СИЛНА ФРАНЦУСКА: Исписана историја! Мбапе престигао Пелеа, Жиру прескочио Анрија! Пољска немоћна против шампиона

В.М.П.

04. 12. 2022. у 16:22

ФУДБАЛЕРИ Француске и Пољске борили су се данас за трећу од осам карата које воде у четвртфинале Светског првенства у Катару. На крају, за њу се након убедљивог тријумфа од 3:1 изборила селекција актуелног светског првака, па су тако "триколори" наставили свој поход ка одбрани трона.

Сама увертира утакмице била је потпуно очекивана. Французи су држали посед, покушавали да пробију бедем испред гола, тежиште игре било је константно на половини Пољака. Опсада гола Шченсног, Левандовски и дружина готово да нису могли да пипну лопту, а преживели су и велики промашај Оливијеа Жируа.

Обрукао се фудбалер Милана у том 29. минуту, одлично проигравање Гризмана и Жиру промашује чист зицер! Пропала је тада највећа шанса за "галске петлове".

А онда... велика шанса за ривала, хаос у казненом простору Француске. Пољаци три пута шутирају, Зиелински, па Франковски, па Кеш, и сва три пута триколи успевају да се спасу. Прво Лорис, па блок, па интервенција са гол линије.

Играо се затим 44. минут и како то у фудбалу обично бива, одмах казна са промашаје Пољака.

Оливије Жиру матира Шченсног, и 52. голом за репрезентацију престиже и легендарног Тијерија Анрија по броју погодака у националном дресу Француске.

Један од најпотцењенијих голгетера данашњинице тако је постао најбољи стрелац у историји триколора.

А онда, након великог одмора, па повратка из свлачионица, потпуно је опао темпо утакмице, ипак вредело је чекати.

Уследио је страшан гол Килијана Мбапеа у 74. минуту! Примио је лопту у шеснаестерцу чудесни Килијан и онда ударац суровог финишера цепа мрежу Пољака. Био је то његов осми гол на Мундијалима, чиме је престигао и легендарног Пелеа, као играч са највећим бројем голова на првенствима света, а да су они постигнути до 24. године.

У финишу је уследио још један гол Килијана Мбапеа којим је показао своју класу, још једна демонстрација шутерских сопособности какве тешко да неко поседује у овом тренутку у свету фудбала.

Коначних 3:1 са беле тачке, практично последњим додиром лопте поставио је Роберт Левандовски.

Дешан и екипа сада могу да се опусте и мирно посматрају меч између Сенегала и Енглеске, јер ће управо тај сусрет одредити ко ће им бити противник у четвртфиналу Мундијала у Катару.

ФРАНЦУСКА - ПОЉСКА 3:1

СТАДИОН: "Ал Тумама"

СУДИЈА: Хесус Валенсуела (Венецуела)

САСТАВИ:

Француска: Лорис - Кунде, Варан, Упамекано, Ернандез - Чуамени, Рабио - Дембеле, Гризман, Мбапе - Жиру

Пољска: Шченсни - Кеш, Глик, Кивиор, Бережински - Криховјак, Зјелински, Жимански - Камински, Франковски, Левандовски

ДРУГО ПОЛУВРЕМЕ

КРАЈ!

90 + 7 - Гол! Погађа Левандовски и поставља коначан резултат меча, био је ово и последњи додир са лоптом неког од фудбалера, Валенсуеала је одмах након гола Левандовског одсвирао крај.

90 +5 - Пенал за Пољску! Лопта је закачилу у руку једног играча Француске, а Хесус Валенсуела показује на белу тачку након ВАР провере.

90. минут - Гол! Килијан Мбапе ставља тачку на И. Чудесна партија звезде триколора данас против Пољака.

87. минут - Било је ово 13 минута практично ничега, Пољци и Французи само чекају да судија из Венецуеле одсвира крај меча.

74. минут - Страшан гол Килијана Мбапеа! Примио је лопту у шеснаестерцу чудесни Килијан и онда ударац суровог финишера цепа мрежу Пољака. Ово је његов осми гол на Мундијалима, чиме је престигао и легендарног Пелеа, као играч са највећим бројем голова на првенствима света, а да су они постигнути до 24. године. Снимак гола можете видети кликом ОВДЕ.

72. минут - Овакве шансе Пољаци чекају, прекиди су њихове највеће шансе. Добро изведен корнер, Глик је скочио у казненом простору, али његов ударац главом одлази изнад пречке.

62. минут - И даље тај гол Жируа прави разлику, али и даље добро одолева дефанзива Пољака, и даље Левандовски и дружина сањају снове о сензацији и избацивању светског шампиона.

56. минут - Мбапе је шутира снажно, али одличан блок Криховјак, лопта је у корнеру. Гризман заврће на прву стативу, али још једном одлична одбрана Пољака. У наставку акције центаршут ка Рафаелу Варану који је остао у казненом простору, а на њега натрчава Шченсни, који пада на земљу након судара. Након краће паузе, срећом придигао се сјајни голман од ког у великој мери зависи судбина Пољака.

53. минут - Опасан напад Француза, Рабио је покушао да убаци лопту у петерац и упосли Жируа, али интервенише одбрана Пољске.

48. минут - Гризман је заврнуо лопту са бочног слободног ударца, али сјајно боксује Шченсни.

46. минут - Хесус Валенсуела показује да друго полувреме може да почне.

ПРВО ПОЛУВРЕМЕ

45 +2 - Хесус Валенсуела свира крај првог полувремена.

44. минут - Гоооол! Одмах казна са промашаје Пољака. Оливије Жиру матира Шченсног, и 52. голом за репрезентацију престиже и легендарног Тијерија Анрија по броју погодака у националном дресу Француске. Сада је Жиру најбољи стрелац у историји триколора, капа доле Оливије! Снимак гола можете видети кликом ОВДЕ.

38. минут - Велика шанса! Хаос у казненом простору Француске. Пољци три пута шутирају, Зиелински, па Франковски, па Кеш, и сва три пута триколи успевају да се спасу. Прво Лорис, па блок, па интервенција са гол линије. Снимак ове ситуације можете видети кликом ОВДЕ.

36. минут - Сјајни дриблинзи Мбапеа по левом боку, изградио је позицију сјајно, али опет интервенише Шченсни. Корнер за Французе, али без веће опасности након убацивања из угла Гризмана.

35. минут - Одличан напад Пољске, Кеш се прикрао са десног бека, прикључио нападу, Левандовски му је одложио лопту, али снажан ударац на прву члана Астон Виле одлази далеко од гола.

29. минут - Ау, па шта је сада промашио Жиру!? Обрукао се фудбалер Милана, одлично проигравање Гризмана и Жиру промашује чист зицер! Пропала је највећа шанса за "галске петлове".

28. минут - Дошли су Пољаци до даха, сада је тежиште игри на средини терена. Све у свему нису много показали Мбапе и дружина у ових близу пола часа игре. Осим шутева из даљине и контроле поседа ништа конкретно од актуелног шампиона света.

22. минут - Поново прете Французи! Кунде је сада окушао срећу са дистанце, али поново брани Шченсни.

21. минут - Одличан ударац Левандовског са 20 метара, али лопта одлази мало поред стативе гола који чува Лорис. Први шут Пољака на мечу, могао је лако да заврши и у голу.

13. минут - Чуамени је распалио са дистанце, али одличан Шченсни, остаје 0:0.

12. минут - Опсада гола Шченсног, Левандовски и дружина не могу да пипну лопту, ако овако наставе можда оборе и рекорд негативном поседу на једном Мундијалу.

10. минут - Очекиван почетак утакмице, триколори држе посед, покушавају да пробију бедем испред гола, тежиште игре на половини Пољака, али без већих узбуђења у увертири утакмице.

4. минут - Прва претња по гол Шченсног! Гризман је извео корнер, највиши у скоку Рафаел Варан, али његов ударац главом одлази ван оквира гола.

1. минут - Меч је почео!

15:00 - Познати су и састави за данашњи меч.

УОЧИ МЕЧА

Француска одбрана титуле наставља се у осмини финала, а Мбапе и дружина се суочавају са тврдоглавом и компактном Пољском."Триколори" ће овај меч Светског првенства започети као велики фаворити, али Пољска и те како има своје адуте којима можете да уздрма шампиона данас на стадиону "Ал Тумама".

Ове две националне селекције одиграле су до сада 16 утакмица, предност је на страни ''галских петлова'' који су осам пут славили. Пет утакмица је завршенo нерешеним резултатом, а Пољаци су успели да упишу три победе, последњу пре округло 40 година у мечу за треће место на Светском првенству у Шпанији.

Француска се квалификовала за нокаут фазу још након 2. кола и две елегантне игре и рутинске победе против Аустралије и Данске. Ипак, селектор Дешан добрано је промешао карте у финалном групном мечу, те је уследио нечекивани пораз од Туниса.

Пољска је прошла упркос томе што је изгубила од Аргентине резултатом 2:0 у последњој утакмици у групи, а до великог успеха изнела ју је пре свега њихова чврста одбрана и магични додир нападача Роберта Левандовског.

Француска ће ући у такмичење са већином својих најбољих играча који су напунили батерије, али стрпљење, више од енергије, може бити кључно против Пољске.

"Тироколори" се често боре против компактних тимова који се бране дубоко, као што је Пољска, али Дешан има алате да широм отвори игру.

Док ће Килијану Мбапеу, који јури рекорде у Катару, након што је већ постигао седам голова на Мундијалима у каријери, можда бити тешко да искористи свој разорни темпо против ниског блока, Усман Дембеле би могао да буде главно оружје Дешана.

Немилосрдни дриблинг крилног нападача Барселоне стављаће на муке Левандовског и екипу, који ће такође морати да држе на оку једног од најпотцењенијих фудбалера данашњице, Оливијеа Жируа.

Пољска се, у међувремену, преселила у нокаут фазу први пут у 36 година, након што је завршила на другом месту у својој групи иза Аргентине и примила гол само два пута на турниру.

У многоме за то је заслужно херојство њиховог голмана Војчеха Шчесног, који је до сада био њихов најбољи играч. Он је једини голман на овом Светском првенству који је одбранио једанаестерце, укључујући и један од Лионела Месија.

Али уз сву одбрамбену одлучност Пољске, они су били далеко од "плодних" пред голом и постигли су само два гола, а оба су дошла против нејаке Саудијске Арабије.

Међутим, селектор Пољске Чеслав Михњевич је био љут на критике због дефанзивног приступа његове екипе.

- Они који нису играли дефанзивно на Светском првенству су код куће и гледају на ТВ-у. Сада смо изашли из групне фазе, тако да ћемо променити наше планове - рекао је Михњевич уочи недељне утакмице против Француске.Наш пртљаг није спакован, нисмо били спремни да идемо кући пре утакмице са Аргентином, а нисмо ни сада спремни да идемо кући - додао је он.

Победник недељног меча ће се у четвртфиналу суочити са Енглеском или Сенегалом.

СИТИ ИМА СВЕ У СВОЈИМ РУКАМА: Уколико грађани славе на свим утакмицама до краја, освојиће четврту узастопну Премијер лигу

СИТИ ИМА СВЕ У СВОЈИМ РУКАМА: Уколико ''грађани'' славе на свим утакмицама до краја, освојиће четврту узастопну Премијер лигу

У заосталој утакмици 29. кола Премијер лиге фудбалери Брајтона ће угостити разиграни Манчестер сити који јуриша ка новој титули првака Енглеске (21.00).

25. 04. 2024. у 07:45