ЕНГЛЕСКА ИДЕ ДАЉЕ, АЛИ И АМЕРИКАНЦИ! Позната прва два пара осмине финала Светског првенства у фудбалу (ФОТО)

29. 11. 2022. у 22:04

ЕНГЛЕСКА и Америка пласирали су се у осмину финала Светског првенства у Катару. Након завршетка групе Б позната са прва два пара поменуте фазе такмичења.

"Горди Албион" је са прве позиције прошао у наредну рунду, па ће за ривала имати Сенегал који је као други прошао кроз циљ у групи А. САД ће снаге одмерити са Холандијом.

Изабраници Герета Саутгејта су прегазили Велс који је одиграо веома скромно Мундијал у Катару са 3:0. Иако у првом полувремемну није било голова у наставку је Енглеска у размаку од два минута постигла два гола преко Марукса Рашфорда и Фила Фодена. Коначан резултат утакмице поставио је играч Јунајтеда који је други гол на утакмици дао у 68. минуту.

Дуел Иран - САД био је од много већег значаја. Кристијан Пулишић и другови су били ти који су се радовали и то захваљујући баш њему који је у финишу првог дела постигао гол после асистенције Сержиња Деста.

Ипак, лоша вест за селектора Америке Грега Берхалтера је та да се фудаблер Челсија повредила приликом гола и већ на полувремену је остао у свлачионици.

Друго полувреме ових репрезентација било је узбудљиво, иако није обиловало са много изгледних прилика. Иран је покушавао на све начине да изједначи (реми му био довољан за осмину финала). Најбољу прилику имао је Пуралиганђи чији је ударац у надокнади времена из изгледне позиције отишао мало поред стативе гола који је чувао Тарнер.

Бурно је било у самом финишу када је Тареми био у шанси. Нападач Порта је сигнализирао главном судији Матео Лахозу да је био повучен од стране Картера-Викерса, али након кунсултација са колегама из ВАР собе одлучено је да то није било довољно за пенал.

Иран - САД 0:1 (0:1)

Стадион: "Ал Тумама". Гледалаца: 42.127. Судија: Матео Лахоз (Шпанија). Стрелци: Пулишић 38 (САД)

Иран (4-1-2-3): Беираванд - Резаеиан, Хосеини, Пуралиганђи, Мохамади (од 45+2. Карими) - Езатолахи - Норолахи (од 71. Тораби), Хајсафи (од 71. Јалали) - Голизадех (од 77. Ансарифард), Азмун (од 46. Годос), Тареми.

САД (4-1-2-3): Тарнер - Дест (од 82. Мур), Картер-Викерс, Рим, Робинсон - Адамс - Мекени (од 65. Акоста), Муса - Веа (од 82. Зимерман), Сарџент (од 77. Рајт), Пулишић (од 46. Аронсон).

Велс - Енглеска 0:3 (0:0)

Стадион: "Ахмад бин Али". Гледалаца: 44.297. Судија: Славко Вичић (Словенија). Стрелци: Рашфорд 50, 68, Фоден 52 (Енглеска).

Велс (4-2-3-1): Ворд - Вилијамс (од 36. Робертс), Мефам, Родон, Дејвис (од 59. Морел) - Ампаду, Ален (од 81. Колвил) - Бејл (од 46. Џонсон), Ремзи, Џејмс (од 77. Вилсон) - Мур.

Енглеска (4-2-3-1): Пикфорд - Вокер (од 57. Александер-Арнолд), Стонс, Мегвајер, Шо (од 65. Трипије) - Хендерсон, Рајс (од 57. Филипс) - Рашфорд (од 75. Грилиш), Белингем, Фоден - Кејн (од 57. Кејн).

Иран - САД 0:1, Велс - Енглеска 0:3

90+10' - Крај утакмице.

90+8' - Велика гужва у казненом простору САД. Тареми је изашао сам испред Тарнер, али није успео да му провуче лопту кроз ноге. Тражили су Иранци пенал, консултовао се судија Матео Лахоз са колегама у ВАР собри, но процењено је да није било контакнта довољно за казнени ударац.

90+3' - Озбиљна прилика за азијску селекцију. Пулирагањи је шутирао из добре позиције после центаршута из слободног ударца, но лопта је отишла мало поред стативе.

90+2' - Утакмица Велс - Енглеска је продужена четири минута, док ће Иран и САД играти чак девет минута дуже.

82' - Ево коначно шансе за Иран. Карими је покушао да савлада Тарнера, овај је био добро постављен и спасао је своју селекцију.

81' - Нема много узбуђења на оба терена. Енглези чувају стечену предност, Иран покушава да дође до изједначења који ће га одвести у осмину финала.

69' - САД је имао добру прилику да повећа предност. Муса је извео слободан ударац са око 20 метара, али то је урадио веома лоше и пребацио је гол.

68' - Ово је вече Маркуса Рашфорда. Примио је лопту на десној страни, протурио је лопту кроз ноге Родону, а потом и голману Ворду приликом шута и други пут се уписао у стрелце на овом сусрету.

65' - Велика прилика за Иран. Годос је из изгледне позиције шутирао поред гола, и да га је постигао он би био поништен због фаула у нападу Таремија.

52' - Блицкриг "Горди Албиона". Изгубио је Дејвис лопту која је стигла Кејна, он је упослио Фодена коме није било тешко да погодио празну мрежа гола Велса.

50' - Енглеска коначно пробија бедем Велса. Мајсторија Маркуса Рашфорда. Фудбалер Манчестер јунајтеда је постигао фантастичан гол из слободног ударца.

47' - Добра шанса за САД. Сарџент је тукао са леве стране, али право у Беираванда који је био добро постављен.

46' - Почело је друго полувреме на обе утакмице, а Америка се одмах суочила са великим проблемом. Најбољи играч и стрелац јединог гола Кристијан Пулишић није могао да настави меч, разлог је повреда коју је задобио приликом постизања поготка. Њега је заменио Бренден Аронсон.

Иран - САД 0:1, Велс - Енглеска 0:0

45+8' - То је уједно било све када је у питању прво полувреме и на овом сусрету.

45+7' - Постигла је Америка други гол. Сјајно је умакао одбрани ривала Тимоти Веа, спољним делом копачке је матирао Беираванда, али погодак је поништен због малог офајсда у којем се налазио фудбалер Лила.

45+5' - Завршено је првих 45 минута утакмице Велс - Енглеска. "Горди Албион" је доминирао, ипак изабраници Герета Саутгејта су били бољи ривал, но то нису материјализовали.

45+1' - Обе утакмице продужене су за пет минута. Толико ће се још играти у првом делу сусрета.

38' - Ево гола. САД је преко Кристијана Пулишића стигао до предности. Дест је сјајно главом убацио лопту пред гол ривала, а тамо је фудбалер Челсија затресао мрежу и изазвао велику радост својој селекцији.

34' - Напада Америка и покушава да дође до предности. Њој је потребна победа како би отишла у осмину финала. Иран је са друге стране стао и за лопте и чека контру не би ли изненадио ривала.

33' - Први жути картон на обе утакмице добио је фудбалер Велса Данијел Џејмс због веома оштрог старта.

27' - Нема много узбуђења у другој утакмици ове групе. Енглеска има много већи посед, шутирала је четири пута. Ипак, све то за сада није довољно да се матира голман Велса.

18' - Много боље САД игра у овим моментима. Пар опасних напада извели су Американци, но за сада Иран добро одолева.

11' - Први шут у оквир гола упутио је Пулишић. Тукао је главом фудбалер Челсија, али Беираванд је био добро постављен и успео је добро да интервенише.

10' - На утакмици Енглеске и Велса, први опасан напад имао је "Горди Албион", лопта је ишла кроз средину. Ворд је на време истрчао и отклонио опасност.

9' - Први озбиљнији ударац на утакмици. На одбијену лопту је натрчао Муса и тукао из прве са неких 20 метара, но то је урадио лоше и послао је лопту високо преко голе.

7' - Азијска селекција је боље, енергичније отворила сусрет. Било је неко опасних убацивања са десне страни, али Тарнер још увек ниједном није стављен на муке.

1' - Почеле су утакмице последњег трећег кола групе Б. Много важније је оно шта ће се дешавати у дуелу Ирана и Америке.

Уочи мечева:

Нема сумње да је много важније оно што ће се дешава између азијске селекције и Америке. Тај меч директно одлучује о путнику у осмину финала Мундијала у Катару.

Иран има три бода, један више од ривала и сигурно да је победа против Велса овој селекцији подигла самопоуздање пред најважнију битку групне фазе.

Ипак, пита се нешто и САД. Репрезентација је јако млада, али у тиму има неколико квалитетних фудбалера које предводе Кристијан Пулишић (Челси), Вестон Мекени (Јувентус) и Сержињо Дест (Милан).

Када је други меч у питању Енглеска је апсолутни фаворит против Велса и само чудо би требало да се деси, па да изабраници Герета Саутгејта не буду учесници нокаут фазе Светског првенства.

"Горди албион" има четир бода (тријумф над Ираном и реми са САД). Све је у рукама Харија Кејна и другова и на овом сусрету.