МОЋНИ ПАРТИЗАН ПРЕГАЗИО ЖАЛГИРИС: Нестварно вече Кевина Пантера! Американац утишао критичаре и демонстрирао кошаркашко умеће

27. 10. 2022. у 15:18

КОШАРКАШИ Партизана угостили су Жалгирис у петом колу Евролиге. Утакмица која се играла у "Штарк" Арени завршена је победом црно-белих резултатом 87:76 (20:22, 24:14, 16:21, 27:19)- .

Tanjug / Strahinja Aćimović

Игла није имала где да падне на трибинама храма српске кошарке ове вечери. Чета Жељка Обрадовића ношена "гробара" феноменално је отворила утакмицу, а победом је и завршила.

Трио Лесор-Мадар-Нанели је изградио почетни капитал од 11:3. Гости су се убрзо адаптирали на гротло Арене, Лекавичис је био најрасположенији и одржавао Литванце у резултатском прикључку све до средине друге деонице.

А, онда је на сцену ступио човек који је доста критикован у последње време, Кевин Пантер. Американац је након катастрофалних 0/10 у Бару демонстрирао своје шутерске способности по којима је познат. Усијала се рука плеја црно-белих који је сам на својим плећима носио свој тим до двоцифрене предности пре одласка на одмор.

По повратку на паркет Пантер је наставио тамо где је и завршио полувреме и погодио тројку у увертири наставка. Међутим начинио је два брза фаула, што је уз два из првог полувремена  значило да је на један од искључења. Обрадовић је брзо реаговао изменио свог најквалитетнијег играча и вођу на терену, а све то оставило је трага у наставку.

Топила се предност Београђана, а Жалгирис поенима Еванса ван линије 6,75 долази и до 54:54 за мук у Арени.

Обрадовић је потом одлучио да повуче ризичан потез и у финишу трећег квартала уведе свог лидера који је имао шутерску клинику ове вечери.

Пантер се под оптерећем фаулова вратио и наставио да плеше кроз противничку одбрану. Управо на његовим крилима Партизан се поново издигао. "Измишљао" је поене и наставио да утишава критичаре који ће морати да му одају признање за вечерашње издање.

Најефикаснији у редовима Партизана био је управо Кевин Пантер са 26 поена. Подршку је имао у виду Дантеа Егзума који је у завршници погађао битна слободна бацања. Он је завршио меч са 11 поена, а двоцифрени су били још Нанели, Лесор и Ледеј.

У гостујућем саставу истакао се Еванс са 16 поена, а велики број изгубљених лопти је утицао на могућност да Жалгирис у завршници буде опаснији, иако је у последњу деоницу ушао са три поена заостатка.

Ватрена атмосфера у распродатој "Штарк Арени" помогла је екипи Жељка Обрадовића да меч приведе крају, па се више од 18.000 људи радовало другој узастопној победи у Евролиги.

Партизан - Жалгирис 87:76

ПАРТИЗАН: Вукчевић, Ледеј 10 (6ск), Копривица, Пантер 26, Папапетру 4, Егзум 11, Нанели 10, Глас, Лесор 10 (8ск), Трифуновић 3, Анђушић 8, Мадар 5

ЖАЛГИРИС: Еванс 16 (9ас), Лекавичијус 8, Хејс 7 (7ск), Калнијетис, Смитс 11, БИрутс 2, Лукосиунас, Браздеикис 10, Димса, Кавано 8, Буткевичијус 7, Улановас 7 (5ас)

ЧЕТВРТА ЧЕТВРТИНА:

39. минут -  Егзум скупља поене преко слобоних бацања. Сада је сваки важан за црно-беле. Улановас је промашио прву, а погодио друго бацање након фаула Егзума. 82:71, Партизан је на корак од победе.

37. минут - Две везане тројке Жалгириса. Литванци дишу за вратом црно-белима, само плус четири сада, 74:70.

36. минут - Егзум погађа оба слободна бацања, потом још један продор и поени Пантера под фаулом. Нестварно вече организатора игре црно-белих. Великих 72:64.

35. минут - 35. минут -  Какав посао сада завршава Лесор у одбрани. Невероватно! Фаул одбране, па техничка Максивитису. Партизан не користи ништа, Пантер је промашио бацање, а потом су црно-бели изгубили лопту. Кевано је одмах све то казнио. Затим и Папапетру прави кораке. Велики проблеми за Београђане, никако да ухвате ритам и смире меч. Кевано извлачи фаул Ледаја. И он је искористио само једно, али је само "+2" за Партизан 65:63.

32. минут - Пантер за три! Ризик Обрадовића се исплаћује. Американац игра под оптерећењем четири фаула, али и даље предводи напад свог тима. Партизан потом добар у дефанзиви, а Ледеј полаже за 65:60.

31. минут - Браздеикис поентира, па Еванс потом краде лопту упошљава Браздикиса који је фаулиран при шуту, али користи само једно слободно бацање, 60:60.

ТРЕЋА ЧЕТВРТИНА: Партизан - Жалгирис 60:57.

30. минут - 60:57, крај трећег квартала!

29. минут - Анђушић сада прецизан за три, Пантер поново на терену упркос томе што има четирир фаула.. Али поново гости гурају лопту у рекет и наставаљају да дишу за вратом домаћину, 57:56.

28. минут - Каква грешка Трифуновића, иде тројка за Жалгирис, погађа Еванс и сада је поново нерешено 54:54.

27. минут - 27. минут - 54:49 - Греши Мадар, односно Буткечивијус бележи "крађу", након чега је Браздеикис дошао до четвртог везаног поена, пошто је погодио и у претходном нападу.

26. минут - 54:45 - Други погодак Лесора из седам покушаја, четврти поен, а црно-бели одржавају сасвим солидну предност.

25. минут - Трифуновић даје тројку, Лесор удара блокаду, али Смитс из новог напада поентира - 52:45.

23. минут - Промашај Лесора испратио је Ледеј који стиже до шестог поена за 49:37 након офанзивног скока. На другој страни је Партизан направио две личне грешке у неколико секунди, а потом и примио тројку пошто је Шмитс био прецизан.

22. минут - Велики проблем за Партизан, четврти фаул Пантера сада. Обрадовић га изводи из игре, у игре је Трифуновић  - 47:37.

21. минут - Пантер је друго полувреме отворио онако како је и завршио прво, тројком! У следећ нападу зарадио је трећу личну - 47:36.

ДРУГА ЧЕТВРТИНА: Партизан - Жалгирис 44:36

20. минут - Грантина одбрана Партизана приморава госте на шутева из немогућих позиција. Црно-бели имају последњи напад, али га не користе. Пантер је проиграо Лесора, али центар парног ваљка није успео да савлада три чувара и протури лопту кроз обручу међу шумом руку. Крај првог полувремена у Београду, чета Жељка Обрадовића води са 44:36.

19. минут - Гости су у бонусу, Папапетру је фаулиран и користи оба слободна бацања за плус осам пред улазак у последњи минут првог полувремена.

18. минут - Поново погађа Пантер у свом стилу. Наскон са врха капице и онда мека рука којом проналази дно мрежице. Експресно гости узваћају у наредном нападу за 42:36.

17. минут - Еванс погађа, а потом и асистира саиграчу, Жалгирис одбија да се преда и поново се враћа резултатски у игру, 40:34.

16. минут - Шта ради овај човек? Нова тројка Пантера, Партизан одлази први пут на двоцифрену предност, 40:30. Усијала се рука Кевина Пантера!

15. минут - Кевин Пантер након 0/10 у Бару игра као препоређен! Поново је промешао одбрану ривала, ушао снажно у продор и тело чувара и поентирао уз фаул, 37:30.

14. минут - Невероватна тројка Еванса преко руке, али онда Кевин Пантер, ван баланса, у паду, и под јаким фаулом погађа и имаће шансу да поново одлепи свој тим на два поседа предности са линије пенала. Американац то и чини, 34:30.

13. минут - Сјајна рола Кевина Пантера, ово ће му значити за самопоуздање. Четири везана поена уз украдену лопту и закуцавање за 31:25. Бирутис закуцава за Жалгирис, а Тристан Вукчевић промашује, 31:27.

12. минут - Поново је прокључала Арена! Литванци не користе посед, Анђушић отвореном тројком доноси 25:22 домаћину. Потом нови поени Анђушића, сада је поново плус пет за Партизан. Улановас је потом крунисао посед Жалгириса тројом и смањио на 25:22.

11. минут - Добар почетак за црно-беле. Разиграни Лекавичус прави други прекшај и мора на клупу, а Данте Егзум користи оба слободна бацања у поравнаава резултат на 22:22.

ПРВА ЧЕТВРТИНА: Партизан - Жалгирис 20:22

10. минут - Егзум сада промашује. Право ниоткуд, након више од девет минута константног вођства гости имају шансу да поведу из последњег поседа. И управо се то и десило, мук у Београду. Лекавичус погађа за три из немогуће позиције за 20:22.

9. минут - Кевин Пантер са девет метара за три, али без поена за плеја Партизана који се налази у нешто лошијој форми у последњем периоду. Жалгирис смањује у наредном нападу, па Пантер и губи лопту а гости полажу за резултатски прикључак.

8. минут - Нанели погађа ван линије 6,75, па Егзум краде лопту и закуцава за 20:14! Арена је поново на ногама.

7. минут - Мини-серија Лекавичиса. Прво тројка, а онда погађа и за два, топи се предност црно-белих, сада је само плус три. Зек Ледеј утројен на другој страни, ипак покушао је преко три руке Американац из полухорога, али није могао да поена из немогуће позиције.

6. минут - Сјајан потез Ледеја и његови нови поени, пре првог телевизијског тајм-аута. Американац је узвратио на поене распуцаног Шмитса који је претходно поентирао и сада је 15:7 за парни ваљак.

4. минут - Нанели фаулиран при шуту за три. Један од 10 најбољих извођача слободних бацања у историји Евролиге погађа два од три покушаја за вођство црно-белих од 11:3.

3. минут - Гости половични са линије пенала. Лесор промашује зицер на другој страни, али брзо исправља грешку, горостасни центар краде лопту и сјајно асистира Зеку Ледеју за 4:1.  Уследили су лаки поени Еванса, али и тројка Јама Мадара за 9:3.

2. минут - Матијас Лесор отвара утакмицу поенима из рекета. Жалгирис промашује за три, међутим црно-бели не користе наредни напад, сјајна одбрана Литванаца над Зеком Ледејом.

УОЧИ МЕЧА

Коцкице се полако слажу, након лошег старта и три везана пораза, изабраници Жељка Обрадовића су уписали и први тријумф.

Прошле недеље је у Београду рутински савладан Виртус из Болоње резултатом 90-62.

Домаћи тим је од првог напада контролисао ситуацију на терену и ниједног тренутка није доводио победу у питање.

Већ након десет минута игре направила се залиха од 16 поена и наредних 30 минута је било само одрађивање посла.

Четири дана након тога "црно-бели" су отпутовали у Бар где их је дочекао Морнар. Српски представник је и на том мечу показао квалитет и без проблема савладао Павићевићеве пулене.

Данас им на мегдан долази екипа која је такође имала лош почетак на евросцени, међутим, пораз од Макабија, а затим и од Олимпијакоса није спречио Литванце да скину скалп славном Виртусу, а потом и Барселони. Тим из Вилнуса је великан литванске, али и европске кошарке, освајач једног трофеја Евролиге и понос ове Балтичке земље.

Ови ривали су се до сада четири пута састали, а победу је увек односио онај тим који је имао улогу домаћина.

Последњи дуел се играо у српској престоници 2014. године и тада су Богдан Богдановић, Жофри Ловерњ и дружина славили резултатом 77-67.

Данас ће црно-беле боје бранити нека нова имена - Зек Ледеј, Матијас Лесор, Јам Мадар, Џејмс Нанели, Јанис Папапетру, Данило Анђушић, Данте Егзум, Грегор Глас, Балша Копривица, Кевин Пантер, Урош Трифуновић и Тристан Вукчевић.

Играчи Партизана су подигли самопоуздање и сада ће бити јако тешко зауставити их, нарочито пред "гробарима".

Standings provided by Sofascore

РЕЧ ТРЕНЕРА

Тренер кошаркаша Партизана Жељко Обрадовић изјавио је пред данашњи меч против Жалгириса да је ривал из Литваније агресиван и да ће његови играчи морати да се спреме како би одговорили на такав стил игре.

Црно-бели у меч улазе са победом и три пораза, док гости имају учинак 2-2.

- Надамо се да ћемо поново да имамо атмосферу какву смо имали у прве две утакмице, што је екипи изузетно важно. Свима нама, наравно. Кроз нашу анализу смо видели да играмо против тима који је изузетно агресиван, пре свега одбрамбено и из те одбране желе да трче и да се ослањају на игру у транзицији. За све то морамо да се припремимо. После тога, долази оно по чему су најбољи у Евролиги, а то је офанзивни скок. Последње две утакмице у Евролиги које смо скаутирали, показују да су тим који при негативном резултату зна да реагује добро, због чега су успели да победе и Барселону и Болоњу. Утакмица захтева максималну концентрацију, припрему и да пробамо да одиграмо на нивоу како смо то радили у последњим утакмицама - изјавио је Обрадовић уочи вечерашњег тренинга у Штарк арени.

КК Партизан / Драгана Стјепановић

Партизан и даље неће моћи да рачуна на повређене Алексу Аврамовића и Алена Смаилагића.

- Сви су здрави. Око Алексе и Алена нема никаквих новости. Волео бих, страшно бих волео да се што пре врате и знам да су они нестрпљиви, али ја нисам адреса за та питања. Ту је докторски штаб, доктори специјалисти који се баве њима. Имајте у виду да оног тренутка када буду добили дозволу да тренирају, да ће да буде потребно времена да се врате, прво да буду у ситуацији да тренирају с тимом, а после тек евенутално и да му помогну - рекао је тренер клуба из Хумске.

Обрадовић је поручио да су морал и самопоуздање у његовом тиму на високом нивоу.

- Ми смо играли са самопоуздањем и претходне утакмице. Њима сам после Милана рекао и истакао добре ствари. Мислим да их је било доста. Као што је против Морнара било лоших. Говори се и о добрим и о лошим стварима. Морал екипе је на завидном нивоу. Имајте у виду да овог месеца имамо 10 утакмица, већ у следећем са тим неким ''прозорима'' је девет, а од тих имамо само две код куће. Такав је распоред, немамо разлога да се жалимо и да превише размишљамо о томе. То значи само једну ствар... Концентрација, енергија, жеља… Тако желимо да екипа изађе сутра увече, да са тиме забележимо још једну победу у Евролиги - закључио је најтрофејнији тренер Европе.

БОНУС ВИДЕО: Кад је у халу ушао војни оркестар, "гробари" и "делије" загрмели као један!