ДРАМА У ПИОНИРУ: Ово може само кошарка! Звезда и ПАО одиграли меч за памћење

13. 10. 2022. у 21:17

КОШАРКАШИ Црвене звезде угостили су Панатинаикос у другом колу Евролиге. Утакмица која се играла у хали "Александар Николић" пружила је нестварно узбуђење и драму какву само кошарка може да приреди. На крају грчки тим однео је победу резултатом 77:75.

КК Црвена звезда мтс / Ђорђе Костић

Изабраници Владимира Јовановића ношени нестварном подршком "делија" отворили су на идеалан начин меч. Већ после три минута било је 11:6. Звезда је потом контролисала рекет, играла гранитну одбрану и ратничком кошарком готово пуне две четвртине млела противника и одржавала минималну предност.

Лепо распоређени поени, базична тимска кошарка уз добру селекцију шута. Дејан Радоњић је седео на противничкој клупи, али је гледао Звезду онако како ју је и оставио, храбру и борбену. Ништа није наговештавало да ће пре одласка на одмор тим са Малог Калемегдана отићи са заостаком.

А онда пад у самој завршници другог квартала, минути празног хода шампиона Јадрана, а на другој страни се "усијала рука" Григониса, па су Атињани у свлачионицу отишли са плус 4.

Након повратка уследио је период нервозне игре Црвене звезде, две изгубљене лопте у прва два минута треће четвртине, а за цело прво полувреме изгубили су само пет. ПАО није искористио своју шансу да се одлепи и створе већи суфицит, па је уследила казна.

Разиграо се Џејлон Адамс, Бен Бентил је господарио рекетом, показао да може бити опасан и у шуту за три, и управо његовим поенима црвено-бели стигли су поново до предности, на семафору је писало 51:50.

Од тог момента уследила је рововска борба за сваки поен. Екипе су рано ушле у бонус, заиграло се још агресивније у одбрани на обе стране, па је  концентрација са линије пенала била кључна.

Пали су проценти слободних бацања обема екипа, и права резултатска клацкалица најавила је супер-узбудљиву последњу четвртину. У њу је Панатинаикос ушао са поеном предности, али је брзо српски тим преузео контролу.

Офанзивни скок је прорадио поново, екстра поседи били су кључни и онда поново тај херој из сенке Огњен Добрић. Момак који је због повреде био неизвестан за данашњи меч повукао је свој тим када је било најпотребније и његовом мини-серијом Звезда стиже до 68:63 а Пионир је прокључао.

Ипак, Матеуш Понитка је узео ствари у своје руке вратио грчког гиганта у игру и увео га у егал завршницу и поново је концентрација са линије пенала била пресудна. Бен Бентил је промашио кључно слободно бацање на 7 секунди до краја и тако пропустио прилику да свој тим одведе у продужетак у нестварно узбудљивом мечу какав може приредити само кошарка.

СТРЕЛЦИ:

ЗВЕЗДА: Холанд 4 (3ас), Лазаревић, Адамс 5, Митровић 8 (6ск), Лазић 6, Мартин 12, Добрић 7, Радуљица 3, Ивановић 7, Петрушев 5, Топић, Бентил 18 (6ск)

ПАНАТИНАИКОС: П. Калаицакис 2, Ли 6, Папајанис 9 (7ск), Бохоридис 3, Вилијамс 8 (6ск), Ендрјуз 8, Г. Калаицакис 2, Чуказ, Понитка 10 (4ск), Григонис 17, Мануцкас, Гудаитис 12

ЧЕТВРТА ЧЕТВРТИНА Црвена звезда - Панатинаикос 75:77

40. минут - ПАО поентира, још 20 секунди до краја. Не може напетије. Грци воде 73:75, Звезда има напад за победу. Бен Бентил је фаулиран и има два слободна бацања која мора реализовати како би Звезда остала непоражена. Промашује прво, какво разочарење.

39. минут - Каква драма следи. Бен Бентил промашује ван линије 6,75, на другој страни је фаулиран Вилијамс од стране Бранка Лазића, а Вилијамс погађа оба слободна бацања, 71:71! Црвено-бели нису реализовали напад.

38. минут - Поново је разлика један посед. Битни поени Гудаитиса - 71:68. Бентил је сигуран са пенала на другој страни, његових 17 поена - 73:68. Уследио је одговор на другој страни, кош и фаул за Грке, 73:71.

37. минут - Бен Бентил је сада прецизан, Звезда одржава предност од два поседа лопте. 71:66.

36. минут - Тресе се Пионир! Огњен Добрић закуцава, плус 5 за Црвену звезду. Радоњић тражи тајм-аут, бивши тренер тима са Малог Калемегдана не зна шта га је снашло и са неверицом гледа дешавања на паркету.

35. минут - Ух какво разочарење за делије. Остао је сам на тројци Огњен Добрић, сјајно га је видео Никола Ивановић, али Добрићу лопта изалази из обруча.

34. минут - Мартин погађа под фаулом. Зезда води - 64:63. Петрушев погађа - 66:63.

33. минут - Биће у Пиониру неизвесна завршница меча - 61:63! Понитка је поново закуцао.

31. минут - Бокоридис добија техничку грешку, а Радуљица погађа два од три бацања - 58:57. Понитка преокреће са пенала - 58:59. Стална резултатска клацкалица. Понитка краде лопту и закуцава - 58:61. Шест поена Матеуша Понитке. Лазић тројком доноси изједначење, његова друга тројка - 61:61.

ТРЕЋА ЧЕТВРТИНА: Црвена звезда - Панатинаикос 56:57

30 минут - Пенал завршница треће деонице се наставља. Радуљица заустављен прекрашајем, али је и он само једном погодио. Ово су били први поени у Евролиги након пуних пет година поста некада репрезентативног центра Србије.  Крај треће четвртине 56:57.

29. минут - Сада све иде пркео Гудаитиса, поново је фаулиран. Након што је погодио једно слободно бацање резултат је 55:57.

28. минут - Какво закуцавање Гудаитиса који је ставио Петрушева "на постер" и силовито поентирао уз контакт који арбитар није окарактерисао као фаул.

27. минут - Гудаитис је на линији слободних бацања, није био прецизан први пут, није био ни други пут. Четири узастопна промашена бацања гостујуће екипе. Тврда кошарка и рововска борба сада за сваки поен. Радуљица је снажно фаулиран, међутим погодио је само једно слободно бацање. Потом је и Понитка отишао на линију пенала, 54:54. Следи велика драма.

26. минут - Звезда поново води! Бен Бентил погађа за два уз фаул за екстазу у Пиониру и 51:50 након што је погодио и са пенала. Мирослав Радуљица улази у игру испраћен аплаузима домаћих присталица.

25. минут - Адамс погађа уз фаул и реализује додатно слободна бацање.

24. минут - Никола Ивановић полаже, добра одбрана црвено-белих, па онда Бен Бентил погађа за три. Тим са малог Калемегдана долази на минус један, али онда нестварна тројка са осам метар Григониса за 49:45.

23. минут - Лепа тимска акција Звезде и поени, али на другој страни Дерик Вилијамс експресно узвраћа за 40:46.

22. минут - Већ друга изгубљена лопта нашег представника. Београђан су у целом првом полувремену имали укупно пет изгубљених поседа, а сада већ два...

21. минут - Прелепа асистенција Гигониса за Папајаниса, а тешки центар Атињана закуцава.

ДРУГА ЧЕТВРТИНА - Црвена звезда - Панатинаикос 38:42

Крај првог полувремена.

20. минут - Григонис за три, Звезда у проблему. Право ниоткуд Атињани долазе до плус четири. Ендру Ендруз је пропустио отворен шут да додатно повећа предност.

19. минут - Ивановић погађа тројку, али судије ће морати да погледају успорени снимак јер сматрају да црногорски репрезентативац није на време успео да упути шут ка кошу. Након провере арбитри поништавају тројку.

18. минут - Прелепа сарадња Холанда и Мартина 38:36. Међутим Грци погађају за три и поново воде.

17. минут - Григонис након два слободна бацања убацује и за два. Поново је ПАО ухватио прикључак - 36:35.

16. минут - Бум! Адамс је украо већ трећу лопту ове вечери. Потом сјајна упошљава Ивановића, а овај погађа за три за ерупцију одушевљења у храму кошарке. Ратничка кошарка изабраника Владимира Јовановића којом је дочекан неко ко је управо то уткао у идентитет Звезде - Дејан Радоњић.

15. минут - Чврста контакт кошарка у Пиониру. Велики број фаулова, сада је Лука Митровић отишао на линију пенала, међутим био је половичан. Звезда потом краде лопту, а у транзицији Адамс поентира за 31:29.

14. минут - Ивановић је погодио за два, али онда поново Папајанис остаје сам и погађа са полудистанце.

13. минут - Први поени у овом кварталу црвено-белих, али онда далекометна тројка на другој страни и ПАО води први пут после уводних минута.

12. минут - Период празног хода Звезде, не успевају ни да упуте шут ка кошу, а искусни Дерик Вилијамс је фаулирна при шуту и конвертује оба слободна бацања за изједначење.

11. минут - Нешто нервознији почетак другог квартала за нашег представника. Два нереализована напада, а онда Ендру Ендруз ван баланса за мини-серију Панатинаикоса и хватање резултатског прикључка 24:22.

ПРВА ЧЕТВРТИНА: Црвена звезда Панатинаикос 24:18

10. минут - Џејлон Адамс је промешао одбрану Панатинаикоса, правовремено упослио Хасана Мартина, а овај доноси највећу предност црвено-белима у овом мечу, плус шест. Пионир је прокључао! Калаиџакис је потом погодио на другој страни, а након фаула и Огњен Добрић наставља сјајно вече са линије пенала за црвено-беле, поново је плус шест, 24:18.

9. минут - Хасан Мартин је пробио одбрану ривала, али промашује зицер. Остаје 18:16. Грци су такође у бонусу, фаул над Петрушевим, који је погодио оба пута за 20:16.

8. минут - Дерик Вилијамс је покушао за три, али је сада Матеш Понитка био добар у офанзивном скоку. Хасан Мартин је ушао у игру и одмах начинио фаул. Публика негодује, сматра да је ово било превише мекано да би арбитри свирали прекршај. Звезда је испунила бонус, слободна бацања за Гудаитиса који је реализовао оба.

7. минут - Лазаревић је покушао из угла, промашио за три, али офанзивни скок Звезде је обезбедио екстра-посед из ког Лука Митровић погађа за 18:14.

6. минут - Огњен Добрић је ушао у игру и промашио отворен шут. Момак ког нико није очекивао на паркету Пионира изашао је на мегдан шестоструком шампиону Европе. Панатинаикос је направио сјајну серију, повео са 14:13, али Лука Митровић поново доноси вођство црвено-белима.

5. минут - Гранитна одбрана шампиона Јадрана и Србије је затворила све путеве ка кошу. Атињани делује немоћно у нападу. Ивановић је на другој страни промашио отворену тројку.

4. минут - Пао је стигао до поена, а онда Бен Бентил погађа за два после сјајне финте, па Бранко Лазић већ у следећем нападу погађа ван линије 6,75 - 11:6 за црвено-беле.

3. минут - Бентил погађа тројку и додатно подгрева узаврелу атмосферу у Београду.

2. минут - Папајанис поентира са полудистанце за прво вођство гостију.

1. минут - Обе екипе нису реализовале своје прве нападе на мечу. Нестварна атмосфера у Пиониру. Делије праве невероватно буку.

18: 55 - Сјајан дочек присталица шампиона Србије и Јадрана за бившег тренера Дејана Радоњића.

18.50 - Одлична вест за навијаче Црвене звезде, на загревању се појавио Огњен Добрић.

УОЧИ МЕЧА

Црвено-бели још увек не могу да рачунају на најзвучније појачање, тачније на Немању Недовића. Момак из Нове Вароши је повреду задобио на европском првенству и још увек се није опоравио.

Поред њега ван састава је и Огњен Добрић који је прошле године био једна од најбитнијих фигура у ротацији.

AdmiralBet ABA League / Dragana Stjepanović

Изабраници Владимира Јовановића у регионалној лиги имају скор 2-0, савладали су МЗТ Скопље и подгоричку Будућност, док су у Евролиги на самом старту доживели пораз од  Анадолу Ефеса.

Српски представник је играо добро у мечу против актуелног шампиона, у првом полувремену су били и те како конкурентни, међутим, у наставку је квалитет великих асова као што су Василије Мицић и Вил Клајбурн дошао до изражаја.

Данас у госте долази Панатинаикос, екипа коју са клупе предводи дугогодишњи шеф стучног штаба црвено-белих Дејан Радоњић.

Црногорски стручњак није почео сезону како је замислио, након победе у полуфиналу купа над Колосом везали су три пораза.

Пораз у првом колу најелитнијег такмичења су доживели на свом терену од Реал Мадрида. Гледалу смо у "ОАКА" арени једну неизвесну и драматичну утакмицу где је ипак шпански представник показао да поседује бољи играчки кадар.

Нема сумње да ће вечерас навијачи Црвене Звезде овацијама дочекати човека који им је донео много трофеја.

Тренер "зелених" ће се вечарас борити са емоцијом али и са још доста фактора. Његов тим биће ослабљен неиграњем Дерела Вилијамса и Нејта Волтерса.

Препуна хала даваће ветар у леђа својим љубимцима који ће покушати да обезбеде своју прву победу на евросцени у овој сезони.

Aba liga / Dragana Stjepanovic

Београдски клуб зна како се игра против шестоструког освајача овог такмичења, а то најбоље показује податак да су у последњих шест дуела Атињани чак пет пута напуштали терен погнуте главе.

РЕЧ ТРЕНЕРА

Тренер кошаркаша Црвене звезде Владимир Јовановић изјавио је да ће коначан састав за дуел са Панатинаикосом бити познат тек непосредно пред почетак меча другог кола Евролиге.

- Оно што сигурно интересује навијаче, а и нас у стручном штабу, јесте да ли ћемо сутра имати ког играча више на располагању. То ћемо знати сутра. Мислим да ће бар један од ове тројице који нису играли бити у могућности да нам помогне. Који? За то ћемо морати да сачекамо сутра ујутру. Што се тиче свега осталог, ми се спремамо максимално, колико смо имали времена за опоравак, тренинг. Знамо Панатиниакос, шта играју, знам да је то скуп одличних играча и да они, као и ми, имају проблем са повредама, али да су направљени да праве добре резултате. У серији су од два пораза, али то може да буде и једна ствар која може да им иде на руку, у смислу мотивације и реакције. Ми ћемо дати све од себе да одиграмо добру утакмицу, да одиграмо са великом енергијом и да пружимо свој максимум - рекао је Јовановић на конференцији за медије и додао да пуна хала представља мотив више.

- Сигурно ће нам бити мотив више, за целу екипу, посебно млађе играче. Позивам наше навијаче да испуне Пионир и дају нам подршку која је неопходна у оваквој ситуацији - додао је тренер Црвене звезде.

На клупи Панатинаикоса наспрвам новог стратег тима са Малог Калемегдана биће бивши тренер Црвене звезде Дејан Радоњић.

- Он познаје већину ових играча, зна систем, на крају крајева зна и мене. Са друге стране, врло добро знамо Радоњића, нема ту много скривалица. Он је најтрофејнији тренер Звезде и биће задовољство играти против њега - навео је Јовановић.

БОНУС ВИДЕО: Кад је у халу ушао војни оркестар, "гробари" и "делије" загрмели као један!

МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ? Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

"МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ?" Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

ЈЕДНА опаска легендарног музичара Момчила Бајагића Бајаге током промоције реиздања прве плоче Бајаге и Инструктора "Позитивна географија", забележена камером РТС-а, постала је вирална на друштвеним мрежама.

18. 04. 2024. у 10:17