АГОНИЈА ДОМАЋИНА МУНДИЈАЛА: Храбри Еквадорци разорили Катар на отварању Светског првенства

20. 11. 2022. у 19:19

ДОШАО је и тај тренутак, планета је дочекала почетак фудбалског спектакла - Мундијал је и званично угледао "светлост дана"! Он је отворен окршајем између домаће репрезентације Катара и Еквадора, у мечу у коме је домаћин поражен резултатом 2:0, али је агонија коју су проживљавали катарски навијачи током 90 минута била много болнија од самог резултата.

КАТАР - ЕКВАДОР 0:2

Стадион: "Ал Баит"

Гледалаца: 60.000

Стрелци: Енер Валенсија 16. мин, 30 мин.

Поставе:

Катар (3-4-3): Ал Шеб - Ал Рави, Коуки, Хасан - Педро Мигуел, Будаиф, Хатем, Ахмед - Ал Хајдос, Афиф, Алмоез

Еквадор (4-4-2): Галиндез - Пресијадо, Торес, Хинсапи, Еступињан - Плата, Мендез, Каиседо, Ибара Мина - Валенсија, Естрада

Све је прштало данас на отварању на травнатој површини фудбалског здања по имену "Ал Бајт" у Катару. Мрежа се затресла већ у 3. минут, али је гол Енера Валенсије поништен након провере ВАР собе због минималног офсајда.

Деловало је у први мах да је главни арбитар Данијеле Орсато направио велику грешку, али су каснији снимци показали да се ипак радило о милиметарски недозвољеној позицији.

То није спутало госте, који су још мотивисаније наставили да кидишу на гол противника. Награда је дошла у 14. минуту, када је италијански арбитар морао да покаже на белу тачку, након што је дефанзивац Катара несмотрено стартовао.

Одговорност је преузео 33-годишњи Валенсија, послао лопту у једну, голмана у другу страну, али сада није било дилеме, гол је био регуларан, а сјајни голгетер ушао је у историју као први стрелац гола на Мундијалу у Катару.

Тањуг/АП

Уследило је затишје пред буру, период игре који је карактерисала рововска борба на средини терена и велики број дуела и оштрих стартова, а онда поново тај омалени Еквадорац ступа на сцену!

Сјано се снашао у казненом простору Валенсија након центаршута Пресијада, и главом послао лопту у мрежу Катара. Ово је било оно по чему је познат бивши нападач Вест Хема, какав је то одраз био, каква дуел игра, каква техника извођења удараца главом за момка који је висок само 177 цм.

Са тим резултатом се и отишло у свлачионице, а онда фудбалска "успаванка", нешто што би многи назвали и "антифудбалом". Катар није показао жељу да угрози гол гостију, Феликс Санчез забринуто је гледао своје пулене како се летаргично и безидејно крећу по терену, а Еквадор је умирио темпо и вребао шансу из контри.

Било је то 45. минута за заборав. Публика у Катару фрустрирано је гледа своје миљенике који нису показали ни ону најмању иску жара и борбености за иоле частан пораз.

У другом мечу ове групе снаге ће одмерити Сенегал и Холандија, а тај сусрет на програму је сутра од 17 часова.

У другом колу 25. новембра, Еквадор ће играти против Холандије, а Катар против Сенегала.

Standings provided by Sofascore

ДРУГО ПОЛУВРЕМЕ, Катар - Еквадор 0:2

85. минут - Ово је била можда и најопаснија ситуација пред голом Еквадора. Мунтари је тукао, затресла се мрежа Галиндеза, али је везиста погодио само спољни део мреже.

75. минут - Ау, какав хендикеп за Еквадор! Енер Валенсија, човек који је обележио отварање Мундијала не може да настави меч и напушта терен видно повређен. Дао је све од себе, али није више могао храбри Валенсија.

67. минут - Џереми Сармијенто, још један фудбалер Брајтона у редовима Еквадора је у игри. Овај 20-годишњак добија шансу у последњих нешто више од 20 минута, а Ромарио Ибара излази са терена.

62. минут - Педро Мигел је имао шансу за Катар. Улетео је из другог плана након центаршута и тукао главом, али није то била већа опасност по гол гостију.

57. минут - Протекло је 12 минута игре у другом полувремену, Еквадор је свесно препустио посед ривалу и вреба шансу из контри. Домаћин не показује жељу да угрози гол противника упркос томе што губи са 2:0.

46. минут - Екипе се враћају из свлачионица, све је спремно за друго полувреме првог меча Мундијала 2022. Еквадор је кренуо са центра.

ПРВО ПОЛУВРЕМЕ, Катар - Еквадор 0:2

45 + 5 - Крај првог полувремена! Одлична фудбалска представа, Еквадор иде у свлачионицу са два гола предности.

45. минут - Поново нешто мирнији период меча. Орасто је одлучио да прво полувреме продужи још 5 минута.

42. минут - Невероватно, поново Валенсија на трави. Поново је ушао у један дуел Еквадорац након чега је његово колено изгледа претрпело оштећење. Клеца нападач Фенербахчеа, не сме свом тежином да се ослони на ногу. Какав би то хендикеп био. Валенсија се ипак вратио на терен, али видно уздрман. Изгледа да ће издржати до полувремена, али питање је да ли ћемо га видети у другом.

40. минут - Валенсија се придигао на одушевљење темпераментних Јужноамериканаца на трибинама. Одмах је почео својом агилношћу да ствара проблеме по одбрану гостију, ипак остаје 2:0 након још једног опасног напада.

36. минут - Ух, ово није добро за Еквадор. Сјајни Енер Валенсија лежи на трави у боловима. Будаиф добија жути картон за овај старт, а голгетер гостију и даље не може да устане.

30. минут - 2:0! Енер Валенсија други пут тресе мрежу! Катар у озбиљном проблему. Омалени Еквадорац се сјано снашао у казненом простору, и главом послао лопту у мрежу Катара. Ово је оно по чему је познат Валенсија, какав одраз, каква дуел игра, каква техника извођења удараца главом за момка који је висок само 177 цм.

Тањуг/АП

28. минут - Тек други фаул на мечу прави Еквадор, али Каиседо добија жути картон. Играч Брајтона који је познат по агресивном приступу ће морати да буде опреза у наставку. Губитак овог радника у везном реду и једног од најбољих на тој позицији у Премијер лиги био би немерљив за госте.

23. минут - Поново нешто мирнији темпо меча, вероватно затишје пред нову буру. Рововска борба на средини терена, велики број дуела. Еквадор контролише посед, али без озбиљних догађања пред нечијим голом. Катар у великом проблему у организацији напада. Домаћин потпуно безидејан, проблеми и у пријему лопте и изношењу из задње линије. Санчезови момци не могу ни да приђу шеснаесетрцу ривала.

16. минут - Гол, гол, гол! Енер Валенсија мирно шаље голмана у једну, а лопту у другу страну. Страшан почетак гостију.

14. минут - Пенал за Еквадор! Какав почетак Светског првенства у фудбалу! Голман домаћег тима Ал Шиб обара Валенсију, а судија Данијеле Орсато показује на белу тачку! Чувар мреже домаћег тима добио је жути картон због прекршаја у казненом простору. Потпуно луд старт Мундијала.

Тањуг/АП

11. минут - Еквадор делује далеко мотивисаније у уводним минутима. Притисак од првог судијског звиждука. Нижу се опасне ситуације пред голом Катара, зује лопте кроз казнени простор домаћина после прекида.

6. минут - Италијански судија Данијеле Орсато добио је информацију из ВАР собе - нема гола! Због офсајд позиције Еквадораца поништен је гол њиховог капитена, а ми се враћамо на старо, поново је 0:0!

НЕОБИЧНА СИТУАЦИЈА НА СТАРТУ МУНДИЈАЛА Гол Еквадора поништен због (непостојећег) офсајда? (ВИДЕО)

3. минут - Какав Шок! Води Еквадор 1:0!

1. минут - Почео је фудбалски спектакл који се чекао свет пуних 1.590 дана, први меч на Светском првенству у Катару! Домаћин креће у први напад на турниру.

УОЧИ МЕЧА

Катарци су победили у пет узастопних пријатељских утакмица у октобру и новембру и налазе се у фантастичној форми, а њихова лигашка сезона је паузирана још средином септембра да би Санчезу дали максимално време са својом екипом.

Играчи домаћег тима су се такође неуморно припремали, проводећи месеце ван Катара у изолованим тренинг камповима, у покушају да дођу до нокаут фазе на свом дебију на Светском првенству.

Окосницу тима чине чине играчи који играју у домаћем првенству, за Ал-Сад, тим из Дохе, престонице ове земље. Имена попут Акрама Афифа, Хасана Ал-Хајдоса и Алмоеза Алија нису позната љубитељима фудбала у Европи, али ово свакако јесу велике звезде Азије и националне селекција која је домаћин светског шампионата.

Што се Еквадора тиче премијерлигаш Брајтон има највише представника у овој националној селекцији, нешто што би требало да доста говори о томе шта можете да очекујете од популарне "Ла Три". То су пре свега Моисес Каиседо и Первис Еступиниан, који чине окосницу "галебова".

Можда нисте толико упознати са именима на листи тима, али можете бити сигурни да овај млади тим има енергију и фудбалску интелигенцију којом може да уздрма сваког противника, као што су то урадили у великим победама над Уругвајем и Колумбијом у квалификацијама.

ОТВАРАЊЕ НАМЕШТЕНО?

Уочи почетка премијерног меча на Светском првенству појавиле су се скандалозне оптужбе на рачун виновника овог окршаја. Познати новинар Ахџад Таха који ради за британски "ИТВ" и регионални је директор "Британског центра за Блиски исток" тврди да је домаћин највеће спортске смотре подмитио осам фудбалера јужноамеричке селекције да изгубе меч.

Наводно су дали 7.400.000 долара како би играчи Еквадора изгубили 1:0 и то голом примљеним у другом полувремену!

О свему овоме на конференцији је био упитан селектор Катара Феликс Санчез. Наравно, шпански стручњак је све оштро демантовао.

- Кружи пуно дезинформација. Интернет је бриљантан алат, али може да буде и опасан. Припремамо се и тренирамо годинама. Уједињени смо, јаки смо, нико не може да нас дестабилизује. Нисмо погођени овим критикама - рекао је Санчез.

Бонус видео: Свемирско светско првенство: Спектакл какав фудбал не памти

ЛЕСТЕР СЕ ВРАТИО У ПРЕМИЈЕР ЛИГУ! Успешна сезона лисица може бити крунисана освајањем Чемпионшипа

ЛЕСТЕР СЕ ВРАТИО У ПРЕМИЈЕР ЛИГУ! Успешна сезона ''лисица'' може бити крунисана освајањем Чемпионшипа

НЕКАДАШЊИ првак Енглеске је математички осигурао повратак у Премијер лигу, а уколико данас слави против Престона на ''Дипдејлу'' (21:00) крунисаће сјајну сезону освајањем Чемпионшипа.

29. 04. 2024. у 07:35

ЧУДО У БЕОГРАДУ: Руска химна престала да се интонира током доделе злата, а онда се десило - ово (ВИДЕО)

ЧУДО У БЕОГРАДУ: Руска химна "престала" да се интонира током доделе злата, а онда се десило - ово (ВИДЕО)

Русија ових дана са поносом истиче да на Европском првенству у боксу чији је домаћин Србија њени такмичари могу да наступају уз сва државна знамења, а и под именом земље из које су, као и да се химна Руске Федерације интонира када неко од Руса дође до златне медаље. Међутим, баш са том химном десио се један неочекивани проблем. А онда је уследила врло емотивна сцена...

28. 04. 2024. у 19:44