МОНТЕВИДЕО 90 ГОДИНА: Чаролије за полуфинале (12)

Владимир Станковић

15. 07. 2020. у 08:10

ЈУГОСЛОВЕНИ су у Монтевидеу постали спортски хероји, штампа је била пуна слика и бомбастичних изјава које наши играчи никада нису дали, али нису се ни љутили...

Фото Приватна архива

Особље хотела спремило је рођенданску торту за најмлађег члана екипе Аслександра Тирнанића, који је дан после победе над Бразилом напунио 20 година. Славило се у Монтевидеу, али је у Југославији завладала фудбалска еуфорија. Маса света чекала је испред редакције "Политике" да чује резултат, а сутрадан су новине биле разграбљене.

Осим у београдској штампи, о великој победи опширно је писала и загребачка. "Новости" су писале о "неочекиваном и великом успјеху", уз питање: "Зар је итко рачуна с тим? Било је можда оптимиста који су се стидљиво надали или боље, желили нашу побједу, али отворено се говорило само о нашем поразу са жељом да буде што мањи."

Други загребачки лист, "Обзор", донео је кратку вест о "побједи југославенског тима". У вести се констатује: "Југославенска момчад је на свеопште изненађење побиједила великог фаворита Бразилију са 2:1."

Победа је имала велики одјек и у европској штампи. Париски "Лото" писао је о одличној игри Југословена. Употребљене су речи "чудо" и "сензација". У Бечу је "Спорт тагблат" истакао велики спортски значај победе југословенског тима, "који је доказао да се не сме потцењивати".

Стечено је требало потврдити у наредном мечу са Боливијом. Утакмица је играна у четвртак 17. јула, у 13.00.

Боливијци су изазивали урнебес када су скинули тренерке, рукама показујући на своја прса. Сваки играч имао је на грудима утиснуто по једно велико слово. Када су стали у два реда за сликање видела се порука. Четворица која су чучнула у доњи ред формирала су реч VIVА, а остали су стали иза њих формирајући од својих дресова реч URUGUAY. Или је бар тако требало да "пише". Играч који је носио једно од три слова "U" није се појавио на загревању, касније се чуло да је имао стомачне проблеме. Било како било, уместо Viva Uruguay, Боливијци су "исписали" ортографски неправилну поруку VIVA URUGАY.

Милован Јакшић

У нашем тиму била је само једна измена, Најдановић је играо уместо Секулића.

У 10. минуту Боливија остаје са играчем мање. Десно крило Гомез остаје на трави, износе га на носилима и не враћа се. Изгледа да је у дуелу са корпулентним Ивковићем сломио ногу. Наши су бољи, али нема гола. Боливијци повремено покушавају да угрозе наш гол, али одбрана делује беспрекорно, голман Јакшић се готово смрзавао на голу.

После серије напада нашег тима, у 60. минуту уиграна десна страна Тирнанић - Марјановић са два дупла паса вара одбрану противника, а Тирке проналази слободног Ивицу Бека који топовски шутира - 1:0 за Југославију. Лакше се дисало. Није прошло ни пет минута, а Тирке и Моша су поново извели чаролију на десној страни. Моша је прошао између двојице играча и силовито шутирао под пречку - 2:0. Ивица Бек је сам прешао три играча, изашаои и непогрешиво погодио за 3:0. У 73. минуту и Југославија остаје са 10 играча, јер се повредио Мома Ђокић. Седам минута пре краја Тирке и Моша још једном варају одбрану противника, лопта стиже до Вујадиновића који шутира, али голман одбија лопту, на своју несрећу само до Вујадиновића, који поставља коначни резултат - 4:0.

Југославија је била у полуфиналу Светског првенства... n

(Наставиће се)

ЈУГОСЛАВИЈА "ПРВАК ЕВРОПЕ"

ДРУГА победа изазвала је нову ерупцију одушевљења у домовини. Штампа је величала подвиг у Монтевидеу, а загребачке "Новости" су у великом наслову с правом констатовале да је "Југославија првак Европе", јер је једина од четири европске селекције стигла до полуфинала.

ЛУКА ЈОВИЋ БИ ПОНОВО МОГАО БИТИ ПИОЛИЈЕВ ЏОКЕР: Милан у паклу Олимпика јури гол заостатка против разигране вучице

ЛУКА ЈОВИЋ БИ ПОНОВО МОГАО БИТИ ПИОЛИЈЕВ ЏОКЕР: Милан у паклу ''Олимпика'' јури гол заостатка против разигране ''вучице''

У реванш утакмици четвртфинала Лиге Европе фудбалери Роме ће на ''Олимпику'' бранити великих 1:0 које су зарадили на ''Сан Сиру'' пре седам дана против Милана (21.00).

18. 04. 2024. у 07:55

МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ? Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

"МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ?" Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

ЈЕДНА опаска легендарног музичара Момчила Бајагића Бајаге током промоције реиздања прве плоче Бајаге и Инструктора "Позитивна географија", забележена камером РТС-а, постала је вирална на друштвеним мрежама.

18. 04. 2024. у 10:17