РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА СРБИЈЕ И У МОСКВИ ПРОТИВ РУСИЈЕ ПОКАЗАЛА БРОЈНЕ СЛАБОСТИ: Вредан пажње само Тадићев рекорд

М. Бл.

22. 03. 2024. у 13:45

СПЕКТАКЛ на "ВТБ Арени" у Москви је за Србију трајао само у првих 20-ак минута, за Русију практично тек од одлуке турског судије Кардеслера да Гајића средином првог полувремена престрого казни црвеним картоном за скривљен пенал.

Све касније виђено протекло је у знаку домаћина и немоћи Стојковићевих изабраника да бројчано слабији представљају адекватног спаринг партнера надахнутим пуленима Валерија Карпина.

Од плана да се проба дефанзивна линија са четири играча, да се види ко колико може у овом тренутку, да се евентуално уиграју неке офанзивне варијанте три месеца пре старта Европског првенства у Немачкој није остало ништа, па је, као једина светла тачка, остала чињеница да је капитен Душан Тадић изједначио рекорд Бранислава Ивановића по броју одиграних утакмица за национални тим (105). Човек који ће у понедељак на Кипру самостално држати врх вечне листе сматра да је искључење у раној фази утакмице све променило и потпуно искривило слику о тренутним могућностима "орловима".

- Црвени картон за Гајића је све променио. Можда је искључење било по правилима, али и руски играчи су рекли да није требало да останемо са десеторицом и да је меч упропашћен на тај начин. До пенала, утакмица је била изједначена. Било нам је тешко после тога, иако смо у првом делу имали шансе преко Јовића и Гаћиновића. Морали смо да се бранимо и нисмо стекли реалну слику тренутних могућности. Боли нас пораз, али боље што се сад десио него касније. Покушаћемо да поправимо утисак на Кипру - подвукао је Тадић.

Дефанзивна четворка (Гајић, Ераковић, Павловић, Младеновић), прва за време Пиксијевог мандата на клупи националног тима је тако "скрпила" само 20-ак минута на окупу и експеримент са променом формације учинила потпуно неуспешним. И поред чињенице да би било тешко сачувати мрежу и против много слабијих селекција са играчем мање на терену више од 70 минута стоји егзактан податак да Србија одбрамбено посрће пуних годину дана.

Србија је последњи пут завршила утакмицу без примљеног гола 27. марта прошле године у другом колу квалификација за ЕП, на гостовању Црној Гори (0:2). Закључно са поразом од Русије у Москви ово је девета узастопна утакмица на којој мрежа нашег националног тима није мировала. Да то није привремени тренд показује и податак да је селекција под стручном командом Драгана Стојковића на 36 одиграних утакмица само осам пута успела да заврши меч без примљеног гола. Два пута су репрезентативци Катара били немоћни (4:0, 4:0), а по једном Луксембург (0:1), Мађарска (0:1), Шведска (0:1), Норвешка (0:2) и Литванија (2:0) уз поменути меч квалификација против Црне Горе.

Времена за исправке има, нада је и даље јача од стрепње, али је исто тако јасно да би "знакове поред пута" требало схватити максимално озбиљно.