НЕВИЂЕНА ФУДБАЛСКА ЛУДНИЦА У НЕМАЧКОЈ: Шампион одлучен минут пред крај сезоне!

А. И.

27. 05. 2023. у 17:25

НАВИЈАЧИ у Немачкој имали су прилику да гледају невероватну завршницу Бундеслиге. До последњег кола чекао се епилог шампионске трке, а овакву драму не би написао ни Јохан Волфганг Гете. Борусија је ремизирала на гостовању Мајнцу 2:2, а Бајерн је резултатом 2:1 као гост савладао Келн - и постао првак захваљујући бољој гол разлици.

Борусија је на свега неколико минута у завршници имала титулу у својим рукама. Ипак, није успела да прекину деценијску доминацију Бајерна у Бундеслиги.

"Милионерима" је требала победа против Мајнца, до ње нису дошли, а на другој страни Баварци су још једном показали због чега титула станује у Минхену десет сезона заредом.

Шампион је Бајерн, док ће уз њега у Лигу шампиона Борусија, Лајпциг и  Унион Берлин, Фрајбург ће играти у Лиги Европе, а Волфсбург ће Немачку представљати у Лиги конференција.

Како се одвијала невиђена драма у завршници Бундеслиге?

Већ у 15. минуту гости су шокирали жуто-црне, чији су навијачи спремили шампионско славље јер су у последње коло њихови љубимци из Дортмунда ушли са два бода предности у односу на Бајерн. Андреас Ханке-Олсен титулу усмерио ка Баварској - фудбалер Мајнца био највиши у скоку након корнера, те је успео да утиша око 80.000 навијача Борусије.

Танјуг/АП

Два минута касније пао је у шеснаестерцу ривала играч Борусије Рафаел Гуереиро. Након прегледа ВАР снимка досуђен је пенал. Прилику да поравна резултат и врати наду "милионерима" пропустио је Себастиен Але. Шутирао је у десну страну, а Фин Дахмен је прочитао његову намеру.

Со на рану клуба из Дортмунда ставио је Карим Онисиво, када је главом пласирао лопту у мрежу Грегора Кобела за шокантних 2:0. Шокантних,  јер је водио клуб коме овај меч апсолутно ништа није значио.

Па опет, сасвим логично јер нису веровали да је баш све изгубљено, кренули су Терзићеви пулени у завршници полувремена у офанзиву. Прво је Јулијан Брант опробао ударац, Дахмен сјајно одбранио у 44. минуту, а у четвртом минуту надокнаде и Донел Мален припретио, а послао лопту крај гола. За то време Бајерн је увелико водио и имао титулу у рукама...

На старту другог дела игре кренули су у још офанзивније играчи Дортмунда, након једне грешке домаћих. У прилици се нашао Јае-Сунг Ли, добио је играч гостију одличну лопту, али је лоше шутирао.

Танјуг/АП

Могао је тај промашај да казни Дортмунд у 59. минуту, Себастијан Алер је уклизао у петерцу ривала, мало је недостајало да лопту преусмери у гол ривала - а десио се само гол -аут.

Низале су се потом шансе као на траци. Дони Мален нашао се у сјајној прилици након центаршута са средине, а лопта је прошла крај гола. Наставили су "милионери" са притицсима - прилику да смањи заостатак у 67. минуту имао је и Јусуфа Муококо. Одлично је реаговао након центаршута, али је шутирао десно од стативе.

Упорност се исплатила у 69. минуту када је Ђовани Реина имао одличан преглед игре. Проиграо је Рафаела Гуереира, а млади фудбалер снажно је распалио по лопти и послао је у доњи леви угао мреже на опште одушевљење навијача Борусије.

Није након гола опадао интензитет офанзивне игре домаћина који је јако желео још један погодак. Имао је у 72. минуту прилику Марко Ројс, четири минута касније главом је покушао и Але - без нове промене резултата.

Танјуг/АП

А за то време - све занимљивије је било на утакмици Бајерна.

Кинсли Коман је у осмом минуту донео велику наду минхенском гиганту. Упутио је ударац са ивице шеснаестерца, у десну страну, баш под пречку. Одлично је зачео акцију Сане, а његов колега поготком наговестио да ће Баварци имати разлога за славље.

Нова одлична шанса за госте десила се у 19. минуту када је Томас Милер шутирао са петерца, а погодио је стативу.

Танјуг/АП

У последњем минуту првог полуврмена Лирој Сане био је убеђен да је донео 2:0, али није дуго трајала радост гостију: након ВАР снимка Вен Јаблонски поништио је погодак због офсајда.

Келн је умало дошао до изједначења у 60. минуту. Дави Селке је успео да побегне свом чувару, а сјајно је одбранио Јан Сомер.

Десет минута пре краја меча читава фудбалска јавност била је убеђена да је Келн срушио наде гостију о титули. Дејан Љубичић је затресао мрежу са "беле тачке" и на тај начин "послао" је титулу Борусији. Али...

Само неколико минута је трајала радост у Дортмунду. Вратио ју је навијачима минхенског гиганта Џамал Мусијала који је минут пре краја Бајерновог меча одлично реаговао на додавање и послао лопту иза леђа чувара мреже "јарчева". Бајерн је тако повео са 1:2  и кренуо ка пехару, а то што је изједначење у 95. минуту Борусији донео Никлас Жиле, није јој било довољно за шампионско славље: боља гол разлика радост је донела Баварцима,а тугу "милионерима".