ПРЕМИНУО МИЛУТИН ШОШКИЋ: Лeгендарни голман Партизана и репрезентације

Оља Мркић

27. 08. 2022. у 18:12

ТУЖАН дан за Партизан и српски фудбал. Преминуо је легендарни чувар мреже Партизана и репрезентације Југославије Милутин Шошкић.

ПРЕМИНУО МИЛУТИН ШОШКИЋ: Лeгендарни голман Партизана и репрезентације

фото :Архива

Био је члан најуспешније генерације црно-белих која је играла финале купа шампиона 1966. против славног Реал Мадрида, док је са репрезентацијом Југославије освојио златну медаљу на Олимпијским играма у Риму 1966. године. Учествовао је и у освајању сребра на Европском првенству (тадашњи Куп европских нација) исте године, мада није бранио у финалу, што многи и виде као разлог пораза од Совјетског савеза у финалу.

Играо је и за Тим света, али не за тамо неку ревијалну репрезентацију какве се повреемно састају и носе то име, Шоле је обукао дрес звнаичне репрезентације ФИФА и то у мечу против Енглеске на прослави годишњице најстаријег фудбалског савеза (ФА) на свету. Тада  је он бранио друго полувреме, а легендарни Лав Јашин прво.

После више од деценије у првом тиму Партизана, за који је одиграо 177 утакмица и постигао један гол, прешао је у немачки Келн где је остао пет година. За репрезентацију Југославије одиграо је 50 утакмица. 

За плаве је дебитовао 11. октобра 1959. године против Мађарске, када је ушао је у игру уместо Владимира Беаре. Била је то прва од 33 узастопне утакмице у којој је репрезентација Југославије изашла са "ужом одбраном" у саставу Ђођкић-Дурковић-Јусуфи. Рекорд који никад касније није оборен, а тешко да ће икад и бити.

Податак за дивљење и нешто што је данас у савременом фудбалу неизводљиво, чак и за голмана - никад у каријери није искључен.

По завршетку играчке каријере посветио се тренерском послу. Био је шеф стручног штаба ОФК Београда, после чега је постао помоћник у Партизану. 

Био је и помоћник Бори Милутиновићу у репрезентацији САД.

Рођен је у метохијском селу Јабланица код Пећи, од оца Јеремије, краљевског официра и мајке Радунке, као четврто дете у породици, званично последњег дана 1937. године, али је заправо свет угледао тачно годину раније, а разлика у датуму има везе са Партизаном. Наиме, када је велики Шоле требало да постане члан јуниорске екипе црно-белих испоставило се да има "вишка година" што је "испеглано" овом интервенцијом у крштеници.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ГОЛЕАДА НА ВИЛА ПАРКУ: Традиција фаворизује Ливерпул, али Вила је увек неугодан противник у Бирмингему

ГОЛЕАДА НА "ВИЛА ПАРКУ": Традиција фаворизује Ливерпул, али Вила је увек неугодан противник у Бирмингему

ТРИДЕСЕТ и седмо коло Премијер лиге отвориће веома занимљив дуел између два некадашња освајача Лиге шампиона, Астон виле и Ливерпула који се састају на "Вила парку" од 21.00.

15. 05. 2026. у 07:00

ПРЕЛОМНИ ТРЕНУЦИ ИСТОРИЈЕ: Како Доналд Трамп спасава Црвену звезду и Партизан?

ПРЕЛОМНИ ТРЕНУЦИ ИСТОРИЈЕ: Како Доналд Трамп спасава Црвену звезду и Партизан?

Најновије вести везане за КК Црвена звезда, КК Партизан али и не само те европске клубове стижу из Америке. Доналд Трамп, председник Сједињених Америчких Држава, за то се побринуо.

14. 05. 2026. у 21:35

Коментари (3)

ВЕЧИТИ СКЕПТИЦИ: Ова четири знака су највећи песимисти хороскопа