ЧУДО СЕ НА ФРАНЦУСКОМ ПИШЕ "ПАРТИЗАН"! Жоц извео нову магију, црно-бели нокаутирали фаворита

Д. Н.

08. 12. 2021. у 20:18 >> 22:26

ПАРТИЗАН је са Жељком Обрадовићем на кормилу наставио да одушевљава "гробаре", а за најновији разлог за њихову радост побринула се победа над Метрополитана у 6. колу Еврокупа. Коначних 82:89 у корист црно-белих остварено је после драматичног дуела, у коме су истински љубитељи кошарке могли да уживају како у надмудривању два сјајна стратега, тако и у индивидуалним бравурама појединих играча. Али, пре свега - у лекцији из важности несебичности.

ЧУДО СЕ НА ФРАНЦУСКОМ ПИШЕ ПАРТИЗАН! Жоц извео нову магију, црно-бели нокаутирали фаворита

Нико ове сезоне није успео да победи екипу из париског предграђа на њеном терену, где је остварила седам победа из исто толико наступа пре сусрета са црно-белима. Левалоа Метрополитан је притом у првенству Француске остварио два више него убедљива тријумфе над Евролигашима - декласирао је ове јесени и Монако (108:81) и, пре нешто више од две недеље, Асвел, и то као гост са 64:85.

Тим Венсана Колеа, који има богато репрезентативно искуство као кормилар Француске, ушао је у овај меч уз серију од шест победа на домаћој и евро-сцени, а црно-бели су пред собом притом имали два задатка: да некако "исконтролишу" офанзивни скок ривала, те да у одбрани дисциплином одговоре на добро осмишљене Колеове акције. Дисциплина, кључна реч код Жељка Обрадовића.

Он је, зато, и пре меча, а нарочито када је велика борба пред бројним "гробарима" у хали почела, указивао на важност постављања, али и понашања у дефанзиви. То је, уз добру ролу Кевина Пантера у нападу, коме је изврсно помагао и Лидеј, било на махове врло успешно, али када није... било је баш великих проблема.

Отуда и велики пад крајем прве и почетком друге деонице, што је уз нестварно издање Кита Хорнзбија (15 поена за 11 минута наступа, уз 4/4 шут са дистанце) омогућило француском тиму да поведе са 33:26. Обрадовић је тада затражио тајмаут, указао на неопходне промене у одбрани, што је најбољег играча ривала довољно омело да он једно време буде потпуно "одсечен", па га је Коле вратио на клупу, а Партизан то искористио да преокрене и поведе са 43:46. Међутим, Хантер и Мишино су "премостили" изостанак најбољег саиграча, који се вратио у финишу полувремена и са пет нових поена обезбедио да Метрополитан на велики предах оде са "+3".

Почетком треће деонице црно-бели су успели да преокрену захваљујући разиграном Смаилагићу, али и новим прецизним шутевима Пантера, но чак и када би одбрана била на нивоу довољно да се супарнику загорча живот, у нападу би се десио неки већи кикс. Можда и највећи, по Обрадовићевом поимању кошарке, је себичност, а када је школски пример за то извео Зак Лидеј, желећи пошто-пото да поентира из "немогуће" позиције, тренер га је извео из игре и, када је већ о школским примерима реч, "очитао му лекцију".

Било је то при резултату 65:62, када је остатак екипе Партизана схватио да ће или без поговора слушати смернице најтрофејнијег стручњака Евролиге, или ће пораз бити неминовност. А слушати Жоца у кошарци - многима се играчки и, на крају крајева, резултатски исплатило.

Тако су и гости из Београда "стегли" одбрану, примирили и Хорнзбија, онемогућивши му простор за шут краткотрајним удвајањима која су га збуњивала. Уз то, борбеност је подигнута на највиши ниво, па више није било лако изгубљених битака под сопственим обручем, после промашаја ривала. А када се на то надовезала и сјајна шутерска минијатура на почетку четврте деонице, Партизан је серијом 11:3 потпуно помео планове Метрополитана. Ушао је +8 у последњих пет минута, па је уз неке индивудалне бравуре, попут атрактивне блокаде Лидеја након сопственог кикса, или спретног коша упорног Мадара, а одмах потом и лукаве асистенције, донело ненадокнадивих 74:85 уз два и по минута до краја.

Уз грмљавину "Марша на Дрину" у извођењу бројних "гробара", семафор је поменутим резултатом само показао резултат Жоцове магије: од његовог привременог извођења Лидеја због себичности, Партизан је направио серију од 23:9, којом је и дошао до тријумфа.

Еврокуп, 6. коло

Булоњн Метрополитан - Партизан 82:89
(28:23, 25:27, 15:18, 14:21)
Левалоа - Хала: Марсел Седан; Гледалаца: 2.280; Судије: Латишевс, Ковалски, Ђованети
Метрополитан: Мулар, Каминг 13, Хорнзби 22, Конате, Мишино 16, Халиловић 2, Си 20, Хо-Ју-Фет 11, Хантер 16, Јоми није играо
Партизан: Пантер 28 (шут за два 5/7, за три 2/7, сл. бацања 12/13), Лидеј 15п, 5ск, 3ас, Загорац, Аврамовић 12п, 5ск, 5ас, 2ук, Копривица 4п, 8ск, Дангубић 8, Смаилагић 14, Милетић није играо, Мур 2, Глас, Трифуновић, Мадар 6п, 6ас

КРАЈ! Метрополитан - Партизан 82:89

39' - Партизан води, а враћа најбољег играча на терен, опет је Пантер на паркету, још минут и по до краја, 74:85 показује семафор, а онда Мишино погађа тројку - 77:85.

38' - Нови одличан потез Мадара, после нове бравуре црно-беле екипне одбране - несебично је проиграо Лидеја, недуго после његове сјајне блокаде, па Партизан одлази на 74:85.

37'  - Сјајан, врло спретан погодак Мадара, из тешке позиције - 74:83. Наставља се сјајан налет црно-белих, иако је време за напад истицало.

36' - Повео је Партизан поново са седам разлике, а 74:81 је гостима донео својим 23. и 24. поеном Пантер, са линије пенала.

35' - Греше сада једни, па други у својим нападима. Напетост достиже врхунац, па мало и "руке дрхте", а мало се и доносе одлуке у организацији игре које нервирају час Колеа, час Обрадовића. И даље је 74:79.

34'  - Копривица је "исправио" свој промашај, донео после офанзивног скока 71:79, али је Камингс брзом тројком примакао Французе на 74:79.

33' - Врло организовано, а и врло прибрано делују црно-бели у последњем периоду меча. Првим кошем младог Балше Копривице повели су са 71:77, одушевили више стотина "гробара" у хали у париском предграђу, а Венсана Колеа натерали да затражи тајмаут.

32' - Одличан почетак црно-белих у четвртој деоници - поготке су дали, редом, Смаилагић, па Дангубић тројку, а онда и Пантер, за одлазак на 70:75 уз само један примљени кош (стрелац је био Камингс), док су успешно ометани далекометни шутеви и њега и Хорнзбија.

31' - Почела је последња четвртина.

Крај треће деонице, нерешено је, 68:68. Партизан је први пут добио једну четвртину, и то са 18:15. И то иако домаћин и даље има доминацију у скок игри (29:18). Али, са 50% је шут домаћина с дистанце пао на 36,8%, пошто је Партизан дозволио само две тројке из девет покушаја. Изгледа да су Обрадовићеве смернице како да се бране далекометни шутеви почели да дају плодове... Још десет минута до краја, очекује нас неизвесна завршница.

30' - Улазе тимови уз 68:68 у последњи минут треће деонице.

28' - Тражи Венсан Коле тајмаут, Партизан се уопште "не игра његове игре", већ врло упорно одговара на све изазове искусног стручњака. Аврамовић се сада истиче погоцима, са два узастопна је довео резултат до 66:66.

27' - Изнервирао се Жељко Обрадовић због себичности Лидеја који је упропастио други узастопни напад Партизана. Покушавао је да пивотира близу линије за слободна бацања, није ни помишљао да некоме дода лопту, а онда је кренуо да шутне из врло тешке позиције и био изблокиран. Жоц га је одмах извео и одржао краћу лекцију.

26' - Нови мини-преокрет. Овога пута домаћих играча - дали су пет поена у низу, и то из три акције, а у међувремену је Аврамовић промашио тројку, а Лидеј шут за два поена. Метрополитан води са 63:60.

24' - Домаћин се мало резултатски одмакне, гост из Србије одмах надокнади то. То су сада урадили Аврамовић, па Смаилагић, који су примакли Партизан на 58:57, да би на асистенцију Загорца Ален Смаилагић тројком донео црно-белима предност од 58:60.

22' - Покушао је Лидеј да тројком изједначи резултат, али остало је 55:52 после погодака Хантера у паду, те Пантера, који је догурао до 20 поена (шут за два: 4/4).

21' - Полчела је 3. четвртина, и то нападом домаћина.

Детаљ са меча Метрополитан - Партизан у Еврокупу / Foto: Twitter/KK Partizan

Крај полувремена, Партизан губи са 53:50. Кит Хорнзби је био нерешива енигма за црно-беле, постигао је 20 поена, по 11 су гостима убацили Мишино и Хантер. Код Партизана су се истакли Пантер са 18 и Лидеј са 11, док су по 6 постигли Смаилагић и Аврамовић. Црно-бели су и даље лошији у скоковима (10:18), за нијансу боље шутирају за два поена (64,3% наспрам 60,9% Метрополитана), а оба тима су дала по пет тројки, с тим да је домаћин то урадио из 10 покушаја, а Београђани из 13.

20' - Дангубић изједначава резултат на 50:50 слободним бацањима, 28 секунди пре завршетка полувремена. А 20 секунди касније фаулиран је Кит Хорнзби, најбољи стрелац домаћина на овом мечу...

20' - Хорнзби погађа први пут после две тројке с почетка друге деонице и Левалоа Метроплитен опет води, сада са 50:48. Последњи минут друге четвртине је у току.

19' - Проблеми за црно-беле, и то напрасно. Прво је Мишино лако пробио два "обруча" одбране и поентирао за преузимање вођства од стране домаћих (48:47), а онда је Аврмаовић изгубио лопту.

18' - Отишао је Партизан и на +3, шестим поеном Смаилагића, али је Хантерова тројка поравнала резултат на 46:46.

16' - Мур је с линије пенала донео предност Партизану, 43:44. То је серија црно-белих од 18:10 у последњих пет минута, откако је Жељко Обрадовић затражио онај тајмаут после две узастопне тројке Хорнзбија (који од тада није поентирао, а кратко је био и ван терена, на који се сада вратио)

Жељко Обрадовић / FOTO: M. Vukadinović

16' - Значајно су успорили Партизанови нападу у последњих минут, минут и по... Ипак, Ледеј поготком не дозвољава да дуже потраје +3 за домаћине, Партизан је опет пришао на поен заостатка, 43:42.

15' - Игра се сада кош за кош, а последњи у таквој серији био је сјајан потез Алена Смаилагића, који се пробио кроз рекет Француза и снажно закуцао лопту кош Метрополитана - 39:38.

14' - Коначно је промашио Хорнзби (после четири дате тројке из четири покушаја), а како је Јам Мадар на другој страни терена погодио с дистанце, дугогодишњи селектор Француске Венсан Коле тражи тајмаут, јер његов тим има само 35:34. Водио је Метрополитан са 33:26 недавно...

13' - Два незгодна пада у само два минута. Најпре је Пантер фаулиран приликом шута с дистанце и имао је незгодан доскок (придигао се брзо и погодио сва ти слободна бацања), а онда је Лидеј под кошем Партизана пао преко Винса Хантера, који се повио под њим. Срећом, и он је прошао без повреде, па погодио с линије пенала - 35:21.

11' - Увео је Жељко Обрадовић у игру и Мадара и Загорца, а њихова добра игра у транзицији довела је до тројке Пантера, но Хорнзби је наставио свој далекометни шоу - дао је две нове тројке, шутира их 4/4 и његовим 15. поеном Метрополитан је повео са 33:26. Зато је стратег Партизана затражио тајмаут не би ли коначно некако "убедио" своје играче да не смеју баш сваки пут да оставе потпуно самог најбољег шутера ривала.

Крај прве четвртине, Партизан губи са 28:23. Домаћин је шутирао 7/17 за два поена, а 3/5 за три, али има потпуну доминацију у скоковима - 13:6. Црно-бели су уз шут 5/9 за два и 3/7 са дистанце били равноправни до последњих минут и по уводне деонице, када је Метроплитан направио прву осетнију предност. Пантер са 12 поена и Хорнзби за 10 су најефикаснији актери утакмице, за сада.

9' - Велики налет домаћина у финишу прве деонице. Имао је Партизан предност од 17:21, а потом примио седам поена у низу. Бивши играч црно-белих Банџа Си се уписао у листу стрелаца за Метрополитан, Мишино је потом дао кош и слободно бацање, а "двојком" Хорнзби донео домаћину 24:21.

8' - Кевин Пантер је први "двоцифрени" играч на мечу, до 10. поена стигао је слободним бацањима, али се домаћин одмах вратио на -2 "пеналима" које је искористио Миралем Халиловић - 19:21.

8' - Кит Хорнзби долази до осам поена за осам минута, приближио је Метрополитан на 17:19 након коша Пантера, који је такође постигао осам поена од почетка меча.

7' - Нови погодак гостију, тројка Лидеја за одлазак Партизана на 13:17

6' - Мало су прекршаји успорили досад врло брзу игру. Зато се поени сада махом постижу с линија пенала, а после тројке Камингса, једно слободно бацање је дао Аврамовић, а два Хорнзби - 13:14.

5'- Одличан одговор црно-белих на другу тројку Хорнзбија, који је донео Французима 8:6. Најпре је Пантер погодио с дистанце, потом је Аврамовић украо лопту ривалима и поентирао, а потом је у следећој брзој акцији лепо пронашао Пантера чија је двојка са велике удаљености донела 8:13 Партизану.

4' - Солидна игра Партизана у транзицији, а иако прва решења нису била довољно добра, пронађен је Лидеј који је привремено донео предност од 2:6, да би одмах Хорнзби узвратио тројком - 5:6.

3' - Аврамовић први погађа на утакмици, и то тројку, али Хантер се потом пробија по левој страни Партизановог рекета и вештим потезом убацује лопту у кош црно-белих, 2:3.

2' - Прва два напада Партизана нису била неуспешна, Аврамовић је изблокиран, а потом је Пантер промашио тројку. И даље је 0:0, јер су две акције лоше окончали и домаћини, укључујући и једно Халиловићево додавање лопте - публици. Грешком, наравно.

1' - Утакмица је почела!

20.30 - Стартна петорка Партизана: Аврамовић, Пантер, Дангубић, Лидеј, Копривица. За домаћине од првог минута играју Камингс, Хорнзби, Конате, Халиловић, Хантер.

20.27 - Најновија вест: ФРАНЦУСКА ОВО НИЈЕ ОЧЕКИВАЛА: "Гробари" дошли да бодре Партизан, и то како... (ВИДЕО)

Уочи меча

Црно-бели су тренутно трећи у десеточланој А групи Еврокупа, са учинком 4-1, а иако је Левалоа Метрополитан тик испод на табели (четврти са 3-2) игра у прилично импресивној форми.

Како другачије описати две више него убедљиве победе над Евролигашима? Наиме, Партизанов ривал је декласирао ове јесени и Монако (108:81) и, пре нешто више од две недеље, Асвел, и то као гост са 64:85.

Тим Венсана Колеа, који има богато репрезентативно искуство као кормилар Француске, у серији је од шест победа на домаћој и евро-сцени, а црно-беле дочекује баш са надом да ће тај низ наставити.

С друге стране, Партизан је после два пораза у низу, од Андоре у Еврокупу и Црвене  звезде у АБА лиги, "везао" три тријумфа - најпре против Лиеткабелиса (84:77), а онда два у регионалном такичењу, против Будућности (75:66) и, после преокрета, против Игокее (68:79).

БОНУС ВИДЕО Како је Београд дочекао кошаркаше који су у Индијанаполису добили и "Дрим тим"

ЗАПРАТИТЕ НПОРТАЛ НА ФЕЈСБУКУ

КАКО БЕЗ МИТРОВИЋА? Плави талас лишен услуга свог најбољег играча јури два гола заостатка у полуфиналу Лиге шампиона

КАКО БЕЗ МИТРОВИЋА? ''Плави талас'' лишен услуга свог најбољег играча јури два гола заостатка у полуфиналу Лиге шампиона

АЛ Аин је прошле недеље прекинуо невероватан низ Ал Хилала од 34 везане победе савладавши га са 4:2 у првој утакмици полуфинала азијске Лиге шампиона и данас ће ''плави талас'' покушати да надокнади та два гола заостатка у реваншу који се игра на ''Кингдом арени'' у Ријаду од 20 часова.

23. 04. 2024. у 08:00