ЕВРОПА ИМА НОВОГ ШАМПИОНА: Манчестер сити и Интер одиграли невероватан меч

10. 06. 2023. у 21:22 >> 23:07

ФУДБАЛЕРИ Манчестер ситија и Интера одиграли су у Истанбулу нестварно финале овогодишњег издања Лиге шампиона, које је припало екипи из Премијер лиге. ''Грађани'' су славили минималним резултатом 1:0, а стрелац је био Родри у 68 минуту.

Танјуг/АП

Од самог почетка меча био је расположенији Сити, имали су неколико полуприлика, али нису угрозили Андреа Онану.

Управо је голман Интера онај са највише одбрана у сезони у Лиги шампиона. Додао је још две одличне у првом полувремену. Ерлинг Халанд нашао два пута очи у очи са некадашњим играчем Ајакса, али је чувар мреже гостију изашао као победник.

Оно што је од 36. минута забринуло навијаче Ситија јесте повреда Кевина де Брујнеа који је меч морао раније да заврши. Фил Фоден ушао је на терен уместо њега.

Ређале су се до полувремена спорадично шансе на обе стране, али су мреже Едерсона и Онане остале мирне.

Сјајну прилику имао је Лаутаро Мартинез у 59. минуту. Изашао је искоса пред Едерсона. Помало себично је реаговао, имао је Ромелуа Лукакуа који је утрчавао, а акцију један на један са чуварем мрежем Ситија завршио је промашајем.

Казнио је девет минута касније то Родриго. Повукли су Аканжи и Силва по десној страни, Португалац је вратио ту лопту, одбитак је стигао до Родрија који ју је пласирао иза леђа Онане који је овога пута био немоћан.

Размењивали су ударце тимови на терену. У 71. минуту сјану шансу имао је Федерико Димарко, а седам минута касније подједнако изгледну и Фил Фоден.

Ипак, на крају се радовао Манчестер сити који је под тренером Пепом Гвардиолом освојио прву титулу првака Европе у клупској историји.

МАНЧЕСТЕР СИТИ - ИНТЕР (друго полувреме у току) 1:0 (0:0) (Родриго '68)

90+5 - Судија Марчињак је свирао крај! Имамо новог шампиона Европе, а то је екипа Манчестер ситија!

Танјуг/АП

Tekst potpisa

89' - Огромна прилика за тим из Италије! Ромелу Лукаку је главом шутирао са само неких 5,6 метара, али је Едерсон нестварним рефлексом одбранио овај шут! Никоме на стадиону није јасно како овде Интер није стигао до изједначења.

85' - Две промене у редовима нероазура. Уместо Чалханоглуа улази Миктаријан, а Дамброзио мења Дармијана. Интер свим силама жели до изједначења.

78' - Огромна прилика за Фодена! Сити је све опаснији, а момак који је заменио Де Брујнеа направио је сјајан соло продор и шутирао али Онана фантастичним рефлексом зауставља његов покушај.

73' - Нова шанса за тим из Италије! Ромелу Лукаку је испалио торпедо са неких 17,18 метара, али директно у Едерсона.

71' - Огромна шанса за Интер! Лопта се унутар шеснаестерца изодбијала до Димарка који главом удара лопту која погађа директно у пречку.

68' - Манчестер води 1:0! Силва је центрирао, лопту су избили фудбалери Интера међутим изузетно лоште, директно на ногу Родрија који шаље лопту иза леђа Онане.

65' - Сити је добио корнер. Грилиш центрира, међутим Стонс прави фаул у нападу.

59' - Огромна прилика за Лаутара Мартинеза! Он је у ситуацији 1 на 1 са Едерсоном шутирао директно у голмана ''грађана''. Овде је Аргентинац био вероватно и себичан, пошто је имао одмах до себе Лукакуа који би вероватно послао лопту у празну мрежу.

57' - Нова повреда на терену. Бивши играч Ситија, а садашњи нероазура, Един Џеко због проблема са повредом не може да настави меч. Замениће га Ромелу Лукаку.

54' - Стонс је направио одличан соло продор, међутим одбрана тима са ''Ђузепеа Меаце'' отклања опасност.

49' - Фудбалери Интера пребацују тежиште игре на страну тима из Манчестера.

46' - Почело је друго полувреме. Тренери нису мењали ништа током петнаестоминутне паузе.

45+2' - Марчињак свира крај првог полувремена! Нисмо видели гол у првом делу игре, међутим било је прегршт шанси са обе стране.

44' - Након центаршута Фодена, Халанд је пао у шеснаестерцу и тражио пенал међутим судија му је показао да се придигне.

41' - Судија Марчињак пушта мало грубљу игру, и једни и други траже фаул за скоро сваки контакт. Велика борба се одвија на средини терена.

36' - Велика штета за небеско-плаве, Кевин Де Брујне је због повреде морао да напусти игру. Заменио га је Фил Фоден.

35' - Мирнија игра обе екипе у последњих неколико минута. Борба се углавном одвија на средини терена.

28' - Тим из Премијер лиге не престаје са жестоким нападима, шут је опробао и Де Брујне. Он је пробао да савлада Онану са неких 24,25 метара, међутим некадашњи голман Ајакса је мирно укротио лопту.

Танјуг/АП

27' - Највећу шансу на мечу је имао Халанд! Он је у ситуацији 1 на 1 са голманом шутирао директно у Онану, који овај пут излази као победник.

26' - Велика шанса за нероазуре! Едерсон је погрешио у додавању, лопту је пресекао Барела, међутим његов шут са око 20 метара од гола је био изузетно лош и пролази далеко поред гола.

23' Прва повреда на мечу, Димарко је остао на земљи након старта Гундогана и судија прекида игру.

21' - Интер је могао до гола. Комбиновали су на 25 метара од гола фудбалери из Милана, када је Лаутаро додао до Брозовића који шутира високо изнад гола.

20' - Велика борба на средини терена, делује да су нероазури агресивнија екипа у првих 20 минута игре.

15' - Први корнер на мечу има Интер. Одиграли су кратко додавање, центрирао је Барела, међутим одбрана Ситија то рашчишћава.

12' - Први пут фудбалери Интера прете. Дармиан је шутем изван шеснаестерца пробао да изненади Едерсона, међутим голман ''грађана'' је био сигуран.

9' - Фудбалери Ситија контролишу игру кратким додавањима на средини терена.

6' - Велика шанса за Сити! Бернандо Силва је пробио по десној страни, ушао у шеснаестерац и гађао контра угао, међутим лопта је прошла мало поред леве стативе.

3' - Манчестер врши висок пресинг на задњу линију Интера, прву прилику на мечу имао је Халанд, али је свиран офсајд.

1' - Утакмица је почела!

Спектакуларна атмосфера у режији организатора и навијача оба тима на Ататурку.

УОЧИ МЕЧА МАНЧЕСТЕР СИТИ - ИНТЕР

Манчестер сити – Интер 0:0

Стадион: Ататурк (Истанбул); Судија: Симон Марчињак (Пољска)

Манчестер сити: Едерсон, Рубен Дијаш, Аканђи, Стонс, Аке, Гундоган, Холан, Грилиш, Родри, Де Брујне, Бернардо Силва

Интер: Онана, Бастони, Дамфрис, Аћерби, Бареља, Димарко, Дармијан, Брозовић, Џеко, Чалханоглу Мартинез

19.20 - Некадашњи фудбалер Реала Герет Бејл дао је прогнозу финалног меча између Ситија и Интера

''Грађани'' важе за једне од главних фаворита за титулу Лиге шампиона већ дуги низ година. Међутим од 2016. године када је Гвардиола преузео кормило и скоцкао "супер-тим" нису имали среће да дођу до пехара. Са друге стране Интер је троструки освајач Лиге шампиона. "нероазури" су пехар подигли 1963/64., 1964/65. и у сезони 2009/10. док ће вечерас покушати по четврти пут да се попну на "кров" Европе, први пут након 13 година.

ПУТ ДО ФИНАЛА - МАНЧЕСТЕР СИТИ

Манчестер сити је до финала стигао веома доминантно. Након што су Енглези релативно лако прошли групну фазу, уследили су тешки изазови. У осмини финала их је сачекао Лајпциг. "Бикове"су победили укупним резултатом 8:1. Потом их је у четвртфиналучетвртфиналу чекао шампион Немачке, Бајерн, двомеч против Бавараца добили су такође убедљиво 4:1, а онда је уследило ''финале пре финала'' - у полуфиналу, сачекао их је Реал Мадрид. Међутим, Сити је лакше него што се очекивало резултатом 5:1 у двомечу елиминисао актуелног шампиона Европе.

Танјуг/АП

ПУТ ДО ФИНАЛА - ИНТЕР МИЛАН

Интер је у осмини финала играо са Портом. Славили су уз доста мука 1:0 у двомечу. Потом су Италијани били џелати и другог португалског представника, Бенфику. Клуб из Милана радовао се након двомеча и голеаде коју су приредили навијачима - 5:3. Један од највећих дербија "Дела Мадонина" виђен је у полуфиналу, где је црно-плава страна Милана имала више разлога за задовољство након двомеча (3:0).

РЕЧ ТРЕНЕРА СИТИЈА - Пеп Гвардиола: Опсесија постала сан

- Наша жеља, наш сан, свих нас, је освајање Лиге шампиона. Да би могао да оствариш сан, мораш да имаш опсесију њиме. Знамо колико је ово такмичење важно, трудили смо се да тренирамо најбоље што можемо, екипа ће морати да одигра максимално свих 90 минута. Ако погледамо историју такмичења, Интер је већи од нас јер има три титуле, али то сад није битно. Сад је време за финале у Истанбулу, почео је Гвардиола.

Шпански стручњак истиче да одлично познаје квалитете Интера.

- Много се прича о италијанским клубовима који знају да се бране, а Интер то јако добро зна. Има сјајног голмана, затим ту су Бастони, Ачерби и Дармијан. Офанзивно су такође веома јаки, почевши од Џека, до Лаутара Мартинеза и Корее. Имају способности и знају да буду опасни, нападају те изнутра и знају како да те униште. Сутра ћемо покушати да се бранимо на најбољи могући начин, а онда кад будемо имали лопту мораћемо да је контролишемо на прави начин - закључио је Гвардиола.

РЕЧ ТРЕНЕРА ИНТЕРА - Симоне Инзаги: Сити је најбољи тим на свету, али...

- Предиван је осећај што смо овде у Истанбулу, што смо стигли до финала, али не желимо ту да станемо, желимо да одиграмо ово финале на најбољи могући начин. Ко је фаворит? Па они су најјача екипа на свету, али нас је 11 и њих је 11 на терену. Ми смо имали фантастичан пут до финала и ту смо да играмо за пехар. Биће потребно много срца, храбрости и мирне главе да останемо у игри, рекао је Инзаги.

БОНУС ВИДЕО: ТАЈНА НАЈВЕЋЕГ ФУДБАЛСКОГ СТАДИОНА НА СВЕТУ: Ово је листа ТОП 10 „храмова фудбала“