КАКАВ ДЕРБИ ДЕЛА МАДОНИНА! Интер слави, нокаутирани Милан одавно није био овако очајан

05. 02. 2023. у 22:40 >> 22:42

Чак 178. пут градски дерби у првенству играли су Интер и Милан, а домаћин је победио са 1:0, што је могло да буде и далеко убедљивије имајући у виду бројне шансе неразура, те податак да гостујући росо-нери ниједном нису упутили ударац у оквир гола.

Чак 114 година откако је одигран први "Дерби дела мадонина" (10. јануара 1909, када је Милан тријумфовао са 3:2), Интер је господарио тереном и показао зашто је био сматран великим фаворитом, иако је његов супарник у меч ушао као пети на табели.

Интер, који је "морао" да победи, да не би више као другопласирани тим Серије А заостајао чак 16 бодова за водећим Наполијем (који је преслишао и Специју, и то у гостима (0:3)), од првог минута је претио.

Ређале су се шансе, било је притом више непрецизних шутева него одбрана Татарушануа, али ни он није имао решења за ударац главом најбољег играча Итнера, Лаутара Мартинеза, у 34. минуту. Тада је Аргентинац надмудрио свог чувара, Кјаера, приликом корнера који је извео Чалханоглу и донео предност росо-нерима (ВИДЕО).

Екипа Стефана Пиолија је била у потпуно подређеној позицији све до пола сата пред крај меча, када је тренер Милана на терен послао свог најбољег играча, Леаа. Три измене за којима је Симоне Инзаги потом посегао, а ушли су Лукаку уместо Џека, те у везном редду Госенс и Брозовић, мало су пореметиле дотад течну игру домаћих, па је у прилично растрзаном мечу Милан почео чешће да борави на супарничкој половини терена.

Ипак, ни изненадне прилике за промену резултата, попут контре 3 на 3 у којој се Жиру спетљао као почетник, а не вицешампион света, ни увођење нападача (Ребића) уместо дефанзивца (Кјера) није помогло гостима. Росо-нери су скупо платили превише опрезну игру, а такву и формацију (3-5-2) после девет примљених голова у претходне две утакмице, а када се на то надовезао и прилично слаб наступ против надахнутог Интера, другачији исход као да и није био могућ.

КРАЈ! Интер - Милан 1:0

90'+5 - Лукаку се изборио за шут, а голман Милана је успео да одбрани то и биће корнер за неразуре, који уопште не журе да га изведу. У току је последњи минут судијске надокнаде времена.

90' - ВАР потврда је стигла: био је офсајд, остаје 1:0.

89' - Лаутаро Мартинез даје гол, али брзо му судије кваре славље, показан је офсајд.

86' - Офанзивни Анте Ребић мења дефанзивца Кјера. Тренер Милана Стефано Пиоли све карте баца на напад.

84' - Давиде Маса оправдава онај поменути опис да дели највише жутих картона у Серији А. Шест му је просек, а толико је и данас показао, јер је Жируа опоменуо због коришћења руке у једном физичком дуелу са чуваром.

83' - Лукаку шаље лопту у гол Милана, али је претходно направио прекршај над резервистом гостију, Тијаоом, ког је зграбио за дрес и "унео" неких 5-6 корака дубље у казнени простор супарника пре него што је у паду послао лопту у мрежу.

78' - Слободан ударац за Милан, који се пробудио откако је у игру ушао Рафаел Леао. Жиру је оштро, врло јако шутирао преко живог зида, а за мало промашио мету.

76' - Растрзана игра на обе стране. Шкрнијар је одглумио фаул након што је сам себи закомпликовао живот пред шеснаестерцем Милана, а потом је у контри - тим росонерих пропустио најбољу прилику за погодак. Иако није ни шутнуо. Наиме, у контри 3-на-3, изврсно је проигран Жиру на десној страни напада, али је уследио његов очајан пријем лопте и одбрана неразура је интервенисала.

75' - Дијаз, "десетка" Милана, изборио се за шут са око 20 метара, а Онана укротио лопту која је, чини се, ишла покрај гола, но голман Интера ју је за сваки случај ухватио.

70' - Трострука измена у Интеру. Госенс мења Димарка, Лукаку улази уместо Џека, а Брозовић уместо Мкхитаријана. Тијао је заменио Габију у одбрани Милана.

68' - Тео Ернандез је очајно извео слободњак, лопта је отишла далеко изнад пречке. Милан и даље без шута у оквир гола.

65' - Опоменут је и Мкхтаријан, није му се свидела једна судијска одлука. Интер у головима води са 1:0, а на 1:3 смањио је "предност" Милана у жутим картонима. А одмах потом је и 2:3, јер је и Аћерби добио жути картон, пошто је после грешке Интерових дефанзиваца неспортски зауставио опасну контру ривала.

62' - "Пала је и крв" на дербију. Рафаел Леао, који је недавно ушао у игру, ударио је руком Барелу по лицу и раскрварио му нос, и то нехотице, када је неопрезно градио позицију. Уз тај офанзивни прекршај, десио се и жути картон за најопаснијег играча Милана.

58' - И, после 58 минута игре, Милан је упутио први шут ка голу ривала. Жиру није био прецизан, пребацио је лопту преко пречке, након Ернаднезовог додавања.

56' - Нови шут Лаутара Мартинеза, нова одбрана Татарушануа. Милан, са друге старне, после скоро сат времена игра - и даље има тачно ниједан шут ка голу Интера.

55' - Рафаел Леао коначно улази у игру, у питању је најбољи играч Милана и стрелац два гола против Интера у претходној победи неразура над највећим ривалом. Уз Леаа на терену је и Салемакерс, а изашли су Ориги и Калабрија.

53'  - Мартинез је атрактивно, слањем лопте преко главе, проиграо иза себе Димарка на левом крилу, но шут "из прве" није био прецизан, играч Интера је погодио спољну страну мреже гола.

46' - Почело је друго полувреме, и недуго затим Габија несмотрено гура стрелца јединог поготка, Лаутара Мартинеза, те добија жути картон. И његов колега супротне, десне стране одбране Милана, Калулу, такође је јавно опоменут на овом мечу.

Лаутаро Мартинез слави гол за вођство Интера против Милана у "дербију дела мадонина" / FOTO: Tanjug/AP

Крај полувремена. Интер води са 1:0, против врло, врло неубедљивог Милана који је ем прешао на формацију 3-5-2, ем игра без свог најопаснијег фудбалера, Леаа, који је остављен на клупи, ем је имао тачно нула шутева у градском дербију. Интер их је имао девет, од тога свега два у мету, али - довољно да се поведе.

41' - Наставља се иницијатива неразура, али без нових прилика

35' - Чалханоглу је идеално извео корнер с леве стране, а свој седми гол против Милана Аргентинац Латаро Мартинез је постигао главом (ВИДЕО).

34' - Гоооол! Интер води! Лаутаро Мартинез је стрелац

26' - Умало да Димарко из корнера постигне гол, на једвите јаде је румунски голман Милана спречио ривала да поведе са 1:0.

25' - Још један покушај неразура да поведу. Барела је шутирао искоса с десне стране, изблокиран је, биће корнер за домаћине.

21' - Потпуна доминација Интера се наставља. Милан не само да није припретио супарничком голману, већ није успео да дуже од минут током једне акције проведе на половини терена која припада Милану.

14' - Буне се играчи Интера што обарање Џека у супарничком казненом простору није окарактерисано као прекршај, чиме би добили прилику да поведу из једанаестерца. Али, ни главни судија, ни ВАР се нису огласили...

10' - Нова, четврта шанса Интера. Трећа у којој је био Мартинез, овога пута утрчавши у "срце" казненог простора и скренувши центаршут с десне стране ка мети, но лопта је прохујала покрај спољне ивице стативе.

8' - Колико несигурно делује Милан... Можда и не чуди, после поменуте "црне серије" у којој се налази, али - Интер заиста лако долази до прилика за шут. Чалханоглу је сада опробао ударац из велике удаљености, но за промену резултата потребна је и већа прецизност.

6' - Нова шанса за Интер, нови ударац Мартинеза, и то са десетак метара, након што је умака одбрани, али је спектакуларном одбраном Румун Татарушану спречио погодак домаћина, који ће имати корнер.

Стефано Пиоли, тренер Милана, током дербија дела мадонина против Интера / FOTO: Tanjug/AP

2' - Први шут на мечу упутио је капитен неразура, поменути Лаутаро, који је опробао ударац с дистанце. Није био прецизан колико је желео.

1' - Утакмица је почела, с центра су кренули фудбалери Интера.

20.40 - Лаутаро Мартинез је данас капитен Интера, а не Шкринијар, за ког је извршни директор клуба Ђузепе Марота рекао "Он више неће носити нашу капитенску траку, јер бисмо морали да имамо исти поглед на то шта су вредности". Подсетимо, пре недељу дана Шкринијар је потписао предуговор са ПСЖ-ом, чији ће играч постати од лета.

Ево и састава тимова за које су се определили тренери Инзаги и Пиоли.

Интер: Онана - Шкринијар, Аћерби, Бастони - Дармијан, Барела, Чалханоглу, Мкхитаријан, Димарко - Лаутаро, Џеко

Милан: Татарусану - Калулу, Кјаер, Габија - Калабрија, Месиас, Тонали, Крунић, Ернандез - Жиру, Ориђи

Уочи меча

Кад год се ови ривали састају, то буде "више од игре", а састају се дуже од једног века јер је први "Дерби дела мадонина" одигран 10. јануара 1909, када је Милан тријумфовао са 3:2. Овога пута је домаћин екипа неразура, и то у мечу од велике важности и за једне и за друге.

Што се домаћег Интера тиче, ако снови о титули и даље постоје у том клубу, а постоје, јер је екипи остало још 18 утакмица до краја првенства, онда је право време да се победи Милан. Разлог? "Неразури" су други на табели, али у дерби улазе са 16 бодова заостатка за водећим Наполијем, који је преслишао и Специју, и то у гостима (0:3).

Интер, дакле, не сме себи да дозволи да изгуби, а изгубио је тек 54 од 178. "дербија дела мадонина" (уз 67 победа и 56 ремијна). Уз то, екипа Симонеа Инзагија је већ добила Милан у недавно отпочетој 2023. години, јер је у јануару у Суперкупу Италије тријумфовала са 3:0 и тако се реванширала за пораз из првог дела сезоне од 3:2. Истина, Суперкуп победа се десила на Блиском истоку, али Интер је добар и "код куће", где је ове сезоне други "најнељубазнији домаћин", иза Наполија, са 24 освојена бода.

Детаљ са Суперкуп меча Интер - Милан / FOTO: Tanjug/AP

Милан је пети на табели, са истим бројем бодова као четвртопласирани Лацио, који је тренутно на последњој позицији која води у Лигу шампиона, али... Росо-нери су доживели два узастопна првенствена пораза, и то каква. Прво их је са 4:0 нокаутирао Лацио, а онда су као домаћини доживели дебакл од Сасуола, 2:5.

Каа се посматрају сва такмичења, екипа тренера Стефана Пиолија није добила ниједан од шест последњих мечева (два ремија, четири пораза), а притом је по њу врло опасно прво полувреме, јер су само Салернитана, Сампдорија и Кремонезе ове сезоне примили тада више голова од Миланових 15.
Наравно, ни овај меч неће протећи без звезда градског дербија, па ће се на једној страни наћи светски шампион, Лаутаро Мартинез, Аргентинац који је Милану већ дао шест голова и против њега има шест победа, а на другој страни ће бити Миланово крило Рафаел Леао, који је у овосезонској победи над Интером дао два гола и имао асистенцију.
Посебну пажњу актери дербија ће морати да обрате на своје понашање, јер судија Давиде Маса даје највише жутих картона у Серији А, малтене шест њих на свакој утакмици на којој дели правду (тачније, 5,89).

БОНУС ВИДЕО: МИЛИОНИ НА УЛИЦАМА: Погледајте славље Аргентинаца у Буенос Ајресу на дочеку светских шампиона

БОРИША СИМАНИЋ ШОКИРАО СВЕ! Ево шта је изјавио репрезентативац који је изгубио бубрег играјући за Србију (ВИДЕО)

Кошаркашка репрезентација Србије је изгубила финале Светског првенства од Немачке, а на том мечу, као и на свим почев од друге фазе Мундобаскета, није могла да рачуна на Боришу Симанића. Он је изубио бубрег услед ударца добијеног на утакмици са Јужним Суданом, а управо се Симанић побринуо за невероватну сцену ове среде.

28. 03. 2024. у 21:39

ОКО МЕНЕ ШПРИЦЕВИ, СЕКТЕ Бане објаснио зашто је морао да пусти децу да оду код мајке

"ОКО МЕНЕ ШПРИЦЕВИ, СЕКТЕ" Бане објаснио зашто је морао да пусти децу да оду код мајке

ИСТАКНУТИ глумац Бане Видаковић, који је пре три године осуђен због недозвољеног држања хероина за личну употребу, говорио је о породици и деци коју је, каже, управо због наркотика склонио из Србије.

29. 03. 2024. у 08:36