КАЛИНИЋ ПРЕСУДИО ОЛИМПИЈАКОСУ: Звезда славила у црвено-белом дербију

Часлав Вуковић

09. 12. 2021. у 16:42

ЦРВЕНА звезда победила је Олимпијакос у 14. колу Евролиге са 81:76, а фантастичну утакмицу одиграо је Никола Калинић.

Црвено-бели дерби у "Пиониру" припао је Београђанима који су показали да се тренутно налазе у доброј форми и ово им је био други везани тријумф у елитном такмичењу након влеике победе против Зенита у прошлом колу.

Звезда је на овај начин нанела четврти пораз грчком великану у овој сезони Евролиге, а за то је најзаслужнији био Никола Калинић који је меч окончао са 25 поена, а додао је и четири скока, те шест асистенција.

ДУЕЛ Никола Калинић и Мустафа Фол/Фото: EPA-EFE/ANDREJ CUKIC

Изабраници Дејана Радоњића су одлично отворили сусрет и први период окончаи са 19:15. Одржавали су предност сигурном игром у оба правца. Колико је домаћин играо добро у првом делу меча говори и чињеница да је Олимпијакос први пут повео у финишу првог дела сусрета када је Везенков погодио оба бацања за 34:35.

Треба рећи да је црногорски стручњак шести пут предводио Звезду са клупе против Олимпијакоса и успео је упише први тријумф. Сада је укупном скору између ових тимова 8-3 за Грке.

Атињани су добро шутирали за три поена 11/24 и на тај начин су покушали да преокрену и добију меч, али Звезда је успела да одбије сваки налет и на крају слави.

Домаћин је у финишу сусрета бирао добра решења, а до максималних осам разлике -  78:70 екипу је одвео Бранко Лазић који је погодио тројку из десног корнера. Времена за повратак није било и црвено-бели су стигли до шестог тријумфа у Евролиги.

Осим Калинића одличан у победничком тиму био је Лука Митровић са 12 поена и осам скокова. Вреди поменути и Дејана Даводовца који је са 11 поена одиграо најбољу утакмицу у нападу у елитном такмичењу. На другој страни Тајлер Дорси је бројао до 18, а Костас Слукас и Саша Везенков су постигли по 12 поена.

Црвена звезда сада има учинак 6-8, а Олимпијакос 9-5.

Ц. звезда - Олимпијакос 81:76 (19:15, 17:23, 20:15, 25:23).

Дворана: "Александар Николић". Гледалаца: 4.336. Судије: Јуан Карлос Гарсија (Шпанија), Емин Могулкоч (Турска) и Хуго Тепеније (Француска).

Ц. звезда: Волтерс 10, Давидовац 11, Митровић 12, Лазић 6, Калинић 25, Добрић, Холинс 3, Симоновић, Ивановић 10, Марковић, Кузмић 4, Цирбес.

Олимпијакос: Вокап 3, Ејси, Дорси 18, Ларенцакис 3, Фол 3, Слукас 12, Мартин 8, Везенков 12, Принтезис 4, Папаниколау 3, Жан-Шарл 2, Мекисик 8.

Четврта четвртина: Звезда - Олимпијакос 81:76

40' - Након минута одмора Калинић је стигао до нових поена (25), да би додатну неизвесност унео Тајлер Дорси који је четврти пут био прецизан ван линије 6,75. Тачку на меч и победу Звезде ставио је Никола Ивановић који је погодио једно од два бацања.

40' - Мустафа Фол је фаулиран. Никада није важио за доброг извођача слободних бацања, те је и сада био половичан - 78:71. Марковић је потом изгубио лопту што је казнио Дорси и лако поентирао. То је натерало Дејана Радоњића да затражи тајм-аут.

40' - Вероватно је тачку на овај меч ставио капитен Бранко Лазић који је био прецизан за три поена, из његовог десног корнера.

39' - Страшан је играч Никола Калинић. Промашио је, а онда покупио исти и из одбојке поспремио лопту у кош ривала - 75:70.

38' - Фаулиран је Мекисик на шуту за три поена. Срећа за Звезду је та да је погодио само једно слободно бацање.

37' - Слукас је након тајм-аута погодио тројку, а онда је Волтерс погодио "флоутер", што је његово најјаче оружје. Придружио му се Лука Митровић - финтирао је Жан-Шарла и пронашао начин да поентира - 73:69.

36' - Марковић је навукао играча на себе, оставио Волтерса самог на шуту за три - овај је био прецизан, а након њега и Калинић који је ипак нагазио линију. Изазвало је то ерупцију одушевљења у "Пиониру". Морао је минут одмора да затражи Јоргос Барцокас.

35' - Праву симултанку игра Калинић за кога гости немају решење. Изабраници Дејана Радоњића у овим тренуцима не могу да одбране напад - 64:66.

35' - Добро игра Лука Митровић у овим тренуцима и једини је који погађа за Звезду. Серија кош за кош се наставља након снажног закуцавања Шекила Мекисика. Дефинитивно најлепши потез меча.

34' - Митровић је леђима напао Жан-Шарла који је фаулирао центра црвено-белих и на тај начин му омогућио да дође до лаких поена, што је овај и учинио. Почео је Принтезис да погађа у свом стилу - једном руком. Везао је четири поена на тај начин.

33' - Коначно је домаћин поентирао. Урадио је то Нејт Волтерс, али су гости поново вратили предност на своју страну након што је Јоргос Принтезис успео да се упише у стрелце - 58:60.

32' - Београдски црвено-бели нису успели да поентирају још увек у последњем кварталу. Користи то ривал, па је Томас Вокап поентирао уз фаул Волтерса. Два фаула Звезде и оба за бацања. Американац је искористио и додатно бацање - 56:58.

31' - Слукас је фаулиран на шуту и добио је два слободна бацања. То је за њега обично зицер. Тако је било и сада и грчки мајстор кошарке је био прецизан оба пута.

Трећа четвртина: Звезда - Олимпијакос 56:53

30' - Погодио је тројку Слукас у звук сирене, али није на време стигао да избаци лопту, па кош није признат.

30' - Ни једни ни други нису одиграли добро последњих неколико напада. Ипак, Звезда са предношћу може да уђе у последњи период, пошто је Калинић фаулиран, а при том је и техничку грешку зарадио тренер гостију Јоргос Барцокас. Сва три пенала је реализовао Звездин кошаркаш за плус три - 56:53.

29' - Неколико одличних одбрана црвено-белих које нажалост нису материјализоване у нападу. Ивановићев флоутер је завршио на првом обручу.

28' - Добра секвенца Ивановића. Након поена са линије пенала асистирао је за Калинића који је остао сам и погодио за два, док је потом црногорски организатор игре поново стао на линију слободних бацања и био је половично прецизан - 53:53.

28' - Мора да зове Дејан Радоњић тајм-аут након што је Олимијакос отишао на плус четири након поена Хасана Мартина који је поентирао после офанзивног скока - 49:53.

26' - Фантастично шутира Дорси. Трећи пут је био прецизан за три поена. Промашио је само једном далекометни хитац.

25' - Никола Ивановић је за сада без промашаја са линије пенала 4/4 - 49:48. Први тајм-аут у другом полувремену.

24' - Невероватан продор и полагање Калинића. Ипак, то је поништио Везенков који је такође поентирао уз контакт.

23' - Сјајно шутерско вече Давидовца. Погодио је нову тројку, сада из левог корнера, али је прецизан био и Дорси ван линије 6,75.

22' - Прорадио је шут гостију. Далеку двојку је погодио Дорси. На дргој страни је Лазић сјајно пробио и поентирао уз фаул. Капитен Звезде је искористио и додатно бацање - 42:43.

21' - Друго полувреме је почело тројком Везенкова. Не сме Звезда да дозволи ривалу да се одлепи, јер ће се разлика тешко стићи, против квалитетног ривала какав је Олимпијакос. Истом мером је узвратио Давидовац који је стигао до осмог поена на утакмици.

Друга четвртина: Звезда - Олимпијакос 36:38

20' - Није домаћин искористио последњи напад онако како је желео. Промашили су Волтерс и Калинић тројке, па Атињани воде после 20 минута кошарке у дворани "Александар Николић".

20' - Брзо је Звезда вратила вођство на своју страну које није дуго трајало, пошто је Слукас погодио тројку.

19' - Калинић је промашио шут за два поена након минута одмора, док је на другој страни фаулиран Везенков који је био прецизан са линије пенала - 34:35. Ово је прво вођство гостију на утакмици.

18' - Добру одбрану је одиграла Звезда. Ипак, у финишу напада тројку је постигао Јанулис Ларенцакис. Била је то пета тројка Атињана, исто толико је постигла и Звезда. Занимљиво је да су обе екипе шутирале 10 пута ван линије 6,75.

17' - Одличан напад домаћина. Марковић је навукао играча на себе и потом проиграо Калинића који је постигао други тројку на утакмици, а онда и двојку, а за госте је прве поене постгигао Жан-Шарл.

16' - Након тајм-аута Ливио Жан-Шарл је уписао прву асистенцију, а до нових поена и то под фаулом Кузмића дошао је Мекисик - 29:28.

16' - Сјајан напад одиграла ја Звезда, Калинић је приметио како Волтерс утрчава у рекет противника, одлично га је проиграо, али овај је промашио полагање. Ипак, био је фаулиран, но судије нису реаговале, па су свирале фаул Митровић који је одгурнуо Мартина у наставку акције.

15' - Показао је Митровић какву леђну технику поседује. Лепо је одиграо против Мартина и поентирао левом руком. Нову тројку за госте је постигао Мекисик који се на тај начин уписао у стрелце у овом црвено-белом дербију - 28:26.

14' - Добио је Ивановић добар блок, померио се корак у десно и погодио је за три поена. Мартин је убрзо стигао до шестог поена и за сада је без промашаја из игре 3/3.

13' - Добра одбрана је била потребна београдским црвено-белима и Стефан Марковић је прво појављивање на паркету обележио најпре украденом лоптом, а потом и сјајном асистенцијом за Митровића.

12' - Резервни центар Олимпијакоса наставља да задаје проблеме. Још једном је поентирао након што је остао сам у рекету. Није успео да га стигне Симоновић - 21:19.

11' - Друга четвртина је почела кошем Хасана Мартина. Митровић је стигао до првих поена након асистенције Ивановића.

Прва четвртина: Звезда - Олимпијакос 19:15

10' - Без поена је протекао последњи минут прве четвртине, па је Звезда у предности након 10 минута кошарке.

9' - Лука Митровић је изгубио лопту, а то је казнио Везенков који је након два промашаја за два поена коначно успео да погоди. Добро се снашао и из офанзивног скока поентирао. Прве поене на утакмици постигао је и Никола Ивановић који је кренуо у снажан продор, но фаулиран. Искористио је то и реализовао оба слободна бацања - 19:15.

8' - Ушло се у серију погодака ван линије 6,75. Након бугарског кошаркаша прецизан је био и Дорси који је чини се најрасположенији код Атињана.

7' - До треће асистенције је већ стигао Калинић, а четврти поен је постигао Кузмић који се сада одлично носи са Фолом. Везенков је показао какав је шутер, успео је да постигне тројку, да би на другој страни истом мером узвратио Калинић - 17:10.

6' - Сјајну одбрану је одиграо Кузмић и то је омогућило домаћину да преко Остина Холинса опет погоди тројку. За тим из Пиреја се у стрелце уписао и Дорси који је лепо наскочио и погодио шут са полудистанце - 12:7.

5' - Добар напад одиграли су гости, а коначну су погодили и тројку. Прецизан је био Костас Папаниколау.

4' - Олимпијакос се мучи у нападу на старту утакмице, док Звезда изгледа добро у том сегменту. Волтерс је после украдене лопте кренуо на продор, фаулиран је реализовао је оба слободна бацања - 9:2.

3' - Мустафа Фал се први уписао у стрелце за атинске црвено-беле. На другој страни после асистенције Волтерса, до поена је дошао Давидоцвац, а онда је био прецизан и ван линије 6,75, што је уједно прва тројка на мечу - 7:2.

1' - Звезда је добро одиграла одбрану у првом нападу ривала и натерала га је на грешку. Први напад црвено-белих није био успешан, али јесте други пошто се лепо под кошем снашао Кузмић.

Тренер Олимпијакоса Јоргос Барцокас одлучио се у првој петорци крену: Вокап, Дорси, Везенков, Папамиколау и Фол.

Са друге стране Дејан Радоњић је од почетка меча на паркет послао Нејта Волтерса, Бранка Лазића, Дејана Давидовца, Николу Калинића и Огњена Кузмића.

Уочи меча:

Шампион Србије и АБА лиге је у прошлом колу славио на тешком гостовању у Санкт Петербургу. Након тога победио је Цибону, па би на крилима добрих резултата могао да гради оптимизам пред дуел са грчким клубом.

На трибинама дворане "Александар Николић" ће бити добра атмосфера, пошто је познато да сјајне односе имају две навијачке групе.

Ипак, на терену ће се водити борба за трифијум, а Олимпијакос је до сада успео осам пута да победи Звезду, док је само два пута паркет напуштао погнуте главе.

Занимљиво је да је тренер екипа са Малог Калемегдана Дејан Радоњић пет пута водио тим против атинских црвено-белих и ниједном није успео да осети сласт победе. Звезда је јединиа два тријумфа остварила у Београду, под вођством Душана Алимпијевића и Драгана Шакоте.

БОНУС ВИДЕО: Никола Јокић - од доброћудног дебељуце до најбољег кошаркаша на свету