ШОК НА МАРАКАНИ: Кикс Црвене звезде у дербију кола

04. 09. 2022. у 22:17

ФУДБАЛЕРИ Црвена звезда на стадиону "Рајко Митић" угостили су ТСЦ из Бачке Тополе у оквиру 10. кола "Моцартбет" Суперлиге. Након праве рововске борбе за сваки центиметар терена дерби викенда у српском шампионату завршен је поделом бодова 1:1.

Јесте тим из Љутице Богдана данас у меч са ТСЦ-ом ушао са ореолом изразитог фаворита, али љубитељи фудбала са правом су очекивали да ће момци из Бачке Тополе бити тврд орах шампиону Србије.

Милош Милојевић одлучио се да промени формацију, те је београдски тим ушао у меч са поставком 3-5-2. Адаптација на нови систем као да је узела свој данак, па се већ по уводним минутима видело да ће бити потребан период аклиматизације на нове задатке. Осећао се и изостанак Мирка Иванића, те су његове убитачне лопте биле те које су недостајале да се пробије одбрамбени бедем ривала.

"Маракана" је покушавала да носи успавану Звезду, која јесте имала теренску иницијативу, али недостајало је конкретности. Казна за бледо прво полувреме шампиона Србије стигла је у 42. минуту када је Азарови изгубио лопту на средини терена. Некадашњи играч Депортива из Лакоруње, Саша Јовановић успео је пројектилом који је упутио убитачном десницом да матира Милана Борјана.

Срећом по Звезду, право ни из чега за мирнији одлазак на одмор домаћина постарао се голман Вељко Илић који је  после ударца Милуновића главом неспретно интервенисао и убацио лопту у сопствену мрежу .

А онда, нека другачија Црвена звезда изашла је на травњак Маракане, која је данас прославила свој 59 рођендан.

Канга је већ на полувремену заменио Азаровија, и потпуно продрмао своју екипу уласком.

Апсолутна опсада гола у наставку ТСЦ-а, низале су се шансе као на траци, Катаи, Канга и Кангва су из минута у минут слали пројектиле ка голу противника, а лопте су зујале поред стативе младог голмана Вељка Илића, или је пак феноменалан ниски блок који је поставио Жарко Лазетић одрађивао свој посао.

Тренер ТСЦ-а који је већ скинуо у престоници Србије скалп Партизану успео је да начини још један подвиг. Компактна одбрана Жарка Лазетића која је гинула за сваку лопту и глад у очима његових изабраника били су тас на ваги који је превагнуо на страну момака из Бачке Тополе.

На крају, шампион Србије сигурно неће бити задовољан поделом бодова у мечу који је понео епитет дербија кола. Сада се у Љутице Богдана окрећу обавезама у Лиги Европе, где ће у четвртак угостити француски Монако, након лоше увертире у домаћем шампионату.

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА - ТСЦ (1:1)

94. минут- Последња шанса за Звезду. Оштра лопта Ел фараду Бена из слободног ударца је прозујала поред стативе. Уследио је нови напад јер је лопта закачила неког од играча гостију. Лопта је потом завршила у ауту, Бен је у стилу Рорија Делапа извео аут, али нико од играча Звезде ниеј успео да захвати ту неугодну лопту.

92. минут - Катаи је после прекида покушао главом, али без опасности по гол ТСЦ-а.

90. минут - Ударац из угла је извео Ел Фараду Бен, интервенисао је Томановић, Канга је у наставку акције два пута покушао да пронађе Кулибалија, али просто нема где лопта да прође, цео тим из Бачке Топле налази се у својих 16 метара. Још четири минута надоканде и наде за Црвену звезду да може до три бода.

87. минут - Звезда је осуђена на далекометну паљбу. Шут са дистанце Гелора Канге поново одлази високо преко гола.

84. минут - ТСЦ је консолидовао своје редове, издржао све налете ривала и сада делује као онај тим из првог полувремена који је закључао све пролазе ка голу.

80. минут - Савршен центаршут Катаија на главу горостасног Калифе Кулибалије, ипак лопта у наручју голмана Илића.

77. минут - Нешто мирнији период, не може Звезда да у оваквом ритму игра непрестано, више од пола сата страшне иницијативе и изгарања на терену остављају последице.

70. минут - Александар Пешић напушта терен, афрички див Калифа Кулибали ће покушати да разбије букнкер противника.

69. минут - Милуновић је имао контакт са Антонићем, остао је да лежи на трави сјајни дефанзивац, међутим делије могу да одахну, брзо се придигао.

68. минут - Кангвин разорни ударац блокира Чалушић.

67. минут - Не јењава теренска иницијатива црвено-белих, грчевито се гости боре да сачувају своју мрежу нетакнутом у другом полувремену.

64. минут - Слалом Букарија, бомба са 17 метара, и феноменална парада Вељка Илића.

61. минут - Ау, Звезда потпуно доминира! Други пут оквир гола, овога пута Букари погађа пречку.

60. минут - Пиротехнички фестивал на северној трибини. Нестваран ватромет и бакљада најватренијих присталица шампиона Србије у част 59. рођендана њиховог храма фудбала.

56. минут - Опсада гола, сада је Канга пробао далекометним ударцем, али лопта одлази високо преко гола.

55. минут - Каква шанса! Александар Катаи је опробао ударац са неких 18 метара удаљености, али је лопта прозујала поред стативе Вељка Илића.

54. минут - Први жути картон у редовима Црвене звезде, Страхиња Ераковић улази у бележницу судије Новака Симовића.

53. минут - Поново је Кангва опробао ударац, али поново ниски блок гостију одрађује свој посао и затвара све путеве ка голу.

Tekst potpisa

52. минут - Добра контра шампиона Србије, Кангвин шут је изблокиран. Бедем ТСЦ-а и даље делује беспрекорно.

48. минут - Канга је опробао рефлексе Вељка Илића са близу 30 метара, ипак млади голман који је постигао трагичан аутогол максимално концентрисан.

46. минут - Милош Милојевић је очигледно незадовољан игром Азаровија. Грузин напушта терен, а у игри је Гелор Канга. Ово ће сигурно значити још офанзивнију Звезду.

Прво полувреме (1:1)

45. минут - Црвено-бели експресно изједначују! Катаи је извео прекид, неспоразум у одбрани ТСЦ-а, и уз много среће и аутоголом Вељка Илића екипа Милоша Милојевића стиже до 1:1.

42. минут -  ГОЛ! Шок на Маракани, изгубио је лопту Азарови на средини терена, Ратков је упослио Сашу Јовановића, и лопта уз помоћ пречке иде иза леђа Борјана.

41. минут - Катаи је упутио неугодан ударац са руба шеснаестерца, Звездин магико је показао сјајну технику али интервенише голман гостију.

40. минут - Поново миран темпо меча, ТСЦ зналачки умртвљује игру.

37. минут - Нова прилика за госте, Милан Борјан поново спасава мрежу Звезде.

36. минут - Каква шанса за ТСЦ, Ратков је поново дочекао центаршут саиграча, овога пута је центрирао Цветковић, али је Милан Борјан био максимално концентрисан.

33. минут - Први жути картон ове вечери показан је играчу гостију, Стојићу

32. минут - Други ударац из угла за домаћина, Катаи је убацио лопту у срце шеснаестерца, интервенисала је одбрана ТСЦ-а, Драговић је предвидео лет лопте, покушао из волеја да савлада голмана, али је Илић без много проблема интервенисао.

30. минут - Звезда има чак 69 % поседа лопте у својим ногама, то за сада не даје резултате.

28. минут - Подршка делија из минута у минут је све јача, међутим темпо фудбала на највећем српском стадиону опада.

23. минут - Још један опасан напад тима из Љутице Богдана, Катаи је био у изгледној позицији, али његов шут са неких 8 до 9 метара блокира одбрана ривала.

22. минут - Новак Симовић прекида дуел. Крило ТСЦ-а Иван Милосављевић је остао да лежи на трави. Деловало је да је у питању озбиљнија повреда, али се 22-годишњи момак убрзо придигао.

18. минут - Велика шанса за Црвену Звезду! Катаи милиметарски прецизним центаршутем проналази Кангву, а момак из Замбије главом погађа стативу.

16. минут - Добра контра момака из Бачке Тополе, Ратков је добио сјајан центаршут Јовановића, али су центиметри недостајали да захвати лопту која би била велика претња по гол лидера првенства.

14. минут - Први корнер за домаћина. Извео га је Александар Катаи, пронашао је у казненом простору Страхињу Ераковића, али је после сјајног скока талентовани штопер неспретно захватио лопту главом и она је завршила у ауту.

12. минут - Шампион Србије притиска ривала, држи посед и има иницијативу, али за сада бедем око гола Илића делује непробојно.

9. минут - Цео тим Црвене звезде осим Милана Борјана је на половини гостију, шампион Србије сталожено плете мрежу око гола гостију.

6. минут - Први ударац у оквир гола. Кувељић, најновија аквизиција тима из Бачке Тополе опробао је шут са неких 20 метара удаљености, али Милан Борјан мирно интервенише.

3. минут - Сада је јасно, Милојевић се одлучио на промену формације, Црвена звезда и дефинитивно игра у поставци 3-5-2 на генералној проби пред меч првог кола групне фазе Лиге Европе са Монаком.

1. минут -гости изводе почетни ударац са центра.

19:55 - У част рођендана "Маракане" хор Звездиних малишана извео је мини-перформанс уочи почетка дербија домаћег шампионата.

Први меч на овом стадиону одигран је 1. септембра 1963. године. Тада је Звезда пред 55 хиљада навијача победила Ријеку.

19:50 - Ово је 10. међусобни окршај два тима, а Звезда је у досадашњих девет славила осам пута. Једину победу ТСЦ је остварио 2019/2020, када је било 2:1 а голове за домаћина дали су Варга и Лукић, док је једни погодак за црвено-беле постигао Немања Милуновић у 78. минуту.

УОЧИ МЕЧА

САСТАВИ ЦРВЕНА ЗВЕЗДА - ТСЦ

Стадион - Рајко Митић

Судија: Новак Симовић

Црвена звезда: Борјан, Гобељић, Драговић, Ераковић, Милуновић, Азарови, Кангва, Срнић, Катаи, Букари, Пешић

ТСЦ: Илић, Чалушић, Цветковић, Јованоивић, Кувељић, Милосављевић, Петровић, Ратков, Стојић, Стојковић, Ђаковац

Утакмица између Црвене звезде и ТСЦ Бачке Тополе са правом носи епитет дербија кола.

Нa "Маракани" копаља укрштају лидер домаћег шампионата, уједно и његов најбољи напад и са друге стране најбоља дефанзива, гранитна одбрана ТСЦ-а која пуне четири утакмице није капитулирала.

Петоструки узастопни шампион Србије и те како ће имати мотива за доказивање након бледог издања у вечитом дербију против Партизана. Док ће се Милош Милојевић сигурно свим силама трудити да остави добар утисак на ужареној клупи београдског великана и покаже обрисе његовог минулог рада, како би задобио преко потребно поверење "делија".

Гледајући саставе, делује да је Милош Милојевић одлучио да промени формацију, те да ће Црвена звезда играти у поставци 3-4-3. Драговић, Милуновић и Ераковић би могли да чине трио на позицији штопера, док би Гобељић и Азарови могли да делују по боковима.

Но сачекајмо почетак меча када ће све деловати јасније.

Са друге стране на ноге црвено-белима долази тим предвођен бившим играчем "парног ваљка" Жарком Лазетићем. Стратег момака из Војводине је већ у Београду ове сезоне "скинуо скалп" свом бившем клубу (0:0), показао да је сјајан тактичар, тренер за велике утакмице, а мотива да начини сличан, ако не и већи подвиг на другој страни брда сигурно неће мањкати.

Звезда након седам одиграних утакмица има 19 бодова на првом месту уз две утакмице мање, док је ТСЦ сакупио 16 бодова и налази се на петом месту.

Црвено-бели у овај дуел улазе са шест узастопних победа против тима из Бачке Тополе, који не зна за пораз у претходна четири меча у СЛС.

Standings provided by SofaScore LiveScore

РЕЧ ТРЕНЕРА

Тренер фудбалера Црвене звезде изјавио је да је ривал у 10. колу Суперлиге ТСЦ опасан колектив и да је циљ његове екипе да у сутрашњем мечу одигра 90 минута фудбала на константно високом нивоу игре.

- Више прети опасност од екипе ТСЦ као колектива, него од неког појединачног играча. Имају доста добро избалансиран тим, Саша Јовановић је брз играч, такође имају и два шпица који су истог профила и који доста добро могу да задрже лопту када дођу у транзицију. Екипа дуго ради са истим тренером, знају принципе, хоће да играју фудбал, воле да изађу у пресинг доста модерно. Стабилна су екипа са добрим релацијама унутар тима - изјавио је Милојевић за званични сајт Црвене звезде.

Бивши стратег Металца, а садашњи ТСЦ верује у лепу фудбалску представу, као и у то да ће се његови изабраници на највећем стадиону у земљи представити у најбољем могућем издању.

- Играћемо на феноменалном стадиону и на добром терену против екипе која је последњих пет година актуелни шампион. Нема потребе истицати какав су тим и какве играче имају. Пет година их нико није победио на домаћем терену, а мислим да на 100 утакмица нису доживели пораз, што говори колико су јаки и добри. Од играча ћу тражити да уживају и надигравају се. Покушаћемо да што више наметнемо нашу игру и тако пробамо да дођемо до неког резултата - рекао је Лазетић.

БОНУС ВИДЕО: Реакција "делија" после елиминације Звезде у плеј-офу за Лигу шампиона од Макабија