ЦЕНТРАЛНО МЕСТО ЛЕГЕНДАМА: Чачак добија Музеј кошарке

В. ИЛИЋ

17. 02. 2022. у 10:43

ГРАД на Морави ће добити Музеј кошарке, што је и званично потврђено у чачанском Народном музеју. Нови музеј биће смештен у згради Соколане, а отварање ће бити 18. октобра 2023. у склопу програма "Чачак - престоница културе Србије".

ЦЕНТРАЛНО МЕСТО ЛЕГЕНДАМА: Чачак добија Музеј кошарке

Зграда у којој ће бити музеј Фото В. И.

Музеј кошарке замишљен је као простор у коме ће се приказивати развој кошарке у Србији, приказати успеси свих значајних кошаркаша из Чачка, при чему ће централно место припадати Радмилу Мишовићу, Драгану Кићановићу и Жељку Обрадовићу. Посебан део музеја биће одвојен за мултимедијалне презентације, промоције, предавања, пријеме, анимацију публике, популарисање кошарке и излагање предмета. Архитектура поставке музеја посетиоце би требало да асоцира да су у кошаркашкој хали, чиме ће изложени предмети, фотографије и конструкције добити додатна значења.

Хроничар чачанске кошарке др Зоран Антоновић открио је да ће први експонат у музеју бити сребрна медаља са јуниорског ЕП 1968. у шпанском граду Вигу, коју је донео тадашњи млади репрезентативац Борца Садик Дида Зејниловић.

- Пре неких 14, 15 година на мојим вратима се појавио Дида Зејниловић и у једном смотуљку ми донео медаљу и рекао ми: "Ја се надам да како си чувао успомене на сва наша играња и на све наше младости да ћеш успети да сачуваш и ову медаљу" - рекао је др Антоновић.

Он је подсетио да је у тој јуниорској репрезентативној екипи играо још један Чачанин - Драган Ђукић, а да је то првенство било одскочна даска за касније великане југословенске кошарке попут Љубодрага Дуција Симоновића, Моку Славнића, Дамира Шолмана, Винка Јеловца, Драгишу Вучинића...

КОПИЈЕ КАО ОРИГИНАЛИ

КУСТОС Народног музеја у Чачку др Милош Тимотијевић истиче да ће концепт Музеја кошарке имати два нивоа. Приказиваће развој југословенске кошарке од 1923. када је одиграна прва кошаркашка утакмица у Београду, па до 2023. када се планира отварање.

- Ова сребрна медаља са јуниорског Првенства Европе из 1968. године је нешто веома вредно и такав експонат не постоји нигде осим у будућем Музеју кошарке. Када сам у октобру прошле године почео да се бавим овом проблематиком, мислио сам да ћемо макар лако добити ликовне представе тих медаља. Међутим, то је изузетно тежак и захтеван посао и тек после обиласка бројних институција и помоћи КСС, успели смо да дођемо до већине ликовних представа репрезентативних медаља. То су веома ретки предмети, а ми већ имамо један. Ту су и заставице, фотографије. Очекујемо заиста помоћ од многих људи. Не можемо очекивати од свих кошаркаша и репрезентативаца да нам поклоне медаље, рецимо са Олимпијских игара, јер то је нешто попут делова њихових тела, али можемо тражити да фотографишемо те медаље па да направимо копије. То и јесте један од планова, да ако не можемо да имамо оригиналне предмете, онда ћемо правити нешто што ће бити слично њима, јако добре израђене копије - навео је Тимотијевић.

Др Антоновић поклонио је будућем Музеју кошарке и четири заставице кошаркашких тимова који су у сезони 1979/1980. играли са Борцем у европском Купу Радивоја Кораћа: Флуис (Белгија), АСПОА (Тур, Француска), Антонини (Сијена, Италија) и Хапоел (Тел Авив, Израел). Он је позвао све кошаркаше и заљубљенике у кошарку да све што би било иоле значајно уступе будућем Музеју кошарке у Чачку.

Антоновић је истакао да је ово први пут да је држава дала нешто овако крупно чачанској кошарци.

- Од Чачка се увек узимало. Чачак је пунио београдске клубове играчима, а сада је држава великодушно стала иза овог пројекта и решила да помогне Чачку у остваривању једне овако лепе идеје - истакао је он.

Како се наводи у нацрту пројекта, Музеј кошарке у Чачку треба да буде најважнији музеолошки центар посвећен кошарци у Србији, узор и модел за друге музеје у земљи и региону. Планирани музеј истовремено треба да буде регионални, национални и локални културни центар, незаобилазно и омиљено одредиште за грађане Чачка и суседних градова, као и туристе из земље, региона и света. Музеј кошарке у Чачку треба да буде препознатљив у јавности, подстиче радозналост, жељу за бављењем кошарком и спортом, да инспирише омладину на заједништво и генерацијску повезаност.

Историчар Милан Лишанчић, који ради на концепцијској поставци музеја, каже да ће будућа поставка имати и савремене музејске приказе попут холограма, као и мултимедијалне садржаје који ће приказивати развој кошарке у Србији.

- Европа такав концепт музеја кошарке практично и да не познаје, изузев Литваније, Шпаније и Русије донекле, где су све некакве спомен-собе. Тај специфичан концепт представља изазов да Чачак добије институцију каква заиста и да не постоји у том смислу. Чачак ће добити прави модерни музеј 21. века, музеј који би могао да постане узор поставкама не само код нас, већ и у региону - навео је Лишчанић. 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УЕФА ГЛЕДА И НЕ ВЕРУЈЕ: Ево шта ће Белорусија да уради због ЕУРО 2024

УЕФА ГЛЕДА И НЕ ВЕРУЈЕ: Ево шта ће Белорусија да уради због ЕУРО 2024

Рат у Украјини је трагичан по више основа, као и сваки рат уосталом, а најновије вести везане за њега - стижу из сфере спорта. Русија, међутим, није у центру пажње овог пута, већ њена највећа савезница, Белорусија.

24. 04. 2024. у 16:39

Коментари (0)

УКРАЈИНА ПОВЛАЧИ РАДИКАЛНИ ПОТЕЗ: Ово многи нису очекивали, чак су и Руси збуњени пред Олимпијске игре Париз 2024