СРБИ ОСТАЛИ ЗАПАЊЕНИ - И БЕЗ ЕВРО-ТРОФЕЈА! Фиорентина у 90. минуту изгубила финале Лиге конференције од Вест Хема (ВИДЕО)

07. 06. 2023. у 20:15 >> 23:01

ВЕСТ Хем је освојио први трофеј у клупској историји још од 1980. године и ФА купа, и то на драматичан начин: Лига конференција окончана је победом лондонских "чекићара" над Фиорентином - у Прагу је финале завршено резултатом 2:1, који је поставио Боувен у 90. минуту. Пре овог трофеја, на евро-сцени Вест Хем је подизао још само пехар Купа победника Купова 1965. године, док је 1999. са Јувентусом и Монпељеом био победник Интертото купа и са њима прошао у Куп УЕФА.

Какав финиш утакмице и каква ноћ за тренера "чекићара" Дејвида Мојеса који је постао тек други шкотски стручњак који је освојио европски трофеј. Пре њега је то успео да уради само легендарни Сер Алекс Фергусон.

Вест Хем ће играти у Лиги Европе, а спречио је Фиорентину да постану други италијански клуб заредом који је освојио ово надметање, пошто је прошле сезоне трофеј подигла Рома.

Што се утакмице тиче, прво полувреме није било много интересантно. Једино вредно помена био је гол Луке Јовића у самом финишу, али он је оправдано поништен због офсајда у коме се налазио српски нападач.

Ипак, у наставку утакмице виђено је доста узбуђења. Клуб из Лондона је повео у 62. минуту када је Саид Бенрама био прецизан са беле тачке. Ипак, брзо се од шока опоравила Фиорентина, која је до изједначења стигла после само пет минута преко Ђакома Боневантуре.

И када су сви на трибинама "Фортуна Арене", али и гледаоци крај малих екрана мислили да ће се играти продужеци, уследио је хладан туш за тим из Фиренце. Играо се 90. минут када је Џерод Боуен побегао одбрани "виоле" изашао сам испред Терећијана и погодио мрежу за победи Вест Хема.

На овај начин је српски тројац Лука Јовић, Никола Миленковић, Алекса Терзић остао без евро-трофеја.

Фиорентина - Вест Хем 1:2 (0:0)

Стадион: "Фортуна Арена". Гледалаца: 17.363. Судија: Карлос дел серо Гранде (Шпанија). Стрелци: Боневантура 67. (Фиорентина) - Бенрама 62. пен, Боувен 90. (Вест Хем).

Фиорентина (4-3-3): Тераћијано - Додо, Миленковић, Ранијери (од 84. Игор), Бираги - Боневатура, Амрабат, Мандрагора (од 93. Барак) - Гонзалез, Јовић (од 46. Кабрал), Куаме (од 62. Сапонара).

Вест Хем (4-2-1-3): Ареола - Цоуфал, Зума (од 61. Керер), Агерд, Емерсон - Соучек, Рајс - Пакета - Боувен, Антонио (од 94. Огбона), Бенрама (од 76. Форналс).

Друго полувреме: Фиорентина - Вес Хем 1:2

90+9' - Крај утакмице. Вест Хем је освојио Лигу конференција.

90+2' - Меч је продужен за пет минута.

90' - Какав финиш утакмице. Побегао је Џеред Боуен обрани Фиорентине, изашао сам испред Терећијана и није му било тешко да постигне гол који највероватније доности трофеј тиму из Лондона.

89' - Распалио је по лопти Амбарат из велике даљине, али није било много проблема за голмана Вест Хема који је добро пратио ситуацију и сигурно је интервенисао.

84' - Нема пуно правих узбуђења од када је тим из Фиренце поравнао резултат. Све смо ближи томе да гледамо продужетке.

71' - Каква прилика за "виолу". Кабрал је одложио лопту за Мандрагору који је шутира из прве, но лопта је отишла поред гола.

67'- Нови гол. Каква утакмица. Фиорентина је врло брзо дошла до изједначења. Гонзалез је главом спустио лопту за Бонавентури који је најпре примио лопту, а онда шутирао кроз шуму нугу и донео изједначење "виоли".

66' - Добар напад Фиорентине. Кабрал је шутирао са неких 15 метара, али је Агерд био одлично постављен и успео је да изблокира покушај Бразилца.

61' - Сигуран са 11 метара био је Бенрама и сада је Вест Хем ближи трофеју. Ништа није могао да уради Терећијано који је отишао у другу страну. Иначе, Алжирац је пре овог пенала извео 12 казнених удараца и сваки пут је постигао гол.

58' - Бунили су се код шпанског судије да је лопта погодила Бирагија у руку. Игра је заустављена, па ће ВАР донети одлуку да ли ће бити казненог ударца. Дел Серо Гранде је погледао снимак и одлучио је да покаже на белу тачку.

57' - Кабрал је упослио Куамеа који је шутирао са неких 20 метара, али лако је интервенисао Ареола.

50' - Почело је друго полувреме. Лука Јовић је остао на клупи, а уместо њега на терен је ушао Артур Кабрал.

Прво полувреме: Фиорентина - Вес Хем 0:0

45+7' - Одсвирао је шпански арбитар крај првог полувремена.

45+4' - Постигао је гол Лука Јовић, али линијски судија је сигнализирао офсајд. Ипак, мораће да реагује ВАР соба. Натрчао је на одбијену лопту и главом је сместио иза леђа Ареоле. Стигла је потврда, српски нападач се налазио у недозвољеној позицији.

45+1' - Први део утакмице продужен је за чак четири минута. Делује да је судија Карлос дел серо Гранде исправно поступио због тога.

43' - Појачао је Вест Хем притисак у финишу првог полувремена. Кренули су га голу ривала, извели су два корнера, слободан ударац из опасне зоне. Све то су ипак успели да очисте изабраници Вићенца Италијана.

39' - Утакмица је борбена, али не и много квалитетна. Делује као да се и једна и друга екипа плаше да нападну. Оних, правих изгледних прилика још увек није било.

34' - Хаос у финалу Лиге конференције. Кренуо је Криситијан Бираги да изведе корнер, а навијачи Фиорентине су га гађали свим и свачим. Он је погођен и у главу, било је чак и крви. Ипак, на сву срећу све је брзо санирано и капитен "виоле" је наставио утакмицу.

26' - Сада се и други српски фудбалер нашао у шанси да постигне гол. Тукао је главом после корнер, но лопта је отишла пореко гола, па до промене није дошло.

21' - Прва прилика за Фиорентину и у њој се нашао Лука Јовић. Дошао је до лопте у казненом простору ривала, шутирао је искоса са десне стране, али на правом месту био је Агерд и изблокирао је његов покушај.

13' - Добра шанса за Вест Хем. Лоше је лопту после аута избио Бонаветура, на њу је натрчао Рајс који је шутирао из прве, но отишла је поред гола.

10' - Фиорентина је на старту дуела одлучила да она буде та која ће држати посед и покушава кроз пас игру да дође до гола који чува Алфонс Ареола.

5' - Веома жустар почетак на обе стране. Доста борбе, што показује чињеница да је Гонзалез одмах остао на земљи после дуела са Декланом Рајсом.

1' - Почела је утакмица. Одмах је Антонио упутио ударац, после само 37 секунди, али је Терећијано добро реаговао.

Уочи меча:

Овај сусрет није имао лепу увертиру. Наиме, навијачи два клуба имали су велики сукоб на улицама главног града Чешке.

Подсетимо, Фиорентина је на путу до финала елиминисала Брагу, Сиваспор, Лех и Базел. Вест Хем је до меча за трофеј морао да дође преко АЕК Ларнаке, Гента и АЗ Алкмара.

Вреди поменути да је ово идеална прилика да тројица српских фудбалера освоје европски трофеј. Лука Јовић, Никола Миленковић и Алекса Терзић бране боје "виоле" из Ђенове, а двојица од њих, Јовић и Миленковић, нашли су се у стартној постави.

Састави тимова:

Фиорентина (4-3-3): Тераћијано - Додо, Миленковић, Ранијери, Бираги - Боневатура, Амрабат, Мандрагора - Гонзалез, Јовић, Куаме.

Вест Хем (4-2-1-3): Ареола - Цоуфал, Зума, Агерд, Емерсон - Соучек, Рајс - Пакета - Боувен, Антонио, Бенрама.

БОНУС ВИДЕО: ШАМПИОНСКА ЖУРКА НА МАРАКАНИ: Црвена звезда је (поново) шампион Србије

КАКО БЕЗ МИТРОВИЋА? Плави талас лишен услуга свог најбољег играча јури два гола заостатка у полуфиналу Лиге шампиона

КАКО БЕЗ МИТРОВИЋА? ''Плави талас'' лишен услуга свог најбољег играча јури два гола заостатка у полуфиналу Лиге шампиона

АЛ Аин је прошле недеље прекинуо невероватан низ Ал Хилала од 34 везане победе савладавши га са 4:2 у првој утакмици полуфинала азијске Лиге шампиона и данас ће ''плави талас'' покушати да надокнади та два гола заостатка у реваншу који се игра на ''Кингдом арени'' у Ријаду од 20 часова.

23. 04. 2024. у 08:00