КРАЈ ЦРВЕНО-БЕЛИХ СНОВА! Звезда нокаутирана, остала без шансе за Топ 8 Евролиге

01. 04. 2022. у 22:18 >> 22:18

КОШАРКАШИ Црвене звезде остали су и без теоретских шанси да се пласирају у нокаут фазу Евролиге, након што су у Минхену изгубили од Бајерна са 82:57, што је најубедљивији евролигашки пораз црвено-белих у овој сезони (досадашњи негативан рекорд био је -19 против Басконије, 93:74).

До 25:25 црвено-бели су се изврсно држали, али је потом серија 11:2 екипе тренера Андреее Тринкијерија покренула домаћу кошаркашку машинерију. Звезда се понадала да би бољим отварањем другог полувремена могла да надокнади пропуштено, али... Превише је слаб био тај одговор, иако су трибине минхенске дворане грмеле песмом стотина "делија".

Бајерн је издржао тај налет, а онда увећавао из минута у минут своју предност и дошао до тријумфа којим је обезбедио да прође у Топ 8, а Звезду оставио без нокаут фазе.

Наиме, у борби за осмо место Евролиге, до овог кола су били Бајерн, са учинком 12-12, Звезда са са 11-14 и Алба са 11-15. Овим тријумфом Бавараца, они су дошли до 13-12, па чак и да изгубе преостале три утакмице, ни црвено-бели, ни берлински ривал не могу да их престигну.

Ово стога што би, чак и да Бајерн доживи три пораза, а Звезда га стигне двема победама, немачки клуб би прошао даље јер је у Београду изгубио само са три поена разлике (81:78), а сада је то вишеструко надокнадио.

А ако би и Звезда и Алба стигли Бајерн (берлински и београдски клуб треба да остваре по две победе, а минхенска екипа да доживи три пораза), одлучивала би мини-табела, само са учинцима у међусобним дуелима ових тимова. А и ту је Бајерн најбољи, од Звезде на описани начин, а од Албе јер ју је победио и у гостима (69:82), и на свом терену (62:56).

Након ове утакмице познати су сви учесници плеј-офа Евролиге. Међу најбољих осам пласирали су се: Барселона, Олимпијакос, Реал Мадрид, Армани, Ефес, Макаби, Монако и Бајерн.

Статистика

Бајерн - Црвена звезда 82:57 (15:18, 27:15, 21:10, 19:14)

Минхен - Дворана: "Ауди дом"; Гледалаца: 6.041; Судије: Рижик, Шемеш, Лауринавичијус

Бајерн: Томас 16, Хантер 6, Јарамаз 12, Лучић 5, Џорџ 4, Обст, Ђедовић, Ципсер није играо, Рубит 22, Шишко 8, Хилијард 9, Радошевић

Црвена звезда: Лазаревић 4, Волтерс 7, Давидовац, Митровић 11, Калинић 12, Добрић 8, Симоновић није играо, Ивановић 7, Марковић, Вајт, Кузмић, Топић

Четврта четвртина: Бајерн - Ц. звезда 82:57

40' - Тројка Јарамаза за најубедљивији пораз Звезде у Евролиги ове сезоне.

39' - Домаћин и даље игра добро у нападу. Хилијард је погодио тројку, а за Звезду је после продора до кошао стигао Ивановић. Након грешке играча Бајерна Митровић опет погађа.

38' - Опет Митровић погађа са линије пенала. На другој страни опет Рубит који је дошао до 20 поена. И Бајерн је мало попустио у одбрани, па је Митровић опет лако поентирао. Добио је пас од Ивановића и није му било тешко да поентира.

36' - Сјајна утакмица за Рубита. Поново је дошао до лаких поена. Црвено-бели су од друге четвртине тотално без воље и жеље и борбености, неких главих одлика игре.

35' - Црвено-бели сада поентирају искључиво са линије пенала. Урадио је то Лука Митровић.

35' - Бајерн је много бољи од Звезде у сваком сегменту на овој утакмици. Калинић је успео да погоди са линије пенала.

33' - После малог затишја без поена Шишко прекида то поготком ван линије 6,75. А, онда и техничка за Калинића. Звезда је у нокдауну.

31' - Добар напад Звезде на почетку четврте четвртине. Лепо је Волтерс проиграо Митровића коме није било тешко да поентира. Но, на другој страни Џорџ убацује тројку.

Трећа четвртина: Бајерн - Ц. звезда 63:43

30' - Сјајан напад Бајерна је закуцавањем завршио одлични Огастин Рубит. Још један тајм-аут тражи Радоњић, но чини се да су снови црвено-белих о Топ 8 распршени. Тешко да Звезда може да направи преокрет у "Ауди дому".

29' - У стрлце се код домаћих уписао и Џејсон Џорџ који је реализовао једно од два слободна бацања - 59:43.

28' - Наставља бивши играч Партизана да затрпава кош Звезде, али Добрић постиже другу тројку у овој четвртини.

28' - Сјајна серија Јарамаза који је тројком одвео Баварце на плус 16. То је натерало Радоњића да затражи тајм-аут и покуша да размрда екипу.

27' - Добар напад Бајерна крунисан је тројом Томаса. Сам је остао у левом корнеру бивши играч Панатинаикоса и није му било тешко да погоди кош.

26' - Дуго је Јарамаз држао лопту, но успео је да поентира, а онда црено-бели експресно узвраћају преко Лазаревића.

26' - Добрић је да изнуди два слободна бацања која ће извести након минута одмора. Крилни играч гостију је оба пута био прецизан - 48:38.

25' - Одбрана је заказала. Јарамаз је лепо поентирао на други обруч, али је додатно бацање промашио.

25' - Коначно добро изграђен напад гостију, но Калинић није погодио тројку иако је био сам на шуту. Гости су без поена на четири и по минута у трећој четвртини. Серију прекида Добрић поготком ван линије 6,75.

24' - Као на трци губе црвено-бели лопте и ниједан добар напад нису одиграли у другом делу меча и још увек нису поентирали. Прилику да увећа разлику имаће Рубит. Американац то чини са линије пенала.

23' - Не користи Бајерн нападе, али не користи ни Звезда и на тај начин пропушра прилику да смањи разлику. Прекинуо је ту серију Отело Хантер и први пут једна екипа има двоцифрену предност - 44:33.

22' - По два неискоришћена напада на обе стране на почетку треће четвртина, тако да и даље нема поена у овом кварталу.

21' - Добра одбрана Звезде у првом нападу наставка утакмице. Баш као и Бајерн ни Звезда није успела да шутне за 24 секунде.

Друга четвртина: Бајерн - Ц. звезда 42:33

Одбрана Црвене звезде је заказала у другом периоду, примљено је чак 27 поена. Ипак, времена за преокрет има, али мораће много константније да играју на оба краја терена црвено-бели да би то остварили.

20' - Друга везана тројка за домаће. Након Рубита и Хилијард је био прецизан, па Звезда лоше финишира први део меча.

20' - Коначно да се прекина серија промашаја са црте. Калинић је сада оба пута био прецизан. Тајм-аут је затражио Андреа Тринкијери на 44 секунде до краја првог полувремена.

19' - Сада Калинић добија поклон од земљака Лучића да дође до поена са линије пенала, али Звезда их лоше шутира 3/6. Оба је и он промашио, али је опет поправио Кузмић и погодио за два. На другој страни тројка Рубита за кога Звезда нема решења.

19' - Беспотребан фаул направио је Ђедовић и омогућио Добрићу да изведе два слобдна бацања. Крилни играч гостију ће то урадити након тајм-аута, али оба је промашио.

18' - Кажњава Бајерн пропусте Звезде. Лучић је погодио тројку уз фаул, али са линије пенала није био прецизан и то је серија 11:2. Промашај Волтерса је успео да поправи Кузмић и дође до шестог поена.

17' - Није имала Звезда среће да поентира, покушај Добрић је изашао из коша. Пре тога је Томас уписао нови поен. Искористио је снагу у односу на Вајта и поентирао.

16' - Успео је Калинић после тај-аута да одигра добар напад и извуче фаул Јарамаза. Најбољи играч црвено-белих је реализовао оба слободна бацања.

16' - Делије ниједног момента не престају са песмом и то сигурно много значи кошаркашима Црвене звезде. Иде Бајерн на плус шест након серије 6:0. Дешон Томас је био прецизан ван линије 6,75. Одмах је минутом одмора реаговао Радоњић.

15' - Добра секвенца за црногорског плејмејкера. Пукла је одбрана домаћих, а Ивановић је лако положио. Једна ничија лопта завршила је у рукама Томаса који је успео на крају да поентира. Техничку је добио је Радоњић због приговора. То је у поене претворио Лучић - 28:25. Ово је био његов тек први поен.

14' - Нова тројка за госте, укупно четврва. Ивановић је погодио, да би на другој страни Шишко лепо погодио под кошем - 25:23.

13' - Опет кош уз фаул за играче Бајерна. Овога пута је Лазаревић непрописно зауставио Рубита који је већ на 11 поена, а после тајм-аута који је затражио Дејан Радоњић имаће прилику да додатно увећа предност Бавараца. Није био прецизан.

13' - Сјајан продор Хилијарда и погодак уз фаул Вајта. Американац је после реализованог слободног бацања вратио предност на страну домаће екипе.

12' - Ивановић је направио фаул и послао на линију пенала Жан-Марка Шишка. Словенац је био половично прецизан. Након успореног снимка чинило се да фаула није било.

11' - Наставља Рубит да погађа. Опет са полудистанце. На другој страни сјајан напад и реализација Лазаревића под кошем.

Прва четвртина: Бајерн - Ц. звезда 15:18

10' - Прва слободна бацања за госте на овој утакмици. Лука Митровић је био половичан са линије пенала. То је уједно био последњи кош у првом кварталу.

10' - Отело Хантер је одлучио да се поигне на шут са полудистанце и то је био добар избор, пошто је погодио и стигао до четвртог поена.

9' - Невероватно звучи податак да је Бајерн тек на 1.40 до краја првог периода направио први фаул. Дуго је трајао напад Звезде, али окончан је без шута на време.

8' - Најпре Хантер, а онда и Томас после украдене лопте поентирају за Бајерн, али ту мини серију прекида Калинић другим поготком ван линије 6,75 на мечу.

7' - Нова тројка за црвено-беле. После Калинића прецизан је био Волтерс и то је био његов седми поен.

6' - Коначно неко постиже кош за Бајерн, а да није Рубит. Урадио је то Шишко који је наскочио са полудистанце и био је прецизан. Играчи ће на кратак предах због првог ТВ тајм-аута.

5' - Одлично је Рубит ушао у утакмицу. Поново је он био тај који је пронашао начин да поентира. На другој страни Волтерс је након доброг продора сјајно положио.

4' - Бајерн је одговорио поготком ван линије 6,75, прецизан је био Рубит и он је за сада једини стрелац за домаћи тим.

3' - Прва тројка на утакмици дело је Николе Калинића. Након добре одбране Звезда је опет поентирала преко Кузмића и серија гостију износи 9:2. Иначе, на трибинама "Ауди дома" чује се песма само навијача шампиона Србије.

2' - Добру позицију под кошем ривала остварио је Кузмић, правовремен пас му је додао Волтерс, а центар црвено-белих је поентирао. Потом је и Волтерс погодио карактеристичан флоутер.

1' - Није добро Звезда почела утакмицу. Ђедовић је украо лопту Добрићу који је потом направио фаул. Бајерн први долази до предности. Лако је поред Давидовца поентирао Рубит.

За Бајерн ће од почетка играти: Шишко, Ђедовић, Лучић, Рубит и Радошевић, док је Дејан Радоњић на паркет послао петорку: Волтерс, Добрић, Калинић, Давидовац и Кузмић.

Уочи меча

Избацивање руских клубова из Евролиге одшкринуло је врата топ 8 фазе неким тимовима који су били у безнадежној ситуацији. Међу њима је и Црвена звезда, тренутно десета на табели са истим учинком као девета Алба (11-14) и победом мање од осмопласираног Бајерна (12-12).

Због тога се данашњи дуел са Баварцима у Минхену може посматрати кроз призму последње реалне шансе за плеј-оф, о чему навијачи маштају још од 2016. године. Црвено-бели би тријумфом над тимом тренера Андрее Тринкијерија стекли предност у међусобним сусретима и са знатно увећаном дозом самопоуздања отпутовали у Каунас на недељни меч са Жалгирисом (18.00). Нису без изгледа ни у последњој утакмици лигашког дела, 8. априла у Београду против неконстантног Ефеса, притом ослабљеног одсуством најбољег играча Василија Мицића.

Пораз од Бајерна драстично отежава плеј-оф мисију, али је и даље не чини немогућом. У том случају потребне су победе у преостала два сусрета и порази Бавараца на гостовањима Фенербахчеу, Ефесу и Реалу. Из топ 8 једначине није испала ни Алба, коју чекају мечеви на страни са Ефесом и Монаком, између њих на домаћем терену са Панатинаикосом. Постоји и могућност да ова три тима заврше лигашки део сезоне са истим учинком, па би о учеснику плеј-офа одлучивала мини-табела формирана на основу њихових међусобних мечева.