ЕХ, ДА СЕ РАЧУНАЈУ СТАТИВЕ: Уругвај и Јужна Кореја одиграли невероватан меч без голова (ФОТО/ВИДЕО)

24. 11. 2022. у 15:57 >> 15:51

ТАКМИЧЕЊЕ у групи Х на Светском фудбалском првенству у Катару отворили су Уругвај и Јужна Кореја. Сусрет старих знанаца из Јужне Африке завршен је без победника и без голова, а ближи тријумфу били су јужноамериканци, који су два пута погађали оквир гола.

У 43. минуту то је учинио Дијего Годин, а у надокнади утрошеног времене Феде Валверде. Претходно, одличну прилику пропустио је Хванг да доведе Кореју у вођство. Заборавила га је у 34. минуту одбрана Уругваја, али је фудбалер Олимпијакоса са 12-13 метара тукао преко гола.

Осим та два покушаја, Година у првом и Валвердеа у другом делу сусрета, није се бог зна шта могло видети на стадиону Едукејшен. По две полуприлике Дарвина Нуњеза (у наставку друге и Кавани је био близу свог 59 поготка за небескоплаве) са једне и са друге стране Сона и то би било то.

Сон је меч играо са маском попут Зорове, због повреде кости испод левог ока, а у 57. минуту утакмице занемела је цела Јужна Кореја на тренутак, после старта Касереса. Буквално је изуо из ципела Сона, срећом, последица по фудбалера Тотенхема није било, што се не може рећи за његове копачке.

Нови селектор Уругваја, Диејго Алонсо који је на тој функцији заменио икону уругвајског фудбала Оскара Табареза, одлучио се на искусну поставу са тројицом играча старијих од 35 година - Луисом Суарезом, Мартином Касересом и Дијегом Годином, што се десило тек трећи пут у историји мундијала - претходно Бразил 1966. са Гилмаром, Ђалмом Сантосом и Белинијем, односно Канада ове среде када су на терену били Борјан, Хачинсон и Виторио.

У другом мечу ове групе, уједно претпоследњем првог кола, састају се Португал и Гана од 17 часова. Јужна Кореја ће за четири дана играти против Гане, а Уругвај против Португала.

Ток меча могли сте да пратите на порталу "Новости.рс":

Уругвај - Јужна Кореја 0:0

Седам минута ће се играти надокнада другог полувремена.

90' - Невероватна грешка голмана Уругваја Рочета, послао је лопту на ногу Сону који  покушава из прве али је за мало непрецизан.

89' - ПРЕЧКА! Валверде је сам себи створио прилику за ударац, а онда из места шутирао. Ким је био савладан, али на његову срећу лопта је погодила стативу.

87' - пропао је још један напада Уругваја. Покушао је кавани да захвати главом једну "немогућу" лопту која је завршила у гол-ауту. Кореја је у завршнису утакмице ушла потпуно незаинтересована за нападе, а по изразу лица селектора Бента рекло би се да им је циљ пре ове утакмице био да сачувају своју мрежу. Све су ближе да то и остваре.

84' - Касно се пробудио Дарвин Нуњез. Сада је лепо прошао по десној страни, али је упутио мало прејаку лопту Каванију.

81' - Нуњез, замало поред гола! Упослио га је Единсон Кавани који је на 30 метара од гола примио лопту коју је упутио Хименез. Утисак је да је матадор лопту примирио руком пре него што се окренуо и преварио пратиоце. На крају је испратио и акцију Нуњеза, али је био за мало прекратак да покупи отпадак.

78' - Нова прилиак за Кореју, шутирао је Сунг који је пре неколико минута ушао у игру уместо Хванга. Лопта је отишла прилично далеко од гола, али бележи се покушај.

75' - Прилика за Кореју. Сон је примио лопту на ивици казненог простора, мало искоса по десној страни. Створио је себи варком отворен пут према гоу али је изблокиран. Утисак је да није био у офсајду, али би се вероватно консултовао ВАР да је акција резултирала голом.

71' - Годин се нашао на позицији левог крила, али је "центрирао" скроз на другу страну терена до Пелистрија који је био још несналажљивији. Ипак, Уругвајци су све ближе голу.

70' - Прва опасност пред голом Кореје за коју је заслужан Кавани. Примио је лопту у срцу шеснаестерца, успео да се окрене, али је био усамљен и окружен дефанзивцима Кореје и није успео да погоди.

64' - Ушао је у игру Кавани, али нећемо гледати на терену заједно двојицу најбољих стрелаца у историји небескоплавих, јер је место матадору уступио Луис Суарез.

63' - Какав прозор Дарвина Нуњеза по левом крилу, предриблао је двојицу играча Кореје али је чини се, могао боље да упути лопту према Суарезу.

61' - Нови проблеми за азијску селекцију јер се за улазак у игру спрема "ел Матадор", Единсон Кавани.

57' - Проблеми за Јужну Кореју - Сон је на земљи после оштрог старта Касереса. Убележен је у бележницу судије Тупана уругвајски ветеран.

Утицај зорове маске коју носи Сон на омладину Јужне Кореје:

53' - Извукао се Уругвај сада. Био је и дуел у петерцу, пао је један један играч Кореје у дуелу са Хименезом, а све се то дешавало након покушаја Кима главом и боксовања Рочета.

51' - Добар напад Јужне Кореје пропао је након што се Сон спетљао на ивици казненог простора. Прилика за контру пропала је јер је Валверде лоше примио лопту.

46' - Почео је други део игре.

ДРУГО ПОЛУВРЕМЕ

Иако је први део утакмице завршен без голова, љубитељи фудбала могли су да виде неколико занимљивих ситуација. Најбољу прилику на мечу пропустио је штопер Уруса дијего годин који је после небеског скока погодио стативу Кимовог гола.

С друге стране, Хванг је неометан шутирао преко гола са неких 12 метара. Прилику су пропустили и Нуњез и Суарез, смушеном реакцијом после убацивања лопте Пелистрија.

КРАЈ ПРВОГ ПОЛУВРЕМЕНА

43' - Корнер за Уругвај изборили су Пенистри и Суарез. Извео га је Валверде и пронаљшао Година који је био највиши у скоку, али није имао среће јер је погодио стативу небрањеног дела мреже Кима.

33' - Заборављен је био Хванг у срцу шеснаестерца Уругваја, али је нападач олимпијакоса шутирао преко гола. Већу прилику за погодак тешко да ће Кореја имати на овом сусрету.

27' - Узбудљива игра у овим минутима. После корнера Кореје, уследила је контра Уругваја, лопта је стигла до Нуњеза на ивицу петерца, али сјајно интервенише голман Ким испред њега јер је Оливера послао прејаку лопту.

26'- Ни из чега, Уругвај долази у позицију да се брани. Сон је лако избацио ветерана Касереса, али је Оливера успео да блокира његов центаршут са левог крила.

25' - Све је ближи голу Уругвај, али недостаје концентрације. Валверде је убацио, Хименез није стигао до лопте, али изборен је први корнер.

22' - Најопаснији напад Уругваја и уопште на утакмици. Пинестри је убацио лопту главом са десне стране, Нуњез није успео да захвати лопту, а Суарез није ни стигао до ње.

19' - Федерико Валверде је упутио први конкретан ударац према голу, иако је промашио оквир гола.

18' - После дуже времена добар напад организовала је и Кореја, али и даље нема ударца на гол ни на једној страни. Навијачи азијске екипе су бројнији и бучнији на трибинама.

16' - После уводне иницијативце Кореје, Уругвај је чини се, преузео конце игре. покушавају сада фудбалери азијске селекције да смире игру. Уругвајци као да им то дозвољавају и чекају своју прилику из нове контре.

13' - Прва каква-таква прилика за Уругвај. Лепо је прошао Весино, али је благовремено интервенисао голман Кореје.

9' - Покушали су играчи Кореје још једном, али је после центарпута са десне стране севнула контра. Дарвин Нуњез је опасно припретио али је један од петрице Кимова интервенисао у последњи час избивши лопту у аут.

5' - Делује после првих пет минута да Јужна Кореја више жели победу.

2' - Корнер је извела екипа Кореје, али Рочет рашчишћава ситуацију.

1' - Почела је утакмица.

Објављени су састави за меч. Кореја ће на терен стадиона Едукејшен истрчати са петорицом Кимова, који нису ни у каквом сродству, наиме то је уз презимена Ли и Парк најчешће презиме у овој земљи. Занимљиво је да сви они чине задњу линију азијске селекције, голмана и четири играча у одбрани.

Уругвај је без Каванија и Арауха, али што је можда и најважније без свог заштитног знака, легендарног селектора Оскара Табареза. Мењаће га Дијего Алонсо.

Уругвај - Јужна Кореја

стадион: Едукејшен сити

судија: Клермон Тупан

Уругвај (4-1-2-3): Рочет - Касерес, Хименез, Годин, Оливера - Весино - Валверде, Бентанкур - Пелистри, Нуњез, Суарез

Јужна Кореја (4-2-3-1): Г.Ким - С.Ким, Г.Ким, М.Ким, Х.Ким - Јунг, Б. Хванг - На, Ли, Сон - У. Хванг

УОЧИ МЕЧА

Човек који је обележио последњу деценију и по уругвајског фудбала игра свој последњи мундијал, јер мало је вероватно да ће Суарез 2026. играти у Сверној Америци. Остаје му, дакле, овај по многоме посебни, пустињски, зимски, да поправи своју већ импресивну статистику: четири учешћа, 13 утакмица, седам голова, четири асистенције и једно полуфинале, за које је управо он можда и најзаслужнији.

Иако је његов саиграч из репреезнтације Дијего Форлан понео титулу најбољег стрелца и играча СП 2010 у Јужној Африци, сећања љубитеља фудбала су живља на ону Суарезову руку на линији којом је спречио Доминика Адију да постигне победоносни гол и одведе Гану у полуфинале. Суарез је искључен а из досуђеног пенала Асамоа Ђан погађа пречку. Касније је Муслера одбранио одлучујући ударац са беле тачке већ поменутом Адији, али је Суарез своју интервенцију оценио "одбраном турнира".

А Уругвајци су до меча са Ганом дошли управо преко данашњег ривала, Јужне Кореје. Оба гола у победи од 2:1 у осмини финала постигао је управо Суарез, а почасни за азијску селекцију тадашње крило Болтона Ли Чунг-јонг.

Четири године касније, Уругвај је заустављен у осмини финала где је био ускраћен за помоћ Луиса суареза, а разлог је добро познат - тадашњи нападач Ливерпула угризао је Ђорђа Кјелинија и зарадио вишемесечну суспензију.

С друге стране је херој Јужне Кореје и њихов главни адут на Мундијалу, полутка Тотенхема Сон Хјон-мин. Данима пред полазак у Катар стрепња је владала међу навијачима "тигрова" да ли ће Сон моћи да наступи, пошто је непосредно пре објављивања списка морао да се подвргне операцији орбиталне кости на левом оку.

Повреду је зарадио на мечу Лиге шампиона против Олимпика из Марсеља, али га она није спречила да се ипак појави у Катару, где ће наступати са специјалном маском на лицу, која подсећа на ону коју носи легендарни јунак Зоро.

Кореја је као домаћин сензационално стигла до полуфинала 2002. године, али групу нису прошли од поменуте 2010.

СИТИ ИМА СВЕ У СВОЈИМ РУКАМА: Уколико грађани славе на свим утакмицама до краја, освојиће четврту узастопну Премијер лигу

СИТИ ИМА СВЕ У СВОЈИМ РУКАМА: Уколико ''грађани'' славе на свим утакмицама до краја, освојиће четврту узастопну Премијер лигу

У заосталој утакмици 29. кола Премијер лиге фудбалери Брајтона ће угостити разиграни Манчестер сити који јуриша ка новој титули првака Енглеске (21.00).

25. 04. 2024. у 07:45