НАВИЈАЧИ "ЧУПАЛИ КОСУ" Звезда пала у Београду, пораз у Евролиги пред баш бурну седмицу

22. 10. 2021. у 15:30 >> 20:41

ЦРВЕНА Звезда није успела да оствари трећу победу у Евролиги: Алба је тријумфовала у Београду са 63:75 и црвено-белима покварила учинак на 2-3, колико сада има и берлински тим.

НАВИЈАЧИ ЧУПАЛИ КОСУ Звезда пала у Београду, пораз у Евролиги пред баш бурну седмицу

Стартна петорка домаћих Волтерс, Холинс, Лазаревић, Калинић, Кузмић играла је изврсно у одбрани, али у нападу је и њој "шкрипало", и многим наредним комбинацијама за којима је посегао тренер Дејан Радоњић. Јер, Звезда је успевала да задржи супарника на малом броју поена, но и сама је муку мучила да поентира, неретко и из "отворених шутева". А уз само 1/6 са дистанце и чак шест "неизнуђених грешака" у нападу, када је лопта малтене предавана ривалима, црвено-бели су почели већ крајем уводне деонице да губе.

У другој је на делу био потпуни офанзивни "распад система", што је тим из Берлина искористио да, кажавајући и најмањи пропуст у одбрани домаћина, оде на чак 16 разлике. Допринели су томе и Звездини промашаји, и губљене лопте, и свађање са судијама (услед једног таквог је Никола Калинић опоменут техничком грешком), али - није то сасвим обесхрабрило Радоњићеве изабранике. Напротив.

Заиграли су, уз громогласну подршку с трибина некадашњег "Пионира", у високом ритму, за три минута направили серију од десет датих и ниједног примљеног поена, па са 12:28 пришли на 22:28, али су онда поново застали у офанзиви, те се на велики предах отишло и уз приметну предност Албе од 25:38, али и уз 12 изгубљених лопти црвено-белих, те само две дате тројке из десет покушаја, а свега четири асистенције за 20 минута игре.

Ствари су и у трећој деоници дуго деловале као "немогућа мисија" за домаћине, који су најчешће губили са по 15 разлике, да би се једно краткотрајно буђење, пре свега захваљујући великој борбености на својој половини терена, "побринуло" да се навијачи још једном гласније придруже покушају да се направи преокрет. Радоњићев тим је, уз Волтерсово бацање по терену у борби за лопту, успео да дође на једноцифрени заостатак (42:51), да би опет доживео пад. И, како се он "протегао" пуних шест минута, до 33., у њему су гости изградили +16, после тројке Тамира Блата, сина чувеног тренера Давида Блата (48:64).

Од тога се домаћини нису опоравили, и поред неспорне борбености у одбрани али и даље честе смушености у нападу, па су доживели пораз после ког следи нови тежак изазов, гостовање Морнару у АБА лиги (недеља, 17 часова), а онда и дупли евролигашки програму, у уторак црвено-бели играју на терену Монака (19 сати), два дана касније на терену Арманија (20.30).
Статистика

Статистички посматрано, против ривала из Берлина најефикаснији играчи Звезде били су Кузмић са 16 поена, Волтерс са 13, Митровић са 11 и Холинс са 10, а у редовима победника истакли су се Ло са 17 поена, Сикма и Зусман са по 11, те Блат са 10.

Црвено-бели су меч завршили са 55,9% успешности шута за два поена (19/34), али само 24% када се о тројкама ради (6/25) и скромних 46,7% када је реч о слободним бацањима (7/15), што је уз 14 изгубљених лопти и највећи разлог пораза. Алба је шутирала са 54% успешности за два (20/37), са 40,7% за три поена (11/27), а 5/6, односно 83,3% када се ради о слободним бацањима. Све то, уз 17 асистенција, а само седам изгубљених лопти.

Ево и како је утакмица протекла уз пренос уживо на порталу "Новости":

КРАЈ! Црвена звезда - Алба 63:75

39' - Ло постиже нови кош, 58:73 за Албу, још минут и два секунда до краја меча.

38' - Ближи се крај, још два минута, Звезда је на 58:71... далеко, далеко и игром и резултатом од успеха на овом мечу.

37' - Три минута до краја, Алба има 15 поена разлике и граби ка својој другој победи у елитном друштву. Толико их, из четири наступа до овог меча, има и Звезда.

36' - Не иде црвено-белима вечерас, па не иде. Одбрана још и делује солидно, али напад је далеко од оног потребног да би се надиграла Алба. Која је деловала као релативно лак плен са учинком 1-3 у досадашњем току Евролиге, али сада води са 56:71, после продора Зусмана по левој страни.

34' - Након новог поготка Блата, погађа и Калинић, Звезда је на 13 разлике заостатка, 53:66.

33' - Добар "одговор" играча Звезде после минута предаха, Нејт Волтерс тројком приближава Звезду на 51:64

33' - Тамир Блат, чији је отац чувени кошаркашки тренер Давид Блат, погађа тројку из скока уназад, доноси Алби огромних 48:64, а "тера" Дејана Радоњића да затражи тајмаут. Још 7:45 до краја.

32' - Лука Митровић закуцавањем постиже прве поене за домаћина у 4. четвртини, и то после одласка Албе на +15. Резултат је сада 48:61.

31' - Почела је последња деоница.

Крај треће четвртине, Звезда губи са 46:58. Кузмић са 12 и Волтерс са 10 поена, предводе црвено-беле у кошгетеском смислу, а Ло са 12 и Сикма са 11 Албу. Звезда је за сада на само три дате тројке (из 17 покушаја), имала је само једну изгубљену лопту у трећој деоници (13 укупно), а Алба је изједначила у скоковима (22-22), уз више асистенција од домаћина (15-10).

30'- Олинде излази на крај са чуварима у рекету, 46:58, после чега је Симоновић пробао да да тројку, а Добрић да погоди кош ривала са полу-дистанце, али - нису били успешн.

29' - Борба се распламсала, 44:56 је резултат пред последњи минут треће деонице.

28' - Греше једни, па други, Калинић, па Олинде, али се Алба сналази и из другог покушаја долази до поготка (Да Силва) - 42:53.

27' - Волтерс диже публику на ноге - најпре се бацио на паркет не би ли "украо" лопту, па на другој страни терена погодио кош Албе, 42:51. Да ли је на помолу преокрет? Спала је предност Немаца на једноцифрену, а најчешће је износила +15 у трећој деоници.

27' - Зусман не мари превише што га Звездини играчи добро чувају - 38:51

26' - Дванаестим поеном Огњен Кузмић приближава Звезду на 38:49.

24' - Погађају Добрић, па Кузмић, црвено-бели покушавају да надокнаде пропуштено, но берлински тим и даље игра изврсно у нападу, од почетка другог полувремена - Сикма враћа +15 Алби, 34:49.

22' - Сикма и даље мучи црвено-беле, новим поготком доноси Алби великих 29:44. Звезда никако да повеже две добре нападачке акције...

21' - Алба наставља где је стала, води са 26:40 почетком другог полувремена.

21' - Почела је трећа четвртина

У Звезди су се, у првих 20 минута игре, истакли Волтерс са осам поена, Холинс и Митровић са пет, а код гостију Маодо Ло са 10 (без промашаја из игре), те Олинде и Сикма са по седам. Звезда је за два поена шутирала 8/13 (61,5%), за три 2/10, уз 15 скокова и поменутих 12 изгубљених лопти, а само четири асистенције, док је Алба шутирала 10/22 за два поена, 5/13 за три, уз 18 скокова, 11 асистенција и пет изгубљених лопти.

Крај полувремена, Алба води са 25:38, јер је другу деоницу добила са 15:26. Иако је предност велика, Звезда је у једном тренутку губила и са 16 разлике, серијом 10:0 успела потом да се врати и показала да са овим ривалом може да се надмеће, но за преокрет је потребна дужа, константна добра игра, а и мање изгубљених лопти (чак 12 су их имали црвено-бели у прве две деонице).

19' - Не да се гостујући тим, ређају се сада његови кошеви, одлази Алба на 14 разлике, 24:38.

18' - Распласмала се борба, погађају тројку гости, узвраћа из рекета Албе Митровић, 24:31, а онда је Алба отишла на 24:33 седмим поеном расположеног Олиндеа, који се домогао једне "50-50" лопте и постигао кош.

17' - Волтер успева да узме лопту ривалима, а у контри Добрић поентира - 22:28, потпуно се вратила у игру Звезда, која је пре непуна три минута губила са 16 разлике, а сада само са шест.

17' - Сада се већ цела хала "укључила" у утакмицу, а Никола Калинић на крилима бучне подршке одлично одиграва "лажњак" у супарничком рекету, проналази Митровића који кошем примиче Звезду на 17:28, да би одлична одбрана домаћих омогућила брзу акцију коју Волтерс крунише тројком - велико славље у хали, семафор показује 20:28, Алба тражи тајмаут.

16' - Нејт Волтерс својим поготком, и то док је фаулиран, "враћа буку" на трибине хале, Звезда је смањила заостатак на 15:28.

15' - Не иде Звезди, уопште. Само два поена за непуних шест минута друге деонице су дали домаћини, примили чак 16... Тренутно је чак 12:28 за госте.

14' - Нови прекшрај Холинса (трећи на мечу), и то у нападу. Бесне "делије", звиждуци се чују са свих трибина некадашњег "Пионира".

14' - После сумњиво досуђеног прекршаја Холинсу, Калинић се издрао на судије, а ове су га због тога казниле техничком грешком. То је "платио" и само једним поеном, јер су гости искористили слободно бацање, не и далекометни шут за одлазак на 13 разлике, сада је 12:22.

14' - Мења Радоњић поставу, враћа се Калинић на паркет, па је он тамо са Волтерсом, Холинсом, Лазаревићем и Кузмићем. А како је Никола Калинић одмах по уласку изгубио лопту, Смит то кажњава брзим поготком - великих 12:21 у корист Албе.

13' - Како се само изнервирао тренер црвено-белих, Дејан Радоњић... И то иако је његова екипа поентирала. Иако је Остин Холинс успео да, уз акробатски лет, слањем лопте о таблу, примакне Звезду на 12:18, Радоњић је прилично гласно викао на неког у петорци његове екипе, вероватно незадовољан кретњом у тој акцији.

13' - Кошаркаши Црвене звезде на овом мечу имају и подршку - фудбалера Звезде:

12' - Олинде новим алеј-упом, закуцавањем за 10:18, "тера" Дејана Радоњића да затражи тајмаут.

12' - Митровићу, засад, не иде. Промашио је зицер, а срећом по домаћине, Смит није погодио тројку из угла.

11'- Расте предност берлинског клуба. Један алеј-уп, па потом продор Блата, и то је 10:16.

Звезда је у првих десет минута шутирала 3/6 за два, 1/6 за три поена, имала 11 скокова, само једну асистенцију и шест изгубљених лопти. Алба је очајно шутирала за два (3/11) захваљујући изврсној одбрани домаћих, тројке 2/5, имала је мање скокова (7), више асистенција (4) и две изгубљене лопте. Ниједан кошаркаш до сада није успео да постигне два поготка из игре.

Крај прве четвртине, 10:12 за Албу после тројке Лука Сикме у последњем нападу гостујућег тима.

9' - Не иде Звезди у нападу, па не иде. Бежи лопта Митровићу, он је стиже - па баца ривалу у руке...

8' - Оскар да Силва прекида црну серију берлинског тима и, поготком после четири промашаја и једне изгубљене лопте, изједначава резултат на 9:9.

7' - Дејан Радоњић се изнервирао. После добрих додавања његових играча, Лука Митровић је, уместо да поентира јер је био усред рекета, решио да не шутира већ да дода лопту саиграчу, а како је то веома лоше урадио, разбеснео је свог тренера. Већ трећи минбут резултат је 9:7, јер Звезда можда греши у нападу, али и даље сјајно игра у одбрани.

6' - Звезда после тајмаута прелази на нешто нижу петорку, Митровић је заменио Кузмића при резултату 9:7. Ускоковић је потом заменио Волтерса.

5' - Након што је немачки клуб преокренуо за тили час на 6:7, Остин Холинс је тројком вратио предност домаћину, 9:7.

4' - Тек из петог покушаја Алба је поентирала, и то Зусман, након једне прејако бачене лопте у Звездиног контри. Ипак, домаћин се враћа на +4, после поентирања Кузмића, који се потом истакао и блокадом.

3' - Нове добре одбране екипе Дејана Радоњића најпре су донеле један далекометни промашај на другој страни терена (Калинић), а онда и другу акцију, коју су гости зауставили прекршајем на средини игралишта. У новом нападу, Никола Калинић је поентирао из продора по десној страни - 4:0.

2' - "Грме" трибине хале "Александар Николић", нарочито после доброг дефанзивног скока Звезде, која не успева да на другој страни терена повећа предност, и поред слободних бацања Кузмића, који је промашио оба.

1' - Волтерс продором доноси предност домаћину, 2:0.

1' - Утакмица је почела! Први напад има Звезда, за коју Никола Ивановић не игра због коронавируса.

18.57 - Стартну петорку Црвене звезде чине: Волтерс, Холинс, Лазаревић, Калинић, Кузмић

18.44 - Ближи се почетак утакмице у некадашњем "Пиониру", актери су већ на терену:

Уочи меча

Екипа тренера Дејана Радоњића у овај дуел, у београдској хали "Александар Николић" улази са учинком 2-2, али и чињеницом да је просечно примала само 65,8 поена у досадашња четири меча елитног надметања.

Штавише, порази на гостовањима у Москви и Истанбулу, од ЦСКА и Фенербахчеа, били су укупно са шест поена разлике.

Са друге стране, берлински тим је одиграо три претходне утакмице пред својом публиком, остварио је ту и своју једину победу, а Алба је притом била ослабљена одсуством шутера Маркуса Ериксона, као и високих играча попут Бена Ламерса, Јоханеса Тимана и Криста Кумађеа.

Алба је прошле сезоне била непоражена против Звезде, коју је у Београду победила са 89:90 после продужетка.

БОНУС ВИДЕО: ОВО ЈЕ НАШ НБА НВП - Никола Јокић ушао у историју, а хтео је да буде нешто друго

ZAPRATITE NPORTAL NA FEJSBUKU

ЛЕСТЕР СЕ ВРАТИО У ПРЕМИЈЕР ЛИГУ! Успешна сезона лисица може бити крунисана освајањем Чемпионшипа

ЛЕСТЕР СЕ ВРАТИО У ПРЕМИЈЕР ЛИГУ! Успешна сезона ''лисица'' може бити крунисана освајањем Чемпионшипа

НЕКАДАШЊИ првак Енглеске је математички осигурао повратак у Премијер лигу, а уколико данас слави против Престона на ''Дипдејлу'' (21:00) крунисаће сјајну сезону освајањем Чемпионшипа.

29. 04. 2024. у 07:35

РЕЋИ ЋУ ВАМ У ПОВЕРЕЊУ! Реакција руских челника након што је у Београду химна Русије престала да се интонира током доделе медаља (ВИДЕО)

"РЕЋИ ЋУ ВАМ У ПОВЕРЕЊУ!" Реакција руских челника након што је у Београду химна Русије "престала" да се интонира током доделе медаља (ВИДЕО)

Русија је ових дана прилично поносна на оно што се десило на Европском првенству у боксу чији је домаћин била Србија. Истина, суочили су се Руси са два проблема у српској престоници, али - далеко од тога да су љути.

29. 04. 2024. у 13:13