ЛУДНИЦА У ЛИГИ ШАМПИОНА: Арсенал кроз драму до четвртфинала, Грујићев гол недовољан Порту - Барселона почистила првака Италије, (ВИДЕО)

Александар Илић

12. 03. 2024. у 23:52 >> 23:52

ДВА меча осмине финала Лиге шампиона одиграна су у уторак увече. Барселона је савладала Наполи са 3:1 (2:1) и прошли даље после ремија у првом дуелу, а Арсенал и Порто су играли и продужетке, јер је и у Лондону после 90 минута било 1:0, као и у Португалу за домаћина у уводном мегдану, и потом шутирали пенале. А лондонски клуб је победио са 4:2 у извођењу једанаестераца, када је у јунака израстао Давид Раја, голман "тобџија" ког је савладао српски репрезентативац Марко Грујић, не ис ви његови саиграчи који су шутирали с беле тачке".

У Лондону су навијачи новог лидера Премијер лиге прижељкивали наставак голеада какве је Арсенал имао у последње време (0:6 победа у гостима код Вест Хема, 0:5 код Барнлија, 4:1 против Њукасла, 0:6 код Шефилда итд). Наравно, Порто није "мачји кашаљ" и, уостом, победио је код куће екипу Микела Артете са 1:0, али није било присталице "тобџија" који није био убеђен да енглески клуб иде даље.

Међутим, момци које предводи 49-годишњи Серђо Консеисао, који је као играч освајао и европске трофеје (два, као члан Лација, Куп победника Купова 1999, и УЕФА Суперкуп те године (баш против енглеског клуба, Манчестер јунајтеда)), заиграли су баш онако како "тобџијама" није пријало.

"Мали" фаулови, спречавање оне "течне игре" коју Арсенал гаји, прилично је излуђивало лондонски клуб, који се, некако, у 41. минуту домогао жељеног вођства. Ухватили су домаћини Португалце "на спавању" у полуконтри, па док су они тражили своја "радна места", Одегард је мајсторски упослио Тросара који је утрчао с левог крила и постигао гол за 1:0 (ВИДЕО).

Одегард је и сам затресао мрежу нешто касније, но тај погодак је поништен због фаула који је Хаверц направио над Пепеом (ВИДЕО) па се, уз више Арсеналове жеље да постигне гол за пролазак (не и довољне), него Портове умешности да својим поготком то спречи, дошло до продужетака.

У њима је домаћин био агилнији, а и ближи тријумфу, нарочито када је резервиста Еди Енкетијах додао лопту Букају Саки, да би овај оклевањем омогућио да Отавио у последњи час изврши "блокаду" којом је, потенцијално, спасао мрежу Порта.

Тако је на ред дошло прво извођење пенала у Лиги шампиона још откако је 2016. у финалу Реал победио Атлетико Мадрид (1:1, па 5:3).

После прве серије било је нерешено, али након што је у другој Хаверц довео Арсенал у вођство, Венделов шут је голман "тобџија" Раја довољно скренуо да лопта оде до стативе, па да се на врло срећан начин одбиле, а да не уђе у мрежу.

Узалудан је био гол Марка Грујића за Порто, када је примакао госте на привремених 3:2, јер је Рајс удвостручио вођство, а Галену 28-годишњи шпански голман Давид Раја одбранио пенал, увевши тако Арсенал у четвртфинале Лиге шампиона.

Како је Барса избацила Наполи?

Фудбалери Барселоне донели су на Монжуику 1:1 из Напуља. Таква ситуација у историји обично је ишла на руку Каталонаца. Наиме, до сада су 15 пута из првог меча донели нерешени исход и успели 13 пута да славе. Давне 1992. године зауставио их је ЦСКА, а 2003. године то је учинио Јувентус. Наполи није успео да буде трећи тим коме би то пошло за руком.

Није могло боље по домаћина да крене. Контролисали су пулени Ћавија Алонса игру и већ у 15. минуту капитализовали своју иницијативу.

Млади Фермин Лопез раније је уписао два промашаја из изгледних прилика, а трећа је била срећа, одлично му је Рафиња спустио повратну лопту за 1:0.

Још нису завршили са радовањем навијачи на трибинама, a уследио је нови шок за шампиона Италије.

Роналд Араухо одлично је повукао акцију са свог шеснаестерца у 17. минуту. Проиграо је Рафињу, Бразилац је погодио стативу, а на правом месту нашао се Жоао Кансело. Некадашњи фудбалер Манчестер ситија имао је лак задатак да пошаље лопту у небрањену мрежу Алекса Мерета.

Други гол био је шамар који је освестио Наполитанце. Ухватили су одбрану Барселоне на спавању у 30. минуту. Била је то прва права акција за госте на мечу. Араухо је овога пута лоше реаговао, а Амир Рахмани умањио је заостатак Наполија - 2:1.

У неколико прилика до краја полувремена истакао се Марк Андре тер Штеген који је врхунским бравурама пред голом сачувао предност свог тима.

Храбро су домаћи играли до краја меча, нападали, ставили Наполитанце у подређени положај, а седам минута пред краја Роберт Левандовски решио је свако питанје победника. Серђо Роберто одиграо је дупли пас са Илкајем Гундоганом, дошао иза леђа одбране, а Левандоски је донео радост домаћим навијачима након лепог проигравања.

Занимљиво је да је ово 23. пут да Барселона игра у четвртфиналу Лиге шампиона.

БОНУС ВИДЕО: Гери Линекер: Џуд Белингем је прави вођа, направио је сјајан потез

РУСИЈА ЈЕ ЗГРОЖЕНА: Ово је најновији услов за Русе да би учествовали на Играма Париз 2024

РУСИЈА ЈЕ ЗГРОЖЕНА: Ово је најновији услов за Русе да би учествовали на Играма "Париз 2024"

РАТ у Украјини, односно "Специјална војна операција" како то Русија назива, још једном је у први план избацио и спорт. Најновије вести на тему "спортске санкције Русима" изнедриле су "додатак" који је прилично шокирао Русе.

27. 04. 2024. у 17:47