ФУДБАЛ ЈЕ СУРОВ: Мароко и Хрватска одиграли меч на "живот и смрт"! Суви квалитет донео бронзу комшијама

17. 12. 2022. у 17:53

РЕПРЕЗЕНТАТИВЦИ Хрватске и Марока укрстили копља по други на Светском првенству у Катару. Сада су поново били једни прекопута других, био је то тек четврти пут икада да се селекције сусрећу два пута на истом турниру. Меч за треће место Мундијала и битка за историју припала је Хрватској, након борбе на "живот и смрт" и резултата 2:1 за популарне "ватрене".

ФУДБАЛ ЈЕ СУРОВ: Мароко и Хрватска одиграли меч на живот и смрт! Суви квалитет донео бронзу комшијама

Мароко је имао своје прилике, иницијативу, поново су оставили срце на на терену харизматични момци са севера Африке, али поново је фудбал показао своју сурову страну.

Квалитет је испливао на видело, а Хрватска је поново била убојита пред голом, и користила сваку прилику да затресе мрежу противника.

Танјуг/АП

Све је почело у 7. минут, Лука Модрић је заврнуо лопту из прекида, Перишић на правом месту, маестрално шаље лопту главом ка Гвардиолу, а суперталентовани дефанзивац такође главом шаље лопту у мрежу, за првенац на Мундијалима.

Какав почетак меча је то био, само два минута касније планета је добила спектакуларну увертиру у борби за бронзу.

Поново један слободан ударац, и поново погодак главом, Дари је био стрелац. Шок за комшије након вођства, а на трибинама крцатог Ал Рајан стадиона, ерупција одушевљења страствених Мароканаца. Атмосфера као да се игра у Казабланци и Рабату.

Деловало је да су Реграгијеви изабраници спремни за нови подвиг ношени нестварном подршком својих сународника.  Деловало је да су спремни да се оките плементим металом, а да ће брозна сијати као злато у овој арапској држави.

Мароко је бомбардовао гол ривала, опасне ситуације низале су се пред мрежом коју чува Доминик Ливаковића, и баш у том моменту, стигао је одговор, и то какав!

Мислав Оршић спектакуларним голом од стативу доноси предност "ватренима". Играч, који је неким чудом и даље у редовима Динамо Загреба, иако има квалитет за неку од лига "петице" постигао је "евро-гол", а чак је и чудесни Боно био потпуно немоћан.

Након поготка у 42. минут Оршића, главни арбитар Ал Јасири показао је да играчи могу да крену ка свлачионицама, те се резултатом 2:1 за Хрватску отишло на велики одмор.

А, по повратку, Мароко је консолидовао своје редове. "Лавови Атласа" поново су оформили бедем испред гола, и у свом, већ препознатљивом стилу низали прилике пред супарничким голом.

Имала их је и Хрватска, далеко од тога да Далићеви момци нису претили ривалу, али је већина тих удараца  упућена са дистанце, док је Мароко био тај који је стварао конкретне прилике.

Мароканци су до последњег судијког звиждука атаковали на гол ривала, играли до последњег атома снаге и капи зноја, међутим нису успели да приреде још једно изненађење, и скину скалп још увек актуелног вице-шампиона света.

"Лавови Атласа" моћи ће уздигнуте главе да спакују кофере јер их код куће чека краљевски дочек, а Хрватска прави велики подвиг, и други пут узастопно кити се одличјем на шампионатима света.

ХРВАТСКА - МАРОКО 2:1

СТАДИОН: "Ал Рајан"

СУДИЈА: Ал Јасими (Катар)

САСТАВИ:

Хрватска: Ливаковић, Гвардиол, Шутало, Станишић, Перишић, Ковачић, Модрић, Мајер, Оршић, Ливаја, Крамарић

Мароко: Боно, Атиат-Алах, Ел Јамик, Дари, Хакими, Амрабат, Ел Ханус, Сабири, Буфал, Зијеш, Ен Несири

ДРУГО ПОЛУВРЕМЕ

90. минут - Главни арбитар показује да ће се играти још 6 минута надоканде. Невероватна борба. Мароканци су у два наврата тражили пенал, али Ал Јасими одмахује на све приговоре.

86. минут - Матео Ковачић сада пропушта одличну прилику! Био је сада он у ситуацији 1 на 1 са голманом Марока, међутим његов покушај по земљи је био непрецизан, а лопта одлази мало пред стативе.

75. минут - Каква шанса! Доминик Ливаковић је спасао Хрватску сада! Ел Несири је био у ситуацији са чудесним голманом ватрених, али резултат остаје 2:1, Мароко и даље сања о бронзи.

Танјуг/АП

70. минут - Коначно претња након дуго времена, Влашић је силовито распалио по лопти, али његов ударац одлази далеко изнат гола који чува Боно.

60. минут - Валид Реграги мења, Уместо Ел Хануса на терену је Азедин Унахи. Исто чини и Далић, Никола Влашић је у игри, а из игре излази Андреј Крамарић.

56. минут - Нешто мирнији темпо утакмице, Хрвати су стали на лопту, срчани Мароканци су поново компактном одбраном затворили све путеве ка голу, баш као што су то и много пута до сада чинили на овом шампионату. Каква борба, срцена на терену су оставили момци са Севера Африке.

51. минут - Ловро Мајер је заврнуо лопту пред гол, пред голом је био Ливаја, али није успео да упути ударац у оквир гола. Ово је прилично обећавало.

46. минут - Друго полувреме је почело и одмах претња! Сјајан покушај Мислава Оршића, његов снажан ударац погодио је и неког од саиграча Марока, а потом и спољни део мреже. Корнер за Хрватску, али без опасности по Мароко.

ПРВО ПОЛУВРЕМЕ

КРАЈ ПРВОГ ПОЛУВРЕМЕНА!

45 + + 2 - Катарац Ал Јасим показује да играчи могу да крену ка свлачионицама. Крај првог полувремена. Мароко је имао своје прилике, иницијативу, поново су оставили срце на на терену харизматични момци са севера Африке, али поново је фудбал показао своју сурову страну. Квалитет је испливао на видело, а Хрватска је поново била убојита пред голом, и користила сваку прилику да затресе мрежу противника.

Танјуг/АП

45. минут - Главни арбитар показује да ће се играти још два минута надокнаде.

42. минут - Какав гоооооол! Мислав Оршић спектакуларним голом од стативу доноси предност Хрватској. Боно је био потпуно немоћан сада. Фудбал је суров, баш када је Мароко бомбародвао гол ривала, стигао је одговор, и то какав!

ОВАКО ЈЕ ХРВАТСКА ПОНОВО ПОВЕЛА: Причаће се о невероватном голу "ватрених"

37. минут - Нова шанса за Мароко, сјајно играју лавови Атласа. Зијех је центрирао на прву стативу, а Ел Несири, херој победе против Португала, покушава главом, али је лопта отишла мало поред гола.

33. минут - Покушај Буфала је изблокиран. Након лепе комбинације ушао је са леве стране и шутирао, али је заустављен, од свега чак ни корнер за Мароко, иако је изгледало да је лопта од хрватског репрезентативца отишла ван терена.

29. минут - Ау, каква прилика за Мароко. Хакими је пробио по десном боку и упутио оштар центаршут, али је лопта ишла иза леђа лоше постављеног Ен Несирија.

27. минут - Лош покушај Перишића. Мајер је одлично центрирао, али је Перишић из тешке позиције шутирао високо преко гола.

26. минут - Занимљиви кадрови са препуног "Ал Рајан" стадиона, нешто што је често виђано на претходним утакмицама Мундијала на којима је играла Хрватска, дешава се и сада. Приметан је велики број навијача из Јапана, репрезентације коју су управо наше комшије елиминисале из Катара. Шта стоји иза овога, заиста је недоумица, али једно је сигурно. Јапанци су још једном показали своју величину, и подржали репрезентацију која је била њихов "џелат".

24. минут - Страшни дриблинзи Луке Модрића, и онда мајсорски покушај са линије шеснаестерца, али његов удараца Боно одлично чита, остаје 1:1.

18. минут - Мароко губи лопту на средини терена, Оршић маестрално продире, дефанзивни блок лавова Атласа ради посао, лопта се одбија до Крамарића, али његов покушај хвата још једном сјајни Боно.

15. минут - Након буре на почетку сада нешто мирнији темпо игре, Хрватска контролише посед, Мароко је поново формирао бедем око гола. Станишић је покушао са близу 30 метара, али без опасности по гол сјајног чувара мреже Боноа.

9. минут - Гооооооооооол за Мароко! Какав почетак меча! Већ имамо спектакл у Катару. Поново један слободан ударац, и поново погодак главом, Дари је стрелац. Шок за комшије нако вођства.

ХРВАТИ СЕ ХВАТАЛИ ЗА ГЛАВУ: Овакав гол примити, и то у последњој утакмици на Светском првенству... (ВИДЕО)

7. минут - Гооооол! Хрватска води. Модрић је извео прекид, Перишић маестрално шаље лопту главом ка Гвардиолу, а овај маестрално такође главом шаље лопту у мрежу.

МАТ У ТРИ ПОТЕЗА: Овако је Хрватска повела против Марока

1. минут - Меч је почео!

САСТАВИ

Познато је и којих 22 играча ће данас у стартној постави изаћи у борбу за бронзану медаљу. Тотално расуло, обе екипе без својих звезда. Лавови Атласа без штоперског тандема, на чијим плеићима су и стигли до завшрнице Мундијала - Саис, Агуерд.

На другој страни, Далић без храброг срца Селтика - Јосипа Јурановића, који је већ дуго зацементирао своје место, а нема ни сјајног Марцела Брозовића.

Два рањеника Светског првенства десеткована повредама улазе у мегдан, који многима живот значи. Мароко сања о медањи на шампионату света.

УОЧИ МЕЧА

Са разлогом је увек меч за треће место на Мундијалу био у другом плану пошто жижу интересовања носи велико финале.

Међутим, за репрезентације које ће поделити мегдан, Хрватску и Мароко, имаће велики мотив да у суботу од 16.00 на стадиону “Ал Рајан”, у међусобном окршају одреде ко ће заузети место на подијуму, а ко ће се кући после свега вратити без племенитог метала око врата.

Танјуг/АП

Наше комшије имају много више искуства у игрању оваквих утакмица. Пре 24 године су у Француској са легендарним селектором Ћиром Блажевићем савладали Холандију 2:1, головима Просинечког и Шукера, те тако стигли до тада највећег успеха у историји.

Иако је било мало замисливо да би нешто слично могли да понове, они су на прошлој планетарној смотри у Русији чак превазишли тај резултат и уласком у финале (где су поражени од Француза са 4:2) изнова померили границе.

И када су многи помислили да се тако нешто дешава једном у две деценије, изабраници Златка Далића су играма на Блиском Истоку доказали да припадају елитним фудбалским нацијама и да подвиг од пре четири године није био случајност.

Поново су ушли међу четири најбоља тима, овог пута их је Аргентина (0:3) спречила да репризирају финале са “триколорима”, али ће и поред тога моћи да се са победом врате у домовину.

За то ће бити потребно да савладају екипу са којом су се већ састали на турниру, и то на његовом почетку. У првом колу групне фазе је после 90 минута било 0:0 (то им је уједно био први међусобни дуел), а једнако тврду утакмицу треба очекивати и сада.

Обе екипе налазе се у правом расулу. Далић ће данас бити без Брозовића, а додатни хендикеп могао би да буде и изостанак Гвардиола и Јурановића, који су под знаком питања за данашњи меч.

СА друге стране, пре пораза од Француза у полуфиналу (0:2), у нокаут фази, Марконаци су избацили велике селекције попут Шпаније и Португалије.

Побили су сва предвиђања пред почетак турнира на којем им се није давало шансе ни да прођу групу у којој су поред Хрвата били још са Белгијанцима и Канађанима.

Ипак, и селектор Марока се данас суочава са великим проблемима, које има његов колега на супарничкој клупи. Стуб одбране и члан Бешикташа, Ромеин Саис неће истрчати на терен, а сјајни Мазрауи и други штопер, члан лондонског Вест хем, Агуерд, такође су под знаком питања, попут неких играча "ватрених".

Ипак, којим год резултатом буде завршена утакмица, "лавови Атласа" моћи ће уздигнуте главе да спакују кофере јер их код куће чека краљевски дочек. Буквално.