МАЛА РОКАДА НА ВРХУ: По прогнозама, Партизан за прса испред Звезде у стартној линији АБА лиге
ПРЕД нама је 22. издање регионалне АБА лиге, прво после осам година са два евролигаша.
FOTO: M. Vukadinović
У сезони 2014/2015. са Јадрана су у елиту упловили Цедевита као финалиста и Звезда као "вајлд кард" учесник након одустајања шампиона Цибоне. Сада су то црвено-бели као освајачи прстена прошле сезоне и Партизан, који је као финалиста добио специјалну позивницу услед забране наступа руским клубовима.
Два представника у Евролиги изједначила су АБА лигу са првенствима Турске, Грчке, Италије, Француске и Немачке, аутоматски и подигла њен рејтинг у рангирању националних шампионата. Управо та два тима су далеко испред осталих у стартном блоку на почетку трке за јадранску круну.
За разлику од претходне сезоне, у којој је Звезда стартовала као благи фаворит у односу на Партизан, ове је ту улогу преузела некадашња водећа сила регионалне кошарке.
Друга година друге ере црно-белих са Жељком Обрадовићем изгледа као најбоља прилика за повратак на трон династије из Хумске. Последњу титулу, освојену 2013. године, вероватно не памте многи купци претплатничких карата за ову сезону. Црно-бели су сачували језгро тима који је у инцидентном финалу одиграо максималних пет утакмица са браниоцем титуле. Екипу су напустили епизодисти попут Родионса Куруца, Немање Дангубића, Душана Милетића, Даласа Мура и Радета Загорца, доведени су капиталци способни да дају озбиљну димензију и у евролигашкој конкуренцији.
Данте Егзум, Џејмс Нанели, Јоанис Папапетру и Данило Анђушић су цементирали пукотине кроз које се вечити ривал провукао до своје шесте круне у последњих осам година. Толико јадранских пехара краси и Партизанову трофејну салу, тако да је ова сезона зачињена и борбом српских великана за превласт у историјском контексту регионалне лиге.
Звезда је своју владавину, коју су узурпирали само Будућност 2018. и пандемија 2020. године, успоставила управо на тренерском и играчком континуитету. Летос је прекинут растанком с тренером Дејаном Радоњићем као симболом трофејне ере, такође и одласцима најбољих играча Николе Калинића, Нејта Волтерса, Остина Холинса и Дејана Давидовца. У тиму су чак осморица новајлија: Хасан Мартин, Бен Бентил, Џејлен Адамс, Филип Петрушев, Мирослав Радуљица, Џон Холанд, Далибор Илић и Немања Недовић, пројектован за лидера екипе коју предводи тренер Владимир Јовановић, перспективни стручњак на тесту зрелости са каквим се још није суочио у каријери.
Навијачи се прибојавају да је његово неискуство најслабија карика у одбрани трона од изузетно квалитетне комшијске екипе. Сличност са прошлом сезоном је и други ред кандидата за шампионски прстен, у коме нестрпљиво седе Цедевита Олимпија и Будућност.
Утисак је да Љубљанчани нису компензовали одласке Јаке Блажича, Џејкоба Пулена, Зека Огаста и Мелвина Еџама, док су Подгоричани детаљно реновирање започели устоличењем доскорашњег тренера Меге Владимира Јовановића. Доведени су проверени АБА адути попут Кенана Камењаша, Алексе Илића, Александра Лазића, такође и Ерон Вајт као прекобројни у тиму Звезде. Чини се да ће блиска будућност у највећој мери зависити од тога да ли су погођени квалитетни Американци - Камерон Рејнолдс, Фил Бут и Треј Бел Хејс.
На овом квартету завршава се прича о претендентима на јадрански престо, преосталих десет тимова могу да заврше и у плеј-оф зони и у зони борбе за опстанак. Од српске петорке, првој је најближи ФМП, док су Мега и Борац негде на линији раздвајања.
Препоручујемо
ЈОКИЋ КАО ДАНКАН: Србин жели да заврши каријеру као заштитни знак Денвер нагетса
28. 09. 2022. у 10:30
ВЛАХОВИЋ ПРОПУШТА ДЕРБИ, АЛИ ДВА СРБИНА МОГУ ДА ОДЛУЧЕ ИСХОД: Милинковић Савић био херој Наполија а сада се нада првој победи над Јувентусом
У дербију 14. кола Серије А, италијански великани Наполи и Јувентус састаће се у недељу на стадиону Дијего Армандо Марадона.
07. 12. 2025. у 10:00
БРУКА: Црногорци славили испадање Србије као да су Хрвати (ВИДЕО)
Женска рукометна репрезентација Србије је на шокантан начин остала без пласмана у четвртфинале Светског првенства јер је у мечу у коме јој је и бод био довољан декласирана од Црне Горе. Боља екипа заслужено иде даље, али уз не мали скандал.
07. 12. 2025. у 19:40
Завршио глуму, па радио на мешалици, рат га удаљио од љубави - животни пут Јова Максића
ДЕТИЊСТВО глумца Јова Максића обликовало се у малој сеоској средини подно Динаре, у селу Плавно код Книна, где је породица живела због очевог свештеничког службовања. Рани период живота описује као време потпуне слободе и радости, када је готово читаво село било простор за игру и маштарије. У таквој атмосфери формирала се његова емотивна структура — везаност за заједницу, топлина породичних односа и захвалност за једноставне ствари.
07. 12. 2025. у 11:41
Коментари (0)