ЦРНО-БЕЛА НЕВЕРИЦА: Партизан у гротлу Арене изгубио добијен меч Евролиге!

18. 10. 2022. у 23:03

КОШАРКАШИ Партизана данас су на паркету "Штарк" Арене угостили екипу Олимпије из Милана. Након велике драме, борбе до последње капи зноја из гротла највеће српске хале италијански тим отишао је са великом победом резултатом 80:75.

Навијачи Партизана пуних осам година чекали су да поново доживе делић еуфорије коју су својевремено искусили у ери генерала Вујошевића и 12. војника. Они су тада створили тврђаву у Пиониру у којој су из године у године падали великани магичне игре под обручима. Задатак да уради исто, само у новом храму српске кошарке, Београдској арени имао је Жељко Обрадовић.

Црно-бели су ушли максимално пожртвовано у меч ношени хуком "гробара" који су им  давали крила и били ветар у леђа од првог судијског подбацивања до последњег звука сирене.

Матијас Лесор је закључао рекет, господарио на оба дела терена, а придружио му се у увертири и расположени Јам Мадар за двоцифрену предност већ средином прве четвртине, на семафору је било 18:8.

Успели су у наставку да се гости из Милана адаптирају на ужарени паркет београдске арене и атмосферу која их је потпуно појела у уводним минутима. А искусни Еторе Месина нашао је начина да заустави разиграног Лесора.

Своје нестварне шутерске способности демонстрирао је нерадо виђен гост међу навијачима "парног ваљка", бивши играч Цвене звезде, који је био посебно инспирисан да и у дресу италијанског тима буде тај који ће пресудити Партизану - Били Берон.

Топио се почетни суфицит црно-белих, све до плус један средином другог квартала. А онда, херој из сенке, Данило Анђушић сјајном ролом и са две везане тројке уз прелепу визију и асистенцију за Матијаса Лесора поново диже "гробаре" на ноге, а изабраници Жељка Обрадовић са плус 10 одлазе на велики одмор.

А, по повратку, као да је само један играч Партизана изашао из свлачионице. Био је то нестварни Зек Ледеј који је целим током трећег квартала сам на својим плећима носио целу екипу. Доминирао је Ледеј под кошем, добра селекција шута и мека рука парирали су убитачном тандему Били Берон - Шилдс.

У последњу деоноци гости су ушли са једним поеном предности. Седам минута пре краја утакмице, црно-бели су имали 71:62, али после њихових десет поена у низу уследио је крах:

Од поменутог резултата, који је тада поставио Данте Егсум, само је он и то само једном поентирао до краја меча, када се ради о црно-белима, па су гости из Италије најпре серијом 9:2, а онда 9:0, дошли до недостижних 73:78 пола минута пре краја утакмице.

Код победника најефикаснији је био Шилдс са 24, док је Дејвис убацио 15 поена. Код црно-белих сјајни Ледеј 23 поена (5/6 за три поена), Лесор и Мадар по 10.

Партизан наредни меч игра за два дана против Виртуса из Болоње у Београду.

ПАРТИЗАН - МИЛАНО

Дворана: “Штарк арена”; Гледалаца: 21.000 Судије: Јерезуело, Могулкоџ, Фуфис

Партизан: Вукчевић, Ледеј 23 (5ск), Копривица, Пантер 7 (5ск), Папапетру 5, Ексум 7 (4ск, 6ил), Нанели 2, Глас, Лесор 12 (10ск), Трифуновић, Анђушић 9, Мадар 10 (4ас). Тренер: Жељко Обрадовић

Милано: Дејвис 15 (4ск), Томас 3, Пенгос 12, Тонут 3, Мели 7, Берон 10, Ричи, Билига, Хол (4ск, 4ас), Шилдс 25 (4ск), Хајнс, Фојтман 5 (6ск, 4ас). Тренер: Еторе Месина

ЧЕТВРТА ЧЕТВРТИНА (80:75)

40. минут. - Затражио је последњи тајм-аут на мечу Жељко Обрадовић, а црно-бели се у овом тренутку налазе у веома тешкој ситуацији. На нешто више од 22 секунде до краја четврте деонице гости из Милана имају пет поена предности!

38. минут - Погађају гости за два. Сада они долазе до великог преокрета након што је Партизан целим током меча водио.

37. минут - Сјајно полагање Данте Егзума. Он је сада преузео одговорност у одлучујућим моментима.. Међутим Кевин Пангос погађа за три. Само пола коша предности за Партизан.

36. - Егзум је покушао преко руке чувара да погоди тројку али лопта излази из обруча. Срећом по Партизад и Шилдс и Дејвис не користе зицер позиције на другој страни. Остаје 71:69.

35. минут - Изгледа да су играчи Олимпије урадили све што им је Еторе Месина нацртао, пошто су након минута одмора направили серију 7:0! Сада је Жељко Обрадовић принуђен да реагује, а на пет минута до краја меча Партизан и даље има предност - 71:69!

34. минут - Матијас Лесор погађа, црно-бели ношени сјајном атмосфером поново се одлепљују. Плус шест, 68:62. Мора да тражи тајм-аут Еторе Месина, након што његов тим више од три минута није успео да пронађе пут до коша, а на другој страни терена решета Партизан! Тројка Дантеа Егзума, који се вечерас није уморио због прболема са фауловима, одвела је црно-беле на 71:62! Tотални делиријум у Арени!

33. минут - Шоу Зека Ледеја у Арени! Какво шутерско вече Партизановог Американца. Пет пута је амерички кошаркаш узимао шут за три поена и сваки пут је погодио. Он је најзаслужнији што црно-бели имају предност почетком четврте деонице - 66:62! Уз све то купио је гробаре и нестварном пожртвованошћу.

ТРЕЋА ЧЕТВРТИНА: Партизан - Милано 61:62

30. минут - Поново поентира Зек Ледеј, 62:61. Међутим гости узвраћају.

28. минут - Чудесна тројка Билија Берона уз фаул. Плус три имају Миланези, 62:59.

27. минут - Маестрална Никола Мели поново погађа за три, нема одбране када Мели намести руку.

26. минут - Тројка Зека Ледеја, Партизан поново води, 57:55. Уследила је сјајна одбрана ЖОЦ-ове чете, а потом и прелеп хорог Ледеја који сада носи цео тим на својим плећима у трећој деоници.

25. минут - Катастрофалан старт другог полувремена црно-белих! Засули су тројкама кош Партизана Италијани, 52:55. Ко је ово могао очекивати након онако сигурног старта меча нашег представника.

24. минут - Поново Пангос, Олимпија води. Тројка на другој страни Зека Ледеја, али Шилдс сада такође поентира, 52:52.

23. минут - Какав улазак Милана у наставак меча. Серија 7:0 гостију у режили Пангоса и Шавона Шилдса.

ДРУГА ЧЕТВРТИНА: Партизан - Милано (49:41)

Крај првог полувремена. Најефикасији у редовима Партизана је Јам Мадар са 10 поена и три асистенције, а одмах из њега следе Анђушић са 9, као и Лесор и Ледеј са 8.

На нестварну атмосферу у храму кошарке у српској престоници није остао нем ни љубимац навијача Партизана Богдан Богдановић. Oчигледно да српски репрезентативац помно прати дешавања из Арене, па се огласио непосредно пре краја првог полувремена.

- Идемоооо! Атмосфера је без премца! - поручио је Богдан Богдановић.

20. минут - Баш као и што је и прва деоница завршена тројком у последњој секунди тако је било и сада. Овога пута радују се гости, Марко Тома погађа уз звук сирене за 49:41.

19. минут - Феноменални Јам Мадар, трећа тројка у првом полувремену, 49:38. Парни ваљак одржава предност.

18. минут - Анђушић је био на линији пенала након што је противник испунио бонус. Момак из Београда био је половичан, али довољно за двоцифрену предност Партизана, 46:36.

17. минут - Горостасни Кајл Хајнс сада у улози плејмејкера. Феноменално разиглавање за Шилдса који поентира. Уследила је маестрална визија и асистенција Данила Анђушића за Лесора, а онда Американац поново страшном блокадом диже гробаре на ноге! 43:36 води Партизан и има посед лопте.

16. минут - Делиријум у Арени! Анђушић погађа још једну тројку из наскока. Момак који је био на ширем списку Светислава Пешића делује силно мотивисано данас.

15. минут - Јако важна тројка Данила Анђушића из степ-бека за 38:34.

16. минут - Тренуци празног хода црно-белих. Доста проблема у организацији напада за изабранике Жељка Обрадовића, а Олимпија стиже надомак вођства, 35:34.

14. минут - Монструозно закуцавање Брендона Дејвиса сада преко Матијаса Лесора, 35:32. Ово је већ 11. поен разиграног Дејвиса.

13. минут - Битни поени потом Матијаса Лесора за два, али нова тројка за момке из Милана 30:27 за црно-беле. Уследио је фаул над Кевином Пантером, а звезда српског тима погађа оба слободна бацања. Пантер из игре, Папапетру на паркету.

12. минут - Гости поново хватају резултатски прикључак. Били Берон и Берон Дејвис су главни покретачи своје екипе. Поново је само плус 4, 31:27.

ПРВА ЧЕТВРТИНА: Партизан - Милано (27:17)

10. минут - БУМ БУМ БУМ! Две тројке Партизана у последњем минуту, последњу је погодио Кевин Пантер уз звук сирене за ерупцију одушевљења својих присталица које праве паклену атмосферу. Партизан има 27:17 након првог квартала.

Један од најбољих потеза прве деонице је блокада Матијаса Лесора над Кајлом Хајнсом, иако је Француз у првом тренутку био корак иза ривала.

9. минут - Адаптирали су се Италијани на атмосферу у Београду полако. Топи се предност црно-белих, сада је само плус четири, 21:17.

8. минут - Добро знано лице гробарима и нерадво виђен гост у Партизановом храму погађа. Његове тројке већ су их много пута болеле док је носио дрес Црвене звезде. Сада је ушао у игру и одмах погодио из свог најјачег оружја, ван линије 6,75. Папапетру на другој страни брзо узвраћа поготком за два. Али поново Чудесни Били Берон погађа за три.

7. минут - Гости су реализовали само једно слободно бацање а Мадар показује да га инспирише публика у Арени. Сјајни поени Партизановог суперталента 18:8.

6. минут - Шилдс погађа отворену тројку, али онда Зек Ледеј право ниоткуд погађа другу тројку у два напада за 16:7.

5. минут - Нови поени Матијаса Лесора. Центар црно-белих је нерешива енигма за "манекене". Потом и рампа Папетру, а онда и Зек Ледеј мирно погађа за три. Вредело је чекати осам година за овакав почетак меча. Тотални делиријум у Арени.

4. минут - Сјајни Јам Мадар, Израелац је показао какву меку руку има. На другој страни Лесор рампом зауставља противника, и онда закуцавање у фази напада Американца. Какав почетак. Гробари на ногама, Партизан води 8:2.

3. минут - Николо Мели је наскочио и погодио са врха капице. Међутим на другој страсни експресно узвраћа Зек Ледеј истом мером.

2. минут - Нешто нервознији старт обеју екипа. Уводна два минута без поена, обе екипе гурају лопту у рекет и траже контакт игру на старту. Лесор је пропустио прилику да донесе почетну предност црно-белима. На истеку другог минут Егзум је фаулиран при шуту, а нова аквизиција Партизана конвертује оба слободна бацања за вођство парног ваљка 2:0.

20.40 - Нестварна атмосфера дочекала је кошаркаше Партизана. "Гробари" су били гладни Евролиге и данас су очекивано испунили "Штарк арену" до последњег места.

УОЧИ МЕЧА

За првом утакмицом коју је Партизан играо у Берлину навијачи, стручни штаб и играчи немају шта да жале, једноставно, Алба је била драстично боља у том мечу и заслужено славила, међутим, оно што се десило у Виторији може бити, и верујемо да јесте, јако болно.

"Црно-бели" су отпутовали на мегдан шпанској Басконији, сви су са великом дозом оптимизма ишчекивали тај дуел, надајући се бољем издању и тријумфу, пре свега јер противник већ годинама не важи за неки страх и трепет на евросцени.

Желимир Обрадовић је утакмицу почео са странцима, Данте Егзум, Зек Ледеј, Матијас Лесор, Џејмс Нанели и Јанис Папапетру чинили су петорку "парног ваљка".

ABA лига / Цибона / Марин Сусић

Са друге стране, Ђоан Пењароја је на паркет извео Даријуса Томпсона, Рокаса Гедраитиса, Долтона Хомса, Мајка Коцара и Вању Маринковића.

Жељкови пулени су кренули сјајно, и већ након 10 минута игре су створили залиху од 9 поена.

У наставку је виђена праву евролигашка кошарка са великим бројем поена и лепих потеза.

Басконија је ипак након велике борбе и продужетка успела да дође до великог славља, а најзаслужнији за то био је Маркус Хауард који је шутирао у високим процентима и убацио 33 поена.

Американац је иза линије 6,75 шутирао невероватних 8/12, а један од тих шутева је погодио у последњој секунди регуларног дела када је свој тим увео у додатних пет минута.

Са друге стране бриљантан је био Кевин Пантер који је бројао до 26, док га је пратио Ледеј са дабл-дабл учинком од 23 поена и 10 скокова.

Данас у госте долази екипа која је годинама пројектована за велика дела, међутим, "манекени" још увек нису нашли рецепт за тако нешто.

У најелитнијем европском такмичењу су стартовали победом у Лиону над екипом Асвела, али недељу дана касније доживелу су "хладан туш" у својој дворани. Изабраници Етореа Месине су изгубили од берлинске Албе резултатом 74-80.

Био је то уједно и други њихов пораз у овој сезони, први су забележили у полуфиналу Супер купа од Виртуса.

Очекује се интересантна утакмица, играчи у црно-белим дресовима су жељни да се докажу и да се искупе својим навијачима за претходна два издања.

Standings provided by Sofascore

РЕЧ ТРЕНЕРА

ЖЕЉКО ОБРАДОВИЋ: "Ово је тим пројектован за фајнал-фор"

Уочи овог меча који се игра у "Штарк арени" трофејни тренер кошаркашког гиганта из Београда говорио је о предстојећем окршају са италијанском екипом.

- Задовољни смо и срећни да коначно играмо у Евролиги пред нашим навијачима. Надамо се да ће доћи у великом броју да подрже екипу против тима који је пројектован за пласман на Фајнал-фор - изјавио је тренер кошаркаша Партизана Жељко Обрадовић уочи утакмице против Олимпије из Милана.

- Имају изванредан ростер, изванредног тренера (Еторе Месина), много квалитетних играча и то не само појединачно, већ и као екипа делују заиста изванредно. Велики је изазов испред нас и мораћемо много тога да уложимо, а пре свега верујемо у себе да одиграмо најбољу могућу утакмицу - поручио је Обрадовић за клупски сајт.

ЕТОРЕ МЕСИНА: Морамо да се прилагодимо врућој атмосфери

Италијански тим је после тријумфа на старту такмичења у Вилербану изненађујуће на свом терену поражен од Албе, док црно-бели пред својим навијачима желе да упише прву победу у повратничкој сезони у најјелитнијем клупском такмичењу Старог континента.

Трофејни тренер Еторе Месина и Жељко Обрадовић заједно имају 863 утакмице у Евролиги (рачунајући еру од 2000/01), а Србин је у међусобним дуелима нешто успешнији 14-11. Месина је говорио о предстојећем сусрету са црно-белима и наравно пажњу скренуо на сјајну атмосферу коју навијачи "парног ваљка" праве на мечевима кошаркашке секције Партизана.

- Ово је сјајна прилика за нас да се поновно сретнемо са двојицом момака који су нам дали много у прошлости, Кевином Пантером и Зеком Ледејом. Имамо велики респект према Партизану и тренеру Обрадовићу. Свесни смо да нас чека врло тешка утакмица. Добра одбрана на њиховим бековима и заштита од транзицијских напада биће кључни, уз нашу способност да се прилагодимо врућој атмосфери коју ћемо искусити у арени - изјавио је трофејни тренер.

БОНУС ВИДЕО: Кад је у халу ушао војни оркестар, "гробари" и "делије" загрмели као један!

ЧУДО У БЕОГРАДУ: Руска химна престала да се интонира током доделе злата, а онда се десило - ово (ВИДЕО)

ЧУДО У БЕОГРАДУ: Руска химна "престала" да се интонира током доделе злата, а онда се десило - ово (ВИДЕО)

Русија ових дана са поносом истиче да на Европском првенству у боксу чији је домаћин Србија њени такмичари могу да наступају уз сва државна знамења, а и под именом земље из које су, као и да се химна Руске Федерације интонира када неко од Руса дође до златне медаље. Међутим, баш са том химном десио се један неочекивани проблем. А онда је уследила врло емотивна сцена...

28. 04. 2024. у 19:44