НЕСТВАРАН ВЕЧИТИ ДЕРБИ! Ово што су урадили Црвена звезда и Партизан одавно није виђено

Александар Илић

09. 03. 2024. у 19:05 >> 18:01

ФУДБАЛЕРИ Црвене звезде дочекали су Партизан у 24. колу Моцартбет Суперлиге Србије. У оквиру 172. "вечитог дербија" навијачи на "Маракани" имали су прилике да виде узбудљиву фудбалску представу каква је послала сјајну слику домаћег фудбала у свет, а резултат је био 2:2 (1:1)

У првом полувремену имала је Црвена звезда офанзиву, неколико озбиљнијих шанси, а код гостију се највише истакао голман Александар Јовановић који је најзаслужнији за то што је Партизан до полувремена примио само један гол. Но, кренимо редом...

Већ у првом минуту дошло је до прекида меча због бакљаде гостију, да би након тога две добре прилике у уводу дуела имао Шериф Ендиаје, оба пута врхунски је реаговао  Јовановић, који је сачувао мрежу гостију. Код првог је судија Павле Илић показао на офсајд.

Своју прву шансу изабраници Игора Дуљаја чекали су све до 14. минута. Заборављен је од стране одбране био Светозар Марковић који је главом пласирао лопту ка голу Омрија Глазера, а израелски голман је крајњим напорима сачувао гол.

Већ је у наредном нападу прилику да то казни имао Осман Букари, мало је недостајало да центаршут Милана Родића пошаље у мрежу већ савладаног Јовановића.

Додатну главобољу црвено-бели навијачи имали су од 30. минута када је због повреде рамена терен напустио капитен Александар Драговић, након судара са Матеусом Салдањом место је уступио Насеру Ђиги.

Наставила је Звезда са тоталном офанзивом. Након још једне шансе Букарија из које је Јовановић изашао као победник, Канга је извео корнер у 44. минуту, на лопту је у петерцу натрчао Урош Спајић, који је домаћину донео вођство.

Радост актуелног шампиона трајала је свега два минута, ухватио је Партизан одбрану црвено-белих на спавању. Матеус Салдања је након акције Николе Антића и Јунг-Џуна Гоха искористио лошу реакцију одбране Звезде, те је са 17 метара послао лопту у мрежу за 1:1 на полувремену.

Психолошка предност након поравнања била је на страни Партизана, који ју је искористио у 49. минуту, Гох је повукао контру, проиграо Гајаса Захида, а он проследио лопту до Алда Калулуа који је гостима донео преокрет.

Из игре је Дуљај  у наставку извео Захида, Матеуса Салдању и Бибраса Натха, до тада најбоље играче гостију, а то је у 68. минуту искористила Звезда. Усамљен је у шеснаестерцу након корнера био Шериф Ендиаје који је поравнао резултат - 2:2.

Да ствар буде гора по госте побринуо се Ксандер Северина, он је у 64. минуту заменио Бибраса Натха на терену, а десет минута касније морао је да напусти терен због два жута картона.

Букарију баш није било вече, прописно се испромашивао, имао је у 78. минуту прилику да домаћину врати вођство, након центаршута Родића био је највиши у скоку и са десетак метара погодио је пречку. Наставила се иницијатива домаћина, прилику за гол имао је три минута касније и Ђига, још једном је одлично реаговао Јовановић.

Тоталну иницијативу имала је Звезда до краја меча. Покушавали су свим силама изабраници Владана Милојевића да искористе играча више. Неколико стопостотних шанси одбранио је Партизан пред својим голом. На крају - 2:2.

Црвена звезда у среду од 19 часова гостује Радничком у Нишу, а Партизан на стадиону у Хумској одмериће снаге са Напретком из Крушевца од 16.30.

Не пропустите:

ПЉУЈУ ПО ПРЕДСЕДНИКУ ДА БИ СЕ НАПРАВИЛО ДА ЈЕ НЕКО УГРОЖЕН!" Владан Милојевић љут после вечитог дербија

БУРНО НА МАРАКАНИ! Урош Спајић дао гол на дербију, па после меча испрозивао Партизан као ретко ко

ДУЉАЈ ПОХВАЛИО "ДЕЛИЈЕ" ПОСЛЕ ДЕРБИЈА! Тренер Партизана без длаке на језику: За мене су моји играчи прави хероји!"

ПОТПУНО НЕСВАКИДАШЊЕ! "Делије" и "гробари" после дербија - "уједињени"! (ВИДЕО)

"НЕЗАПАМЋЕНО!" Црвена звезда се огласила после вечитог дербија - и то како!

"НИЈЕ БИЛО ЛАКО КАДА СМО ДОБИЛИ ЦРВЕНИ": Голман Партизана се огласио након дуела са Звездом

СКРОЗ ДРУГА КОРЕОГРАФИЈА! Ово су "делије" урадиле на старту другог полувремена 172. вечитог дербија Звезда - Партизан

ЦРНО-БЕЛА РЕКА: Овако су "гробари" кренули на вечити дерби (ВИДЕО)

Црвена звезда - Партизан 2:2 (1:1)

(Спајић 44', Ендиаје 68' - Салдања 45+1', Калулу 49')

90+5 Имају домаћи лопту у ногама, игра се само на половини Партизана, који се одлично брани за сада.

90' Осам минута продужен је меч.

90' Закаснио је Катаи на лопту у петерцу, још једна шанса за црвено беле уследила је после тога. Букари је шутирао, па Ендиаје, одбранио се Партизан.

86' Невероватно је шта се све издешавало у неколико тренутака меча. Мимовић је убацио центаршут, одбио Јовановић, па Катаи, након тога Мимовић, лопта је пала на гол линију, а Ендијае на крају фаулирао је Аранђела Стојковића.

81' Ау, каква шанса за Звезду. Хванг је добро извео одлично корнер,  Ђига је послао лопту у мрежу, помучио се Јовановић да је укроти. Калулу је место на терену уступио Александру Филиповићу.

79' За 79. рођендан Црвене звезде навијачи су направили бакљаду коју је пратио и ватромет.

78' Букари је одлично скочио након центаршута Родића, погодио је пречку Јовановићевог гола.

76' Ушао је у игру Александар Катаи, заменио је Мирка Иванића.

74' Ксандер Северина тек што је ушао, већ је напустио терен. Добио је брзо два жута картона.

73' Хванг је непрописно зауставио Алда Калулуа, показан му је жути картон.

68'- ГОЛ! Након корнера заборављен је био Шериф Ендиаје, нападач Звезде главом је затресао мрежу гостију.

ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: ЧЕТВРТИ ГОЛ НА 172. ВЕЧИТОМ ДЕРБИЈУ! Моменат који је одушевио "делије" после великог шока за црвено-беле (ВИДЕО)

64'-  Самед Баждар ушао је у игру уместо Матеуса Салдање, Бибраса Натха заменио је Ксандер Северина.

61' - Запретио је Олајинка, добро се брани Партизан. Повукли су се црно-бели на своју половину након датог гола за вођство.

57' - Огњен Мимовић је ушао у игру, заменио је Марка Стаменића, Гелора Кангу заменио је Петер Олајинка.

56' -  Букари је промашио колосалну шансу! Ковачевић је са гол-линије избацио лопту главом!

53' - Денил Кастиљо ушао је у игру уместо Норвежанина који је асистирао код водећег гола гостију.

49' - ГОЛ! Гох је повео контру, додао до Захида, а овај пронашао Алда Калулуа који доноси Партизану преокрет.

ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: "ДЕЛИЈЕ" СУ ЗАНЕМЕЛЕ: Овако је Партизан преокренуо на 172. вечитом дербију (ВИДЕО)

47' - Лежерно је Канга препустио лопту Коху, Корејац је одлично уочио Израелца, Бибраса Натха, а његов ударац спречио је Урош СПајић који је уклизао пред голом.

46' - Настављен је меч

КРАЈ ПРВОГ ПОЛУВРЕМЕНА

Било је баш ватрено у завршници првог полувремена. Погледајте како су "делије" и "гробари" прославили голове који су "пали" пред велики предах:

46' - ГОЛ! Салдања је успео оно што су партизановци чекали 500 минута, постигао је гол на стадиону Звезде.

45' - Три минута продужен је меч.

44' - ГОЛ! Одлично је након шансе Букарија Канга извео корнер, лопта је пала на ногу Спајићу који ју је закуцао у мрежу.

43' - Осман Букари се нашао у новој сјајној прилици, поново је голман Партизана добро реаговао.

41' - Коначно је Шериф Ендиаје затресао мрежу, али се упецао у офсајд замку Партизана.

38' - Превише простора добио је Мирко Иванић, из "мртвог угла" погодио је стативу.

37' - Могло је да буде озбиљно пред голом Партизана, шутирао је Канга, одбио лопту Јовановић, она прлази кроз гужву, нико од домаћих није натрчао на њу.

36' - Незгодан центаршут Бибраса Натха, лопта је пала на руку Глазеру који је боксовао.

34' - Шутирао је Букари из тешке ситуације, а његов ударац био је лак плен за Јовановића.

Погледајте кореографију Звезде:

30' - Повредио се Александар Драговић, штопер има повреду рамена, неће моћи да настави меч, ушао је Насер Ђига.

ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: ЈЕЗИВО: "Гробари" топовским ударима гађали фудбалера Црвене звезде на вечитом дербију

27' - Одлично су фудбалери звезде покрили играче Партизана, доста проблема са извођењем прекида, а забрињавајуће је што се Александар Драговић држи за раме.

23' - Канга је извео прекид, Марковић је скочио у "живом зиду" и послао лопту у корнер. Није могао да га изведе Гелор Канга који је био обасипан петардама и столицама. Након неколико десетина секунди послао је лопту у петерац, добро се брани Партизан.

21' - Ендиаје је поново био у прилици, није је искорисито, након тога близу шеснаестерца фаулиран је Хванг.

16' - Родић је сјајно убацио у шеснаестерац, Осман Букари је имао стопостотну прилику, послао је лопту крај гола Партизана.

14' - Велика прилика за Партизан. Након прекида који је извео Бибрас Натхо заборављен је у срцу шеснаестерца домаћина био Светозар Марковић који је главом упутио ударац, а Глазер је одлично одбранио.

10' - Траже играчи Звезде ЕНдиајеа у шеснаестерцу, за сада је нападач Звезде имао две врхунске прилике, које није реализовао.

8' - Антић је покушао сам, лоше је реаговао, велика прилика за Шерифа Ендиајеа, још једном је нападач Звезде изашао сам пред голмана Јовановића, одбранио је чувар мреже Партизана.

6' -  Хванг је у шеснаестерац послао оштар центаршут, након тога Мирко Иванић дошао је до лопте, са седам метара је по земљи шутирао тик поред стативе немоћног Александра Јовановића.

4' - Гох је дошао до лопте, проиграо неког од саиграча, одбранила се Звезда. Уследила је контра. Ендиаје шутирао, брани Јовановић. Ипак, и да је постигао гол, био би поништен због офсајда.

ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: АУ, КАКВА КОРЕОГРАФИЈА "ДЕЛИЈА"! Ево шта су навијачи Звезде извели пред 172. "вечити дерби"

3' - Настављен је меч Звезда - Партизан након кратке паузе. Још увек отежана видљивост на теерену.

1' - Меч на стадиону Рајко Митић је почео. Лопту имају гости на старту. Због бакљаде на јужној трибини прекинут је меч.

УОЧИ МЕЧА

Занимљиво је да ће по пети пут за редом судити дерби дебитант, у питању је Павле Илић.

16.53 - Делије су поздравиле рукометашице Црвене звезде које су освојиле први пехар у историји.

16.52 - Овако су са загревања навијачи Црвене звезде испратили играче Партизана.

Оба тима имаће велику подршку. Северна и јужна трибина "Маракане" попуњене су.

ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: "ГРОБАРИ" НАПРАВИЛИ ИНЦИДЕНТ ПРЕД ВЕЧИТИ ДЕРБИ: Навијачи Партизана ломили столице на Маракани уочи утакмице

16.20 - Црвена звезда се огласила пред почетак меча, послали су посебну поруку тренеру Владану Милојевићу.

16.12 - Прилаз стадиону "Рајко Митић" је затворен.

16.05 - Обратио се из свлачионцие и Владан Милојевић.

ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: ЦРНО-БЕЛА РЕКА: Овако су "гробари" кренули на вечити дерби (ВИДЕО)

- Ја увек имам замерке. Идеално не постоји. Гледамо позитивне ствари. Да их направимо да буду још боље. То је фудбал, игра грешака, радимо на оним стварима у шта играчи верују. Поносан сам, не волим да причам о томе, играчи показују велику жељу, могу да рачунам на најјачи састав. Партизан је показао да игра стабилно, очекујем добру утакмицу, поручио је Милојевић.

15.44 - Игор Дуљај је за Арена спорт говорио пред меч.

Црвена звезда - Партизан

Стадион: Рајко Митић

Судија: Павле Илић

Црвена звезда: Глазер - Мијаиловић, Спајић, Драговић, Родић - Стаменић, Канга, Хванг - Иванић, Букари, Шериф

Партизан: Јовановић – Стојковић, Ковачевић, Марковић, Антић – Овусу, Захид, Натхо – Калулу, Гох, Салдања.

- Нисам много размишљао на путу до стадиона, само како да дођемо. Када почне утакмица, почне и глава више да ради. Рекао сам и прошли пут, ова утакмица је једна у низу, не одлучује о првенству. Постоје сви предуслови, амбијент, време... да Звзеда и Партизан одиграју добру утакмицу. Светозар Марковић је јуче одрадио тренинг. Мислим да ће успети да одради 90 минута, као и Салдања. Што се њих тиче биће у првих 11. Потрудићемо се да будемо нападачки оријентисани, али играмо против тима који је шест година шампион Србије, играо је Лигу шампиона. Тражимо европску карту, далеко од тога да тражим алиби, ово је само једна утакмица у низу, рекао је Дуљај.

Партизан у "вечити дерби" улази са бодом предности, а уједно са победом у јесењем делу сезоне. Славили су црно-бели резултатом 2:1.

ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: КАД ХИЉАДЕ НАВИЈАЧА ЗАЈЕДНО КРЕНЕ НА "ВЕЧИТИ ДЕРБИ": Каква сцена на улицама Београда... (ВИДЕО)

Форма екипа пред 172. "вечити дерби".

Обе екипе се налазе у одличној форми и самим тим што нису дозволиле ниједан кикс откако је пролећни део шампионата почео, дерби је додатно добио на значају. У већини претходних лигашких дуела није било толико израженог резултатског значаја, због чега је изостао уобачијени набој на и око терена.

Доста се тога променило ове сезоне. Партизан се подигао из пепела у којем је био у претходним сезонама, искористио је киксеве Црвене звезде под Бараком Бахаром и преузео врх табеле од актуелног шампиона.

Позиције "вечитих" на табели подигле су улог пред нови окршај, а додатно је допринела и чињеница да ниједна екипа неће имати улогу изразитог фаворита, због чега ће Звезди итеткао значити предност домаћег терена и подршка навијача на распродатом стадиону "Рајко Митић".

Проблеми са повредама за Владана Милојевића.

Славили су црвено-бели у Бачкој Тополи у претходном колу, а поред три бода, повреде су зарадили Владимир Лучић, Урош Спајић и Александар Драгојевић.

Према последњим информацијама, Драговић и Спајић би требало да буду спремни за меч, док је Лучић према првим прогнозама задобио тежу повреду и чека га дужа пауза.

С обзиром на то да према пропозицијама такмичења свака екипа мора почети меч са макар једним бонусом (домаћи играч који је рођен 1.1.2022. или касније), Милојевић ће услед Лучићевог одсуства морати да пронађе ново решење, с обзиром да не може да рачуна ни на косту Недеqковића, а на располагању су му следећи играчи:  Огњен Мимовић, Марко Стаменић и Урош Сремчевић.

Игор Дуљај растерећеније чека "вечити дерби"

Угор Дуљај може за нијансу мирнији да буде пред дерби. Цео тим је тренирао пред дуел са Црвеном звездом.

Опоравио се од повреде Матеуш Салдања, Бразилац није играо против Радника, а против Железничара добио је шансу са клупе, те се очекује да је у пуном тренажном процесу и да ће стартовати меч.

Штопер Светозар Марковић такође је спреман.

РЕЧ ТРЕНЕРА ЗВЕЗДЕ - Владан Милојевић: Дерби Одлучују нијансе

- Вечити дерби је најзначајнија утакмица за српски фудбал. Радује нас што ће бити пун стадион. Очекујемо добар меч и лепо навијање. Често се дешава да на дерби мечевима игра не буде квалитетна, али се надам ћемо овај пут успети да покажемо најбољи фудбал. Припремали смо се максимално, као и за све претходне утакмице. Не зато што играмо против Партизана, већ је теже припремати остале мечеве него дерби. Играчи су свесни тежине утакмице и колико она значи. Сусрет доноси три бода и ништа више од тога. Постоји и други детаљ, а то је престиж. Очекује нас занимљива утакмица. У претходном колу против екипе ТСЦ смо имали кадровских проблема, али у овом тренутку не могу ништа прецизно да кажем. Дерби одлучују нијансе. До сада се показало да једна лопта или грешка, “детаљ празног хода”, минути деконцентрације могу да одлуче меч. Дербији су чврсте и снажне утакмице, играју се са много “жара”. Партизан је вероватно припремио сусрет са тактичким замислима, као и ми. Видећемо да ли ће бити тактичког надмудривања. Дерби је нешто посебно и није могуће прецизно одредити који ће детаљ одлучити дуел, поручио је Милојевић.

РЕЧ ТРЕНЕРА ПАРТИЗАНА - Игор Дуљај: Дерби је витешка борба

- Дерби није пресудна утакмица у трци за титулу, битна јесте, али носи три бода колико и сви други мечеви. У игри су још 42 бода, до краја има много да се игра. Свакако да меч има посебну тежину због специфичности значаја дербија за оба клуба и навијаче. Милојевић је играо Лигу шампиона неколико пута, смирен је и зна шта жели од играча и екипе. Донео је дисциплину у игру Звезде и сигурно је да ће бити другачија утакмица од оне у децембру, али не очекујем нека велика изненађења у саставу екипе и на тактичком плану, екипе се превише добро познају. Тражи се улазница више, стадион је распродат, то је велика вест за наш фудбал. Очекујем фантастичну атмосферу, биће много навијача обе екипе. Захваљујем се нашим навијачима на феноменалној подршци, чуо сам да ћемо сутра имати огроман ветар у леђа са трибина и то нам много значи. Свим играчима и навијачима поручујем да дерби буде витешка борба и на терену и на трибинама. Дерби је институција и морамо да га чувамо. На трибинама ће бити много деце, нека буде све искључиво спортска прича, без проблема и инцидената, рекао је Дуљај.

Пролећни пут до "вечитог дербија"

Оба тима су тријумфовала у свим мечевима откако се лопта поново закотрљала теренима широм Србије након зимске паузе.

Партизан је играо са екипама из доњег дела табеле, те је нешто лакше и дошао до четири везане пролећне победе. Мање проблеме црно-бели су имали у Сурдулици и Ивањици, где им лош терен није дозвољавао да се разиграју, али су успевали да дођу до вредних бодова који су им већ унапред били уписивани.

Нападачки потенцијал црно-бели су исказали у мечевима на свом терену у којима су на два меча постигли осам голова против ИМТ-а и Железничара.

друге стране Топчидерског брда, Звезда је у четири меча пред дерби морала да се суочи са Чукаричким и ТСЦ-ом - екипама које се налазе на трећој и четвртој позицији. Успели су црвено-бели из оба сусрета да изађу као победници, иако су нарочито у Бачкој Тополи наишли на веома јак отпор.

Пре тога су на свом терену на пролећној премијери савладали Вождовац, а били су успешни и у Новом Пазару.

Међутим, упркос нешто захтевнијем уводу, Партизан ће представљати први прави изазов у Милојевићевом новом мандату на клупи важећег шампиона.

Милојевић искуснији од Дуљаја у дербијима.

Када је искуство у дербијима у питању, макар у улози тренера, Владан Милојевић је у предности. У свом првом мандату који је трајао две године, Милојевић је водио седам лигашких дербија из којих је два пута излазио као победник.

Прву победу остварио је у 157. дербију који је одигран 14. априла 2018. године и у ком су црвено-бели тријумфовали головима Немање Радоњића и Александра Пешића, док је утешни гол постигао Огњен Ожеговић.

Другу и последњу победу са Милојевићем као тренером Звезда је забележила 25. априла 2019. када су Ел Фарду Бен и Алекса Вукановић постизали голове за црвено-беле, док је Рикардо био једини стрелац за Партизан.

У преосталих пет дуела, чак четири су завршена нерешеним резултатом, а једини пораз дошао је у Милојевићевом последњем "вечитом дербију" када је Партизан био бољи 22. септембра 2019. године головима Сејдубе Суме и Зорана Тошића.

Када је Игор Дуљај у питању, некадашњи задњи везни Партизана ће као главни тренер учествовати у свом четвртом дербију.

До сада је забележио по један пораз, реми и победу и то управо наведеним редом.

Први пут је као шеф стручног штаба предводио Партизан у дербијима само пет дана након што је именован за главног тренера. Није имао пуно времена да припреми тим, који је у једном веома лошем мечу поражен на стадиону "Рајко Митић" голом Алекса Вига.

Наредни сусрет одигран је само месец и по дана касније, а победника, као ни голова, није било. Прву и за сада једину победу донели су му Матеуш Салдања и Бибрас Натхо у већ поменутом 171. дербију.

Међусобни дуели

Црвено-бели су до сада славили 67 пута, у 56 наврата је било нерешено, док је Партизан забележио 48 победа.

Звезда је била и ефикаснији ривал, постигавши 235 голова у односу на 201 гол колико су постигли играчи Партизана.

Дербији су се у чак 29. наврата завршавали резултатом 1:1 што је и најчешћи резултат када је светковина српског фудбала у питању.

Најбољи стрелац са 13 голова је бивши Партизанов центарфор Марко Валок, а када су играчи који и даље носе дресове "вечитих" у питању истиче се Бибрас Натхо са три постигнута поготка.

Главни судија биће Павле Илић, који ће по први пут у каријери делити правду у најважнијој утакмици српског фубала.

БОНУС ВИДЕО: Косово је Србија: Ово су "делије" урадиле на мечу Сити - Звезда

ЧУДО У БЕОГРАДУ: Руска химна престала да се интонира током доделе злата, а онда се десило - ово (ВИДЕО)

ЧУДО У БЕОГРАДУ: Руска химна "престала" да се интонира током доделе злата, а онда се десило - ово (ВИДЕО)

Русија ових дана са поносом истиче да на Европском првенству у боксу чији је домаћин Србија њени такмичари могу да наступају уз сва државна знамења, а и под именом земље из које су, као и да се химна Руске Федерације интонира када неко од Руса дође до златне медаље. Међутим, баш са том химном десио се један неочекивани проблем. А онда је уследила врло емотивна сцена...

28. 04. 2024. у 19:44