ЗВЕЗДА БЛИЗУ ЧУДА: Црвено-бели "имали у шаци" првака Европе, али поклекли на старту Евролиге

07. 10. 2022. у 17:41 >> 21:31

ЦРВЕНА звезда поражена је на старту Евролиге од актуелнош шампиона Европе, екипе Ефеса са 72:59 (17:14, 18:20, 21:16, 16:9) . Добар отпор пружили су црвено-бели, али до сензације нису могли.

ЗВЕЗДА БЛИЗУ ЧУДА: Црвено-бели имали у шаци првака Европе, али поклекли на старту Евролиге

Три четвртине су гости били равноправан ривал са тимом из Истанбула, али је квалитет и дужа клупа пресудила да клуб са Малог Калемегдана поразом почне нову сезону у елитном европском такмичењу.

Треба рећи да за Звезду на овој утакмици нису улазили Огњен Кузмич и Џон Холанд који је током меча на клупи масирао колено. Такође, ван строја су били Немања Недовић, Огњен Добрић, Мирослав Радуљица и Далибор Илић.

Ипак, не треба то бити алиби, али можда би гости могли до чуда да су бар Недовић и Добрић могли да помогну.

Колико је Звезда мучила "пиваре" на његовом терену показује и то што је заостајала на полувремену само један разлике - 35:34.

Ефес је у другом полувремену, посебно у последњој четвртини затегео одбрану и преломио меч у своју корист. Колико је дефанзива тима Ергина Атамана била добра у четвртом кварталу показује податак да је тим Владимира Јовановића постигао само девет поена.

Домаћина је до победе предводио Вил Клајбурн са 19 поена, пратио га је Василије Мицић са 16. На другој страни најефикансији је био Бен Бентил који је бројао до 13, по девет поена су постигли Никола Ивановић и Џејлен Адамс.

Црвена звезда у другом колу игра у Београду против Панатинаикоса. То значи, да ће Дејан Радоњић врло брзо назад у престоницу Србије.

Ефес - Ц. звезда 72:59 (17:14, 18:20, 21:16, 16:9).

Дворана: "Синан Ердем". Гледалаца: око 13.000. Судије: Бењамин Хименез, Томаш Травицки и Артурас Сукис.

Ефес: Бобуа 10, Брајант 4, Гази, Клајбурн 19, Арна, Тунџер, Плајс 2, Мицић 16, М'Баје 6, Полонара 5, Жижић 6, Данстон 4.

Ц. звезда: Холанд, Лазаревић 6, Адамс 9, Митровић 3, Лазић 5, Мартин 8, Ивановић 9, Марковић, Кузмић, Петрушев 6, Топић, Бентил 13.

Четврта четвртина: Ефес - Ц. звезда 72:59

40' - Пали су црвено-бели у последњој деоници и доживели пораз од шампиона Европе. Ипак, добар отпор пружила је Звезда у већем делу сусрета - 72:59.

37' - Добар напад Звезде. Ивановић је спустио лопту за Мартина који је лепом леђном тахником дошао до нових поена.

36' - Велико појачање је Ефес добио у Клајбурну. Везао је четири поена и то после продора и дошао је до 19 поеан.

35' - Стрпљиво су гости градили напад који је тројком завршио Ивановић. На другој страни Петрушев успева да изнуди фаул у нападу.

34' - Невероватно, други пут узастопно Звезда прави фаул у нападу. Бранко Лазић је зарадио техничу и пошто је већ направио неспортску утакмица је за њега готова.

34' - Први пут Ефес иде на двоцифрену разлику после поена Данстона до којих је дошао након велике грешке Лазића. Одмах је тајм-аут позвао Владимир Јовановић.

33' - Два не баш добра напада гостију. Ипак, Ефес још увек не успева да се одлепи на неку осетнију предност. Брајант поготком са црте успева да одведе домаће на +9 - 61:52.

31' - Одлична сарадња Бентила и Мартина. Центар црвено-белих је поентирао на други обруч. Али, Мицић... тројка са осам метара - невероватно.

Трећа четвртина: Ефес - Ц. звезда 56:50

30' - Ивановић је поентирао са линије пенала и Звезда са минут шест улази у последњи период - 56:50.

30' - Муче се гости у нападу и домаћин то користи да увећа разлику. Половичан са линије пенала је био М'Баје.

29' - Невероватна грешка Петрушева, бацио је лопту право у руке Мицићу и Ефес то користи да лако поентира из контре. Морао је Јовановић да позове тајм-аут.

28' - Мицић је погодио после изгубљене лопте гостију, а на другој Лазаревић погађа ван линије 6,75 - 53:48.

27' - Прилику да прекине серију од неколико напада без поена за Звезду имаће Адамс са пенала. Новајлија у црвено-белом је оба погодио.

26' - Неспортску личну грешку су свирале судији Лазићу и то након гледања снимка. Мицић више не греши са линије слободних бацања - 51:43.

26' - Жижић је показао одличну центарску технику и погодио преко Лазића који је остао на њему. Звезда ће имати седам секунди за напад, али тек после тајм-аута. Нису црвено-бели искористили напад, пошто је Адамсу избио лопту Клајбурн.

25' - Ефес је почео да погађа шутеве из даљине, после Клајбурна и Бобуа је био прецизан. Потом је погодио Ивановић флоутер. - 47:43.

24' - Друго закуцавање Петрушева на мечу. Митровић га је приметио како утрчава, упослио га је, а овај лако поентирао.

24' - Дуго је трајао напад црвено-белих, али није завршен онако како су играчи шампиона АБА лиге и Србије желели. На другој страни Мицић је успео да изнуди фаул Адамса и то на шуту за три поена. Сада је сва три пенала погодио за до сада максималних +5 за домаће.

23' - Незадржив је Клајбурн. Погодио је другу тројку, а са плафона је пала нека пластична мрежа и пало је тачно испред Бобуе и Адамса. На срећу нико није повређен.

22' - Две тројке заредом промашио је Адамс и потом контра домаћих коју закуцавањем завршава Жижић, али на другој страни Бентил убацује шут ван линије 6,75.

21' - Тек сада Ефес први пут на мечу иде на бацања. Мицић је изнудио фаул Адамса, али био је половичан - 36:36.

21' - Одличан напад црвено-белих није завршен поенима, али јесте фаулом за два бацања Бентила који је успео да погодио оба пенала који је са 10 поена први двоцифрен код гостију.

Друга четвртина: Ефес - Ц. звезда 35:34

Одлично је прво полувреме одиграла је Звезда у Истанбулу, у "Синан Ердем" дворани. Можда су црвено-бели могли да воде, али заостатак од један разлике је сигурно нешто што би у клубу сви потписали пре почетка меча.

20' - Није Ефес реализовао последњи напад у првом делу, Митровић је сјајно изблокирао М'Бајеа.

20' - Погодио је Митровић из "одбојке", али судије нису признале кош јер је наводно истекло време. Ипак, погледаће се снимак, па ће се донети коначна одлука. Ипак, остали су при првобитној одлуци.

19' - Неколико везаних напада решио је домаћин. Данстон је сјајно закуцао, а на другој страни Митровић после савршеног додавања Марковића долази до првих поена из игре, након што је био половичан са пенала.

19' - Ово није добро за госте. Разиграо се Мицић. Ако се он уведе у препознатљив ритам биће доста тешко за црвено-беле.

18' - Одлична игра леђима Бентила и нови коша. Ипак, на другој страни Полонара погађа отворену тројку. Искористио је Бентил то што је Ефес у бонусу да изнуди два слободна бацања, која је реализовао.

17' - Промашио је Бобуа тројку, али је Клајбурн успео да дође до лопте и врати Ефесу предност - 28:27.

16' - Савршено додавање Мицића за Полонару који је умакао Петрушеву и лако погодио зицер. То су били његови први поени у Евролиги и новом клубу.

16' - Невероватан шут је погодио Мицић. Дигао се за три поена са осам метара и био је прецизан и то преко Петрушева - 24:25. Адамс је фаулиран на продору и успео је да реализује оба слободна бацања.

15' - Одличан продор Ивановића и полагање. Уписао се црногорски кошаркаш у стрелце, а онда после добре одбране Лазић је погодио шут са полудистанце.

14' - Украо је лопту Вил Кајбурн и лако поентирао у контри. Ово је био његов девети поен. Омдах је тајм-аутом реаговао Владимир Јовановић.

13' - Неколико играча под кошем Београђана се борило за лопту, да би до ње стигао Клајбурн и поентирао је полагањем на други обруч. Нова сјајна акција гостију. Ивановић је упослио Мартина, а овај погодио уз фаул. Ипак, није погодио додатни пенал.

12' - Одлично је Ивановић пробио и упослио Петрушева који је снажно закуцао у дворани у којој је играо прошле сезоне - 17:19. Велика штета што су у наредном нападу два лака шута промашили Ивановић и Мартин.

11' - Сјајан напад Звезде на старту другог дела. Лазаревић се наместио и погодио шут ван линије 6,75.

Прва четвртина: Ефес - Ц. звезда 17:14

10' - Добро су гости одиграли први период, али домаћин је убацио неке шутеве из даљине и има предност од три разлике после уводних 10 минута игре.

9' - Тежак шут је узео Бентил, но успео је да погоди, а М'Баје је тројком донео прву предност Ефесу на мечу.

8' - Сјајан напад Звезде и први поена Мартина. Бацио је флоутер одмах по пријему лопте и уписао се у стрелце у црвено-белом дресу - 9:12. Страшан је шутер Бобуа, први пут је био прецизан ван линије 6,75.

7' - Добио је лопту под кошем Бобуа да игра против Адамса и успео је да погоди тежак шут. На другој страни Адамс није успео да погоди отворен шут за три поена.

7' - Бентил је успео да натера М'Бајеа да га фаулира при шуту за три поена, па ће крилни центар црвено-белих после тајм-аут имати три слободна бацања. То ће уједно бити први покушаји са линије пенала на овом сусрету. Играч из Гане је реализовао два од три бацања.

6' - Тежак шут погодио је Клајбурн преко Митровића, али Лазић на асистенцију младог Топића постиже тројку - 4:8. Страшан играч је Клајбурн, после двојке постиже и тројку.

5' - Одлично делује Звезда у одбрани на почетку сусрета. Жижић и Бентил су промашили зицере, а онда је Брајант фаулирао у нападу Лазића. Прве поене за Ефес постигао је Жижић након што је промашај Брајанта поправио хрватски центар. Мало ко је могао да очекуј да ће шамион Европе тек после пет минута доћи до првих поена.

4' - Није се добро увео у меч Мицић, није успео да погоди ни други шут ван линије 6,75, а потом је направио и први фаул.

3' - Звезда је направила два фаула у једном нападу. Најпре Адамс, а потом и Бен Бентил. Ипак, може да радује да црвено-бели нису примили кош у прва два минута. Сјајно отварање утакмице за Адамса, који постиже и прву тројку - 0:5.

2' - Мицић ни други шут није убацио. Сада је пробао ван линије 6,75, али непрецизно, а прве поене на утакмици уписује Адамс после сјајне асистенције Митровића.

1' - Први напад на утакмици за Ефес није реализова. Мицић је промашио шут са полудистанце, да би потом Жижић избацио лопту у аут. На другој страни Адамс је промашио отворену тројку.

Ефес ће утакмицу почети у петорци Василије Мицић, Родриг Бобуа, Елајџа Брајант, Амат М'Баје и Анте Жижић, док је Јовановић одлучио да на паркет од старта пошаље Џејлена Адамса, Стефана Марковића, Бранка Лазића, Бена Бентила и Луку Митровића.

Уочи меча:

19.11 - За Звезду на овом мечу осим повређених Огњена Добрића и Немање Недовића који су остали у Београду неће играти ни последња придошлица Мирослав Радуљица, као и млади Далибор Илић. Први пут ће се у званичном мечу у црвено-белом дресу наћи Филип Петрушев.

Сигурно да је могао лакши ривал да дође прваку Србије и АБА лиге на старту елитног надметања, али распоред је такав да мора да се крене из дворане "Синан Ердем". Занимљиво је то да клуб са Малог Калемегдана трећу годину заредом из Истанбула креће у евролигашке изазове (претходна два пута је гостовао Фенербахчеу).

Звезда са у великој мери измењеним саставом почиње нову сезону. Највећа промена десила се на клупи. Уместо Дејана Радоњића који је отишао у Панатинаикос ангажован је млади стручњак Владимир Јовановић. Отишли су и неки носиоци игре, попут Николе Калинића, Остина Холинса, Дејана Давидовца, Нејта Волтерса... Ту је и доста нових лица, тачније осам - Немања Недовић, Хасан Мартин, Бен Бентил, Џон Холанд, Џејлен Адамс, Филип Петрушев, Далибор Илић и Мирослав Радуљица.

Прошле сезоне су ови тимови одбранили домаћи терен у међусобном окршају. "Пивари" су славили у Турској (84:83), док је Звезда била нешто убедљивија у Београду (93:85).

Карта на коју би црвено-бели могли да играју је традиција. Наиме, Ефес од 2018. године није победио у првом колу Евролиге, а од 2014. чека на тријумф на домаћем паркету у елити.

Ипак, изабраници Владимира Јовановића морају да буду на максимуму да би натерали тим Ергина Атамана да настави негативан низ.

Речи тренера:

Млади стратег шампиона Србије је свестан какав ривал ће бити на другој страни паркета.

- Истовремено најтежа и најлакша утакмица за нас. Играмо против двоструког узастопног шампиона Европе, да није било сезоне која је прекинута због короне вероватно и трипут везано би били прваци... На свој феноменалан састав додали су још и Клајбурна, Жижића и Полонару, имају феноменалан тим, покривен на свим позицијама. Самим тим и ове године биће фаворити за највише домете. На нама је да одиграмо мушку утакмицу, да покажемо бољу игру и искористимо све прилике које нам се укажу да будемо опасни - рекао је Јовановић.

Атаман са друге стране зна рецепт за победу.

- Очекује нас јако захтевна утакмица. Све утакмице у елитном такмичењу су такве. Звезда је променила састав у односу на прошлу сезону, али је формирала изузетно јаку екипу. Знамо како се стиже до победа. Рецепт нећемо мењати. Одбрана мора да буде на изузетно високом нивоу, јер из добре одбране, долазе лаки поени из транзиције, долазе отворене позиције за шут. Очекујем велику подршку навијача, а циљ је јасан, желимо победу на старту Евролиге - истакао је стратег "пивара".

БОНУС ВИДЕО: Стефан Марковић о амбицијама Звезде у новој сезони

ЕНРИКЕ САЊА НОВО ЧУДО: Шпански стручњак је са Барсом направио чувени преокрет против ПСЖ-а, може ли урадити исто сада када су улоге обрнуте?

У реванш утакмици четвртфинала Лиге шампиона фудбалери Барселона ће на ''Монжуику'' чувати гол предности против ПСЖ-а (21.00).

16. 04. 2024. у 07:40

ЗАШТО СУ БРУТАЛНО УБИЈЕНИ? Игора одгајали пси на улици - заборавио матерњи, кад су им га одузели ДОШЛИ ИСПРЕД СИРОТИШТА и данима чекали

ЗАШТО СУ БРУТАЛНО УБИЈЕНИ? Игора одгајали пси на улици - заборавио матерњи, кад су им га "одузели" ДОШЛИ ИСПРЕД СИРОТИШТА и данима чекали

ТУЖНА прича дечака који је прошао пакао на земљи због својих родитеља и деде алкохоличара. Морао је да проси и живи на хладној улици, а данас је жив захваљујући Џеси, Гоги, Маши и Севи.

16. 04. 2024. у 14:14