ЗВЕЗДА ЗАБЛИСТАЛА Евролига се вратила у Арену, и то како - пао Жалгирис!

А. Илић

13. 10. 2021. у 17:34 >> 20:54

КОШАРКАШИ Црвене звезде уписали су другу победу у Евролиги у новој сезони. Вечерас су црвено-бели били бољи од Жалгириса 73:61 (13:14, 16:13, 17:15, 27:19)

Кошаркаши Црвене звезде отворили су меч одличном одбраном, али је недостајао напад. Звезда је након пет минута игре имала седам поена предности (12:5). Ипак, уследио је празан ход који су гости искористили те након 10 минута долазе до предности 13:14.

Припала је Звезди друга деоница, водили су у већем делу четвртине, одржавали су до три поена предности, све до средине четвртине када тројком Нилса долазе до 17:19, гости су потом имали и четири поена суфицита, а онда су на сцену ступили Добрић и Кузмић, Звезда је изједначила, Небо је задавао доста проблема домаћима у рекету. Након лавовске борбе Звезда на полувреме одлази са 29:27.

Трећа деоница била је под контролом Звезде. Водио је тим са Малог Калемегдана, у једном тренутку и максималних седам поена до тада, тврдо и храбро играли су и једни и други, до краја треће деонице Звезда је одржавала четири поена предности, а тако је и завршен трећи период 46:42.

У два наврата у четвртој деоници Звезда је имала плус 8, одлично су домаћи играли у одбрани, а прорадио је и дуго чекан напад. Одлично су преузимали играчи Звезде, те су се гостима "стегле" руке. Звезда је то искористила да дође до убедљиве победе 73:61.

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА: Лазаревић 2, Волтерс 11, Ускоковић, Давидовац 7, Митровић 12, Лазић, Калинић 15, Добрић 13. Холинс 5, Симоновић 3, Ивановић 3, Кузмић 2.

ЖАЛГИРИС: Блажевић 4, Лекавичиус 11, Небо 14, Мудиеј , Калниетис 2, Јанкунас, Лукосиунас, Милакнис, Стрелниекис 6, Кавано 8, Џифи 11, Улановас 5.

Погледајте како је утакмица протекла уз пренос уживо на порталу "Новости":

ЧЕТВРТА ЧЕТВРТИНА

40' Холинс је отклонио тројком сваку сумњу. Звезда на 71:61, а Давидовац поенима завршава меч 73:61.

39' Први пут Звезда на +10. Никола Калинић у правом доноси Звезди двоцифрену предност, а потом Лекавичијус са "пенала" долази до поена.

37' Звезда на плус шест (64:58), Кавано је направио четврти фаул, а са друге стране Калинић и Добрић воде Звезду до максималних +8 - 66:58

34' Промашио је Лука Митровић за два, а са друге стране Кавано погађа прву тројку на мечу из другог покушаја - 58:55.

33' Калинићу је досуђена техничка грешка због симулирања фаула, а Стрелниекис је искористио пенал, да би одмах потом Митровић уз фаул подигао Џоша Неба и поентирао.

32' Потом одлично реагује Добрић на проигравање Волтерса - 51:46

31' Калнтиетис отвара последњу деоницу првим поенима на мечу, одмах одговара Марко Симоновић тројком, враћа Звезду на плус пет 49:44.

ТРЕЋА ЧЕТВРТИНА 46:42

30' Лука Митровић је био половичан са пенала. Као и у прве две, у финишу треће деонице Жалгирис је заиграо знатно боље, те су се вратили на прихватљив заостатак од минус четири. Црвено-бели су поправили шут за три поена у односу на прво полувреме, погодили су два пута (од седам), а са "пенала" су били половични један од два. У трећој деониси седам пута били су прецизни црвено-бели, из 18 покушаја, док је Жалгирис шутирао 54 посто, 6 од 11.

29' Нилс уписује 11. поен, новом тројком враћа зелене на минус пет 45:40.

28' Калниетис губи лопту, не користи то домаћи састав. Уследио је празан ход на обе стране.

27' Одлична одбрана Звезде у два напада, Холинс и Симоновић донели су нову енергију Звезди, а Калинић новим поенима, а потом и Холинс Звезду води на +8, односно 45:37

26' Огњен Добрић долази до тројке са друге стране, а потом Небо прави фаул у нападу на 41:37.

25' Небо је вечерас нерешива енигма за Звезду, са лакоћом долази до 14. поена, а Митровић потом лако долази до поена да би тројком Лекавичиус смањио на поен заостатка - 38:37.

24' Поного су се "стегле" руке домаћим кошаркашима. Промашује Волтер, после тога и Добрић. Са друге стране Улановас враћа Жалгирис на 36:32.

22' Пет везаних поена за Николу Калинића тим са Малог Калемегдана има до сада максималних плус седам. Небо из скока закуцава потом за 34:29.

21' Одличан почетак треће деонице за црвено-беле. Никола Калинић је из трка убацио тројку -32:27 .  Уочи почетка другог полувремена, тренер Црвене звезде Дејан Радоњић је истакао: - Одбрана нам је била добра, али у нападу морамо да играмо течније, да боље читамо игру, да доносимо боље одлуке. Наравно, да задржимо овај дефанзивни ниво.

ДРУГА ЧЕТВРТИНА 29:27

20' Високо излазе играчи домаћег тима, а Кавано то користи да упише своје прве поене. Нејт Волтерс игра као у трансу. Уписао је девети поен и то без промашаја из игре (4-4), а Кавано на секунду пре краја полувремена прави фаул. Половичан је био Лука Митровић са пенала 29-27, а управо тим резултатом завршено је прво полувреме.  У првом полувремену Звезда је постигла само једну тројку (из девет покушаја), остала на 50% успешности шута за два поена (9/18), а поравнала се по скок-учинку (15-15). Нејт Волтерс је једини дао више од пет поена за црвено-беле (девет), а Небо са 10 предводи госте, који су шутирали 8/21 за два, а 3/7 за три.

19' Лекавичиус успева да упише прве поене, а Добрић својим четвртим одржава егал - 25:25.

18' Небо Џош долази до поена у рекету, враћа са друге стране Волтерс - 23:23.

16' Огњен Добрић прекида Звездин кошгетерски пост. Потом и Огњен Кузмић поентира за 21:21

15' Уследио је период тврде и нимало на око лепе игре, муче се и једни и други да дођу до поена, Звезда добро игра одбрану, међутим недостаје напад. Звезда је без поена већ четири минута -17:21.

14' Нилс тројком доноси нову предност Жалгирису 17:19.

12' Никола Ивановић поенима са линије за слободна бацања увећава предност Звезде на +3. Жалгирис за сада не постиже поене из контри док су црвено-бели уписали четири.

11' У првој деоници Звезда је шутирала тројке 1/7 и то је главни разлог што има заостатак. За два поена је била половична, 3/6, има два скока мање (6-8), а лоша нападачка серија на крају уводне четвртине омогућила је серију гостију од 7:0.

ПРВА ЧЕТВРТИНА 13:14

10' Поново Нилс лако поентира. Прво вођство гостију - 13:14. Мучи се Звезда не да дође до поена, већ и да дође до позиције за шут у овим тренуцима. На крају деонице 13:14 за Жалгирис.

9' Нилс тројком Жалгирис враћа у живот -13:12.

8' Џош краде лопту, са друге стране добро се Звезда брани, али не користи то Митровић који у наредном поседу прави фаул у нападу - 13:9.

6' Изабраници Дејана Радоњића не дозвољавају ривалу да лако дође до поена, а са друге стране гостујући састав ушао је у бонус, Дејан Давидовац био је половичан са пенала - 13:7.

5' Црвено-бели долазе до највеће предности у досадашњем току меча. Калинић са пенала Звезди доноси 11:5. У међувремену Давидовац одличан у одбрани, краде лопту, а гости након тога принуђени да траже минут одмора.

4' Добра Звезда у скоку у нападу, након скока Добрића уписује Волтерс прве поене - 9:5. Висок ритам игре у уводним минутима меча, добро циркулише лопта.

2' Одговорио је Улановас, па са друге стране одмах враћа поене Волтер. Прву тројку потом убацио је за Жалгирис Стрелниекис, а Лазаревић одржава минимално вођство Звезде - 7:2.

1'  Утакмица у Београдској арени је почела. Експлозија одушевљења на трибинама, дуел је отворио Дејан Давидовац тројком.

УОЧИ МЕЧА

Изабраници Дејана Радоњића надају се добро попуњеним трибинама и великој подршци против литванског шампиона. Најављено је да ће "делије" бодрити вечерас своје миљенике.

Након два пораза на старту Евролиге управа Жалгириса хитро је реаговала и на клубу довела Словенца Јуру Здовца.

Надају се домаћи играчи да би овај меч могао да буде "искупљење" за пораз од Игокее у АБА лиги претходног викенда.

Занимљиво је да тим предводи Емануел Мудије некадашњи саиграч Николе Јокића у Денвер Нагетсима.

Црвена звезда је у првом колу поражена од Фенербахчеа (61:57), а потом је тим са Малог Калемегдана славио на гостовању Макабију у Тел Авиву (63:75)