МАМА ЈЕ КРИВА ЗА СВЕ: Није почело како смо желели, Емболо пресудио својима

24. 11. 2022. у 12:57

Фудбалска репрезентација Швајцарске сломила је отпор Kамеруна у другом полувремену и у првом сусрету групе Г Светског првенства, у којој се налази и Србија, славила са 1:0.

Репрезентативци Камеруна одлично су ушли у утакмицу и одмах показали брзину и снажну офанзиву, на коју Швајцарска није знала да реагује.

Шансе за "неукротиве лавове" су се ређале, имали су током првог полувремена четири шута у оквир гола наспрам великих нула колико су имале "сајџије".

Прво полувреме завршено је без голова, али је Камерун могао са више самопоуздања да оде на паузу. Иако су они били ти који су наметнули свој ритам, Камерунци су у потпуно другачијем стилу закорачили у друго полувреме.

Бојажљивост и одустност донела је прву прилику Швајцарској у 58. минуту, а њу користи Емболо иначе родом Камерунац. Шаћири је асистирао, а Емболо распуцао по лопти и снажно затресао мрежу Камеруна.

Иначе, Емболо је имао невероватну животну причу. Нападач Монака је рођен у Јаундеу у Kамеруну и није хтео да слави овај погодак. Швајцарско држављанство је добио тек 2014. године, а све се десило после развода његових родитеља.

Kада је имао пет година они су се развели и његова мајка се преселила у Швајцарску. Потом се заљубила у Швајцарца за кога се удала и прешли су у Швајцарску, а Емболо је држављанство ове земље добио тек 2014. године.

Камерунац у дресу швајцарске је запечатио судбину Камерунаца. Чудно звучи, али после тог гола Африканци више нису постојали.

Могли су Швајцарци до новог гола, али је добар посао радио Онана на голу Камеруна.

Овај дуел уједно је и прва утакмица у групи Г у којој се налазе Србија и Бразил, а та утакмица заказана је за 20 часова.

ШВАЈЦАРСКА-КАМЕРУН 1:0

Стадион: Ал Џануб

Судија: Факундо Тељо (Аргентина)

Стрелац: Емболо 48.

ШВАЈЦАРСКА (4-3-3): Зомер – Видмер, Аканџи, Елведи, Родригез – Џака, Фројлер, Соу – Варгас, Шаћири, Емболо

КАМЕРУН (4-3-3): Онана – Фаи, Кастелето, Нкулу, Толо – Ангиса, Ум, Хонгла - Ембеумо, Шупо Мотан, Екамби

КРАЈ

90+6 - Швајцарска је уписала рутински тријумф. Камерун је био бољи у првом полувремену, сајџије у другом. Изгледа да би реми био праведан, а три бода иду Швајцарцима што не одговара Србији.

90+5 минут - Швајцарска је могла и до другог гола. Сеферовић је промашио немогуће, тачније изблокирао га је један играч Камеруна.

90. минут - Играће се још шест минута.

89. минут - Онана сада држи Камерун у игри. Голман Интера сјајно брани ударац Џаке. Још није све решено.

84. минут - Kамерун нема више снаге. У потпуности их је помео гол из 48. минута. Није то иста селекција коју смо гледали у првом полувремену. Резервисти Швајцарске сада лако долазе до прилика и да има више времена на семафору било би питање када ће бити постигнут наредни погодак.

79. минут - Kамерунци су преузели посед, али је из петоминутне иницијативе само прохујао један центаршут који је Зомер пустио да изађе у гол аут.

76. минут - Нове измене у Kамеруну. Венсан Абубакар је преузео капитенску траку уместо Шупо Мотинга, док је Енкуду заменио Токо Екамбија.

73. минут  - Прве измене на мечу. Потпуно нови напад Швајцарске на терену. Иду напоље Емболо, Шаћири и Соу, а улазе Сеферовић, Окафор и Фрај. Kод Kамеруна Хонгла је напустио терен, а ушао је Ондуа.

68. минут - Поново велика шанса за Швајцарце, а онда умало аутогол Франка Андреа Замбо-Ангисе. Пресликана акција као код гола, само што се у реализацији уместо Емболоа нашао Варгас. Добро је шутирао из прве, али је Онана сјајно интервенисао! Одмах су Швајцарци припретили из корнера, али је Замбо Ангиса у последњи час скинуо зицер Емболоу.

64. минут - Оштар старт Елведија који је спречио контру и тако добио први жути картон на утакмици.

58. минут - Све би било лако када би Шупо Мотинг могао сам. Kакав продор нападача Бајерна, додуше био је присиљен на исти. Добио је лопту у простор у противничком шеснаестерцу, али је подршка била очајна. Нити једног саиграча није било на пет-шест Швацјараца, али то није обесрхабрило нападача Kамеруна који је кренуо у дриблин по гол линији, успео да упути ударац и избори корнер.

52. минут - Сада је швајцарска селекција преузела скроз иницијативу, Kамерун је у нокдауну након примљеног гола и не успева да да се подигне са патоса.

48. минут - Швајцарска води. Хладан туш за Камерун. Емболо је био стрелац, човек који рођен у Камеруну, па није хтео да прослави гол. Акција је кренула по десној страни, центаршут Шаћирија по земљи на ивицу петерца, где се нашао Брил Емболо и рутински савладао Онану.   Нападач Швајцарске је рођен у Јаундеу у Kамеруну, швајварско  држављанство је добио тек 2014. године, а све се десило после развода његових родитеља. Kада је имао пет година они су се развели и његова мајка се преселила у Швајцарску. Потом се заљубила у Швајцарца за кога с еудала и прешли су у Швајцарску, а Емболо је држављанство ове земље добио тек 2014. године.

ПРВО ПОЛУВРЕМЕ

45. минут - Најбоља шанса за Швајцарску. Аканџи је одлично скочио после корнера и са пет метара није успео да пошаље лопту у гол. Могао је Камерун сада жестоко да плати за све пропуштене прилике у првом полувремену.

40. минут - Прилика за Швајцарску. Елведи је био најбржи у шеснаестерцу након центаршута из корнера и пуцао главом, али је лопта прозујала крај леве стативе.

36. минут - Видмер чува Швајцарце. Kамерун може свима да помрси рачун. Феноменална игра из транзиције екипе Ригоберта Сонга, само један пас им је довољан да отворе противничку одбрану. Овог пута је тај пас стигао до Фаија који је пробио по десној страни и упутио центаршут. Сјајно се кретао Токо Екамби и лопта би дошла до њега да није било Видмера. Дефанзивац Мајнца је уклизао испред Екамбија и однео чисту лопту.

30. минут - Нови покушај афричке репрезентације. Одлична комбинација по десној страни после које се Хонгла нашао у прилици за шут, али је он био траљав, па је Зомер обранио, а одбрана Швајцарске избацила лопту у корнер. "Неукротиви лавови" играју у складу са надимком.

24. минут - Не да им Kамерун да дишу! Kорнер, па још једно убацивање Kамеруна, опасно играју Африканци...

22. минут - Миран период игре после фуриозних контри Камерунаца. Швајцарци су схватили да не смеју пуно да се отварају, јер када крену Екамби и Мотинг тресе се одбрана "сајџија".

14. минут - Поново прете Kамерунци! Шупо Мотинг је лукаво украо лопту Аканџију на центру и кренуо ка голу, али га је штопер Манчестер Ситија сустигао и пореметио таман када је требало да упути ударац. Потом се огласио и главни арбитар Факундо Тељо и досудио опасну игру на средини, у зачетку акције. Сигурно би ВАР радио да је пао гол.

10. минут - Какав зицер за Африканце! Лако је могло да буде 1:0 за Камерун, Швајцарска је сада имала много среће. Повукао је Хонгла контру, дао пас у простор, онда је Токо Екамби шутирао, а Сомер је одбранио. Дошла је лопта до Мбеума, али он је пребацио гол са осам метара.

7. минут - Не престају притисци Швајцараца. Лопта је константо у њиховом поседу, али за сада немају ништа од тога. Круже око гола Онане, неколико пута су покушали да центрирају, али се противник за сада добро брани.

1. минут - Швајцарска је добила почетни ударац. "Сајџије" су кренуле офанзивно, имали су одмах на старту и први корнер, после кога није било веће опасности.

Фото АП

УОЧИ МЕЧА

ПО нашој рачуници, најбоље би било да се први меч (11.00) у групи Г заврши без победника. Ипак, у увертири великог дербија између  Бразила и Србије, Швајцарцима је додељена улога фаворита у дуелу са Камеруном.

Фото АП

Њихов селектор Мурат Јаким један је од малобројних срећника да нема ниједног повређеног играча, пошто су се голман Зомер и дефанзивац Родригез опоравили и спремни дочекују меч.

Репрезентација "сајџија" снажна је и одлично уиграна, у Катар је стигла са циљем да у најмању руку понови пласман у нокаут фазу, као пре четири године у Русији. Традиција каже да умеју да играју у групној фази, у четири од последњих пет наступа на мундијалима изборили су други круг.

И сада су пуни самопоуздања, јер су кроз квали- фикације за СП прошли без изгубљеног меча, са само два примљена гола, па су европског првака Италију истиснули на друго место.

- Желимо и у Катару да наставимо серију одличних резултата. Имамо један од најбољих везних редова на турниру, технички смо веома јаки. Никога се не плашимо - истакаоа је везиста Швајцарске Ремо Фројлер.

Иако многи сматрају да је Камерун најслабија афричка репрезентација у Катару, ово ће му бити осмо СП, по чему је континентални рекордер. "Неукротивим лавовима" никако не прија податак да су изгубили свих последњих седам мечева у групи и да победу на Мундијалу чекају 20 година.

- Сањао сам да играм на Светском првенству од малих ногу. Није добро то што нас потцењују, тада смо најопаснији. Биће лудо - обећава Брајан Мбеумо, "пословођа" Камерунаца.

Швајцарска и Камерун ће се први пут састати у својој историји.

БОНУС: НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ