон погађа са девет метара. Шок у Пиониру, истопила се убедљива предност тима са Малог Калемегдана.

15. минут - Ивановић губи лопту, па прави и фаул уз кош Винстона. Изабраници Андрее Тринкијерија на минус 1.

14. минут - Од минус 15, до минус 2. Бајерн преко Владимира Лучића долази на само један посед разлике. На другој страни Добрић лепо полаже лопту и прекида серију гостију.

13. минут - Три промашене тројке у низу Звезде. Прво Марковића два пута, а онда и Добрић уз звук сирене из екстра поседа. Касијус Винстон је фаулиран при шуту за три. Плеј Бајенра користи сва три слободна бацања, и ево Бавараца на 30:26.

12. минут - Гости су реализовали наредна два напада и не дозвољавају Звезди да се одлепи, поново плус седам.

11. минут - Звездина агресивна игра носи са собом велики број фаулова. Сада је над Херисом начињен фаул при шуту. И он погађа само једно. Бентил шутира из угла, промашује, али Лазаревић храбро купи офанзивни скок и поентира, 30:18.

ПРВА ЧЕТВРТИНА, Црвена звезда - Бајерн 28:17

10. минут - Улази се у пенал завршницу већ у првој четвртини. Сада ће Рубит на линију пенала након фаула Филипа Петрушева, који не може да се помири са одлуком судије. Рубит користи једно и смањује на плус 9. Бентил промашује у задњој секунди напада, ни гости не користе последњи посед, а Јарамаз у последњој секунди прве четвртине прави фаул и шаље Бена Бентила на линију пенала. Он погађа оба за 28:17.

9. минут - Јарамаз је покушао да пробије гранитну одбрану Звезде. Домогао се српски репрезентативац коша, али не погађа кроз шуму руку. Рубит краде офанзивни скок, Мартин прави фаул над њим, а и Рубит је сада половичан са линије пенала. 24:14. Неопрезан Вилдоза, Аргентинац губи лопту, а гости погађају из транзиције, 24:16. Вилдоза се потом искупио за грешку и погодио оба слободна бацања.

8. минут - Мини серија 4:0 гостију. Рубит је реализовао оба пенала и смањио на 23:13. сада је и Хасан Мартин фаулиран. Мартин половичан.

7. минут - Тројка Вилдозе! Тресе се Пионир! Бајерн на коленима, 23:8. Јарамар је фаулиран, користи једно слободно бацање бивши плеј Партизана. Петрушев на другој страни промашује зицер, 23:9.

6. минут - Бум бум бум! Шта ради Бен Бентил, нова тројка, сада и он има 2/2 из игре. Поновоно вођство од седам поена предности српског тима.

Потом Лучић промашује за Бајерна, а Вилдоза пробија одбрану ривала и полаже на обруч. Гости губе лопту, а Вилдоза маестрално асистира Хасану Мартину који закуцава, и то из фаул. Плус 12 за Звезду!

5. минут - Поново Зипсер за три! Тројка као кап, 2/2 из игре и преко потребни поени Бајерна који држи резултатски прикључак, 12:8.

4. минут - Арбитри показују да је у питању неспортски фаул. Вилдоза погађа оба слободна бацања. Лопта са стране за шампиона Србије, Добрић је покушао ван линије 6,75, али не погађа. Потом офанзивни скок, и Добрић погађа за два после поправног. Звезда води 12:5.

3. минут - Први поени из игре за Бајерн, Зипсер је погодио за три. Митровић муњевито узвраћа лаким поенима из рекета, 8:5.

2. минут - Бајерн није реализовао напад, а стиже брза казна, горостасни Бен Бентил показује како меку руку има. Сјајан шут за три нове аквизиције Београђана, 6:2.

1. минут - Гилеспи прави офанзивни фаул већ у деветој секунди почетног напада Немаца. Потом Огњен Добрић погађа за три у поседу Звезде, одлично отварање 3:0. Гости користе два слободна бацања, а Лазаревић промашује ван линије 6,75.

18:50 - Звезда ће бити ојачана за овај сусрет с обзиром да се екипи Владимира Јовановића прикључио Немања Недовић који се опоравио од повреде коју је зарадио на Евробаскету. Највеће појачање тима са Малог Калемегдана могло би тако да дебитује у новој ери тима чији је дрес већ са многои успеха носио.

Ту је и Бен Бентил око чијег здравственог стања се спекулисало. Вече није могло да крене боље за присталице шампиона Србије и Јадрана.

Јовановић се одлучио за следећих 12 играча: Џон Холанд, Лука Вилдоза, Стефан Лазаревић, Лука Митровић, Бранко Лазић, Хасан Мартин, Огњен Добрић, Никола Ивановић, Немања Недовић, Стефан Марковић, Филип Петрушев и Бен Бентил.

УОЧИ МЕЧА

У регионалном првенству "црвено-бели" за сада немају проблема, са скором 3-0 једина су непоражена екипа уз Партизан.

Али на евросцени ствари стоје другачије. На самом старту забележен је пораз од актуелног шампиона Анадолу Ефеса. Игра у већем делу тог меча је наговештавала да би у неким наредним дуелима српски тим могао до првих бодова, међутим, до тога није дошло.

Најпре је стигао пораз од Панатинаикоса, а затим и од Басконије, односно Реал Мадрида.

Што се тиче меча последњег кола, "краљеви" су се брзо резултатски одлепили и ту више није било повратка. Изабраници Владимира Јовановића су у пар наврата "топили" предност, али ипак је противник превише искусан и квалитетан да би дозволио било шта више од тога.

Данас на мегдан долази тим који такође није осетио чари победе у најелитнијем европском такмичењу.

На самом старту изабраници Андрее Тринкијерија су напустили "Ауди Дом" погнуте главе, бољи од њих био је Итудисов Фенербахче.

Након тога је уследио "црни низ" за који су "криви" Виртус Болоња, Барселона и Милано.

Деловало је као да ће дуел против "манекена" отићи у правом смеру за "Баварце", међутим, Били Берон се потрудио да до тога не дође, тројка преко руке на 20 секунди до краја је срушила све снове и утишала домаће навијаче.

Било како било, биће ово "борба за првенац", након овог кола на зачељу ће остати само један тим, други ће, како ствари стоје, "испливати" и колико-толико подићи самопоуздање.

Ови ривали су се састали прошле године два пута и свако је тријумфовао на свом паркету.