ФУДБАЛ ЈЕ БАШ СУРОВ: Белгија, Канада и меч у коме је постојао само један тим - а који је неким чудом изгубио!

В.М.П.

23. 11. 2022. у 22:10

РЕПРЕЗЕНТАЦИЈЕ Белгије и Канаде одмериле су снаге у мечу групе Ф Мундијала у Катару, а свет је још једном добио потврду колико је фудбалска игра сурова. На терену као да је постојао сам један тим данас - Канада, али је тај тим волшебно поражен резултатом 1:0.

Знало се да је прошло време зенита златне генерације Белгије, знало се и да њихове звезде не бриљирају у клубовима, као и да ће играти без Ромелуа Лукакуа, али нико није могао да очекује да ће им Канада ове вечери уделити фудбалску лекцију.

Да, добро сте чули, Борјанова дружина је данас одржала фудбалски час екипи која је у меч ушла са ореолом фаворита, а из њега изашла са  три бода.

Популарни "мејлпл лифси" од првог судијског звиждука доминирали су тереном. Шансе се се низале, а највећа је дошла након што је главни арбитар показао на белу тачку у 11. минуту.

Одговорност је преузео играч са највећом репутацијом, али ни играње великих утакмица за минехенских Бајерн није помогло Алфонсу Дејвису да не подлегне под протиском велике сцене. Тибо Куртоа показао је зашто су многи сматрали да треба да добије Златну лопту, и скида ударац Дејвиса.

Након тог тренутка уследила је опсада гола популарних "црвених ђавола" са Бенелукса, и баш као да су нека ђаволска посла умешала прсте и зачарала њихову мрежу ове ноћи.

Из минута у минут шансе су се низале као на траци. Нестварна агилност, борбеност, несебичност.

Пресинг по целом терену, одлично међусобно разумевање, имали су и кохезију и компактност, доминирали су свим фудбалским сегментима, али нису имали оно најпотребније - завршницу.

Њу зато јесте имао ривал. Играо се 45. минут и право ниоткуда Мичи Бачуаји стиже до гола.

Био је то резултат са којим се отишло на велики одмор, а ни у наставку се слика није много променила.

Потпуна доминација Канаде о чему сведочи и податак да је на 10 минута пре истека времена однос у ударцима ка голу био 20:5 у корист Канаде. Борјан и пријатељи очарали су како своје навијаче, тако и читаву фудбалску планету која је гледала како аутсајдер разбија великог фаворита.

Драма и бомбардовање противничког гола трајали су до последње секунде, резултат је остао 1:0, а свет је још једном добио потврду колико је фудбалска игра сурова.

Белгијанци након овог бледог издања играју у другом колу са Мароком, док ће Канада ићи на мегдан Хрватској.

БЕЛГИЈА - КАНАДА 1:0

Стадион: "Ахмад бин Али"

Гледалаца: 40,000

Састави:

БЕЛГИЈА (3-4-3): Куртоа - Дендонкер, Алдервајрелд, Вертонген - Кастањ, Де Брујне, Вицел, Караско - Тилеманс, Батшуаји, Азар

КАНАДА (3-4-3): Борјан - Џонстон, Виторија, Милер - Хоилет, Хачинсон, Еустакио, Ларијеа - Бучанан, Дејвид, Дејвис

КРАЈ!

90 + 5 - Главни арбитар показује да је меч завршен. Сјајна представа, само један гол, али утакмица пуна шанси и узбуђења. Капа доле Канађани за све што се приказали данас.

86. минут - Нова прилика за Канаду! Ларин је покушао након сјајног центаршута саиграча, али и ова лопта иде ван оквира гола Куртое. Џон Хердман у неверици, немогуће шта је његова екипа све промашила.

79. минут - Након период затишја велика прилика! Поново брани невероватни Куртоа.Ларин је надскочио чуваре, одлично захватио лопту главом, али живу лопту скида белгијска "хоботница".

67. минут - Коначно прети Белгија, коначно су Мартинезови пулени успели да организују једну контру, Де Брујне је пронашао Бачуаји, али његов покушај блокира одбрана Канаде. Каква драма нас очекује. Канада апсолутно резултатски у утакмици, недостаје та завршница, али нема сумње да ће изгинити ови момци у последњих 20 минута.

61. минут - Миран темпо утакмице, али оно што привлачи пажњу јесу навијачи Канаде, а на трибини где су смештени сада се виде српске тробојке! Утицај Милана Борјана је огроман, све ово је доказ колико је Звездин голман обожаван на северу Америке.

51. минут - Однос у ударцима је 16:6 у корист Канаде. Фудбалски час великом фавориту држе Борјан и пријатељи! Побрали су сигурно симпатије велике већине љубитеља фудбала.

49. минут - Нова шанса за Дејвида! Еустакио је послао прелеп центаршут, а голгетер Лила лоше захвата лопту главом из изгледне позиције и шаље је ван оквира гола.

46. минут - Почиње наставак меча! Белгија изводи почетни ударац, надајмо се да ће наставак донети ако не више, онда барем једнако узбуђења као у првом, а било их је и те како.

ПРВО ПОЛУВРЕМЕ

45 + 5 - Крај првог полувремена!

45 + 2 - Ау па шта ће још промашити Канађани! Бјукенон промашује зицер, Играч Брижа је морао ово да спроведе у мрежу.

44. минут - Гол за Белгију! 1:0, Бачуаји је стрелац. Фудбал је једноставно суров. Пуних 45 минута доминације Борјанове дружине, и онда шок.

42. минут - Стижу нам и кадрови из Брисела, ево како се овај меч прати у главном граду Белгије.

40. минут - Делује да је главни арбитар направио грешку, показује да се игра настави, упркос томе што је Вицел нагазио Џонстона.

38. минут - Ово би могао да буде пенал! Следи ВАР провера. Канада на прагу да добије још један једанаестерац. Вицел је несмотрено стартовао.

33. минут - Па шта је ово људи! Потпуно уништавање ривала. Џонатан Дејвид прети из ваздуха, али његов покушај главом одлази изнад пречке. Фудбалски чак Канађана великом фавориту.

30. минут - Велика шанса! Поново брани Тибо Куртоа! Нестварна игре Канаде, шанса за шансом. Џонстон је сада тукао из казненог простора, али поново концентирсан Куртоа.

27. минут - Одличан фудбал у последњем мечу данашњег дана на Мундијалу. Атиба Хачинсон је поново покушао ударцем, међутим лопта одлази ван оквира гола који чува сјајни Тибо Куртоа.

25. минут - Тренер Реал Мадрида Карло Анчелоти на СП у Катару навија за Канаду. Избор није толико изненађујући, јер је супруга искусног италијанског стручњака Канађанка.

- Канада није била на Мундијалу од 1986. Она је мој други дом. Такође, председник Фудбалског савеза Канаде је из Абруца, а тамо ће сви навијати за Канаду - истакао је Анчелоти.

23. минут - Белгија први пут прети. Азар је послао лопту у средину ка Бачуаију, али одличан блок Канађана. Корнер за црвене ђаволе, Де Брујне га је извео, али без веће опасности.

16. минут - Бегија не зна где се налази. Нова прилика за ривала. Атиба Хачинсон је распалио по лопти, међутим, човек који ће ускоро ући у пету деценију, шутира поред гола. Остаје 0:0. Сјајан почетак Канаде, као да су они ушли у меч са ореолом фаворита.

13. минут - Опсада гола Тиба Куртое. Белгија не може да пређе пола терена. Није Канађане сломио неискоришћен једанаестерац. Већ је 7:1 у шутевима за Милана Борјана и дружину.

10. минут - Брани Куртоа! Луд почетак меча! Прочитао је фантастични чувар мреже намеру фудбалера Бајерна, који је руку на срце морао боље. Овај старт утакмице обећава.

9. минут - ПЕНАЛ! Судија показује на белу тачку. Алфонсо Дејвис прилази лопти.

7. минут - Показује зубе Канада. Дејвид је био у прилици, Вертонген га зауставља у последњим секуднама. Корнер за Канађане. Ау, нова прилика након корнера. Канађани траже пенал. Тврде да је лопта закачила приликом шута Бјукенона Караска у руку. Следи ВАР провера!

4. минут - Одличан старт Канађана. Контрола поседа, као да су они фаворити. Нису Северноамериканци дошли да се бране то је јасно по уводним минутима. Има Канада агилна и брзонога оружја којим може да направи велике проблеме популарним црвени ђаволима са Бенелукса.

1. минут - Меч је почео! Канада има први посед лопте. Одмах интервенција Милана Борјана, Бачуаји је пробао са неких 20 метара, али голман Звезде хвата његов ударац. Значиће му ово и те како за самопоуздање у наставку.

19:00 - Познати су и састави за данашњи дуел!

УОЧИ МЕЧА

Ово је можда први пут од Еура 2016. да Белгија стиже на велики турнир, а да није најављена као претенденти на сам врх, истрошен је сјај њихове златне генерације.

Победили су у сваком од својих шест мечева у групној фази на претходна два Светска првенства, али ће овога пута имати проблема у групи у којој ће се наћи финалисти 2018. Хрватска, Мароко и њихови противници у првој утакмици, Канада.

Канадски тиме стигао је у Доху пуне наде. Ово ће им бити тек други наступ на Светском првенству – први од 1986, а тамо ће их водити голман Црвене звезде - Милан Борјан.

Он ће тако писати историју ове земље, а од његовог издања на голу у многоме ће зависити пласман ове северноамеричке националне селекције у Катару 2022. године. Судбина нације биће у његовим рукама.

Статистика Белгије у последњих неколико година показује да су рутински побеђивали ниже рангиране екипе, али да и да се муче са селекцијама њима сличног квалитета.

Изгубили су од будућег шампиона Француске на Светском првенству 2018. и од Италије у четвртфиналу Еура прошле године.

Еден Азар, један од истакнутих играча Белгије на Светском првенству 2018, једва да је наступао за Реал Мадрид од његовог доласка на "Сантјаго Бернабеу" 2019.

EPA-EFE/STEPHANIE LECOCQ ↑ collapse

Док су многи са Бенелукса тражили да га замени Леандро Тросар у стартних 11, вера менаџера Роберта Мартинеза у свог капитена није поколебана.

Ромелуа Лукакуа муче повреде и лоша форма током прошле године, а Белгији недостаје јак резервни нападач који би надокнадио његово одсуство. Податак да њихови дефанзивци Јан Вертонген и Тоби Алдервајрелд, заједно имају 68 година, делује невероватно.

Кевин де Брујне и Тибо Куртоа, вероватно једина два играча светске класе у тиму, биће кључни за шансе Белгије.

"Мејпл лифси" како је популарни назив Канаде, су у великом стилу обезбедили своје место на турниру, победивши у осам од својих 14 утакмица у квалификацијама за КОНКАКАФ, победивши чак и тешкаше попут Мексика и САД.

Док је 22-годишњи бек Бајерна из Минхена Алфонсо Дејвис несумњива звезда Канаде, нападач Лила Џонатан Дејвид и нападач Клуба Брижа Ларин су се појавили у квалификацијама. Ларин је био најбољи стрелац са 11 голова, док је Давид близум и други је са девет.

БОНУС: НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО-СНИМЦИ