ЗВЕЗДА СРУШИЛА ТРАДИЦИЈУ И УНИКС: Рапсодија црвено-белих у Казању

А. Илић

11. 02. 2022. у 18:46 >> 18:07

КОШАРКАШИ Црвене звезде направили су још један подвиг, савладали су Уникс у Казању 77:84, што је била прва победа београдског тима на гостовању Униксу.

Виђена је велика борба на обе стране. Звезда је у два наврата имала двоцифрену предност, али нису успели изабраници Дејана Радоњића да је сачувају током целог меча.

Звезда је серијом 9:0 отворила прву четвртину, погађали су Вајт, Волтерс и Митровић. Након 10 минута игре Звезда је имала 11:22.

Са шест два серијом отвара домаћин другу деоницу, Марко Списо био је више него одличан. Погодио је три тројке без промашаја. Црвено-бели су ипак одржавали предност све до пет минута пре краја полувремена.

Хезоња је донео изједначење, а потом Џекири и прво вођство домаћину. Наставило се са егал игром, игледало је да ће Звезда на полувреме са три поена предности, а поново нова тројка Марка Списуа за 43:43.

Уникс - Црвена звезда 77:84 (11:22, 32:21, 22:20, 12:21)

Уникс: Спису 17, Браун 13, Кенан, Брентли 2, Заицев 7, Хезоња 18, Клименко, Узински 2, Џекири 7, Мејо 6, Воронцевич 5, Комолов.

Црвена звезда: Лазаревић 2, Волтерс 19, Давидовац 3, Давидовац 10, Лазић, Калинић 20, Добрић 5м Холинс 10, Ивановић, Марковић 5, Вајт 8, Кузмић 2

Браун је донео Униксу предност од пет поена на старту треће деонице, Уследиле су одличне епизоде Калинића и Волтерса, а са друге стране Џекирија. Нејт Волтерс је држао Звезду у животу а Калинић је гостима и вратио вођство. Уследила је серија 6:0, а у последњи минут Руси су ушли са девет поена предности, да сјајан минут одиграла Звезда и вратила се на 65:63.

Четврта деоница у потпуности је припала тиму Дејана Радоњића који је играо одличну одбрану и тражио простор у нападу. Код Уникса покушавао је Марио Хезоња да пробије и сломи добру одбрану Звезде, али то није уздрмало играче Звезде који су апсолутно заслужено уписали прву победу у Казању над екипом Уникса 77:84

УНИКС - ЦРВЕНА ЗВЕЗДА 77:84

Четврта четвртина

40' Звезда је рутински одиграла до краја меча и заслужено су црвено-бели славили77:84.

39' Фаулиран је Калинић, нови напад за црвено-беле. Промашио је Волтеср, на другој страни Хезоња је покушао за три, није успео.  Вајт је потом кренуо у контру за 74:84

38' Никола Калинић погодио је из немогуће ситуације, мало је и срећа била наклоња Звезди која се потом одбранила.

37' Звезда искусно троши време, а одличном одбраном мучи ривала. Хезоња је ипак нашао простора да тројком спусти на 74:78

36' Волтерс је имао добру прилику да увећа преднсот Звезде, али је био блокиран, стигао је на обручу лопту Зајцев. Остин Холинс је потом погодио далекометни пројектил на одушевљење навијача 71:78.

34' Велику борбу гледамо у Казању, Звезди предност доноси Калинић новом тројком, а погађа и Волтерс - 75:71.

31' Митровић је донео егал, Звезда у незадрживом налету, најдужој серији на утакмици (11:0), коју је "печатирао" Калинић за преокрет. Узвратио је Спису, новом тројком, па Уникс опет има предност на својој страни - 68:67.

Трећа четвртина

30' Није Холинс имао решења, те је покушао сам, штирао је за три, био је непрецизан, а на другој страни Воронцевић шаље Зенит на плус девет. Ипак, враћа тројку Марковић - 65:59-  Потом добра реакција Марковића у одбрани, а Митровић враћа Звезду у уз два плус један остаје 65:61. Црвено бели ће имати двапенала након што је у последњој секунди Браун направио фаул при шуту. Прецизан је био Холинс 65:63. Имали су домаћи седам нула пред последњу четвртину.

29' Митровић је незгодно пао након што је нагазио ногу ривала, а судијска тројка показала је кораке играчу Звезде.  Џекири и Хезоња одлично сарађују, Хрват је фантастично проиграо саиграча, а након закуцавања Радоњић тражи минут одмора - 62:56.

28' Џакир добија два пенала. Звезда одржава егал за сада - 59:56.

27' Звезда пречесто долази у ситуацију изгубљених лопти, а до тога доводи велики број играча на малом простору што Џон Браун често користи да поквари планове црвено-белих. Хезоња је везао два успешна напада, а налет домаћих прекинуо је Давидовац 58:56.

25' Добра одбрана Звезде на 52:51. Калинић је одлично реаговао на додавање Волтерса, а Џон Браун на другој страни био је сам под кошем Звезде.

24 'Волтерс је једини расположен у досадашњем току меча, на другој страни је то Џон Браун. Укључио се Калинић и спустио Звезду на поен заостатка.  Ерон Вајт је ситуацију три на један завршио себично, лопта за Уникс.

23' Браун се сада искупио и уписао четири везана поена, а потом је добио и фаул -50:45.

22' Џон Браун промашује потом изгледну прилику, али Волтерс долази до десетог поена у досадашњем току меча.

21' Узински је погодио уводне поене у мечу.

Друга четвртина

20' Техничка грешка досуђена је Радоњићу, погодио је Спису. Уследио је потом одличан напад Црвене звезде, а Никола Калинић је фаулиран при шуту за три. Два пута био је прецизан репрезентативац Србије. Спису је у звук сирене погодио четврту тројку из исто толико покушаја. Нерешено након 20 минута игре 43:43

19' Фантастично је Стефан Марковић проиграо Николу Калинића, фаулирао га је Кејнан, а успут закачио лопту у силазној путањи 33:39. Нову серију 8:0 Звезде прекинуо је Мејо , а потом погађа и Браун уз пенал 36:41.

18' Игра се егал, погоадио је Холинс са пенала, Зајцев одговара, а потом Американац погађа за три - 33:36. Перасовић тражи минут одмора.

17' Битан поен погодио је Волтерс да прекине серију Перасовићевих пулена.  У тиму Уникса разиграли су се Хезоња, Мејо и Списуа - 31:31

16' Поново је Хезоња погодио, а потом са полудистанце и Џакири, до преокрета долази Уникс 31:29.

15' Нову тројку погодио је домаћин, овога пута Марио Хезоња, а на другој страни је кораке направио Митровић. О-Џеј Мејо погодио је за два, те у потпуности вратио уникс у живот -

14' Ерон Вајт је погодио два пенала, а Марко Спису одговорио је трећом тројком. Оштар шутерски обрачун гледамо, нова тројка за Звезду, погодио ју је Волтерс.

13' Бивша НБА звезда О-Џеј Мејо погађа за два и Уникс враћа на свега пет поена заостатка 19:24. Серију 8:2 направио је Уникс за нешто мање од три минута, уз две тројке Списе.

12' Марко Спису за мање од минута погађа другу тројку - 17:24.

11' Спису погађа за три, добар блок направио му је Џекири, а Италијан погађа лаку тројку. Фантастичним закуцавањем је након добре оддбране одговорио Стефан Лазаревић.

Прва четвртина

10' Стефан Марковић је погодио за три, а црвено-бели по први пут долазе до двоцифрене прености, а са њом се отишло на паузу - 11:22.

8' Брентли је прекинуо серију Звезде 6:0.

7' Џон Браун погађа након неколико уводних промашаја, одговорио је брзо Браун - 9:13. Брентли је несмотрено изгубио лопту, а потом повукао за руку Стефана Марковића - два пенала за српског кошаркаша и лопта са стране за Звезду. Бивши кошаркаш Виртуса погодио је два пенала, али напад потом није реализован. Искупили су се гости добром одбраном на другој страни када је Добрић поентирао након контре -11:19

5' Зајцев и Воронцевић су били прецизни за домаћи састав, а одговорио је још једном Калинић, одржавају црвено бели своју предност - 5:11

4' Серија 9:0 Црвене звезде, погодио је и Волтерс са полудистанце, а на другој страни Ајзеа Кенанд промашује тројку. Погодио је и Митровић. Више од четири минута требало је Униксу да се упише.

3' Џон Браун је два пута промашио,  након три минута игре домаћи без поена, а потом услед добре одбране, Калинић фантастично проиграва Вајта за 0:5

2' Џон Брану је био приморан да фаулира Вајта, два пута имали су играчи гостију отворен шут у рекет, али нису се одлучили на шут, на крају Вајт успешан са пенала.

1' Волтерс са пенала погађа први поен, био је половичан. Две добре одбране одиграли су кошаркаши Звезде, а потом погрешили на другој страни.

УОЧИ МЕЧА

- Ради се о одличном тиму који није само против нас показао квалитет - рекао је тренер Дејан Радоњић пред пут у Казањ.

- Најавили су пре почетка сезоне да нападају топ 8, тако су и ушли у такмичење и показали то на многим утакмицама, укључујући и дуел у Београду. Индивидуално су изузетно јаки, атлетски такође. Са ситуацијом какву смо имали у јануару, када смо дуго били ван хале, сигурно је да нас чека тежак задатак.

Као и у последњем мечу АБА лиге против Меге, у саставу неће бити повређени Маик Цирбес.

- Имамо одређених проблема, пре свега због паузе коју смо имали, а онда и због распореда који захтева специфичан начин рада. Видећемо каква је ситуација у екипи на дан утакмице, па ћемо донети одлуку. Немамо озбиљних повреда, али проблеми постоје - додаје Радоњић.

Звезда је изгубила четири од последњих пет мечева, Уникс је серију од три пораза прекинуо тријумфом над Жалгирисом у Каунасу.

Подсетимо, руски тим је 26. новембра нокаутирао црвено-беле у њиховом рингу (78:98).

Уникс је ове године многе изненадио, налази се на седмој позицији са 13-10 и након једног мало дужег попуштања, савладали су Жалгирис у Литванији у последњем одиграном колу.

Најтеже што чека црвено-беле је борба против традиције, јер до сада никада нису успели да славе на гостујућем терену. Последњи дуел је био тврд, Звезда је поражена са 73:68, али то је било већ давне 2017.

БОНУС ВИДЕО Како је Београд дочекао кошаркаше који су у Индијанаполису добили и "Дрим тим"

ЛИГА ШАМПИОНА ЗА СПАС СЕЗОНЕ: Бајерн у опасности да остане без трофеја први пут после 2012. године

ФУДБАЛЕРИ Бајерна дочекују Реал Мадрид на стадиону "Алијанц арена" овог уторка од 21 час. То је прва утакмица првог полуфиналног пара овогодишње Лиге шампиона и последња прилика за немачког гиганта да освоји неки трофеј у сезони на измаку.

30. 04. 2024. у 08:00