И ТО ЈЕ МОРАЛО ДА СЕ ДЕСИ НА МУНДИЈАЛУ: Бејл спречио сина легенде Африке да донесе тријумф Американцима (ФОТО)

21. 11. 2022. у 22:04

УТАКМИЦА САД - Велс прва је на Мундијалу у којој није било победника. Меч који се играо на стадиону "Ахмад бин Али" завршен је резултатом 1:1.

Била је Америка близу победе, али да до ње не дође побринуо се најбољи играч "змајева" Герет Бејл који је у 82. минуту донео реми свом националном тиму, поготком са беле тачке.

Боље су изабраници Грега Берхолтера ушли у меч, више су желели гол и до њега су стигли у 36. минуту захваљујући Тимотију Веи, сину легенде Либерије Жоржа Вее. Нападач Лила је утрчао између два штопера ривала, добио је сјајан пас од Кристијана Пулишића и спољним делим стопала десне ноге савладао Хенесија.

Све је водило ка томе да ће САД доћи до другог тријумфа из 18 мечева против европских селекција на Светским првенствима. Ипак, до тога није дошло, а то су једини пут урадили давне 2002. године када су победили Португал.

У првој утакмици групе Б, Енглеска је демонстрирала силу и до врха напунила мрежу Ирана.

Трећег дана надемтања на највећој фудбалској смотри играју се четири меча. Први дуел на програму је у 11 сати, састају се Аргентина и Саудијска Арабија, потом играју Данска - Тунис (14), затим следи сусрет Мексико - Пољска (17), док дан затварају актуелни шампион света Француска и Аустралија (20).

САД - Велс 1:1 (1:0)

Стадион: "Ахмад бин Али". Гледалаца: 43.418. Судија: Абудлрахман Ал Жасим (Катар). Стрелци: Веа 36 (САД) - Бејл 82 пен (Велс)

САД (4-3-3): Тарнер - Дест (од 74. Једлин), Рим, Цимерман, Робинсон - Мекени (од 66. Ерносон), Адамс, Муса (од 74. Акоста) - Пулишић, Веа (од 88. Морис), Сарџент (од 74. Рајт).

Велс (3-4-3): Хенеси - Мефам, Родон, Дејвис - Робертс, Ампаду (од 90+5. Морел), Ремзи, Вилијамс (од 79. Џонсон) - Вилсон (од 90+2. Томас), Бејл, Џејмс (од 46. Мур).

Друго полувреме: САД - Велс 1:1

90+12' - Крај утакмице у којој је виђен први реми на Мундијалу у Катару.

90+1' - Играће се још девет минута у надокнади времена.

84' - Последњи мундијалски гол, пре овог, Велшани су дали 17. јуна 1958. године, у победи од 2:1 над Мађарском. Од тада је прошло 23.533 дана и - чекању је дошао крај. После 64 године, пет месеци и четири дана, Велс опет слави мундијалски гол.

81' - Из ничега ће Велс доћи до прилике да изједначи. Пенал је скривио Цимерман који је фаулирао Бејла, а судија је одмах показао на белу тачку. Лопту је на 11 метара наместио управо капитен "змајева" и погодио за поравнање резултата. Прочитао је страну Тарнер, но није могао ништа код ударца фудбалера Лос Анђелеса.

74' - Жалио се Муса на повреду и мора је да изађе из игре. Њега је земанио Келин Акоста. Такође, Једлин и Рајт су добили прилику, а изашли су још Сарџент и Дест.

66' - Први измена у селекцији Америке. Бренден Еросон је ушао на терен уместо играча Јувентуса Вестона Мекенија.

64' - Коначно прилика за Велс и то каква. Била је гужва у казненом простору ривала, лопта је дошла до Бена Дејвиса који је шутирао главе из добре позиције, али прибран је био Тарнер и одбио је лопту преко гола. Потом, опасност и после корнера. Главом је пробао Мур, но лопта је отишла мало изнад пречке.

59' - Покушавају "змајеви" да пронађу начин да дођу до изједначења, али САД одлично стоје на терену, те ривал за сат времена фудбала није створио праву шансу.

53' - Велс је нешто боље ушао у други део сусрета. Ипак, још увек нема много посла за голмана ривала Мета Тарнера.

46' - Роб Пејџ је одмах на старту другог полувремена направио прву измену. Утакмица је завршена за Данијела Џејсма, а на терену ће у наставку утакмице бити Кифер Мур.

Прво полувреме: САД - Велс 1:0

40+5' - Завршено је прво полувреме. Велс није показао много, па САД потпуно заслужено има предност након првог дела сусрета.

40+2' - Судија је одлучио да прво полувреме продужи за чак четири минута, иако делује да је то превише, јер није било баш толико прекида.

41' - Први жути картон у селекцији Велса добио је капитен Герет Бејл. Чини се да га није заслужио, али судија није мислио тако.

36' - Сјајан напад САД и погодак Тимотија Вее. Фантастично је ушао између два штопера, видео је то Пулишић, упослио га је, а нападач Лила је на ефектан начин затресао мрежу ривала. Иначе, Тимоти Веа је син легендарног нападача Милана, Жоржа Вее, који је актуелни председник Либерије.

Тимоти Веа (САД)/ФОТО: АП/Танјуг

22' - Велс за сада изгледа веома бледо. Ништа Герет Бејл и саиграчи нису урадили у нападу. Америка има више лопту у ногама и она је та која диктира темпо.

14' - Најконкретнији покушај "змајева". Пробао је из велике даљине Амаду, али лоше је то урадио, па је лопта отишла високо преко гола.

13' - Већ други жути картон за селекцију САД. Овога пута у бележници Ал Џасима се нашао Вестон Мекени, један од најбитнијих и најбољих играча ове репрезентације.

ПОДРШКА Навијачи САД/ФОТО: АП/Танјуг

11' - Први жути картон је због грубог старта на средини терена добио фудбалер Милана Сержињо Дест.

10' - У проблемима се налази Велс. Две озбиљне прилике за САД у једном нападу. Најпре је Мефам замало постигао аутогол. Тимоти Веа је центирао, а он је главом захватио лопту. Ипак, Хенеси је успео да заустави ударац. Потом је у наставку акције ударац Сарџента зауставила статива.

6' - Уводни минути пролазе у испитивању снага. За сада се мало више игра на половини Велса, али никаквих озбиљних прилика није било.

1' - Почела је утакмица која се игра на стадиону "Ахмад бин Али" у Ал Рајану.

Уочи меча:

Искуство великих такмичења је на страни Герета Бејла и другова који желе на најбољи могући начин да започну надметање на највећој фудбалској смотри - победом.

Ипак, ривал је тежак. Чини се никад јачи, па сигурно да Грег Берхалтер и његови изабраници имају чему да се надају на овом сусрету.

Велс није дошао у доброј форми на Мундијал, пошто је изгубио четири од последњих пет мечева у Лиги нација, само је ремизирано са Белгијом (1:1). И САД је такође уписао један тријумф у последњих пет сусрета, савладана је Гренада (5:0).

Но, оно што може да буде проблем Сједињеним Америчким Државама је то што у скорије време нису имали ривала квалитета тима Роберта Пејџа.

Подсетимо, у првој утакмици ове групе Енглеска је прегазила Иран.

Састави:

САД (4-3-3): Тарнер - Дест, Рим, Цимерман, Робинсон - Мекени, Адамс, Муса - Пулишић, Веа, Сарџент.

Велс (3-4-3): Хенеси - Мефам, Родон, Дејвис - Робертс, Ампаду, Ремзи, Вилијамс - Вилсон, Бејл, Џејмс.

БОНУС: НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ