ЖЕЉКО ОБРАДОВИЋ БЕСНЕО КАО РИС: Партизан у Љубљани доживео невероватан пораз!

Д. Н.

27. 03. 2022. у 19:09

КОШАРКАШИ Партизана су у Љубљани, на гостовању Цедевита Олимпији у АБА лиги, доживели шок: водили су малтене целу утакмицу, имали осам поена предности четири минута пре краја, а онда, после великог налета ривала, имали и напад за продужетак. Трагичар гостију, Алекса Аврамовић, који је претходно промашио два слободна бацања, тада је доживео да га Јоги Ферел омете, па је пропала прилика за изједначење и победа је припала домаћину, резултатом 81:79.

Но, кренимо редом, јер је оно што се дешавало у "Тиволију" испрва имало потпуно другачији, свечани карактер.

Олимпија, која се фузионисала са загребачком Цедевитом, прославила је датум сопственог настанка, 1946. године, али се рођенданска атмосфера с трибина, на којима су биле и некадашње легенде словеначког клуба, није баш преселила на паркет.

Тамо је Цедевита Олимпија муку мучила да да кош из игре у првом полувремену (тројке јешутирала 1/14), но критеријум суђења одржавао је домаћине у игри, јер су до полувремена, које је окончано предношћу Партизана од 43:46, они скоро половину својих поена дали с линије слободних бацања - убацили су их 20 од поменутих 25.

Да Кевин Пантер није рано ушао у проблеме са фауловима, услед чега је до великог предаха убацио само један од пет шутева, црно-бели би и раније изградили предност довољну за победу, али се офанзивно скоро све сводило на бравуре Алексе Аврамовића, који је у уводном полувремену убацио 19 поена, уз три тројке из седам покушаја.

Заправо, да појединци нису својим нерезонским потезима "враћали у живот ривала" када се он чинио нокаутираним, Жељко Обрадовић би се само због судија нервирао, али је имао и неколико других разлога за неверицу. Ипак, управо су арбитри осетили највећу дозу његовог незадовљства. Он им је, наиме, пришао на полувремену и, у једном тренутку подигавши кажипрст, решио да им каже све што му је било на души.

У наставку меча било је других разлога за забринутост у црно-белом табору, пре свега због све боље партија Јаке Блажича, који је, још од "Звездиних дана", показао да је изузетно мотивисан када игра против Партизана.

Са друге стране, неколико стотина "гробара" у хали прилично је нервирало Алена Омића, такође бившег играча црвено-белих, који је у једном тренутку изгледа и нешто непристојно одбрусио "гробарима", који су га провоцирали. То као да га је додатно мотивисало да у драматичној завршници буде можда и кључан играч за коначан исход.

"Гробари" у Љубљани, на мечу Цедевита Олимпија - КК Партизан / Фото: АБА лига - Cedevita Olimpija/Tine Ruzic

Како се Блажичу и Омићу у нападу "придружио" и искусни Зоран Драгић, Партизанова предност није успевала да премаши +8, а баш када је таква била последњи пут, четири минута пре краја (69:77), чинило се да је све решено. Међутим, Цедевита Олимпија је тада показала да није тек тако победила у претходних 14 АБА и Еврокуп утакмица.

Јака Блажич, Едо Мурић и Зоран Драгић су направили серију 7:0, те се у последњих 110 секунди ушло само поеном предношћу за Партизан. А на то се надовезало и нешто несвакидашње: Аврамовић је промашио два слободна бацања, па потом, после Мадарове "крађе" и Трифуновићевог проигравања најбољег стрелца црно-белих, он је направио нови кикс - вратио је лопту на своју половину терена.

Тако је, после два велика кикса гостију, те Блажичевог промашаја с дистанце, Омић офанзивним скоком успео да омогући Јогију Ферелу да он проба да постигне тројку, а бивши саиграч Богдана Богдановића из Сакраменто Кингса, који је меч "отворио" са 0/5 када је о далекомтним шутевима реч, поготком је донео 79:77 домаћину предност пред последњи минут.

Затражио је тада Обрадовић тајмаут, одиграна је акција за Кевина Пантера који је са полудистанце изједначио, али је онда на другој страни терена дошло до ситуације која је изазвала троминутни прекид.

Наиме, Ален Омић је из "одбојке" поентирао после промашаја клупског колеге из САД, Ферела. Учинио је то након што се лопта, после одбитка од обруча, "прошетала" по рубу табле, али су судије после дугог, баш дугог гледања снимка те ситуације решиле да досуде "мртву лопту".

У новом покушају, Ферел је поентирао за 81:79, а на другој страни терена Пантер није био прецизан, па је домаћин кренуо у свој последњи напад. Драма се, међутим, тада није окончала. Напротив.

Борбени црно-бели су успели да у последњих осам секунди  одузму лопту супарнику, Алекса Аврамовић је кренуо у контранапад за изједначење и продужетак, поједини саиграчи су већ славили тај "већ виђени погодак", али... Док је поменути кошаркаш Партизана гледао лево од себе да ли му се неко приближава, Јоги Ферел је, у пуном спринту, успео да му се прикраде с десне стране и лопту избије из руку.

У преосталих шест десетинки, Партизан није успео да организује акцију којом би поравнао резултат - лопта је побегла Кевину Пантеру. Тако цео плен остао у Љубљани, а досад водећи Партизан остао је на 19 победа, што би Црвена звезда могла да престигне у понедељак против Крке.