ЗВЕЗДА У ЕВРОЛИГИ: Црвено-бели након драме савладали Партизан и освојили АБА лигу

А. Илић

06. 06. 2022. у 23:30 >> 23:31

КОШАРКАШИ Црвене звезде савладали су након велике драме у петом мечу Партизан. Успели су изабраници Дејана Радоњића да сломе отпор ривала и на крају славе 80:77.

Црвено-бели су тако дошли до треће узастопне титуле у регионалном такмичењу, шесте у последњих осам година.

Тим са Малог Калемегдана изједначио се по броју трофеја у АБА лиги са Партизаном, тако да оба београдска клуба сада имају по шест трофеја.

Екипа Дејана Радоњића представљаће Србију и регион у наредној сезони Евролиге.

Најефикаснији на утакмици био је бек Партизана Кевин Пантер са 27 поена.

У редовима победничког тима истакао се Дејан Давидовац са 15 поена, Нејт Волтерс додао је 12, а Никола Калинић 11 поена.

ЗВЕЗДА - ПАРТИЗАН 80:77

Четврта четвртина 18:20, 15:17, 26:21, 21:19

40' Уз звук сирене погодио је за три Нејт Волтерс, побегао је чуварима, а одлично је то приметио Калинић. Губи потом Мур лопту, а блокада фантастична Лесора спречила је домаћина да дође до +5, остаје 78:75.

Добрић је преузео одговорност, није успео да погоди, а Волтерс је приморан да направи фаул како би спречио напад гостију. Промашио је Аврамовић други пенал, Звезда има сада потпуну контролу, а Давидовац са пенала уноси мир у редове домаћина пред последњих 10 секунди. Промашио је Ледеј тројку, Холинс је фаулирао Аврамовића. Погодио је кошаркаш Партизан један пенал, а лопту добија Партизан

39' Непрецизан је био и Давидовац. Искупио се Никола Калинић, нова тројка. Приморан је Жељко Обрадовић био да затражи минут одмора. Још једна минијатура Даласа Мура који је постигао седми поен у последњој четвртини, од укупно 11.

38' Матијас Лесор је пао у рекету, натрчао је на Добрића, лопта му је у паду изашла у аут, јефтино поклоњена лопта домаћину, а још јефтиније Калинић поклања на другој страни.  Кевин Пантер уз фаул изједначује, и потом доноси Партизану предност - 72:73. Преблизу сунцу полетео је Стефан Марковић, након прве, покушао још једном далекометном тројком, али овог пута промашио је конструкцију. Није прецизан ни Пантер био на другој страбу.

37' Важне поене постигао је са пенала Давидовац, враћа Пантер. Погодио је Стефан Марковић потом тројку - 72:70.

35' Непрецизан је био Волтерс, а из другог плана поентирао је капитен Партизана Раде Загорац 67:67.

34' Са једне стране Волтерс, а са друге Мур, све се своди на игру двојице Американаца у овом периоду. Прецизан је потом Никола Калинић био са пенала 67:65. Алекса Аврамовић се спетљао у корнеру, а Холинс га је погодио у ногу, лопта за домаће.

33' Мало нервозе на обе стране, губи сада Далас Мур посед, а потом у наредном нападу проналази Загорца, скаче на промашај Лесор, потом и Загорац, а све то крунисао је тројком Далас Мур - 63:63.

32' Лако по десној страни Холинс долази до обруча - 63:60. Пантер у наредном нападу промашује, а серију промашаја наставља Давидовац.

31' Први напад у последњој деоници ма Партизан. Незадовољан је био Лука Митровић одлуком судија, свиран му је фаул над Пантером. Није успео да погоди Ледеј, организовао је Стефан Марковић последњи напад. Митровић је играо против Смаилагића, као победник је изашао играч Звезде - 61:58.

Трећа четвртина 18:20, 15:17, 26:21

30' Мадар доноси изједначење гостима полагањем, Добрић промашује, скаће Давидовац и доноси домаћину ново вођство, потом је у мисмеч ситуацији Марковић фаулирао Смаилагића.

29'  Погодио је Марковић два пенала, потом Лесор не успева да одговори у нападу за црно-беле, а Дејан Давидовац поново пеналима има прилику да Звезду доведе у вођство, користи је 57:55

Tekst potpisa

28' Техничка грешка за клупу, погодио је бацање Пантер, а на другој страни када је тешко, Давидовац. Аврамовић у нападу на другој страни губи лопту.

27' Захуктало се, погодио је Холинс, на другој страни Пантер, потом зек Ледеј, убацио је уз фаул.

26' Четири поена у низу постигао је Аврамовић, а на другој страни Добрић тројком враћа Звезду у меч.

24' Нејт Волтерс погађа 2+1м нерешено је поново - 42:42. Свој 18. поен постигао је Кевин Пантер, нова тројка за Американца.

23' Коначно се игра кошарка. Половичан је са пенала био Лесор. На другој страни пробао је флоутером Волтерс, а на другој страни промашио је и Аврамовић, покупио је скок Лесор за 39:42

22.27: Играчи Звезде и Партизана вратили су се на тереен, дуел ће ускоро бити настављен.

ПРЕКИД! Судије су поново напустиле терен, са трибина су обасути новчићима, упаљачима... Поново ће се празнити хала. Играчи оба тима напустили су терен. Празни се дворана,  тек након тога меч ће бити настављен.

ДВОСТРУКИ СТАНДАРДИ У ФИНАЛНОЈ СЕРИЈИ?

Делегат на вечерашњем мечу Славенко Бабић испразнио је дворану у петом мечу финалне серије АБА лиге, док неколико дана раније то није био случај.

Након што су навијачи Звезде обасипали са трибина судијску тројку Саша Пукл, Томислав Хордов и МИлош Кољеншић, дошло је прво до пражњења једног сектора, а потом и целе дворане.

Само пар дана раније делегат Драган Минић и судијска тројка Дамир Јавор, Сашо Петек и Лука Кардум Партизан је за сличан инцидент казнила пражњењем одређених сектора дворане

23' Погодио је Бранко Лазић након серије промашаја домаћих. Далас Мур је шутирао на другој страни у паду, ухватио је скок Лесор.

22' Неспортском фаулу надали су се домаћи. У паду је Лесор оборио са леђа Давидовца, након прегледа снимка, одлучено је да се додели само лопта са стране домаћима. Промашио је Калинић, а потом и Давидовац. Црвена звезда шутира 1 од 15 за три вечерас.

21' Коначно се наставља меч у Пиониру. Лука Митровић је из ролинга сјајно отворио простор Лазићу који промашује тројку, а враћа ту лопту у кош Партизана Никола Калинић. Пантер је био са пенала сигуран, а Митровић из игре.

* Наставак меча ће да касни због тога што је одлучено да део трибина иза коша на коме ће у другом делу нападати Звезда буде делимично испражњен. Навијачи су при изласку играча са паркета гађали гостујуће играче, а погодили судију. Због тога судијска тројка одбија да се врати на терен. Званични спикер неколико пута је замолио навијаче да се повуку.

Друга четвртина 18:20, 15:17

20' Стефан Марковић налази Луку Митровића на другој страни који закуцава, потом закуцава и Холинс каон украдене лопте - 33:34. Потом мир у гостујуће редове унео је Зек Ледеј тројком.

19' Промашио је тројку Давидовац, Мадар је пробао на другој страни да пробије, а Холинс и Давидовац му отимају лопту. Стефан Марковић користи додавање Волтерса за нове поене.Остин Холинс је омео Мадара, у наставку напада Пантер промашује шут, а руку на срце, имао је бољих решења.

18' Матијас Лесор је добро играо леђима против Давидовца и дошао до поена на први обруч 27:34.

17' Након два промашаја Волтерс долази до прилике да поентира, а Смаилагић маши за три на другој страни. Убрзо је и Матијас Лесор направио фаул у нападу. Губи Холинс, а потом и Пантер лопту.

16' Погодио је Пантер другу тројку, а Партизан кренуо на максималних +7 до сада. Потом је Остин Холинс направио фаул у нападу и јефтино фаулирао управо стрелца поена за црно-беле 25-32. После тога због неспортског навијања се Небојша Илић, тим менаџер обратио навијачима.

15' Изнудио је Алекса Аврамовић фаул Николе Калинића - минут одмора за Радоњића.

14' Крајњиним напорима између тројице је Мур поентирао, а потом и украо лопту Ивановићу, који га је фаулирао. Погодио је два од два плеј гостију - 23:29. Погодио је Калинић са линије за слободна бацања и вратио домаће на четири поена заостатка.

13' Погодио је преко руке Аврамовић за три, двојком је одговорио Ивановић 23:25.

12' Нову прилику са "пенала" имао је Мадар, погодио је Израелац 21-22. Већ шести пут тимови су се смењивали у вођству. Пробао је још два пута за три Лазић, али је био непрецизан.

11' Погодио је тројку из угла Лазић, Мадар покушава исто на другој страни, није успео, а Лазићу се осладило, покушао је поново, овога пута капитен црвено-белих био је непрецизан - 21:20.

Прва четвртина 18:20

10' Два од два је након тога са пенала шутирао Митровић. Превише прекида и већину пенала тимови су тражили са пенала. Изгубио је још једном Загорац лопту, а Волтерс му се реванширао. Контранапад на другој страни искористио је Пантер да дође до лаких поена. Американац из редова Партизана је након тога тројком уз звук сирене госте вратио у вођство - 18:20.

9' Сада Огњен Добрић успева да се искупи и поентира, Загорац је затим био сам, непрецизан је био за три, али је његов промашај исправио Лесор.

8' Нове поене са пенала постигао је Кевин Пантер, смењују се тимови у вођству, права резултатска клацкалица у другој четвртини 12-13. Добрић је промашио за три, снашао се након лошије реакције Загорца Давидовац и поентирао за 14:13

7' Митровић се уписао у рекету гостију, а на другој страни покушао је Лесор да врати, али није успео. У наредном нападу француски центар погодио је два бацања. Занимљиво је да је Звезда сада изједначила у изгубљеним лоптама, а поново повела резултатски, нове поене уписао је Волтерс.

6' Сада и Јам Мадар након добре одбране долази до прилике из транзиције, проиграо је Лесора, а он био фаулиран. Француз је акробатским потезом покушао да поентира, није му то пошло за руком. Холинс и Давидовац одиграли су сјајну минијатуру, а крилни кошаркаш завршио ју је поенима. На другој страни Ледеј је имао прилику за три, а након скока уз фаул је поентирао Аврамовић, који је потврдио са пенала добар напад за госте.

5' Тврда игра на старту дуела, чини се да на старту све "ничије лопте су наклоњене домаћину. Погодио је сада Кевин Пантер за три у транзицији. Лидеј је дошао до лопте, а транзицију је тројокм завршио АМериканац, а продиграо га је Аврамовић.

4' Није се снашао Аврамовић, био је статичан при удвајању, изгубио је лопту, али му се реванширао и Бранко Лазић. Губи већ у наредном нападу Кевин Пантер лопту, а до ње долази Ивановић. Прави потом Смаилагић и други фаул. Знатно енергичнији почетак домаћина, сушти контраст у односу на претходни меч. Сада и Пантер краде лопту управо Ивановићу. Пета изгубљена лопта, сада је ривалу поклања и Аврамовић.

3' Кузмић користи додавање Волтерса и закуцава. Поентирао је потом и Калинић, а прве поене на другој страни за госте постигао је Ледеј уз фаул 6:3. Партизан је кренуо са пресингом и удвајањем, за сада домаћин успева то да реши. Волтерс је пробао против Лидеја, који хвата лопту.

2' Трећи офанзивни скок за Звезду, Волтерс маши за три, а Лазић скаче, Холинс потом постиже уводне поене. Након тога су се спетљали Мур и Загорац.

1' Звезда има први напад, Волтерс је покушао за три, а фантастични Огњен Кузмић скупља лопту између Загорца и Смаилагића.  Промашио је и Калинић, ухватио лопту на скоку, потом из трећег покушаја фаулирао је Лидеја.  Управо је Партизанов Американац играо леђима на другој страни, изгубио ју је, одлично је Волтерс играо одбрану.

Стартна петорка Звезде: Лазић, Кузмић, Холинс, Волтерс, Калинић

Стартна петорка Партизана: Загорац, Пантер, Смаилагић, Мур, Лидеј

УОЧИ МЕЧА

Никола Вучевић налази се у дворани. Као и Дамир Микец, али и Милан Гуровић.

Овако су дочекани домаћи играчи

Вруће је почело, дочекани су кошаркаши Партизана "топовским ударима.

Домаћин ће бити Црвена звезда, тренутно оба тима имају по две победе. Прва два меча добила је Црвена звезда, а бољи у наредна два дуела био је Партизан. Тако да ће победник вечерашњег дуела освојиће титулу у регионалном клупском такмичењу и играће наредне сезоне у Евролиги. Капацитет дворане је смањен након казне АБА лиге.

Хала "Александар Николић" биће отворена већ од 17 часова, а контроле на улазима ће бити врло детаљне. Утакмицу ће судити Саша Пукл, Томислав Хордов и Милош Кољеншић.

РЕЧ ТРЕНЕРА

Дејан Радоњић најавио је меч.

- Чврстом игром, свом енергијом коју имамо у овом тренутку, са дугим интервалима добре концентрације и потпуно другачијом игром у оба правца желимо да одиграмо ову утакмицу. Позивам још једном наше навијаче да нас бодре, пруже нам подршку у утакмици која је важна, али да то чине фер, спортски и коректно и да се на крају радујемо добром резултату", рекао је уочи меча тренер кошаркаша Црвене звезде Дејан Радоњић.

Тренер Партизана Жељко Обрадовић свестан је шта је потребно његовом тиму.

- Оно што бих ја волео да екипа има исти морал, исту жељу и пожртвовање као што смо имали практично од друге утакмице у овој финалној серији. Анализирали смо много ових претходних седам дана све неке ситне детаље, наравно да се бавимо тиме као што се тиме баве и у Црвеној звезди. Очекујем заиста занимљиву утакмицу и нека победи бољи, истакао је тренер Партизана Жељко Обрадовић.

БОНУС ВИДЕО: Навијачи Звезде пружили подршку играчима пред мајсторицу

ЛЕСТЕР СЕ ВРАТИО У ПРЕМИЈЕР ЛИГУ! Успешна сезона лисица може бити крунисана освајањем Чемпионшипа

ЛЕСТЕР СЕ ВРАТИО У ПРЕМИЈЕР ЛИГУ! Успешна сезона ''лисица'' може бити крунисана освајањем Чемпионшипа

НЕКАДАШЊИ првак Енглеске је математички осигурао повратак у Премијер лигу, а уколико данас слави против Престона на ''Дипдејлу'' (21:00) крунисаће сјајну сезону освајањем Чемпионшипа.

29. 04. 2024. у 07:35

ЧУДО У БЕОГРАДУ: Руска химна престала да се интонира током доделе злата, а онда се десило - ово (ВИДЕО)

ЧУДО У БЕОГРАДУ: Руска химна "престала" да се интонира током доделе злата, а онда се десило - ово (ВИДЕО)

Русија ових дана са поносом истиче да на Европском првенству у боксу чији је домаћин Србија њени такмичари могу да наступају уз сва државна знамења, а и под именом земље из које су, као и да се химна Руске Федерације интонира када неко од Руса дође до златне медаље. Међутим, баш са том химном десио се један неочекивани проблем. А онда је уследила врло емотивна сцена...

28. 04. 2024. у 19:44