АФРИКА И АРАПСКИ СВЕТ СЛАВЕ: Ен-Несири послао Мароко у полуфинале Мундијала, а Кристијана Роналда у репрезентативну пензију(ФОТО)

10. 12. 2022. у 15:47 >> 18:30

ИСТОРИЈА је исписана на стадиону Ал Тумама на коме је Мароко савладао Португал са 1:0.

Једини гол постигао је Јусуф Ен Несири у 42. минуту. Португалци су опет играли без Кристијана Роналда у стартних 11, добио је шансу у наставку, али није успео да донесе преокрет.

Његове сузе по исзласку са стадиона говоре више од речи. Са 41 годином можда неће бити престар да заигра на Мундијалу у Северној Америци, али је нереално очекивати да ће имати место у тиму у тако озбиљној репрезентацији каква је португалска (и каква ће те 2026. извесно бити). Баш лош тајминг да изједначи рекорд у броју утакмица за национални тим који сада са 196 наступа дели са Кувајћанином Бадером ел Мутахвом.

Што се тиче утакмице, Мароко је од почетка показао да није случајно у четвртфиналу и да ће учинити све да постане први афрички и арапски тим у полуфиналу Мундијала.

Имао је Португал велику предност у поседу лопте, али ако је овај шампионат света ишта показао, онда је то да у фудбалу не побеђује онај ко више држи лопту у ногама него ко на прави начин користи ситуације када је има.

Мароко је тако и играо - када се бранио, затворени су били сви прилази ка голу, а кад би лопта ипак стигла близу њиховог гола на сцену је ступао херој победе против Шпаније Јасине Боно или Буну, како неки изговарају његово презиме.

Када су нападали, Португалци су се тешком муком бранили. А гол је пао пред крај првог полувремена после грешке голмана Коште и одличне реакције нападача Севиље Јусефа Ен-Несирија.

Мароко је први тим из Африке који је стигао до борби за медаље на мундијалима, а претходно су најближи томе били Камерун 1990, Сенегал 2002. и Гана 2010. када су заустављани у четвртфиналима и то сви после драматичних мечева.

Драме је било и у предгражу дохе Ал Тамамију ове суботе, али се она претворила у трагедију за Кристијана Роналда и остале Португалце.

Један од најсрећнијих људи на свету данас је сасвим сигурно Абдеразак хајри, режисер прве победе Марока над Португалом из 1986. који је чини се највише од свих веорвао у ово чудо. Нема сумње да ће дочек Мароканаца у отаџбини бити величанствен, као што нема сумње ни да је славље већ почело на Атласу али и по европским престоницама.

Заслужили су га Мароканци, само да остану хладне главе за полуфинале које их очекује а у коме ће им противник бити бољи из вечерашњег дербија Ла Манша између Француске и Енглеске.

Тај меч лавове са Атласа очекује 14. децембра.

Текстуални пренос утакмице могли сте да пратите на порталу "Новости.рс", ево како је то изгледало:

Мароко - Португал 1:0 (Ен-Незири 42')

90+7' - Каква прилика за Пепеа да уведе меч у продужетке. Тукао је поред гола.

90+5' - Абуклал пропушта стоодстотну прилику да реши меч. Изашао је сам испред Коште који се делимично искупио лошом интервенцијом код гола.

90+3' - Валид Кедира чини медвеђу услугу саиграчима пошто је за само три минута зарадио два жута картона.

90+1' - Боно зауставља покушај Кристијана Роналда.

86' - Бернанрдо Силва центрира у празно. Мароко је на неколико минута од историјског усспеха!

83' - Боно прави параду године! Како је скинуо ударац Жоаа Феликса. Ако Мароко оде у полуфинале биће Боно само због ове одбране заслужан колико и стрелац гола Ен-Несири.

78' - Све карте баца у напад Фернандо Сантош. Уместо десног бека Далота улази крило Браге Хорта.

75' - После неколико минута бруталне офанзиве Португалаца коначно и Мароко у прилици и то веома изгледној. Али спетљао се Шедира и ништа од новог гола у мрежи Коште.

73' - Корнер за Португал после покушаја Далота. После извиђења ударца из угла боно интервенише.

71'- Бруно је извео слободан ударац са леве стране. Лукаво је покушао да упосли Бернарда Силву али фудбалер Манчестер ситија није на време кренуо на лопту. Да је стигао до ње, била би то стоодстотна прилика за изједначење.

69' - Рамош дефинитивно неће поновити успешну партију из меча са Корејом, пошто је управо замењен. Уместо њега у игри је Рафаел Леао.

68'- Боно је опет изашао као победник над Бруном.

64' - Португал је уласком Кансела и Роналда постао опаснији, али за сада МАроко успешно одолева. Покушао је Бруно, лопта оде преко гола.

61' - Атијат-Алах је можда и најбољи појединац на утакмици. поред резервног левог бека мароканског тима нико и ништа не може да проше, а осим тога је опасан и у нападу.

59' - Губи лопту Роналдо и тако пропада акција Португала која је обећавала.

58' - Прва прилика за Рамоша, али је не користи. Центрирао је Дало са десне стране а млади нападач неометан шутирао поред гола.

57' - Капитен Марока Саис је на носилима изнет са терена, заменио га је Дари.

55' - Опет је сигуран Боно, овог пута је зауставио лопту коју је са десног бока упутио Дало, било је то нешто између шута и центрашута. с друга стране Унахи шутира далеко преко гола после акције у којој су учествовали и Буфал и Ен-Незири.

На трибинама је и Ерве Ренар, слектор Ирана који је на прошлом шампионату водио селекцију Марока.

52' - Први контакт с лоптом Роналда и одмах је упутио употребљив центаршут са левог крила, али Боно је био најближи лопти.

51' - Излазе Гереиро и Невеш, улазе Кансело и Кристијано Роналдо! биће ово 196. меч Роналда за национални тим.

49' - Зијеш је извео слободан ударац који је изнудио Хакими од Пепеа. Био је то одличан центаршут, после кога је Кошта у неком магновењу одбранио ударац Унахија.

48' - Хакими прави проблеме Пепеу по десном боку, а Роналдо почиње да се загрева, уз овације са трибина!

46' - Почело је друго полувреме. Без промрна у екипама, Роналдо и даље прилику чека са клупе.

Навијачи Португала још од средине првог полувремена траже да у игру уђе Кристијано Роналдо. Остаје да се види да ли ће их, после свих перипетија, Фернандо Сантош послушати.

После првих 45 минута Мароканци су доказали да прво место у групи Ф и елиминација Шпаније у осмини финала никако не могу бити случајност или срећа.

Ен-Назери је осим водећег гола још у два наврата био близу да затресе мрежу Коште, а претили су и Зијеш, Буфал, као и Атијат-Алах који је више него добро заменио Мазруија на левом боку.

КРАЈ ПРВОГ ПОЛУВРЕМЕНА

45+3' - Атијат-Алах пропушта прилику да дуплира предност Марока. тукао је из трка са позиције левог крила али поред гола.

45+2' - Пада Бруно Фернандеш у срцу казненог простора, али Тељо показује да се игра настави. Звиждуци са трибина.

45' - Оквир гола се испречио изједначењу. Боно је био савладан, али је шут Бруна завршио на пречки.

42' - ГООООООЛ!!! Мароко води! Стрелац је Ен-Незири! Унахи је повео напад, Атијат-Алах упутио центаршут, пронашао Ен-Незирија који је претходно имао неколико солидних прилика, а сада је савладао Кошту који је очајно реаговао. рубен Дијаш је такође био у близини али није могао ништа.

38' - Буфал је руком у лице ударио Отавија, без потребе пошто му је већ био побегао и то је била контра која обећава. Само неколико секунди касније Португал умало да казни тај несмотрен потез, али Феликс није искористио прилику.

35' - Предивна акција Марока коју је завршио Амалах ударцем преко гола. Напад је кренуо од голман Бона, преко десног бека до средине па на лево крило на коме се Атијат Алах одлично сналази.

31' - Само корнер за Португал после солидног покушаја Жоаа Феликса.

26' - У великој прилици нашао се Јусуф Ен-Незири, али опет није добро захватио лопту главом.

23' - Бруно је фаулирао Бона после центаршута Феликса са леве стране. Видело се одмах да не може пре голмана Марока до лопте, али се залетео и неопрезно закуцао у хероја мароканског тријумфа над Шпанијом.

21' - Ослободили су се сада Мароканци притиска и све чешће прете, преко Зијеша Хакимија и Унахија највише. Припретили су сада из корнера са десне стране, али јачи су били Португалци у дуелу.

17' - Доминацију Португала тек на кратко прекине нека полуконтра Марока, а тако је било и у 17. минуту када је Хакими покушао да продре по деснм крилу. Само минут касније окушао је ударац Зијеш, али је лопта прошла далеко од Коштиног гола.

Танјуг/АП

Да је којим случајем у уводним минутима меча пао неки гол, тешко да би то било ухваћено на фотографији, јер су се сви фото-репортери сјатили испред клупе Португала, талније испред Кристијана Роналда.

Танјуг/АП

13' - Слободан ударац извео је Бруно, убацио лопту у шеснаестерац, али после мало гужве одбранили су се Мароканци. Покушали су Гуереиро и Рамош.

6' - Корнер за Мароко са леве стране изборио је Атија Алах. Извео га је Зијеш и пронашао Незирија који туче главом преко гола. Ббила је то мало превисока лопта за нападача Севиље.

Танјуг/АП

4' - Изненадна прилика за Португал, тукао је главом Жоао Феликс, али је Боно одлично реаговао и избацио лопту у корнер после кога је неуспешан контранапад покушала да изнесе екипе Марока.

1' - Почео је меч, на центру је аргентински судија Тељо. Први напад имају Португалци. Меч се игра на стадиону Ал Тумама, то је осма и последња утакмица која ће се играти на овом стадиону кад је реч о Мундијалу 2022.

Први полуфинални пар је познат, за једно место у финалу бориће се Аргентина и Хрватска које су у петак преко пенала избориле своје место у четири најбоље екипе на свету.

УОЧИ МЕЧА

Први од данашња два меча је дуел "старих ривала". Мароко и Португал састајали су се два пута на светским првенствима. Имају по једну победу, с тим што је афричка селекција далеке 1986. тријумфом у последњем колу групне фазе обезбедила пласман у други круг, а Европљане послала кући, док је пре четири године Португал славио голом Кристијана Роналда у другом колу и већ тада обезбедио пласман у осмину финала а Мароканце оставио без шанси да то остваре.

Роналдо данас неће бити у стартној постави, пошто је његово место у првих 11 опет заузео млади Рамош који га је одменио и у осмини финала против Кореје.

ПОРТУГАЛ: Коста - Пепе, Дијаш, Далот, Гереиро - Невеш, Бернардо Силва, Бруно Фернандеш, Отавио - Жоао Феликс, Гонзало Рамос.

С друге стране, у тиму Марока неће бити левог бека минхенског Бајерна Мазруија. Мења га један од тројице играча из домаће лиге, бек-крило шампионског тима Видада, Јахија Атијат Алах.

МАРОКО: Боно - Хакими, Ел Јамику, Саис, Атиат - Амрабат - Онуахи, Амалах - Зијеш, Буфал, Ен Несири

Португал јуриша на треће полуфинале у историји. Претходно је селесао освојио треће место 1966 предвођен славним Еузебиом, односно четврто 2006, када су звезде тима били искусни Фиго и Деко и тада 21-годишњи Кристијано Роналдо.

Мароко је 1986, после елиминације Португала испао од потоњег финалисте Немачке, а у преостала четири учешћа заустављан јер у групној фази. Јунак победе над Португалом Абдеразак Хајри верује у ново чудо, које би Мароканце овај пут одвело међу четири најбоље екипе света. Тиме би "лавови Атласа" постали први полуфиналиста Мундијала са афричког тла и из арапског света.

СИТИ ИМА СВЕ У СВОЈИМ РУКАМА: Уколико грађани славе на свим утакмицама до краја, освојиће четврту узастопну Премијер лигу

СИТИ ИМА СВЕ У СВОЈИМ РУКАМА: Уколико ''грађани'' славе на свим утакмицама до краја, освојиће четврту узастопну Премијер лигу

У заосталој утакмици 29. кола Премијер лиге фудбалери Брајтона ће угостити разиграни Манчестер сити који јуриша ка новој титули првака Енглеске (21.00).

25. 04. 2024. у 07:45