ЦРНО-БЕЛИ ИСПУСТИЛИ ПОДВИГ У ЕВРОЛИГИ: Партизан на драматичан начин изгубио у Шпанији

14. 10. 2022. у 22:32 >> 21:54

Партизан је у невероватној драми у оквиру другог кола Евролиге поражен од Басконије након продужетка 103:96

Одлично је партизан отворио меч и након три минута игре играчи Жељка Обрадовића имали су предност 2:8, погађали су Данте Егзум и Матијас Лесор. Француски кошаркаш био је видно расположен, све му је полазило за руком. Потпуно заслужено су црно-бели након 10 минута имали предност од 11 поена, 23:14.

У другом периоду уследила је сушта супротност. Све оно што је Басконија промашивала у првом, улазило је у другом полувремену, тако је бивши кошаркаш Денвер Нагетса Маркус Хаувард погодио четири тројки од седам покушаја, а шпански је за 10 минута убацио чак десет из двадесет покушаја.

Вања Маринковић није успео да се упише у стрелце, али је велики посао против бившег клуба одрадио у одбрани, Тадас Седекеркис и Метју Костело додали су девет поена. Партизан имао расположеног Зека Ледеја који је уписао 12, а један мање поен уписао је Матијас Лесор.

БАСКОНИЈА - ПАРТИЗАН 103:96 (14:23, 32:19, 21:25,18:20, 14:7)

Басконија: Хауард 33, Раисте, Седекерскис 11, Маринковић 4, Диез, Томпсон 11, Котсар 4, Костело 19, Гиедраитис 13, Хомес 5, Куруц 3.

Партизан: Вукчевић 3, Ледај 23, Копривица, Кевин Пантер 26, Папапетру 5, Егзум 4, Нанели 13, Глас, Лесор 14, Трифуновић, Анђушић, Мадар

Црно-бели су погодили само три тројке, а за разлику од прве четвртине где су предњачили у скоку и то се променило у наставку.

Тврдо је почела и трећа четвртина, у уводу је Басконија одгжавала предност, Котцар и Геитраидис су погађали, а црно-бели понављали су грешке из првог меча где су ривалу дозвољавали превише простора у рекету, што су Шпанци знали да казне.

Уследила је мала минијатура Пантера који је везао пет поена и Партизан спустио на два поена заостатка 55:53.

Завршница је у потпуности припала Партизану, иако је Басконија имала предност током већег дела четвртине, тројком Ледеја и потом са три пенала Пантера црно-бели су се вратили у вођство пред последњи минут треће четвртине. У последњу деоницу Партизан је ушао са вођством 67:68.

Партизан је наставио да игра добро на обе стране терена, уз брзу транзицију одржавали су предност над Шпанцима. Истицали су се посебно Зек Ледеј, Кевин Пантер и Матијас Лесор. До средине четвртине одржавао је Партизан предност између четири и шест поена.

У завршници је уследила велика драма, играло се на посед, Нанели је на три минута пре краја подигао предност црно-белих на пет поена. Погодио је још једном Хауард, а након тешког фаула Мета Костела Пантер поново диже предност на плус четири. Да се ствари додатно закомплкују побринуо се Данте Егзум који је пети фаул направио у нападу. У последњи минут Партизан је ушао уз два поена предности. Да би потом Кевин Пантер пресудним моментима погодио важан поен, а све то крунисала је добра одбрана. Нанели је промашио једно бацање, а са друге стране бивши саиграч Николе Јокића Маркус Хауард је уз звук сирене погодио тројку за изједначење.

У продужетку је Партизан повео 5:0, уследила је мини серија Шпанаца, а потом и тројка Хауарда. Повели су Шпанци 96:94. До краја су ипак домаћи имали свежину и успели да превагну и одупру се одличном Партизану 103:96 крајњи је резултат.

ПРОДУЖЕТАК

45' Нанели промашује, нови скок Лесора, сада је он био фаулиран. Француз је погодио два пенала, а Костело одговара одличним улазом. Даријус Томмпсон био је два пута прецизан. Испала је лопта Ледеју, Маринковић је закуцао за коначних 103:96.

44' Промашио је сада и Кевин Пантер, Холмс је успео да дође до скока. Одбранио се Партизан. Деловало је да је Холмс фаулиран, али не, судије су погледале снимак, истекао је напад пре његовог шута. Лесор је потом на скоку фаулирао Гедраитиса. Промашио је играч домаћих први пенал-

43' Хауард је о таблу погодио за два преко руке Пантера. Потом је погодио и тројку.

42' Потом је Лесор погодио, серија Партизана 5:0. Поентирао је Костело, а потом Нанели прави кораке.

41' Промашио је тројку Костело. Тројку је погодио Јам Мадар.

ЧЕТВРТА ЧЕТВРТИНА

40' Одлично је Лесор скочио у додатни посед за црно-беле, тренер гостију желео је на пола минута до краја минут одмора. Невероватан погодак Кевина Пантера за четири поена предности. Одгворио је тројком Томпсон, 12 секунди до краја поен предности за црно-беле. Нанели је промашио једно бацање, а са друге стране бивши саиграч Николе Јокића Маркус Хауард  је уз звук сирене погодио тројку за изједначење.

39' Тврд фаул Костела, гледало се да ли је неспортски фаул у питању, само два пенала за Пантера који је био успешан - 79: 83. Потом кошаркаш басконије са друге стране промашује једно слободно бацање. Да се ствари додатно закомплкују побринуо се Данте Егзум који је пети фаул направио у нападу. Погодио је Хауард, спустио на поен заостатка. Промашио је Ледеј прво бацање.

38' Добра одбрана Партизана није уродила плодом на другој страни. Промашио је Нанели, а на другој страни казнио је Маркус Хауард који погађа тројку.

37' Побесснео је Жељко Обрадовић на Јаниса Папапетруа, који је након добре одбране поклонио лопту Маринковићу. Седекерскис је још једном спустио Шпанце на два поена заостатка - 76:78. Из конфузног напада Партизан је добио најбољи могући сценарио. Нанели је у корнеру добио лопту преко Костела, погађа Партизанов кошаркаш уз фаул  - 76:81

36'Покушао је да се прикраде Костело иза леђа одбране након мисмеча, добро су га затворили Кевин Пантер и Лидеј, морао је до поена са пенала.

35' Маринковић је у паду бацио лопту која је на крају завршила  обручу. На другој страни сада су Шпанци добро затегли у одбрани, те је гост изгубио лопту, а одужио им се Даријус Томпсон корацима на другој страни.

34' Након поена Даријуса Томпсона уследио је џеленџ Жељка Обрадовића. Матијас Лесор је склонио лопту са обруча, а након судијске провере кош је поништен. До сада Зак Лидеј и Кевин Пантер имају по 20 поена, пет мање убацио је Лесор. Данте Егзум је одлично одиграо у одбрани, натерао је домаће на изгубљену лопту.

33' Фантастична одбрана Ледеја, краде лопту, а након још једног офанзивног скока Матијас Лесор долази до 15. поена, уз 10 скокова, те је први играч на мечу са дабл-дабл учинком.Погодио је потом и Кевин Пантер са пенала за +4 црно-белих.

32' Снажно је закуцао Ледеј, али је пре тога досуђен фаул за црно-беле, после је уследио промашај гостију.

31' Зек Лидеј и Маркус Хауард настављају шутерски обрачун, отворили су последњу деоницу поенима.

ТРЕЋА ЧЕТВРТИНА

30' Маркус Хауард је донео поене домаћем тиму, да би након промашаја Пантера Лесор још једном ухватио скок у нападу, био је фаулиран Зек Ледеј који је био половичан за 68:67.

29' Фантастична акција црно-белих. Лесор је проиграо Папапетруа на врху тројке, а он у покласку на продор додаје до Ледеја који Погађа тројку, а потом три бацања добио је Кевин Пантер због фаула Костела.

28' Чим Партизан приђе Шпанцима уследи далекометна тројка, сада је и Метју Костело погодио.

27' Јоанис Папапетру је одлично проиграо, фаулирао га је Далтон Холмс који је добио четврту личну, а грк погађа са пенала за 60:59

26' Холмс је погодио преко Тристана Вукчевића, а млади кошаркаш Партизана му је одмах вратио на другој страни тројком. То као да је разљутило Американца који му је показао да и он уме то, погодивши пету тројку.

25' Спустио је Кевин Пантер Партизан на два поена мањка. Американац са српским пасошем после долази до скока у одбрани, а Матијас Лесор, иако је имао отворене играче одлучио је да положи.

24' Све оно што је урадио у претходном нападу просуо је Партизан. Јам Мадар изгубио је лопту, а Томпсон увећава предностн а 55:48. Кевин Пантер био је прецизан за три, а у наредном нападу због пожртвованости у покушају да стигне до лопте завршио је на клупи и добио велике аплаузе навијача црно-белих. Заиграли су се Томпсон и Коцар, шеста изгубљена лопта за домаће.

23' Срећом по Партизан Холмс није уписао пету тројку у мечу, оно што забрињава је да црно-бели доста теже пробијају одбрану Шпанаца, а то је коначно пуспео да уради Матијас Лесор који је на други обруч закуцао.

22' Из тешке ситуације погодио је Нанели, а потом други пут из тешке ситуације Маринковић бива непрецизан.

21' Убацује са пенала Зек Ледеј два пенала, за 14. поена крилног центра црно-белих. Промашио је потом Маринковић тежак шут, а Гедраитис уз фаул потом погађа за 49:44.

ДРУГА ЧЕТВРТИНА - 32:19

20 - Није погодио ни Нанели за три, искупио се, добро је отворио простор за Матијаса Лесора који погађа уа лпмаћмој 46:42 на полувремену

19' Остао је Томпсон сам против Лесора, вратио је вођство Шпанцима, 41:40, промашио је након тога Егзум. Казнио је то Метју Костело деветим поеном у мечу за, до сада, максимално вођство 43:40. Промашио је Матијас Лесор који је био добро чуван, уследио је фаул над Лукасом Гедраитисом који је био половичан за 44:40-

17' Расположен је на другој страни Костело који погађа нову тројку за серију 11:2. У битном моменту ипак враћа Кевин Пантер - 36:35 води Басконија. Ледеј је вратио Партизану вођство, а потом бивши кошаркаш Денвера, Хаувард погађа за три, а одговара и Пантер другом тројком - 39:40. Фантастичан шутерски обрачун.

15' Прво вођство Басконије у мечу, Куруц је погодио преко руке Лесора, а коначно Кевин Пантер погађа за прекид серије Басконије.

14' - Распада се игра  црно-белих, изгубили су две лопте у четвртини, а Хаувард је погодио трећу тројку за 30:30.

13' Маркус Хауард се распуцао, бивши кошаркаш Денвер Нагетса мучи Партизан, погодио је нову тројку, а након изгубљене лопте закуцао је Седекеркис - 25:28.

12' Распуцали су се са дистанце и једни и други. Партизан је преко Ледеја постигао прву тројку, одговорио је Маркус Хауард, а десети поен убацио је Ледеј за - 20:28.

11' Седекеркис је погодио тројку за домаћина на отварању четвртине.

ПРВА ЧЕТВРТИНА 14:23 - Девет поена за црно-беле у досадашњем току меча убацио је Матијас Лесор, пет је додао Зак Лидеј, уз добру одбрану радује и скок у нападу, имали су их црно-бели пет, од укупно 11.

10' Зак Ледеј након контре постиже своје прве поене, на другој половини Хаувард погађа за три преко руке Мадара. Уследила је фантасична акција црно-белих, Копривица је проиграо Ледеја који је уз фаул погодио за 14:23

9' Костело је са пенала био половичан, а Џејмс Нанели преко тројице играча полаже за свој пети поен - 11:18.

8' Мотивисан је Вања Маринковић који је Јама Мадара натерао на изгубљену лопту. Кратак је Пантер био за три, остаје 10:16.

7' Дијаз је шутирао за три преко Лидеја, из другог плана до скока је дошао Вања Маринковић, нови напад имали су Шпанци, одбранио се након тога Партизан.

6' Рокас Гетраидис је након промашаја Томпсона погодио за три - 10:14. Матијас Лесор са пенала враћа црно-беле на шест поена предности.

5'-  Коцар је уз фаул зауставио Лесора, а снажни центар закуцао је уз пенал, који је промашио. Изнова Даријус Томпсон покушава индивидуалном игром да откуљча одбрану Партизана, не успева му то. - 7:14.

4'  - Геидраитис је прекинуо низ Партизана, погодио је за два, одмах на другој страни одговорио је Папапетру. Дозволили су Томпсону црно-бели превише простора те је из транзиције закуцао. Нови одговор на другој страни, снажно закуцава Лесор за 7:12.

3' - Добро се брани Партизан, Томпсон је покушао два пута, а потом снажним закуцавањем Данте Егзум тера домаћина на минут одмора.

2' - Три офанзивна скока имао је Партизан до поготка Нанелија уз додатно бацање, фаулирао га је Даријус Томпсон.

1' - Партизан је меч почео нападом. Промашио је Зак Лидеј, а Папапетру узима скок. Лесор потом уз 2+1 доноси вођство гостима-3:0.

Играчи су изашли на терен

УОЧИ МЕЧА

Кошаркаши Партизана имају друго гостовање у низу у Евролиги, након Албе у Барлину, наредна дестинација је Басконија у Виторији.

Кошаркаши Партизана су се после осам година вратили у Евролигу, али су на гостовању Алби поражени са 100: 84, па ће на вечерашњем гостовању покушати да поправе утисак.

На другој страни, Басконија је у серији успешних мечева и на гостовању је изненадила Валенсију и после преокрета славила са 81:71.

Ален Смаилагић и Алекса Авармовић су повређени док је Јам Мадар ровит.

РЕЧ ТРЕНЕРА ПАРТИЗАНА - Жељко Обрадовић: "Не занима ме да гледам пасош, играју најбољи"

Тренер црно-белих Жељко Обрадовић свестан је да његов тим чека тежак посао.

- Радили смо напорно претходних дана. Наставићемо да радимо. После Албе смо имали меч против МЗТ-а и ту припрему смо искористили тако што смо сви заједно одгледали меч против Албе. Апсолутно нам је јасно где смо грешили. Био је период у финишу прве деонице и период друге, видела се реакција играча после тога, али тада је било касно, утакмица је била изгубљена. Утакмица увек одређује и начин како тренирају, ја сам рекао и поновићу, не занима ме да се бавим тиме и да гледам пасош, то ме не занима, само ме занима како тренира и шта показује на терену на самој утакмици. То одређује колико ће минута провести на терену, наравно увек водећи рачуна шта је испред нас - утакмица у петак, недељу, уторак, четвртак, понедељак. Сви ће имати довољно времена и простора да се наиграју, од њих зависи колико ће играти - закључио је тренер Партизана,  рекао је Обрадовић.

РЕЧ ТРЕНЕРА БАСКОНИЈЕ - Ђоан Пењарола: "Играмо против светраног противника"

Тренер шпанског клуба Ђоан Пењарола је изнео утиске и подсетио да неће моћи да рачуна на Стивена Инока.

- Стиже нам легендаран противник, дугогодишњи ривал и најуспешнији тренер у историји европске кошарке. Утакмица ће обиловати квалитетним играчима и очекујем да буде на највишем могућем нивоу. Тимови Жељка Обрадовића су тактички богати, често мењају ствари и овај тим је направљен да тако игра. Имају квалитетне и важне играче у спољној линији. Играју без правог плејмејкера и са три спољна са лоптом у рукама. Папапетру је показао да може да игра и на позицијама четири и пет, што само потврђује њихову свестраност, рекао је Пењарола

БОНУС ВИДЕО: ОВО ЈЕ НАШ НБА МВП: Никола Јокић ушао у историју, а хтео је да буде нешто друго

ЈОКИЋ И ДЕНВЕР ПОКАЗУЈУ ЗАШТО СУ ШАМПИОНИ: Кошаркаши Минесоте нису навикли да играју под оваквим притиском

У ноћи између недеље и понедељка кошаркаши Минесоте ће угостити Денвер у круцијалној четвртој утакмици полуфинала Западне конференције (2:00).

12. 05. 2024. у 12:45