КАКО ЈЕ ПРОПАО ФУДБАЛ У СРБИЈИ: Десет питања и исто толико одговора, зашто су неопходне промене

Недељко Иљукић

15. 11. 2020. у 09:11

ОНОГ тренутка када је лопта Александра Митровића полетела са беле тачке ка руци, уместо ка мрежи голмана Шкотске Дејвида Маршала, "умрла" је и последња нада да ће Србија на ЕП.

КАКО ЈЕ ПРОПАО ФУДБАЛ У СРБИЈИ: Десет питања и исто толико одговора, зашто су неопходне промене

Фото архива ВН

Први пут под тим именом, после свих претходних репрезентација које смо од 1920. доживљавали као наше. Ови садашњи наши су поразом у утакмици која је МОРАЛА да се добије пре неколико дана промашили више од једног пенала.

Промашили су прилику због које се цела Србија, коју овај спорт и даље занима, а један део од ње и живи, пита, зашто је и како у последњих десет година пропао фудбал код нас? Прецизне одговоре на најмање десет питања нудимо вам данас.

О потпитањима можемо и ових дана. У међувремену само да подсетимо на речи првог човека државе Александра Вучића и првог човека ФСС Славише Кокезе од пре два дана и милиона оних који и даље прате фудбал (истина, не може цела земља да га гледа на ТВ): време је за промене! Јер, дотакли смо дно.

1. СУНОВРАТ ПОСЛЕ ЈУЖНЕ АФРИКЕ 2010.

Вратила је Србија публику на стадионе и веру у своју фудбалску репрезентацију оног дана када је на клупу сео покојни Радомир Антић и са осмехом одвео "орлове" на Мундијал у Јужну Африку 2010. После само три меча смо се вратили одатле, а клипове у точкове стављали су славном стручњаку многи, па су га као на траци мењали Владимир Петровић Пижон, Радован Ћурчић, Синиша Михајловић... Са можда добром намером и идејом, али без икаквог успеха.

Фото архива ВН

 

2. СТРУКА, "СТРУЧЊАЦИ" И КЛИМОГЛАВЦИ

Већ тих година се видело да су фудбалом у Србији почели да се баве типови сумњивог морала и квалитета, испоставиће се у последњој декади ове деценије, нешто после 2015. године да су у српски фудбал дошли они због којих су многи престали да прате наше. Од којих се окреће глава и за које се на Скупштинама клима главом. Људи од струке су у архивама новина, а "новокомпоновани" стручњаци су доживели да их непогрешив прст судбине тражи 120 минута по киши на "Рајку" и покаже у ложама - баш на њих. Уз грубу поруку: даље нећеш моћи!

 
 
3. ОД НОВОГ ЗЕЛАНДА ДО "СТРАХА" ОД ЛЕТОНИЈЕ

Сећате ли се оне зоре 2015. године када су Вељко Пауновић и његови "орлићи" постали прваци света? Верујете ли ви да је то било пре само (еј, само) пет година? Данас, после пет година "орлиће" разних узраста дају у руке Миловановићима, Огњеновићима и сличнима. Не могу да дођу до даха од неке Летоније или Естоније.

Фото архива ВН

 

4. ПРЕКИД У ЂЕНОВИ, БАКЉА НА СТОЈКОВИЋА

У октобру 2010. године Србија је покушала да се домогне Првенства Европе 2012. године у Пољској и Украјини. Пижон Петровић је одвео "орлове" у Ђенову на дуел са Италијанима. Тај дуел није ни завршен пошто су навијачи предвођени Иваном Богдановим прекинули меч који су "азури" добили службеним резултатом 3:0. Пре тога су исти ти "навијачи" упали у аутобус и бакљом напали голмана Владимира Стојковића. Годинама се зна да су наводно неки "домаћи издајници" из Београда режирали све и свој сопствени национални тим зауставили на путу на ЕП.

Фото архива ВН

 
 

5. ДРОН И АЛБАНИЈА ЗА ОПШТИ ХАОС

Исти они "домаћи издајници" из 2010. године, али и багра из Албаније су, према неким сазнањима српске полиције и српских медија, режирали и до тада невиђени сценарио да се на најзахтевнијем испиту, усред Београда саплете домаћа репрезентација тако што је чупави Исмаил Морина прошао два гранична прелаза и све контроле око стадиона Партизана и пет минута се играо даљинцем и дроном изнад центра терена. Био је то повод за упад на терен, општи хаос, прекид меча, одлуку УЕФА, суђење у Спортском суду у Лозани, пораз службеним резултатом ,папрене казне и нажалост успели покушај да Србија проба да оде на Мундијал у Бразил.

Фото архива ВН

 

6. ОДЛАЗАК КАРАЏИЋА, ДОЛАЗАК КОКЕЗЕ

ПРЕТИЛО је да ће да буде рата, а прошло је све са пољупцима и поклонима. У мају 2016, годину дана после злата на Новом Зеланду, Томислав Караџић је препустио кормило ФСС Славиши Кокези. У последње четири године било је ствари за песму, али и заборав. Некоректно је не признати пласман на Мундијал у Русији, али све пре и после тога била је "шарена" лажа. Да зна свет ко је све на Теразије 3 и Теразије 35 ушао у последње четири године, преврнуо би најпре очима.

Фото архива ВН

 

7. ТЕРАЊЕ УСПЕШНОГ СЛАВОЉУБА МУСЛИНА

После покојног Радомира Антића на клупи "орлова" седели су Пижон, Миха, Холанђанин Дик Адвокат, Друловић, Ћурчић. Славиша Кокеза се сетио, на савет покојног Горана Буњевчевића, искусног Славољуба Муслина. Почеле су квалификације за Мундијал у Русији 2018. и све је прошло како треба. И онда - разлаз. Зато што су Муслину хтели да скроје тим, формацију и своје идеје за Мундијал. Муслин није хтео ни да чује. Палицу је преузео помоћник Младен Крстајић, а освету двојице Шиптара у дресу Швајцарске, судију Бриха, "петарду" од Украјинаца у Љвову, памтићемо вечно. И ово што нам се десило пре неки дан са Шкотима је само одложена реакција и сигнал са неба за оно што је написано "невидљивим" словима у Муслиновој оставци октобра 2017.

Фото архива ВН

 

8. БАНЕТОВА ТРАКА И МАТИЋЕВО ЗБОГОМ

Отераш селектора пред Мундијал, а пар дана пред полазак у Русију узмеш траку рекордеру по наступима Браниславу Ивановићу. Од тога је слабо шта могло да изађе на добро. Већ после првог меча у Русији деси се пуч у табору "орлова". Најбољи Банетов пријатељ већ тада шаље сигнале да је направљен грех према Ивановићу, домаћи таблиоди сакривени иза имена новине и новинари, "развлаче" бившег капитена најружније по хартији и интернет мрежи. На крају смо усред Лиге нација и квалификација за следеће ЕП чули и од Матића: "Хвала лепо и пријатно". Матић је отишао без јавног образложења, али вас уверавамо да је тамо где треба и коме треба рекао - све!

Фото архива ВН

 

9. ДОМАЋА "ЛИГА БЕЗ БРИГА"

У домаћој лиги "без брига" већ пар година се зна да утакмице нису регуларне. Ко хоће да ћути о томе, не треба да чита ни овај текст. Ко неће да жмури, нека се сети изјава неких тренера и играча, коме желе свако добро већ у првих пет кола. Нека се сети сваке спорне одлуке и тренутка ко је и када почео да најниже злоупотребљава форму "саопштења за јавност" и малтретира новинаре и уреднике да објављују свако слово и сваки зарез. Домаћа лига је нерегуларна, о томе повремено прича и ФСС кажњавањем "мање битних" клубова да би се бацила димна бомба иза чије завесе се дешава све и свашта. У Суперлиги и Првој лиги "испод" радара лете, са уредно издатим дозволама, много опасни људи са много лошим намерама.

Фото архива ВН

 

10. СУЂЕЊЕ ПО ЗАДАТКУ, ЧЕКАЈУЋИ ВАР

Нисмо ни секунд размишљали која слика је требало да буде илустрација за пар реченица о судијама и суђењу у Србији. Срђан Обрадовић је парадигма свега што су "људи у црном" урадили да додатно зацрне слику о пропасти фудбала у Србији! Сви пре и после њега, чак и ако се потруде да буду добри и поштени (а не труде се), не могу да промене слику о томе да углавном раде посао по задатку. Да се не замере некоме у Београду, Нишу, Сурдулици, Новом Саду... Свираће фалш, по сваку цену. Само да сачувају лиценцу, за каљање по домаћем блату, или излаз на евро сцену, пошто и у УЕФА и ФИФА више нема аршина који су некада били "свето слово". О томе што ВАР технологија "само што" није стигла у Суперлиги писали смо и писаћемо.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УЕФА ГЛЕДА И НЕ ВЕРУЈЕ: Ево шта ће Белорусија да уради због ЕУРО 2024

УЕФА ГЛЕДА И НЕ ВЕРУЈЕ: Ево шта ће Белорусија да уради због ЕУРО 2024

Рат у Украјини је трагичан по више основа, као и сваки рат уосталом, а најновије вести везане за њега - стижу из сфере спорта. Русија, међутим, није у центру пажње овог пута, већ њена највећа савезница, Белорусија.

24. 04. 2024. у 16:39

Коментари (19)

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна