ВЕЛИКО ИЗНЕНАЂЕЊЕ У ГРУПИ "ОРЛОВА": Норвешка изгубила од аутсајдера, ево шта то значи за фудбалску репрезентацију Србије

24. 09. 2022. у 20:12

СРБИЈА и Шведска вечерас играју меч претпоследњег кола Лиге нација, а у њиховој групи десило се велико изненађење јер је лидер, Норвешка, неочекивано изгубила. И то иако је водила против аутсајдера.

ВЕЛИКО ИЗНЕНАЂЕЊЕ У ГРУПИ ОРЛОВА: Норвешка изгубила од аутсајдера, ево шта то значи за фудбалску репрезентацију Србије

Наиме, последњепласирана Словенија је савладала Норвежане са 2:1, и поред чињенице да су голом Ерлинга Браута Холанда гости водили од 47. минута.

То није обесхрабрило екипу селектора Матјажа Кека, која је прво преко Шпорара изједначила на 1:1 у 69. минуту, да би девет минута пре краја Бенјамин Шешко донео Словенији сензационалних 2:1.

Норвежани су и даље први у групи, са три бода предности у односу на Србију, а како само победник групе прелази из ове, "Б" дивизије у највиши ранг, "А", "орлови" могу да преузму прву позицију под једним условом, уместо досадашња два:

"Само" треба да победе Норвешку у последњем колу, у уторак у гостима.

Калкулације

Наиме, како се очекивала норвешка победа над Словенцима, очекивало се да ће и "орловима" бити неопходан тријумф над Шведском. Али, то више није случај.

Чак и да Србија изгуби од Швеђана, опет би је (довољно "добра") победа над Норвешком водила у "А" дивизију. А и да Србија победи Швеђане, неопходан јој је тријумф над Норвежанима, јер су они тренутно у бољој ситуацији због победе над Србијом од 1:0.

Правила о проласку даље гласе овако:

1. Ако два тима имају исти број бодова, гледају се најпре њихови међусобни дуели (Норвешка је остварила минималну победу над Србијом, дакле - "орлове" у виши ранг води било која већа победа од једног гола разлике у последњем колу);

2. У случају да су тимови завршили међусобне дуеле с истом гол разликом, одлучује потом укупна гол-разлика у групи (тренутно Норвешка има 7:5, а Србија пред меч са Шведском 7:4, па је у том смислу утакмица са Швеђанима потенцијално веома важна, ако би такмичење "орлови" завршили с истим бодовима и истом гол-разликом у међусобним дуелима са Норвешком);

3. Ако би и укупне гол-разлике биле исте гледа се најпре ко је дао више голова у групи, па потом, ако је и то истоветно, ко је дао више голова у гостима. Затим одлучује ко је имао више остварених победа, па ако је и то исто - ко је имао више тријумфа као гост, а на крају би могли да питање проласка даље донесу чак и дисциплински поени (циљ је имати их што мање, а "скупљају" се жутим и црвеним картонима). У случају да баш све наведено буде исто, одлучивала би позиција на ранг листи за пласман у ово издање Лиге нација.

Наравно, цела ова завршница креће, по "орлове", суботњим наступом, а пренос утакмице Србија - Шведска можете уживо да пратите уз портал "Новости".

Бонус видео: Кад химна Србије, "Боже правде", загрми у Русији...